خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / شورشها در ایران نه برضد اسلام و نه برضد حکومت
ریچارد نلسون فرای

شورشها در ایران نه برضد اسلام و نه برضد حکومت

به قلم ریچارد نلسون فرای
پس از ورود مسلمانان به ایران شاهد شورشهایی در برخی نقاط هستیم. زرتشتیان ادعا می کنند این شورشها بخاطر این بوده که مسلمانها به زور می خواستند اسلام را تحمیل کنند اما ایرانیها برای نپذیرفتن اسلام، دست به شورش می زدند.
ایران شناس برجسته ریچارد نلسون فرای بر این باور است که این شورش ها حتی برضد حکومت نیز نبوده، بلکه بیشتر برضد بی عدالتی های حاکمان محلی بوده نه اصل حکومت.
او می نویسد:
«از نظر دینی چندان ایستادگی در ایران عرضه نمی شد؛ بلکه پایداریها بیشتر ناشی از عوامل اقتصادی و اجتماعی بود. از آنجا که عربان غالبا امور مالیاتی و اداره دیوانهای محلی را در دست دهقانان بومی گذاشته بودند، بسیاری از شورشهای کوچک علیه حکومت اسلامی بیشتر جنبه دشمنی با درازدستان و بیدادگران بومی می یافت تا حکومت عرب.
تصور کهن ریختن عربان از بیابان با یک دست به قرآن و دست دیگر شمشیر اینک کاملا منسوخ شده است. این چنین پدیده ای هرگز نبوده است و امروزه واقعیات آشکارتر شده اند.» (عصر زرین فرهنگ ایران، ص ۸۹ ـ ۹۰)

شناسنامه کتاب: عصر زرین فرهنگ ایران، ریچارد ن. فرای، ترجمه مسعود رجب نیا، تهران، انتشارات سروش، چاپ دوم، ۱۳۶۳.

همچنین ببینید

تمدن عظیم ایران باستان، یکی از بزرگ ترین دروغ ها

بخشی از مصاحبه ی مصطفی ملکیان یکی از بزرگترین دروغهایی که ما به تاریخ گفته …

۸ نظر

 1. اول اینکه لینک اولت خراب بود. دوم از کجا معلوم این ترجمه درست باشه با حرف هایی که در ویکپدیا زده بعیده همچین حرف هایی .سوم خودتو گول زدی؟ بجز قیام های مذهبی که ایرانی ها به طور گسترده حضور داشتند.قیام های ملی مثل ابومسلم خراسانی و مازیار و مردم گرگان و یعقوب لیث و …بازم می خوای بگم؟تازه اگر هم بر ضد حاکمان محلی بوده خوب اون ها همه عرب بودند.به همین دلیل بود که ایرانی ها تو دربار عباسیان بسیار بودند.در ضمن زرتشتی ها معتقد اند که عرب ها رو ایرانی ها بیرون کردند.تازه اسلامی که ما قبول داریم با اسلام اعراب فرق داره غیر اینه؟ بعد هم این بنده خدا این همه از ایران باستان تعریف کرده اگه مردی اون ها رو بیار.

  • مدیر سایت

   ضدعرب غیر از ضداسلامه. قیام هایی که میگید برضد اسلام بوده، منابعشو بگید.
   از یک طرف به ترجمه ی کتاب اعتماد ندارید از طرف دیگه میگید: اون قسمتهایی رو بیارم که از ایران باستان تعریف کرده!

 2. من نگفتم که برضد اسلام بوده گفتم ضد حاکمان عرب بوده .وگرنه من شنیدم ابو مسلم با علی ابن ابی طالب شبانه مذاکره ای داشته که ایشون به حکومت برسه.
  درضمن هر وقت حاکمان عرب زیادی از مردم باج می گرفتند ایرانی ها ساکت نبودند تا جایی که قرمطیا ن مکه رو خراب و برای خنده میگن ابابیل کو تو ویکی پدیا نگاه کن منابع رو زده.بعد هم من قبول دارم که این کتاب اشتباه بقیه چی؟شما اصلا دنبال حقیقت نیستی چون اگر بودی کامل حرف ها رو میزدی.

  • مدیر سایت

   دوست عزیز، امام علی(ع) در سال چهل از دنیا رفت و ابومسلم در سال صد به دنیا آمد.
   قضیه ی قرمطیان مربوط به بعد از اسلامه و قضیه ی ابابیل قبل از اسلام.
   بناست این سایت علمی بحث کنه. لطفا با اطلاعات بیشتر وارد بحث شوید

 3. دوست عزیز قضیه ابومسلم رو خوب خونده باشی گفتم شنیدم.نگفتم که مطالعه کردم.این لینک رو بخون http://fa.m.wikipedia.org/wiki/ابوطاهر_جنابی
  بعد بعد این همه بحث بنده فهمیدم شما اسلام رو با عرب یکی کردی.خداحافظ

 4. از کتاب دو قرن سکوت : عبدالحسین زرین کوب صفحه ۱۴۸
  بارها مردم طبرستان در برابر فجایع و مظالم تازیان قیام کردند.
  درین نهضت ها نه فقط نژاد عرب مردود بود بلکه دین اسلام نیز مورد خشم و کینه بود .
  ایرانیان بر اثر وسعت کشور و تسلط بر همه اقوام و ملل از حیث عظمت و قدرت ، به منزلتی بودند که خود را آزادگان و دیگران را بندگان می خواندند، وقتی کوه دولتشان بدست عربان سپری گشت چون عرب را پست ترین مردم میشمردند .
  کار برایشان سخت گشت و درد و اندوه آنها دو چندان .
  از این رو بارها سر برآوردند که مگر با جنگ و ستیز خویشتن را از چنگ اسلام رهایی بخشند.
  بدین گونه بیشتر این شور شها رنگ ضد دینی داشت…..

 5. اعراب از قدیم به جهل و خیانت معروف هستن حتی اسلام هم نتونست جهل نود درصد اینها رو از بین ببره و از لحظه مرگ پیامبر خیانتشون شروع شده تا به الان اگر کسی اسم دین اینها را اسلام بذاره انوقت میشه گفت ایرانیها علیه چه چیز شورش کردند اما ما ایرانیها دشمن جاهل های عرب بودیم وهستیم تمام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code