خانه / اعتبار دین زرتشتی / نمادها و آیین ها / اندیشه و گفتار و کردار نیک / پوک ترین و بی مغزترین حرف: اندیشه و گفتار و کردار نیک

پوک ترین و بی مغزترین حرف: اندیشه و گفتار و کردار نیک

به قلم شهید مطهری
«پوک ترین و بى مغزترین حرف ها همین حرف منسوب به زردشت است که مى گوید:
گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک. آخر نیکى چه هست؟ مثل این است که از مهندسى براى ساختمان یک مسجد طرح بخواهند، به او بگویند: طرح شما چیست؟ بگوید: یک ساختمان خوب. اول باید دید «خوب» و «ساختمان» در نظر او چیست. یا به یک خیاطى بگویند: چه مدل لباس مى دوزى؟ بگوید: یک مدل خوب، ولى معلوم نباشد خوب او چگونه است .»

منبع: مجموعه آثار شهید مطهری، ج ۲۲، ص ۶۴۵

مرداد ۱۳۹۳

همچنین ببینید

پندار گفتار کردار نیک

گفتار نیک در قرآن و حدیث

به قلم مدیر سایت همان گونه که زرتشتی ها «گفتار نیک» دارند در اسلام نیز …

۴۶ نظر

 1. اردویسر اناهیتا

  گفتار و کردار و اندیشه نیک یعنی گفتار و کردار و اندیشه ای که شما واقعا فکر میکنید نیک و درست است ، یعنی رفتاری که دوست دارید با خود شما بشود باید با دیگران بکنید ، ویلی دورانت ضمن پسندیدن کلی دین زرتشت میگوید :
  از این طرز تصور کلی قانون مفصل و در عین حال ساده ای به وجود امد که بر این قاعده طلایی تکیه داشت که “تنها کسی خوب است که انچه بر خود روا نمیدارد بر دیگران نیز روا ندارد …(مشرق زمین ص ۴۱۱)
  در جایی دیگر میگوید :
  جنبه اخلاقی دین زرتشت عالی تر و شگفت انگیز تر از جنبه دینی و الهی ان است ، این طرز تصور به زندگی روزمره ادمی شرافت و مفهومی میبخشد که از دید قرون وسطایی (ادیان ابراهیمی) نسبت به انسان که او را چون کرم ناتوانی تصور میکرد … هرگز چنان شرافت و مفهومی تصور نمیشود (ص ۴۱۱)
  جناب روحانی میپرسد که چه کردار و گفتار و اندیشه ای نیک هست ؟
  یعنی عقیده دارد انسان قادر به درک نیکی از بدی نیست و خدا باید مشخص کند چه نیک و چه بد است ، کشتن دگراندیشان و تجاوز به زنان و ازدواج با کودکان … نیک است و انگشتر طلا و شرک و ورود با پای راست به دستشویی بد …
  تمام تمدن غرب ، قانون نامه حقوق بشر و اخلاق انسانی ریشه در تفکرات زرتشت بزرگ دارد ، هر کس که مدعی بی دینی و بی خدایی باشد پیرو مکتب اخلاقی زرتشت است !

  • درآئین زردشت اگر مرده را به جای دونفر،یک نفر تا دخمه حمل کنند باید آن یک نفر را از خلایق دور نگه داشت و آنقدر به اوسرما و گرما داد تا پوستش مثل پیرمرد های هفتاد ساله شود و سپس زنده زنده پوستش را کند.وندیداد
   لابد این هم برگرفته از کردار نیکه.
   از این دست احکام زیاده مثلا یک از مجازات های کشتن سگ آبی ۱۰هزار ضربه شلاقه البته نگران نباشید میتوانید با جناب موبد زردشتی خشکه حساب کنید دیگه شلاق نمیخورید.
   البته غرض از از این حرف ها توهین به دین زردشتی نیست اما توقع گنده گویی و طرفداری های متعصبانه و بی سند و مدرک از دین سراسر تحریفی مثل زردشتی هم نمیرود.

   • مدیر سایت

    به فرض که اینها تحریفات دین زرتشتی باشه، اما حکایت از یک واقعیت داره و آن، برخی قوانین وحشتناک در ایران باستان است که برخی آرزوی بازگشت آن دوران را دارند

    • دروغگویی از عادات شماست یا دینتان ؟
     هیچکس آرزوی زندگی کردن در زمان گذشته را ندارد ،
     وندیداد، کتابیست غیرزرتشتی و یادگار کهن که اصالت آن مربوط به مغان مادهاست.
     این شمایید که میخواهید ایرانیان را به صدر اسلام در بیابانهای حجاز برگردانید تا اسلام ناب محمدی را با ترویج حجاب و دفاتر فاحشه خانه های صیغه اسلامی و اختلاسها از درآمد ملی به عنوان خمس را الهی جلوه دهید .
     مگر وحشتناکتر از سربریدن دگراندیشان و به غنیمت گرفتن زنان و حلال کردن آنها را در اسلام هم داریم ؟ لابد این هم از نیکیهای اسلام هست .

     • حامد گفتی کشتار دگر اندیشان یاد کشتار مزدکیان
      توسط سلسله ساسانیان افتادم !!!

     • آقا باشه اصلا وندیداد هم که کتاب شما نیست.
      پس کتاب شما چیه؟
      احکام رو از کجا میارید همون رو معرفی کنید تا ملاک قضاوت قراربگیره.
      خودتون هم با خودتون رو راست نیستید.
      در اسلام شکنجه نداریم بازهم میگم آیات سربریدن و …. مربوط به زمان درگیری و دشمن متجاوزه نه اسرائی که خلع سلاح شده وتوان جنگ ندارند یعنی از جنگ نترسید و با قدرت با کفاری که به مال و جان ناموستان حمله کردند بجنگیدوگردن و انگشتانشان رو قطع کنید.
      قهرا چه گذشته و چه حال در زمان شمیرزدن یا تیراندازی بدن ها پاره پاره میشه سرودست ها قطع میشه و….
      منظور از اسلام یعنی اینکه از این چیز ها خوف نکنید و با قدرت جلو متجاوزین بایستید.
      آیات قبل و بعدش رو بخونید متوجه میشید.

      • مدیر سایت

       اگر در تاریخ اسلام داریم که برای کشتن، سر میبریدن، خب مجرم را در آن زمان چجوری اعدامش کنن. بالاخره افرادی محکوم به اعدام میشدن

      • بله جناب مدیر در حقیقت اعدامی هم یک متجاوزه اما اعدام با شکنجه فرق میکنه

 2. از کرامات شیخ ما اینست شیره را خورد و گفت شیرین است .تمام تمدن غرب قانون نامه حقوق بشر و اخلاق انسانی ریشه در تفکرات زرتشت بزرگ دارد؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!! ببخشید ایشون در کشوری زندگی میکردند که حتی بزرگان و اشرافش بی سواد بودن و نوشتن نقشی در اموزش ایرانیان بازی نمیکرده چه برسه به مردم عادی که تفکراتشون در طول زمان پخش و پلا بشه ؟؟ چه کسی این تفکراتو به غرب برده. .تفکراتی که در مبدا با زور رواج پیدا کرد و پوست کندن و قتل عام دیگران تثبیت شد و با چند ده هزار عرب پیاده محو شد !!! اصلا چی از این تفکرات مونده ؟؟ خدا رحم کرد پورداوود رفت خارج بهش گفتن چی به چیه .

  • اعلامیه استقلال ایالات متحده برگرفته از کورش کبیر است.
   منشور کورش کبیر سرمشق پدران بنیانگذار امریکا شد.
   “بنجامین فرانکلین” چهره متفکر علمی سیاسی امریکا که موجب حیرت فرانسویان شد کورش نامه را خوانده بود و شیوه کشورداری او را میدانست و از ان الهام گرفت.
   |توماس جفرسون” مغز اندیشمند پدران بنیانگذار امریکا از شیوه کورش کبیر بهره می جست و از او کمک میگرفت.
   “جرج واشنگتن” نیز در کنار آنان کاملا با اندیشه های ماکیاولی و جان لاک اشنا بودند و به خوبی اندیشه های کورش را می شناختند.
   ماکیاولی اموزگاران شهریاران سیاستمدار برجسته ایتالیایی کورش کبیر را همیشه بخاطر سیاست ها و کشورداری اش می ستود. فرانسیس بیکن درباره او گفت : «ما سخت به ماکیاولی و دیگرانی مدیون هستیم که آن چیزیرا مینویسند که انسان ها عملا انجام میدهند و نه آنچه بهتر است انجام دهند.»
   در کتابخانه های بزرگان امریکا “۱۷۰” جلد کتاب کورش نامه گزنفون بود
   منش کوروشی راهنمای دادگزاران آمریکا
   دکتر نیل مک گرگور، سرپرست دیرینکده ی بریتانیا در باره ی گل نوشته ی کوروش بزرگ گفته است: این فرمان گرانمایه ترین الگویی است که فرمانروایان بزرگ جهان باید آن را در اداره کردن سرزمین های چند فرهنگی فرا دید خود داشته باشند، این درست همان کاری است که توماس جفرسون و بنجامین فرانکلین و جورج واشنگتن و دیگر پدران بنیاد گذار آمریکا در فراهم آوردن یاسای بنیادین یا{قانون اساسی} کشور خود کردند. بدین ترتیب با دلیری می توان گفت که شیوه ی کشورداری آمریکا تا اندازه ی زیادی رنگ وبوی آیین شهریاری در فرهنگ ایران را بخود گرفته است.

   • آقای جهان وطن این جناب ماکیاولی که میفرمائید اعتقاد دارد به اصالت قدرت یعنی برای رسیدن و حفظ قدرت شما مجاز به انجام هر کاری هستید و نتیجه اش هم میشود همین غرب پیشرفته ی مدرن وحشی که جان انسان های بیگناه برایش مهم نیست پس افتخار به چنین متفکرینی اصلا عقلانی و منصفانه نیست و بد تر از همه اینکه کورش هخامنشی رو هم همسان با این افراد میآورید.
    دوم اینکه از منشور کورش حد اقل دو متن به جا مانده چرا شما همون متن خوبه رو که به قول خودتون تنها منبع راستی آزمایش همان غربی های وحشی آدم کش هستند ملاک سند شماست.
    سوم اینکه بالاخره کورش و زردشتی مانئسم و…..ده ها دینی که در کشور ما وجود داشته و دارد جزو تاریخچه ماست اگر آنها به بزرگان ما استناد میکنند افتخار ماست. منتها تاریخ بعد از اسلام هم افتخار ماست شعر بنی آدم اعضای یک پیکرند….. از سعدی علیه الرحمه که یک روحانی اسلامی بوده هم اکنون بر سردر سازمان ملل نصب است.
    اسلام آمد تا ادیان الهی ماقبل را تاکمیل کند و غبار تحریف را از آنها بزداید…..

   • در ضمن اعلامیه ی استقلال آمریکا هم یک اعلامیه ایست که بعد ازاینکه صنعتگران و ثروتمندان شمال آمریکا برکشاورزان و بردگان جنوب پیروز شدند و استقلال آمریکا را اعلام نمودند به آن بیچاره ها تحمیل کردند اگر کورش به قول شما آدم خوبی بوده نباید برای پیش نویس یک اعلامیه ی استعماری به منشور آن استنداد کنند.

 3. چرا جناب بزرگمهر حکیم دست از زرتشتی گری برداشتن و مسیحی شدن ایشون که از معدود خردمندان عصر ساسانی بودن و قدری از خرد استفاده کردن و مسیحی شدن و بعد چون دگراندیش شدن انوشیروان در زنجیرش کرد . اردویسر اناهیتا از قول اقای مطهری تفسیر میکنن و ایشون رو تفتیش عقاید هم کردن . بتازگی معنی قرون وسطایی هم یعنی ادیان ابراهیمی !!!! جناب ویل دورانت ننوشتن دوران طلایی تمدن اسلامی کی اتفاق افتاده ؟؟

  • اردویسر اناهیتا

   قبلا گفتم که عیسی سوشیانت زرتشت بود و با نام هوشیدر در منابع زرتشتی پیش بینی شده بود ، حتی سکه های معاویه روهم نشونتون دادم که هم نماد های زرتشتی بر ان بود و هم اشاره به مسیحیت !
   در واقع مسیحیت در ایران نوعی اپدیت دین زرتشتی بود و گرایش به سوشیانت (عیسی ناصری) ابدا به معنی بی مهری به دین زرتشتی نیست همانطور که اگر یک یهودی مسلمان بشه توهینی به یهودیت نیست بلکه یک جور تکامل دینی به حساب میاد .

   • خدا رو شکر آناهیتا خانم آخر یک حرف عاقلانه زدند، تکامل دینی، خدا را شکر، اتفاقا بنا به همین نظریه ی عقلی و فطریست که همه باید مسلمان بشن، چون خداوند پیامبر بزرگوار اسلام رو بعنوان آخرین پیامبر و دین اسلام رو بعنوان آخرین و کامل ترین دین معرفی کرده. به آناهیتا خانم تبریک میگم.

   • منبع این نوشته هاتون رو لطفا بفرستید

 4. شعارهای روی کاغذ زرتشت رو با اعمال کشیش های مسیحی در قرون وسطی مقایسه میکنند تا ثابت کنند زرتشت و زرتشتیان خیلی خوبنَ!!!

 5. ممنون آقای فاطمی و آقای سهیل
  به هر صورت خانم محترم عادت دارن درون پرانتز پندار نیک خودشون رو به زور به مخاطب القاء کنند. جنبه های اخلاقی زرتشتیگری هم نمونه ش همینه:بخش بیستم از روایات آذرفنبغ فرخزادان که گفته مریان میتونن به زور با خواهر و دختر خودشون همبستر بشن. با این زور و تجاوز هم مردان از ثواب ازدواج با محارم بهره مند میشن.
  البته جنبه های اخلاقی زرتشتیگری خیلی بهتر از بی دینی (لامصبی) هست

 6. البته که شیطان هم برای کسانی اعمال شیطانی میکنند، گفتار نیک میزند، و اصولا هر کسی در دنیا برای عمل خودش دلیلی میاورد، و آن دلیل را نیک میداند، چه آن کسی که میکشد و چه آن کسی که میبخشد،چه آنکسی که …. . ولی در کل این سخن خوب است، حال باید دید شهید مطهری در چه موقعیتی و در چه زمانی از بحث این نکته را که درست هم است گفته.

 7. در مقالات تقی زاده از پرویز تا چنگیز ص ۶ اومده که موبدان و شاهان ساسانی انواع و اقسام شکنجه هارو برای کسانیکه زرتشتی بودن و مسیحی شدن انجام میدادند چون مرتد شده بودن که تعداد ایرانیان عیسوی مذهب زیاد بوده .خانم اردویسر اناهیتا چطور موبدان که مطلع بودن از واقعیت سوشیانت که همون عیسی مسیح است با پیروانش اینجور رفتار میکردن ؟؟؟اگر سوشیانت عیسی است و حق است چرا باید با پیروان سوشیانت اینجور رفتار بشه ؟؟؟؟

  • اردویسر اناهیتا

   خب من هم از شما میپرسم ، اگر عیسی فرستاده خدا و تکمیل کننده یهودیت بود پس چرا یهودیان اونو کشتند ؟ این چه کامل کننده ایه که یهودیان اونو کشتند ؟
   عیسی هم مثل مانی و مزدک … یک سوشیانت بود خیلی ها بهش ایمان اوردند و خیلی ها به دیوانگی و دروغگویی و سلطنت طلبی متهمش کردند ، در ایران هم برخی از موبدان زرتشتی او را هوشیدر اول میدانستند و به او ایمان اوردند ،در بندهش راجع به هوشیدر امده :
   “اکنون نیز گویند که سه چراغ در بن دریا بدرخشد به شب انها را همی بینند چون زمانه هر یک فرا رسد ،چنان شود که کنیزکی (دوشیزه ای) برای سر شستن بدان اب کیانسه شود و او را فره (زرتشت) در تن امیزد و ابستن شود …(بندهش بخش ۱۸ ص ۱۴۳)
   اما همانطور که گفتم سوشیانت بودن عیسی مورد قبول همه موبدان نبود و خیلیها هم ایمان نیاوردند همانطور که به مزدک و مانی ایمان نیاوردند و پیروانشون سرکوب میکردند !
   اما انچه بیشتر توجه منو جلب کرده سکه های معاویه هست

   • احسنت دقیقا به همین دلیل هم وقتی اسلام آمد،مردم ایران دین زردشتی و پادشاهان ساسانی را رها کردند و از اسلام و مسلمانان استقبال نمودند

 8. دومین موضوع که بسیار مهم اینه که اصلا جنگ های ساسانیان و روم شرقی به جنگ مذهبی تبدیل شده بوده جنگ زرتشتیان و مسیحیان . پورداوود در ص ۳۴۹ کتابش نوشته لشکر ایران به سرکردگی شهروراز فلسطین رو غارت کرد جمعیت انبوهی مسیحیان رو کشت و ۳۵۰۰۰ مسیحی رو به بردگی گرفت و به اماکن مقدس مسیحیان تعرض کردن !!! خانم اردویسر اناهیتا این رفتار زرتشتیان با هوشیدر و پیروانشه !!!!

  • مدیر سایت

   لطفا تصویر این قسمت کتاب پورداود و شناسنامه کتاب را ارسال کنید

  • اردویسر اناهیتا

   کدوم کتاب پورداوود ؟ گاتاها کهن ترین بخش اوستا ؟ یا منظورتون یه کتاب دیگه از ابراهیم پورداووده ؟ اگر گاتاها انتشارات اساطیر سال ۷۷ باشه که اونو دارم و صفحه مورد نظر شما انگلیسیه ، اتفاقا این کتاب چند سال پیش خوندم و یادم نمیاد چنین مطلب شگفتی در ان باشه !
   شهروراز دیگه کیه ؟ من نمیدونم شما بین این همه پادشاه کله خر از شهربراز بیچاره چی میخواید که فقط چهل روز حکومت کرد و اغاز و پایانش در منابع تاریخی فقط نصف کاغذ بوده …(طبری ج ۲ ص ۷۸۲)
   تازه اگر میخواست از روز اول تاجگذاری از تیسفون حرکت میکرد تا فلسطین بیش از یک ماه راه بود … چی میگید ؟ من هنوز نفهمیدم منظورتون از شهروراز کیه ؟ سردار جنگی بود یا پادشاه ؟ اگر سردار بود در زمان کدام پادشاه ؟ این مطلب کجا خوندید ؟
   __________
   به فرض محال کرده باشه مگر همینها نبودند که پیروان مزدک و مانی رو هم کشتند ؟ ایا مزدک و مانی و به افرید … سوشیانت نبودند ؟

 9. بدترین دوران مسیحیان ایرانی زمان شاپور دوم که همون شاپور ذوالاکتاف هست که کتف اعراب رو سوراخ میکرد و مسیحیت رو در ایران ممنوع کرد .ضمنا در لشکر کشی ها به فلسطین لشکر ایران قبر عیسی مسیح و هوشیدر خودشون رو به اتش کشیدن . خانم اردویسر اناهیتا اینها نمونه ای از وحشیگری های ساسانیان هست که با سوشیانت و پیروانش کردن . این به روز شدن نیست اینها نشون دهنده محوشدن و ضعف زرتشتیان بوده که با همدستی یهودیان برای جلوگیری ازش از هیچ عملی گویا دریغ نمیکردن !! اینها نمونه ای از اخلاق انسانی و کردار نیک سفارش شده بود که خانم اردویسر اناهیتلا بهش اشاره کردن .!!

  • درود. چه جالب فقط ساسانیان را مقصر و رومیان را مظلوم جلوه میدهید.
   لطفا ایندفعه با دقت مطالب را بخوانید و رفتار رومیان با یهودیان و شکنجه های وحشیانه و قتل عام های گسترده و یهود ستیزی بیزانس و پیروان عیسی را بخوانید که این یکی از دلایل حمله ساسانیان بود!
   در ضمن یهودیان انقدر توسط پیروان مسیح ازار و شکنجه دیده بودند که بنابر روایات مسیحی به مسیحیان تاختند و گفتند بایستی مسیح را رد کنید و جزو یهودیان شوید!!

   ولی به این نکته توجه نکردید : در کم ترین حالت : ۴۵۱۸ مسیحی به وسیله یهودیها کشته شده و در بیش ترین حالت : ۶۶,۵۰۹ مسیحی به وسیله یهودی ها کشته شده.. پس تهمت زدن به زرتشتیان کار پسندیده ای نیست.
   و اینکه : ولیکن در متون تاریخی مطالب زیادی در مورد نابودی کلیساها یافت نمی‌شود. بلکه دو سال بعد از فتح اورشلیم یعنی سال ۶۱۶ کلیساهایی که در اثر درگیری نابود شدند دوباره بازسازی شدند.

 10. اقای فاطمی این مطلبو در ویکی پدیا خوندم .موضوعاتش جنگ های ایران و روم شرقی از سال ۶۰۲ تا ۶۲۸ میلادی و جنگ های ایران و روم

  • اقای سهیل شما هم که به ویکی پدیای صهیونیستی وابسته شدید!! چی شد استکبار استکبار می کردید!! به اینجا که رسید فرق کرد؟

 11. اقای فاطمی ضمنا پیگولوسکایا هم در کتاب ایران و بیزانس در سده های ششم و هفتم ترجمه کامبیز میربها انتشارات ققنوس به نقل از تاریخ بلعمی نوشته که ساسانیان زرتشتی شهر مقدس اورشلیم رو به غارت بردن و کلیسا هارو به اتش کشیدن و نودهزار مسیحی رو کشتن . متاسفانه کتاب رو ندارم تا صفحش رو مشخص کنم تا به زرتشتی زده ها قدری کردار نیک رو یاداوری کنم

 12. اردویسر اناهیتا

  شما هیچگاه سند ارایه نمیدید ، گوش هم نمیدید من چی میگم
  راجع به برخورد شاپور دوم با مسیحیان این نوشته های کریستین سن رو مینویسم ،خودتان قضاوت کنید :
  پادشاهان ایران اسیران روم و سوریه را در شهرهای دوردست ایران ساکن میکردند و اینها چون عیسوی بودند اکثریت مسیحیان ایران تشکیل میدادند … تا زمانی که امپراطوری روم دیانت رسمی نداشت عیسویان ایران در ارامش میزیستند اما چون قسطنطین امپراطور روم به مسیحیت گروید وضع تغییر کرد ، عیسویان ایران که خصوصا در نواحی مجاور سرحد روم بسیار بودند مجذوب و فریفته دولت مقتدری شدند که همکیش انان بود ،افرعت فتح و ظفر نهایی «قوم خدا» یعنی رومیها را پیشبینی کرده بود که اگر ایرانیان فاتح شوند دلیل بر غضب خداوند و تشبیهی از جانب اوست …
  شاهپور دوم به شاهزادگان کشور ارامی نامه بدین عبارت نوشت ،به مجرد وصول این فرمان از جانب خداوندی ما سیمون رییس نصاری را دستگیر کنید و تا زمانیکه این نوشته را امظا نکند و مالیات سرشماری و خراج قوم نصاری را که در کشور ما زندگانی میکنند وصول ننموده و به خزانه نپردازند او را رها نکنید زیرا ما به امور جنگ اشتغآ دارین و انان در ناز و نعمتند ،انان در مملکت ما ساکنند و دوستدار دشمن ما قیصر هستند ، سیمون به زندان افتاد و از امتثال امر شاه امتناع کرد و چون این خبر به شاپور رسید فریاد زد :
  “سیمون میخواهد پیروان خود را بشورش انگیزد و مملکت ما را به هم کیش خود قیصر رومی بسپارد”
  لابور که تاریخ شهدای عیسوی ایران را نوشته و کاتولیگ بود اعتراف میکند اتهام به سیمون و عیسویان ایران بی اساس نبوده است (ایران در طمان ساسانیان برگ ۳۶۶)
  _________
  به عقیده من ساسانیان بیگناه بودند و مقصر خود مسیحیان بودند ،

 13. اردویسر اناهیتا

  اولا کشتار مسیحیان با سوشیانت بودن عیسی منافاتی ندارد ، یکی قبول میکنه و یکی نمیکنه اما خیلیها پذیرفتند و به عقیده من هم چنین پیشبینی در منابع زرتشتی بود و انها که نپذیرفتند نسبت به بدعت گذاری ها حساس بودند
  ان اعرابی که شاپور کتفشونو سوراخ کرد مسیحی نبودند تازیانی بودند گاه و بیگاه به مرز های ایران هجوم می اوردند و ازین راه ارتزاق میکردند .
  مقبره عیسی ؟ چنین مقبره وجود نداره

 14. طبق مطالعاتی که من داشتم شاپور دوم کتف اعراب متجاوز به روستاهای مرزی ابران را سوراخ نکرد بلکه به دوکتف آنان طناب بست وآنان را به دروازه شهر و ساختمانهای بلند و درختان بلند در سطح شهر آویزان کرد و آنان در اثر گرسنگی وتشنگی به مرور مردند و جنازه هایشان خوراک پرندگان لاشخور شد و این درسی برای دیگر اعراب شد که به ایران تجاوز نکنند. اگر سوراخ میکرد در اثر خونریزی سریعا میمردند. هدف شاپور زجر کشیدن و مرگ تدریجی آنان بود.

 15. دوست عزیز در۲۰۰۰سال پیش توقع نداشته باشید ایران ورم دو قدرت دنیا با گل وبستنی باهم جنگ میکردندشما درقرن بیستم میبینید که کشتن ادمها در سوریه .عراق یمن وسومالی و………..چگونه است بهر حال هر پادشاهی برای بقا حکومتش کار های وحشتناک میکنه اگه هم پادشاهان ساسانی اینکارو میکردن جای تعجب نداشت ولی از کار مسلمانان بدتر نبود جان ومال وناموس ایرانیانو میگرفتندحالا برفرض اون موقع مسلمانان باگل و شیرنی ایرانیانومسلمان کردند اگه الان مسلمانهای عربی به من تو سهیل خانم اناهیتا وپیمان خان حمله کنند تفاوتی قائلند یا از نظرشان همان کافر هستم و مال وناموسمان همگی برانها حلال دارین سنگ کی رو بسینه میزنین جنگ ایران وعراق ۹۰% مسلمانان طرفدار صدام جنایتکاربودندوهرجا که نیروهایش میگرفتند سریعا قبل از ورودنیروها شهر خالی میشد چون اموال باارزش و زنان وکودکان ایرانی راباخودشان میبردند اگه فامیلاتون تو جنگ بودن بپرسین زنده باد زردشتیان که هنوز هم زیر بار این عربها نرفتند ولی ماکه رفتیم چه شد

 16. “ولی از کار مسلمانان بدتر نبود”
  اونها با گل بستنی به کشور های دیگه حمله میکردند؟ بی طرفانه قضاوت کنیم تفاوتی با هم ندارند
  حالا زرتشتی ها که زیر بار عرب ها نرفتند چه شد؟

 17. کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران سرشار از خطاها و لغزش های تاریخی و معنوی است . چند نمونه :
  مطهری در این کتاب مدعی است که سامانیان که از نژاد خالص ایرانی بودند در راه پیشبرد زبان فارسی کوشش نمی کرده اند و در دربار سامانیان زبان فارسی ترویج و تشویق نمی شده و وزرای سامانی به زبان فارسی هیچ گونه علاقه ای نداشتند در حالیکه به گواه تاریخ و نظر جامع مورخین و شرق شناسان و ادبای آن عصر در دربار سامانی ، زبان فارسی امروزی نتیجه تلاش امرای سامانی بود و ایشان بودند که زبان پارسی را صورت مکتوب و ادبی بخشیده از زوال آن جلوگیری کردند
  منبع برای این موضوع فراوان است ولی منبعی که شما قبول داشته باشید سایت ویکی فقه : “ربار سامانی از آغاز قرن چهارم، مهم‌ترین نقش را در گسترش زبان فارسی بر عهده داشت” یا ” حرکت فرهنگی سامانیان زمینه مناسبی برای رشد و گسترش زبان فارسی فراهم ساخت و در پرتو حمایت این سلسله علم و ادب در خراسان بالیدن گرفت”
  http://wikifeqh.ir/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C_%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87_%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86

