خانه / دروغ پراکنی / ۲۱ هزار احمد یک چشم کله پز در هرات! / کتابسوزی اسکندریه به دست مسلمانان

۲۱ هزار احمد یک چشم کله پز در هرات! / کتابسوزی اسکندریه به دست مسلمانان

به قلم شهید مطهری
«در متن قصه (کتابسوزی اسکندریه به دست مسلمانان فاتح) آمده است که پس از آنکه دستور خلیفه به نابودى کتابها رسید، عمرو کتابها را به حمامهاى اسکندریه تقسیم کرد و تا مدت شش ماه خوراک حمامهاى اسکندریه بود، و با توجه به اینکه اسکندریه
در آن وقت بزرگترین شهر مصر و یکى از بزرگترین شهرهاى جهان آن روز بوده است و خود عمرو در گزارشى که با اعجاب فراوان براى خلیفه از این شهر مى دهد مى نویسد:

"در این شهر چهارهزار حمام، چهار هزار عمارت عالى، چهل هزار یهودى جزیه پرداز، چهارصد تفریحگاه دولتى، دوازده هزار سبزى فروش که سبزى تازه مى فروشند وجود دارد"
باید چنین فرض کنیم که در مدت شش ماه چهار هزار حمام از این کتابها گرم مى شده اند؛ یعنى آنقدر کتاب بوده است که اگر یک حمام را مى خواستند با آن گرم کنند براى قریب به هفتصدهزار روز یعنى در حدود دو هزار سال آن حمام کافى بود. [ (۴۰۰۰ × 6 × 30) ÷ 365 = 1973 ] عجیب تر آنکه طبق آنچه در متن گزارش ابوالفرج آمده، همه آن کتابها در حکمت و فلسفه بوده نه در موضوع دیگر. اکنون خوب است کمى بیندیشیم آیا از آغاز پیدایش تمدن تا امروز که قرنهاست صنعت چاپ پیدا شده و در شکل سرسام آورى نسخه بیرون مى دهد، این اندازه کتاب حکمت و فلسفه که براى سوخت چهارهزار حمام درمدت شش ماه کافى باشد وجود داشته است؟!
باز خوب است بیندیشیم چنین کتابخانه اى چه مساحتى را اشغال کرده بوده است؟ کتابها به صورت انبارشده مانند انبار کاه گندم نبوده، بلکه به صورت چیده شده در قفسه ها بوده، زیرا مورد استفاده مردم بوده است، و لهذا در گزارشى که از یک کشیش مسیحى در قرن چهارم بعد از میلاد رسیده که از ناحیه امپراطور وقت مأمور شده بود کتابخانه را از بین ببرد، چنین آمده که: «من قفسه هاى آن را در آن وقت از کتاب بکلى خالى یافتم»…
من باور ندارم امروز هم کتابخانه اى وجود داشته باشد که کتابهایش براى گرم کردن حمامهاى شهرى که آن کتابخانه در آنجا هست براى مدت شش ماه کفایت کند. اینها همه دلیل افسانه بودن این داستان است و تنها در دنیاى افسانه ها نظیرى برایش مى توان یافت.

گویند: مردى در وصف شهر هرات که مدعى بود روزگارى فوق العاده بزرگ و پرجمعیت بوده داد سخن مى داد؛ کار را به جایى رسانید که گفت:
"در آن وقت در هرات بیست و یک هزار احمد یک چشم کله پز وجود داشته است!!!"
با توجه به اینکه همه نامشان احمد نبوده و همه احمدنام ها یک چشم نبوده اند و همه احمدهاى یک چشم کله پز نبوده اند، پس اگر فقط عدد احمدهاى یک چشم کله پز به بیست و یک هزار نفر مى رسیده، حساب کنید و ببینید عدد سایرین چقدر بوده است؟! اگر اولین و آخرین را روى زمین جمع کنیم قطعاً باز هم کافى نیست.
داستان ابوالفرج چیزى شبیه داستان احمد یک چشم کله پز است. لذا نویسندگان دائره المعارف انگلیسى بنا بر نقل شبلى نعمان قصه ابوالفرج را جزء فکاهیات به حساب آورده اند.»

منبع: «خدمات متقابل اسلام و ایران»، شهید مرتضی مطهری، تهران، انتشارات صدرا، چاپ شانزدهم، ۱۳۷۰، ص ۳۴۰ ـ ۳۴۱

همچنین ببینید

منشور کورش

دغل کاری در ترجمه ی منشور کورش

به قلم مجید در ابتدا سه ترجمه ی معتبر منشور کورش را معرفی می کنم …

۷ نظر

 1. من فکر می کنم مسیحیان( چه جنگجویان صلیبی در فلسطین و شام و چه در شمال اندلس) برای اینکه کارهایی که در جنگها انجام می دادند توجیه کنند ، دروغ کتابسوزی اسکندریه را وارد تاریخ کرده اند. در تاریخ اندلس بارها به کتابسوزی شهرهای تصرف شده توسط مسیحیان مهاجم برمی خوریم.

 2. در مورد کتابسوزان در ایران تاریخ نویسان بزرگ مسلمان مانند محمد بن عمر واقدی (استاد طبری) محمد بن جریر طبری و مسعودی در مروج الذهب و…..مطالب را نگاشته اند و قلمی در دست ایرانیان و زرتشتیان نبوده است و اگر رفتار داعش را نیک بنگریم می بینیم چه بر سر ایران و ایرانی امده است.

 3. ابن خلدون میگوید پای قوم عرب به هر جا رسید ویرانی به بار اورد شمایی که امامان را الگو میدانید چرا کارهای که عربها کردند را نمینویسی

  • مدیر سایت

   عین عبارت کتابها را با آدرس بنویسید

  • حتماً مقاله کتابسوزی ایران و مصر شهید مطهری را بخوانید.
   در زمان خلفای راشدین که پیامبر تازه فوت کرده بود ، فرماندهان (برای حفظ ظاهر هم شده است) نمی توانستند هر کار و جنایتی انجام دهند. افرادی مثل عمار جرء فرماندهان بوده اند.
   اصلاً نژاد پرستی اعراب از موقعی شروع شد که نفوذ بنی امیه افزایش یافت.
   هیچ کس مدافع ظالمان بنی امیه و بنی عباس نیست و ملاک عملکرد اهل بیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code