خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / نخیر؛ روایت سنتی زرتشتیان این نیست

نخیر؛ روایت سنتی زرتشتیان این نیست

به قلم مدیر سایت
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ خواسته است تاریخ حیات زرتشت را معلوم نشان دهد تا ایراد معلوم نبودن تاریخ حیات او کمرنگ شود:
«در بین پیروان اشو زرتشت اختلافی نیست و همه زرتشتیان جهان تاریخ تولد اشوزرتشت را روز ششم فروردین ماه ۱۷۶۸ سال پیش از میلاد می دانند و از دید ما و همه مذاهب، باور ما در مورد کیش خودمان مهم است و بس.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۱۷)

جلیل دوستخواهاما دکتر جلیل دوستخواه ـ باستان پژوه و اوستاپژوه ـ قائل است که عصر زرتشت به روایت سنتی زرتشتیان، ۶۶۰ تا ۵۸۳ سال پیش از میلاد است. او در آغاز پیشگفتار اوستا چنین نوشته است:
«روایت سنتی زرتشتیان، زمان زندگی زرتشت را در حدود سیصد سال پیش از اسکندر، یعنی از حدود نیمه دوم سده هفتم تا اوایل سده ششم پیش از میلاد (سالهای ۶۶۰ تا ۵۸۳ پ. م.) می داند.» (اوستا، ص یازده، پیشگفتار)

یادآوری:
دیدگاه دکتر دوستخواه ترجیح دارد؛ زیرا او در مورد ایران باستان و حتی در آثار زرتشتی بسیار بیش از دکتر خورشیدیان کار کرده است و دقت او نیز بیشتر است. در این وبلاگ ایرادهای فراوان از کتاب «پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان» تألیف دکتر خورشیدیان را مطرح کردیم که حکایت از کم دقتی و دانش کم او دارد.

فرهنگ مهردکتر فرهنگ مهر تاریخ سنتی زرتشتیان را ۶۵۰ سال پیش از میلاد مسیح ذکر کرده است:
«از آن جا که تاریخ سنتی ۶۵۰ سال پیش از میلاد مسیح، با دلایل اثباتی قابل قبول نیست، بهتر است یکبار و برای همیشه، کنار گذارده شود.» (دیدی نو از دینی کهن، ص ۱۲۴)

شناسنامه کتاب ها:
پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، اردشیر خورشیدیان، تهران، فروهر، چاپ دوم، ۱۳۸۷.
اوستا کهن ترین سرودها و متن های ایرانی، جلیل دوستخواه، تهران، مروارید، چاپ دهم، ۱۳۸۵.
دیدی نو از دینی کهن، فرهنگ مهر، تهران، جامی، چاپ هفتم، ۱۳۸۷.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامهدیدی نو از از دینی کهن

شهریور ۱۳۹۲

همچنین ببینید

فردوسی شاهنامه

دروغ بستن ناشیانه به فردوسی: کلامی دلنشین تر پیش من از نام ایران نیست ـ که مهرش بر تن و جانم به جز فرمان یزدان نیست + تصویر

به قلم مدیر سایت شعر زیر را به فردوسی نسبت داده اند که نه تنها …

۷ نظر

 1. اون اوائل که وبلاگ گفت و گو با زرتشتیان راه افتاده بود یادمه هموطنان زرتشتی بسیار بیشتر از اکنون وارد بحث می شدند و پیامهای زیاد می ذاشتند. اما نمی دونم چرا این روزا کمتر وارد بحث می شدند و کمتر مطالب ارائه شده توسط مدیر وبلاگ را به چالش می کشند. امیدوارم این امر معلول بی مایگی مذهب زرتشت نباشد.

  • مدیر سایت

   بارها به اونها نصیحت کردم که بحث نکنید چون هرچه بیشتر بحث کنید، کم مایگی این دین بیشتر معلوم میشه. احتمالا این نصیحت من و بزرگانشان به همین توصیه، اثر گذاشته

 2. خوشحالی ما بخاطر پیروزی در بحث نیست، خوشحالی ما به خاطر اینه که حق روشن شده و انسان هایی که به فکر فرو رفته اند بیشتر شده اند و هدف ماهم اینه که هر کس که به اینجور سایتها که جوابیه ای به باستانگراهای افراطی بی دینه مراجعه میکنه و دنبال هدایته اگر مسلمانه به دین خودش افتخار کنه و اگر مسلمان نیست انشاالله راه حق رو پیدا کنه و هدایت بشه. به مدیر محترم سایت آقای فاطمی هم تبریک میگم بخاطر سایت خوبی که راه اندازی کردند، اجرتان با خدا.

 3. سلام من دانشجوی فلسفه هستم خیلی این بحثو گفتگوها رو دوست دارم
  چن پی ام دادم ولی کسی جوابم نداد

 4. خودنگوید وخود نخندد ….به به چه هنرمندی
  هرکی میادتوسایت ووبلاگ داره میبینه و خودمیفهد وخود مییابد اگر هم گفته نمیشد خود میفهمیدیم وخود مییافتیم

 5. به نظر من دین زرتشت همش رو خیالات و افسانه است نه واقعیت و از زمین تا اسمون با ادیان ابراهیمی فرق می کنه اونا حتی حضرت ادم را هم ندارند

 6. اونا اعتقاد دارند زرتشت اولین پیامبره جهانه در حالی که او اولین پیامبر ایرانه و زرتشت دین جهانی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code