 18. این از کوته فکری مرتضی مطهری بوده که بجای اینهمه حرف و سخنرانی
  مثل بیشتر بقیه آخوندها زحمت مطالعه واقع بینانه را بخود نداده
  و تمام عمرش فقط سیاه و سفید فکر کرده که تاریخ ایران بعد از اسلام را
  تماما گُل و بلبل می بیند و هر چه قبل از اسلام بوده تماما سیاه و ضایع حتی مراسم نوروز را .
  وگرنه بچه ده ساله هم فرق بین حرف خوب و بد و دروغ و راست و کردار خوب و بد را میداند .

  مثلأ در آیه ۱۸۹ سوره بقره میخوانیم که نیکی چیست :
  …..و نیکی آن نیست که از پشت دیوار به خانه درآیید بلکه نیکی آن است
  که پرهیزکار باشید و به خانه‌ها از راه جلو داخل شوید …….

  • اگر بچه ده ساله که هیچ،پیرمرد ۹۰ساله هم بد خوب رو میفهمید،اینقدر جوامع بشری دچار مشکل و تنگنا به خاطر تصمیمات اشتیاه خود و حکومتشان قرار نمیگرفتند.
   بله بعضی چیز های خوب وبد شاید واضح باشند امام خیلی چیز ها خوب وبدش واضح نیست مثلا بعضی ها گوشت خوک رو حلال میدونند و با اشتها میخورند برخی هم حرام و پلید میدونند.حالا کدومشون درست میگه؟
   سگ را گروهی نجس مدونند و گروهی توی تختشون و در آغوششون میخوابونند کی درست میگه؟
   و از همین قبیل شراب خواری،ازدواج با محارم،ربا خواری،دوست جنس مخالف و…….
   لطفا کوته بینی خودتون رو به شخص متفکری چون شهید مطهری نسبت ندید جناب حامد.

   • زیاد تند نرو ، مطهری و بقیه آخوندا از دید جمعیت اندک کوته فکری مثل تو عالمند .
    بقیه دنیا حتی اکثریت مسلمانان ارزشی برای آنها قائل نیستند.
    مسلمانان دیگر دنیا هم آخوندهای خودشان را دارند که برای خودشان عالمند ولی برای امثال تو نه .
    حرام بودن گوشت خوک و اعمال ختنه پسران و حتی ذبح اسلامی کپی برداری از سنت یهودیان ست و دین شما چیز جدیدی ندارد که به آن بنازد بجزء زکات و جزیه که آنهم جنبه مالی از مسلمانان و باجگیری از اهل کتاب را دارد و یا حلال دانستن زنان اسیر شوهردار که قبل از آن در هیچ قوم و آیینی مرسوم نبوده .

    • من فقط یک حرف منطقی زدم نیاز به عصبانیت و گریه کردن نداره.
     شهید مطهری یک متفکر بوده منافاتی با اینکه بقیه ی مسلموناو مسیحیا و زرتشتی ها متفکر دارند نداره.
     شما هم به جای توهین و متعصبانه و قرون وسطایی برخورد کردن یه کم جنبتو ببر بالا و تحمل شنیدن سخن مخالف رو داشته باش.
     مگه تو نژاد پرستی؟؟؟

 19. ربطش مشخص است اگر مطلبی مستقیم نقل شود باید منطق و استدلال گوینده نقد شود اما اگر گوینده غایب باشد نخست باید مستند بودن گفته هایش ثابت شود . آقای مطهری عالم بزرگ و مصلحی بوده ولی لغزشهایی در کتابش داشته
  نوشته دیگری با همین موضوع و باز هم از همین کتاب و ایشان داشتید که در انجا نظر خودم را در اصل موضوع گفتم ..

 20. مسئله اینجاست که مطهری حقیقت مطلق و اصل وجود نیست ، اون فقط یک انسان معمولی و تندرو

  اگر انسان خیرخواه و دوستدار دیگران باشه

  ولو از طریق آموزه های هر دینی که شده خیر و صلاح همه رو میخواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code