جلیل دوستخواه

شعاری ایرانی نه زرتشتی

به قلم مدیر سایت
دکتر جلیل دوستخواه از زرتشتی پژوهان برجسته ای است که عمر خود را در کاوش در آثار زرتشتیان و تاریخ ایران باستان گذرانده است. وی طی ایمیلی به اینجانب، شعار فوق را شعار کهن ایرانی دانسته است اما مورد استفاده در گاهان:

«این سه کوتاه سخن ِ درخشان و زرّین، گوهر ِ همه ی اندیشه و گفتار انسانی و والای زرتشت در گاهان گران مایه ی او و یادگاری از فراسوی هزاره هاست و گرچه بیشتر کاربُرد آن از سوی زرتشتیان است؛ امّا تنها ویژه ی آنان نیست و نماد اندیشه و فرهنگ همه ی ایرانیان نیک اندیش و نیک گفتار و نیک کردار، به شمار می آید.»

آبان ۱۳۹۱

همچنین ببینید

پدرام سروش پور

رفتار داعش مورد تأیید زرتشتیان امروز!(۱) / هرکس هرچه را درست بداند همان راه درست است!

به قلم مدیر سایت بنا به نوشته ی موبد پدرام سروش پور ـ سردبیر مجله …

۲۸ نظر

 1. اردویسر اناهیتا

  درود !
  صد البته این سه شعار پیش از زرتشت هم وجود داشت ، در واقع این شعارها از مرام های میترای بزرگ است و زرتشت تنها تکرار کنتده ان بود اما فراموش نکنیم که مهریسم و زرتشتی دین هستند و اموزه های انها تنها منحصر به پیروان انهاست .
  اخلاق در ادیان سامی الهی هستند نه انسانی … در واقع مسلمانان ، مسیحیان و یهودیان نمیدونن چه کاری درسته و چه کاری نادرست و تنها از اموزه های دینی و مذهبی پیروی میکنند ، حیواتات قربانی میکنند ، برای انها درد و شکنجه و ستمی که به حیوانات متحمل میشود مهم نیست چون مطمئنن که عمل به دستورات کتب مقدس نیک هست .
  اما در اخلاق انسانی انسان خودش نتیجه میگیرد چه کاری درست و چه کاری نادرست است ، بیهوشی پیش از ذبح حیوان و گاهی گیاهخواری نتیجه اندیشه و کردار نیک انسانیست . اگر بخوام شیوه ذبح حیوانات بر اساس دستورات اسلام بگم در انها هیچ اثری از انسانیت و اخلاق انسانی نیست !

  • مدیر سایت

   یعنی زرتشتی ها پیش از ذبح حیوانات، آنهارو بی هوش میکردند و میکنند؟

   • جای افتخار است که اریایی ها در ابتدا گیاهخوار بوده اند ، در ظروف و کوزه ها و اثار بازمانده از ان دوران حیوانات شاد و شنگول نقش بسته اند که متاسفانه با ظهور میترا و مهرپرستی سنت قربانی هم اغاز شد و تا امروز ادامه دارد …
    ﺟﺰ ﺍﺯ ﺭﺳﺘﻨﯿﻬﺎ ﻧﺨﻮﺭﺩﻧﺪ ﭼﯿﺰ
    ﺯﻫﺮﭼﻪ ﺍﺯ ﺯﻣﯿﻦ ﺳﺮ ﺑﺮ ﺁﻭﺭﺩ ﻧﯿﺰ
    ﭘﺲ ﺁﺧﺮ ﺷﻪ ﺑﺪﮐﻨﺶ (ضحاک)ﺭﺍﯼ ﮐﺮﺩ
    ﺑﻪ ﺩﻝ ﮐﺸﺘﻦ ﺟﺎﻧﻮﺭ ﺟﺎﯼ ﮐﺮﺩ
    ﺯ ﻫﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﺯ ﻣﺮﻍ ﻭ ﺍﺯ ﭼﺎﺭﭘﺎﯼ
    ﺧﻮﺭﺵ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺁﻭﺭﺩ ﯾﮏ ﯾﮏ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ
    زرتشت در گاتاها جم ویونگهان (احتمالا ضحاک=استیاگ)که اولین کسیست که گوشت خواری را در ایران ترویج کرد را نفرین میکند :
    از گناهکاران شناخته شده جم ویونگهان است کسی که برای خشنود ساختن مردم ما پاره گوشت خوردن اموخت از انان از تو ای مزدا پس از این باز شناخته خواهم شد (پورداوود یسنا هات ۳۲ بند ۸ ص ۴۷۶)
    فقه دینی زرتشتیان سنتی امروز و حتی ساسانیان و هخامنشیان امیخته به مهریسم است و ربطی به زرتشت ندارد ، موبدان از همین بند گاتاها یه ترجمه عجیب غریب و بی معنی دیگه سر هم کرده اند اما در بیشتر کشور های غربی که بر اساس حقوق بشر و اخلاق انسانی حکومت میکنند حیوانات قبل ذبح بیهوش میکنند .

  • شمس الدین ایلدگیز

   اخلاق انسانی ؟ یعنی اگر یک روز انسانها بگویند کشتن خوب است پس خوب است ؟! یا مثلا انسانها بگویند ربا خوب است یعنی ربا خوب است ؟! آیا اخلاقیات متغیر است ؟ وقتی باد از غرب بوزد یک کاری خوب است وقتی از شرق می وزد بد است ! برای من اصلا قابل قبول نیست.

   اردویسر اناهیتا آیا شما مطلبی که در مورد واجب بودن کشتن مورچه ها در زرتشتی گری بود را خوانده اید؟ نظرتان چیست؟

 2. خانم اردویسر آناهیتا چرا از خودتون حرف درمیارید ؟؟؟ مسلمانان شیعه و سنی در طول زمان عقل انسان رو در تشخیص و تمییز خوبی از بدی مستقل میدونند اهل سنت که معتزلیان رو در کارنامه دارند و الان هم که حنفیان اهل سنت که جمعیت غالب اهل سنت هستند رای و قیاس رو بر حدیث ترجیح میدن و شیعیان هم که از ریشه بر استقلال عقل انسانی تاکید دارن فقط میمونه جمعیت اندکی که گذشتگانشون غزالی و فخر رازی و احمد حنبل بودن که نماینده تفکر اقلیت اهل حدیث و اشعری مسلمان هستن .حنبلیان با جمعیت چهل میلیونی ودر مقابل شیعیان و حنفیان و مالکی ها با جمعیتی بیش از یک میلیاردو دویست میلیون نفر. بنده پنج واحد اخلاق و اندیشه اسلامی گذروندم از خودم حرف نمیزنم و نظر شمارو در عقاید فرق اسلامی ندیدم . والا ما که هرچی میبینیم ما حصل عقل در شریعت زرتشت و ایران باستان نمیبینیم البته اگر مدرکی پیدا بشه . در شعار بسیار قوی اما در عمل اثری نیست.

 3. شیعه بیشتر برنقل است تا بر عقل

 4. کدام انسان گفته کشتن خوب است و کدام منطق ادم کشی را پذیرفته ؟ کسی که ادم کشی را منطقی بداند روانه تیمارستان میکنند .
  در قانون کدام یک از کشور های تابع حقوق بشر ادم کشی مجاز بوده ؟ اخلاق انسانی سرشار از عشق و احساس است ، بی دین ها و بی خدایان حتی برای حیوانات هم حقوق نامه نوشتند که متاسفانه به دلیل گستردگی مذاهب در غرب به انها توجهی نمیشه … زمانی که بازار های برده فروشی مسلمانان و مسیحیان داغ بود لینکلن بیخدا که کوچک ترین اعتقادی به وجود خدا نداشت برده داری را ممنوع کرد و بردگان ازاد ساخت .
  خوردن ربا هیچ اشکالی ندارد و در تمام جهان هست حتی در بانک های جمهوری اسلامی یک مساله پذیرفته شده هست !
  خدای خیر و شر ، اهورا و اهریمن مربوط به دین مهریسم است نه زرتشتی … زرتشت اهورا را خالق همه چیز میدانست .

  • شمس الدین ایلدگیز

   کشور هلند تابع حقوق بشر است ولی هنگام کشتار سربرنیتسا نیروهای حافظ صلح هلندی فقط نگاه کردند ! درود بر انسانیت !
   زمانی الجزایر مستعمره فرانسه بود و از هر ۵ الجزایری یک نفر به شهادت رسید تا الجزایر استقلال یافت ! درود بر قوانین انسانی و حقوق بشر !
   زمانی که هند مستعمره انگلیس بود ۲۵ میلیون نفر از گرسنگی مردند. سلاح شیمیایی بریتانیا قبل از استفاده بر روی هندی ها آزمایش می شد. زنده باد حقوق بشر !
   هیروشیما و ناکازاکی و حقوق بشر ! زنده باد حقوق بشر!

   می دانید چرا مسلمانها بد هستند؟ من می دانم چون به جای حقوق بشر به قرآن اعتقاد دارند. حقوق بشری که تنها هدفش به بردگی پنهان کشاندن انسانهاست ولی قرآن عبد الله بودن را می خواهد.

   خوردن ربا هم همان بندگی و بردگی تدریجی است و کشور ایران هم کشور اسلامی نیست و فقط نامش اسلامی است. کشور آرژانتین بدلیل وامهایی که گرفته است در حال خریده شدن توسط چین است! زنده باد ربا و فوائد آن برای آرژانتین!

   • خب تا حالا فک کردی چرا هر چه درگیری و فلاکت هست تو کشورهای اسلامیه؟ چرا افغانستان و پاکستان و عراق و سوریه و لبنان و فلسطین درگیر همچین مسایلی هستند . چون تعصب دینی دارند و روزی که این را کنار بگذارند وضعشان خیلی بهتر از این خواهد شد

 5. ما برطبق سخنان گاتها و دینکرد و موبدان فعلی زرتشتی میگوییم که اعتقادشون بر دوخالق بودنه.
  اریا به معنی وحشی است که اقوام قدیم ایرانی بهشان دادند ولی در بعد معنیش را تحریف کردند.
  حیوانات شاد و شنگول هم نه به خاطر سرور و شادی حاکم بر انجا بود که روی ظروف اند .بلکه درقدیم اعتقادشان براین بوده که اگر تصویرحیوانی روی ظرف باشد قدرت و قوت ان حیوان به انان انتقال میابد
  جل الخالق همه دنیا دارند با شیعه میجنگند بخاطر توحید کامل و عقلانیتش حالا یک موبد میگه مسلمانان (شیعیان)۹۹تاخدادارند وشما میگویید تمام استدلال های شیعه نقلیه؟!؟!؟!؟!؟!؟؟؟!

 6. خانم اردویسر اناهیتا چرا شما فرافکنی میکنید ایبرهم لینکلن در امریکا در سالهای ۱۸۶۰ و ۶۱ برای جلوگیری از شورش های بردگان با ایالت های جنوبی برای لغو برده داری جنگ راه انداخت خب این چه ربطی به شعار و رفتار زرتشتیان و حکومت زرتشتی ساسانیان با نظام ظالمانه طبقاتی داره ؟؟؟ لابد لینکلن هم از نوادگان کوروش و داریوشه ؟؟ اقای لینکلن این کارو انجام داده شما پزشو میدین ؟؟؟ چرا از کسایه دیگه مایه میذارین ؟؟

 7. terry deary که نویسنده کتاب the usa هست و کتاباش میلیون جلد فروش میره در ص ۸۲ جمله ای از لینکلن که خانم اردویسراناهیتا میخواستن به موضوع ربطش بدن داره که لینکلن میگه(( من هرگز با مساوات میان سیاه و سفید موافق نبودم و نیستم من هرگز مایل نبوده و نیستم که به کاکاسیاه ها اجازه بدم در مشاغل دولتی حضور داشته باشند و یا با سفید پوست ها ازدواج کنند )) در مقابل رفتار پیامبر اسلام رو که در بیش از ۱۴۰۰ سال پیش در حجاز زندگی میکردن مقایسه کنید که از ذلفا دختر زیادبن لبید که ثروتمند و زیبا و بزرگ مدینه و انصار بود برای جویبر که فقیر و سیاه و زشت بود خواستگاری کرد کافی ج ۵ ص ۳۴۰

 8. جناب ابراهام لینکن طرف شمال بوده …..درجنگهای جنوب وشمال امریکا جنوبیها بدلیل هوای گرم طاقتشان برای کارکردن روی مزارع کم بود ولی شمالیها طاقتشان برای کارکردن بدلیل هوای خوب زیاد بود …برای همین نیازی به برده نداشتند …این کار به اقتصاد شمال و جنوب اثر کرده و جنوبیها پولدارتر میشدند ویابلعکس……برای همین جنگ بینشان رخ داد و شمالیها پیروز شدند و ابراهام لینکن برده داری را لغو ممنوع کرد.
  اینم از حقوق بشر امریکایی …بقول امام خمینی ره :کجا شاهان ایران عادل بودند اگر انوشیروان عادل بوده عدلش و حقوق بشرش حقوق بشر کارتر وامریکا بوده است.

 9. جناب سهیل: فکر میکنید پیشنهاد ازدواج یک پسر زشت و فقیر و سیاه با یک دختر زیبا و ثروتمند و لابد سفید کار درستیه؟ آشکار است که هرچه اختلافات فیزیکی و طبقاتی بین زوجین بیشتر باشد احتمال اختلاف و عدم تفاهم و انحراف و در نهایت جدایی بیشتر میشود.کارشناسان و عقلا نه تنها اینگونه ازدواجها را توصیه نمیکنند بلکه میگویند از اینگونه ازدواجها دوری کنید.

 10. اقای پیمان اول با دقت بخونید بعد قضاوت کنید پیغمبر اسلحه بر سر زیاد و دخترش نگذاشت که باید با جویبر ازدواج کند .جویبر به خاطر اینکه با ایمان و انسان درستکاری بود پیغمبر سفارشش رو کرد و گرنه زوری در کار نبوده .اینجور تفکر شما هم لابد ریشه در شعار مجوسیان داره ؟؟؟ داغ خوردگان اهریمنو ….

 11. زرتشت برای توجیه رفتار زن ستیز و.. خود به این شعار احتیاج داشت متاسفانه در زیر سایه این شعار قرنها شریعت ضد بشری و زن ستیز زرتشتی در این کشور حاکم بوده

 12. خواندن متن ایمیل دکتر دوستخواه و توضیحات آقای فاطمی جز تاسف و حسرت برایمان باقی نمی گذارد که کسانی تعصب و تحجر چنان مسخشان کرده است که قوای شناختی شان حتی از کودکان هم در درک معنا و مفهوم سخن دیگران عاجز نر است و تاسف بارتر اینکه همین جماعت سالهاست تمام مفاهیم بلند و اخلاقی دین را در چنین دستگاه خشک اندیش و متعصبانه ای به ضد خود تبدیل کرده اند .
  بنگرید که سخن دکتر دوستخواه در ستایش پیام زرتشت و تعلق این پیام به همه ایرانیان در این کجراهه بد اندیشان به مثابه نه به زرتشتیان تعبیر می شود و می خواهند از کلام ایشان نتیجه بگیرند که زرتشت از این پیام بهره برده است نه ایرانیان از پیام زرتشت .
  گرچه تاریک اندیشی این جماعت پنجه بر خورشید می کشد بیشتر باید سوگوار اعتقادات مردمی بود که این جماعت داعیه دار ایشانند و از خان نعمت اعتقاداتشان قرنهاست میخورند و می برند .

  • مدیر سایت

   شما که بنای بر بحث علمی دارید، نباید از هر تعبیری برای بیان مطلب استفاده کنید

   اگر ترجمه ی اوستای دکتر دوستخواه را ملاحظه کنید خواهید دید گاهی در ترجمه، کلماتی را بکار برده که نسبت به زرتشتی ها آبروداری شود

 13. جناب اقای دوستخواه از اساتید و دوستداران فرهنگ ایران زمین هستند . ایشان همواره به فرهنگ ایران نگاهی خالی از تعصب داشته اند . گرچه فرهنگ ما در این سالها زیر بار تهاجمات متعصبانه کمر خم کرده لاجرم هر دیدگاه مطرح شده را باید در قالب زمان و مکانش بررسی کرد ولی عنوان مطلب شما تحریفی کامل از متن و قصد نوشتار ایشان است. از هیچ کجای نوشتار ایشان بر نمی اید که شعار سه گانه را غیر زرتشتی خوانده باشد .
  اما در مورد ترجمه و قصد ایشان برای آبرو داری متاسفانه باز هم از ظن خود یار ایشان شده اید . ایشان هر آن چه از متن اوستا دریافته در ترجمه اش آورده و اساسا ترجمه ایشان چندان موافق رای دینی زرتشتیان نیست. لزومی هم ندارد چنین باشد .

 14. در تعجبم که اغلب افراد اول به صاحب سخن نگاه میکنندنه به سخن ! بکجا چنین شتابان ؟!
  کمتر شخص میتوان یافت که فارغ از بستگی باشد ! آیا مهم است که چه کسی سخنی نیک گوید که با عقل سالم در تضاد نباشد
  مهم است که این شخص چه کسی است ؟ روی صحبتم با تمام خوانندگان این سایت هست ؟ آیا شما هرگز سخنی نیکو از شخصی بدکار نشنیده اید ؟ آیا به تمامی او را تباهی و فسادگرفته که حتی روزنه ای از نور ندارد ؟به سخنان هیتلر هم نگاه کنید سخن خوب هم پیدا میکنید ! همه آدمهای زمینی آدمند و خدا نیستند ! آدمها رو با معیار آدمیت بسنجید !
  آیا گفتار نیک پندار نیک کردار نیک سخن بدی است ؟ اگر بده جایگزینش چه میشود ؟ گفتار و کردار و پندار بد !یا هر انچه ما گفتیم !
  این متن مختصر و مفید از بیان هر شخصی که گفته شده باشد با معیار عقل سالم همخوانی دارد و با معیار کتب ادیان و با معیار تمامی پیامبران حال اگر زرتشت ع هم بگوید که مایه مباهات است !
  ادیان در دنباله هم امده اند و ذاتشان یکیست چون برنامه خدا برای کره زمین و قوانین طبیعی حاکم بر ان متفاوت نشده
  سالها از پی هم میروند و فصلهای زیبا از پی هم و این گردونه باز تکرار میشود و ادمهایی بدنیا می ایند و میروند و باز همین بساط.
  بازتر به مسایل نگاه کنیم ، دریچه بسته تفکر خود را باز کنیم و بینیم آدمهای رنگارنگ را که اگر خداوند رنگانگی و تنوع دوست نداشت نمی افرید گوناگونی جانداران و بشر و ادیان و پیامبران و کرات و جهان هایی از پی هم !
  چرا بجای دوستی و عشق تخم کینه و نفاق ابدی بکاریم و چه سود که بذر این دشمنی درختی تنومند و زیبا نخواهد بود ، این بذر هرگز بار نمی دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code