خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / وندیداد کتاب بهداشتی دقیق نیست!

وندیداد کتاب بهداشتی دقیق نیست!

به قلم مدیر سایت
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ پزشک است و به خوبی با امور بهداشتی و وندیداد (بخشی از اوستا) آشناست. او طی سخنانی در فرهنگستان علوم پزشکی ایران، وندیداد را کتابی بسیار دقیق از نظر بهداشتی معرفی کرده است. می گوید:

«وندیداد: یکی از کهن ترین کتاب فقهی جهان است، که برای نخستین بار در تاریخ بشر به گونه بسیار دقیق از بهداشت شخصی و پاک نگه داشتن محیط زیست و استفاده از گیاهان دارویی سخن گفته و رعایت دقیق آن را از مردم خواستار شده است. در این بخش از اوستا، چنان دین و دانش و قوانین بهداشتی فردی و گروهی با قانون و آیین و فرمان های مذهبی (فقهی) در هم آمیخته که پزشکی با روحانیت یکدست شمرده می شود. به گونه ای که سر باز زدن از دستورات بهداشتی در فرد زرتشتی احساس گناهی نابخشودنی می نموده است. » (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۲۱۷)

وندیداداگر دکتر خورشیدیان پزشک نبود، شاید به او حق می دادیم که بدون هیچ تردیدی توصیه های وندیداد را بهداشتی و بسیار دقیق معرفی کند. در ابتدا سخنی از هاشم رضی که وندیداد را در چهار جلد ترجمه و شرح کرده است، می آوریم و سپس نمونه هایی را ذکر می کنم تا نشان دهم آنگونه که دکتر خورشیدیان می گوید، نیست:

گواهی هاشم رضی
«این مسأله که برخی عنوان می کنند، مغان در وندیداد آیین ها و روش بهداشت و گندزدایی را دستور داده اند، کاملا بی پایه است.» (وندیداد، ج ۲، ص ۶۴۲، شرح)

مبارزه با میکروب با عبور دادن سگ و دعا
وندیداد برای تطهیر و دیوزدایی از راهی که انسان مرده یا سگ مرده را عبور داده اند، دستور داده که کسی از آن راه نگذرد مگر اینکه سگ زرد چهارچشم یا سفید زردگوش سه بار از آنجا عبور داده شود و اگر سگ با اختیار خود عبور نکرد، دعایی خاص خوانده شود با این مضمون که: ای دیوها دور شوید… (وندیداد، ج ۲، ص ۸۶۸، فرگرد ۸، شماره ۱۴ ـ ۲۲)

دو هزار ضربه شلاق بخاطر پوشاندن مرده
در مهم ترین مراکز بهداشتی همین که انسانی می میرد، در اولین قدم با پارچه ای او را می پوشانند. این کار سبب می شود که هم میکروب نشر نیابد و هم حرمت مرده حفظ شود و هم برای بینندگان آزاردهنده نباشد.
وندیداد مجازات کسی را که به اندازه ی جوراب، مرده ای را بپوشاند، هشتصد ضربه شلاق تعیین کرده است. اگر به اندازه ی شلوار بپوشاند ۱۲۰۰ ضربه شلاق و اگر تمام بدنش را بپوشاند دو هزار ضربه شلاق. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۷۲، ف ۸، ش ۲۳ ـ ۲۵)

میکروب زدایی از کسی که به مرده نزدیک شده
می دانیم که از مرده ی متلاشی، میکروب بیشتری به اطراف پراکنده می شود اما از نظر وندیداد مرده ای که متلاشی نشده آلوده کننده تر است!
کسی که به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شده، اگر جسد هنوز به وسیله ی سگ لاشه خوار یا پرنده ی لاشه خوار پاره پاره نشده باشد باید سی بار با شاش گاو نر خود را بشوید. اما اگر پاره پاره شده باشد پانزده بار. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۹۲، ف ۸، ش ۹۷ ـ ۹۸)

شستشوی مرده کش ها با ادرار
مرده کش ها پس از حمل مرده باید با شاش چارپایان کوچک یا ستوران یا مردان و زنانی که ازدواج مقدس (ازدواج با محارم) را انجام داده اند؛ خود را شستشو دهند. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۶۸، ف ۸، ش ۱۳)

شناسنامه کتاب ها:
پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، اردشیر خورشیدیان، تهران، فروهر, چاپ دوم، ۱۳۸۷ش.
وندیداد، ترجمه و واژه نامه و یادداشت‌ها: هاشم رضی، تهران، فکر روز، چاپ اول، ۱۳۷۶ ش.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

همچنین ببینید

دلایل سست برای تحریف نشدن گاتاها

به قلم مدیر سایت دکتر اردشیر خورشیدیان در کتاب «پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان» از …

یک نظر

  1. دست مریزاد آقا سید. خوب تونستی با سایتی که راه اندازی کردی ماهیت پلید برخی ایران پرستان که شعارشون گفتار و پندار و رفتار نیک است را رو داریه بریزی. صبر و ادبت باعث شد که اینا غافل بشند و از کوره در برند و اثبات کنند این گفتار و پندار و رفتار نیک از حد شعار تجاوز نمی کنه. تو جوابهایی که پیرو پست «غلط کن مردک بی سواد» گذاشته بودند جز توهین چیزی پیدا نکردم. یه چند سالی بود شایعه شده بود که زرتشتیا تو کارشون خیلی صداقت دارند و تو کاسبی هم کاسبای خیلی با انصافی اند. اما شما به تمام کسانی که به این سایت سر می زنند اثبات کردی که صداقت و انصافشون ظاهریه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code