همه ی مطالب به ترتیب
خانه / ایران / اسلام و ایران / خدمات متقابل اسلام و ایران / ایرانیان مهم ترین دانشمندان و سیاستمداران اسلام
ایرانیان مهم ترین دانشمندان و سیاستمداران اسلام

ایرانیان مهم ترین دانشمندان و سیاستمداران اسلام

به قلم شهید مطهری
فلاسفه بزرگ اسلام، متکلمین، مورخین، لغت نویسان، شعراى بزرگى که به زبان عربى شعر سروده اند، مفسرین عالیقدر، رجال سیاسى و پادشاهان بزرگ و جهانگشایان مسلمان همه از ایران بودند.
مگر برمکیان، نوبختیان، قشریان، صاعدیان، خاندان سمعانى، خواجه نظام الملک طوسى، شیخ طوسى، خواجه نصیرالدین طوسى، و همچنین ملوک طاهریان، سامانیان، آل بویه، غزنویان، غوریان، سربداران و دهها خاندان دیگر که در تبلیغ اسلام، نشر تمدن آن کوشش کرده اند همه از این آب و خاک نبودند. (مجموعه آثاراستادشهیدمطهرى، ج ۱۴، ص: ۳۴۲ ـ ۳۴۳)

شهریور ۱۳۹۳

۴ نظر

 1. خیلی عجب!! یک بار دیدیم که در این سایت از ایرانیان(نیاکانمان) تعریف شد. با سپاس ازمدیر سایت: اگر موافق باشید تاریخچه پرچم ایران را بازگو کنم.

  کاوه آهنگر با برافراشتن پیش بند چرمی خود مردم را علیه ضحاک  به قیام راهنماییکرد .پس از پیروزی، فریدون (پادشاه)فرمان داد  تا  چرم پیش بند کاوه را با دیباهای زرد و سرخ و بنفش آراستند و دُر و گوهر به آن افزودند. از آن پس آنرا به عنوان پرچم ایران انتخاب کردند و بر آن درفش کاویانی نام نهادند. تا آخر حکومت ساسانیان هر پادشاهی به ابعاد پرچم افزود و بر آن جواهراتیآویخت به طوریکه در زمان حمله اعراب جنس آن از پوست شیر وپلنگ و طول و عرض آن بالغ بر پنج متر در هفت متر میشد وقیمت جواهرات آن که شامل طلا و یاقوت و الماس و دیگر سنگهای قیمتی بود معادل بیش ازهزار در هزار سکه طلا بود. در جنگ نهاوند با شکست ایرانیان از اعراب، درفش کاویانی بدست اعراب افتاد و آنرا به مدینه فرستادند. عمر دستور دارد جواهرات آنرا جدا کردند و درفش را تکه تکه نمودند. تا دویست سال بعد ایران پرچمی نداشت زیرا  توسط اعراب اشغال شده بود. تا زمان سلجوقیان پرچم معمولا به رنگ زمینه سبز با یک هلال ماه در وسط آن ویا با رنگهای زمینه متفاوت وجود داشت.حکومتهای ایرانی محلی پرچم مخصوص بخود داشتند مثلا ابومسلم خراسانی پرچم سیاه و بابک خرمدین پرچم سرخ داشت. در زمان ملکشاه سلجوقی، به پیشنهاد وزیرش خواجه نصیرالدین طوسی علامت شیر و خورشید(شیر بدون شمشیر) جایگزین هلال ماه پرچم ایران شد. در زمان نادرشاه افشار و بدستور وی، رنگ زمینه به سه رنگ سبز، سفید و سرخ تغیر داده شد و شیر وخورشید نیز در آن باقی ماند. در زمان قاجاریه ، آقا محمدخان قاجار که از نادرشاه متنفر بود(باور داشت که پدربزرگش را نادر کشته) دستور داد پرچم را عوض کنند ولی وزیر دانا و باهوشی داشت که او را از اینکار منصرف کرد. توضیح داد: رنگ سبز نشانه دوستی و آبادانی و نیز رنگ مورد احترام پیامبر است. رنگ سفید نشانه صلح و آشتی است. رنگ قرمز نشانه دفاع ونیز بیاد خون شهیدان است. خورشید مظهر روشنایی و بر گرفته از دین است . شیر نیز منظور علی شیر خدا حیدر کرار است.آقا محمدخان گفت اگر این  شیرخداست ،پس کو شمشیرش؟( علی را با شمشیرش میشناختند) لذا یک شمشیر بدست شیر داد و از آن پس، شیر شمشیردار شد. پرچم تا انقلاب سال ۵۷ بدین گونه بود و بعداز انقلاب، الله جایگزین شیروخورشید شد.
   

 2. با احترام تمام به استاد شهید گویا در مرود برمکیان اشتباهی رخ داده است.
  زیرا من در چند جا که منبعش یادم نیست خواندم که امام رضا بارها یحیی بن خالد برمکی را لعن کرد.
  تا چند سال ، هارون عباسی هر کس را مأمور شهادت امام موسی کاظم در زندان می‌کرد طفره می‌رفت تا اینکه یحیی بن خالد برمکی وزیر هارون ملعون به وسیله سندی بن شاهک امام را مسموم کرد.
  شهید مطهری (فکر می‌کنم در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار) به آن اشاره کرده است.
  البته اینکه ایرانیان خراسانی و ماوراء النهری در ۸۰ ، ۹۰ سال ابتدای بنی عباس همه کاره خلافت عباسی بوده اند شکی نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی