+
خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / تغییر دین ایرانیان از زبان یک محقق زرتشتی
تغییر دین ایرانیان از زبان یک محقق زرتشتی

تغییر دین ایرانیان از زبان یک محقق زرتشتی

به قلم دکتر جمشید چوکسی
دکتر جمشید چوکسی از محققان برجسته ی زرتشی و از پارسیان هند است که در کتاب علمی «ستیز و سازش» برخورد مسلمانان و ایرانیان در دو قرن نخست هجری را مورد بررسی قرار داده است. او می نویسد:

قانع کننده نبودن دین زرتشتی نه مشکلات مالی
«اغلب کسانی که اسلام آوردند، این کار را به دلیل منافع مالی انجام ندادند. بیشتر ساکنان شهرها، به خصوص زنانی که به دین جدید گرویدند، به دلیل اعتقاد خود به این دین و در تلاش برای تغییر دادن اصولی که احساس می کردند بی تأثیر شده اند، این کار را کردند.» (ص ۱۰۴)

دست کشیدن از دین زرتشتی پیش از ظهور اسلام
همواره مورخان تأکید می کنند که اگر مسلمانان وارد ایران نمی شدند، باز هم ایرانیها زرتشتی باقی نمی ماندند و دین مسیحی را انتخاب می کردند. یکی از شواهد، سخن چوکسی است:
«ارتداد نسبت به دین زرتشتی با ظهور اسلام آغاز نشد. در حدود سال ۳۰۰م اهالی ارمنستان که زمانی اهوره مزدا را می پرستیدند، به مسیح گرویدند. پس از آن، طی آخرین دهه های حکومت ساسانی، زرتشتیان طبقه برتر که از لحاظ معنوی ناراضی بودند، دین زرتشتی را رها کردند و به مسیحیت تسطوری گرویدند.» (ص ۹۰)

اعتقاد به اینکه خدا با مسلمانان است
«طی آن دوران نخستین، از دست دادن ایمان به دین زرتشتی و فقدان ایمان نسبی به جامعه ای که این دین به آن مشروعیت می بخشید، همراه با اعتقاد به این که پیروزی های اعراب اعتبار اسلام را تأیید می کند، گه گاه منجر به گرویدن به دین جدید می شد.
سربازان اساوره یا سواره نظام زره پوش ساسانی، تحت فرمان سرداری به نام سیا و مستقر در محل کلبانیه در خوزستان، پس از رسیدن به این نتیجه که خداوند بر آن است که جانب اعراب را بگیرد، اسلام اختیار کردند.» (ص ۹۴)

انتخاب داوطلبانه ی اسلام
«زمانی که تسخیر خطه ایران آغاز شد، تعدادی سرباز بنا به عللی سودجویانه از جامعه زرتشتی به جامعه مسلمان پیوستند. نمونه آن حمراء (یک لشکر پیاده نظام ساسانی) بود که بعضی از نفرات آن پیش از نبرد قادسیه در سال ۶۳۷م / ۱۶ هـ . ق داوطلبانه اسلام آوردند. و به صورت تابعان یا موالی قبیله عرب تمیمی در آمدند…
پس از آن، سربازان بسیاری از لشکر حمراء در کوفه به مسلمانان عرب پیوستند و در پایان سده هفتم م / اواخر سده نخست هـ . ق نقش مهمی در امور سیاسی شهر ایفا کردند.» (ص ۹۲ ـ ۹۳)

تازه مسلمانان سخت ترین منتقدان زرتشتی
«اغلب معلوم می شد با حرارت ترین خرده گیران از دین زرتشتی، معتقدان قبلی آن دین بودند، یعنی کسانی که اسلام اختیار کرده بودند و سپس مشتاقانه در صدد انتشار آن برآمدند.» (ص ۱۰۱)

زرتشتی ماندن ایرانیان پس از فتح
همانگونه که دکتر زرینکوب می گوید: مسلمانان حکومت ایران را به زور شمشیر سرنگون کردند اما به زور ایرانیها را مسلمان نکردند. یکی از قرائنی که این سخن را تأیید می کند آن است که پس از فتح ایران، اکثر ایرانیها همچنان زرتشتی باقی ماندند. چوکسی می گوید:
الف) «در پایان سده هفتم م / اواخر سده نخست هـ . ق فقط بخش بسیار کوچکی از ایرانیان مسلمان شده بودند.» (ص ۹۶)

ب) «بنابر آمار، در سال ۷۵۰ م / ۱۳۲ هـ . ق که عباسیان به قدرت رسیدند، در حدود ۸ درصد از شهرنشینان ایران مسلمان بودند. در اواسط سده نهم میلادی / اواسط سده سوم هـ . ق (صد سال بعد) این شمار تا ۵۰ درصد افزایش یافته بود … و در پایان هزاره نخست میلادی / اواخر سده چهارم هـ . ق استیلای خود را بر شهرها کامل کرد. (ص ۱۰۵)

از جزیه به زکات
برخی منتقدان به ما، جزیه را ابزار فشار بر زرتشتیان می شمرند و چوکسی نیز به آن فراوان اشاره می کند. اما باید توجه داشت که اگر اهل کتاب، جزیه می دهند، در مقابل مسلمانان خمس و زکات می پردازند. چوکسی خود به این، معترف است:
«بزرگسالی که به اسلام می گروید از جزیه معاف می شد اما مجبور بود برای حیوانات، محصولات، کالاها و اشیای گرانبهای خود زکات بپردازد. این تعویض مالیات ها تطمیع برای معافیت از جزیه را در مورد کسانی که به طور بالقوه در معرض تغییر دین بودند، تا حدی از رونق انداخت.» (ص ۱۰۰)

انتخاب داوطلبانه ی اسلام
«تغییر داوطلبانه ی دین که اهمیتی پایدار داشت، در خراسان نیز اهمیت یافت. در آن جا تغییر دسته جمعی دین در شهرها همانند این گونه تغییر دین در مرکز ایران بود.» (ص ۱۰۴)

انتخاب اختیاری اسلام
«گرویدن به اسلام در شهرهای آذربایجان،‌خوزستان و سیستان نیز اغلب داوطلبانه و عاری از تحمیل بود. در آن نقاط، اسلام معمولا در نتیجه فعالیت های مبلغانی انتشار یافت که خطاب به خانواده ها و طایقه ها تبلیغ دینی می کردند. (ص ۹۹)

شناسنامه کتاب: ستیز و سازش، جمشید گرشاسب چوکسی، ترجمه: نادر میرسعیدی، تهران، انتشارات ققنوس، چاپ اول، ۱۳۸۱.

۱۸ نظر

 1. این آقا فقط هرچی خودش دوست داشته نوشته و تفسیر به رای بوده . خسته نباشن

 2. این مطالب همگی دارای مرجع هستند عمدتا فتوح البلدان بلاذری و تاریخ سیستان و مقالات فرای و اقای چوکسی این مطالب رو در کنار مطالب دیگری جمع کردن . اسلام اوردن ایرانیان نه انچنان که شما می گویید تماما داوطلبانه و اگاهانه و عاشقانه و نه انگونه که مخالفانتان می اندیشند تماما به زور جزیه و شمشیر بوده . اگر کتاب را کامل مطالعه فرمایید متوجه می شوید که این تحول هزار و سیصد سال طول کشیده و عوامل مختلف اعتقادی تاریخی و اقتصادی و فرهنگی در ان دخیل بوده . لذا حقیقت نه این است و نه ان . منطقه ترک اباد اردکان شاهد یکی از اخرین مراحل این تحول بوده و در این منطقه موبد زادگانی هستند که پس از مسلمان شدن جد و پیشوایشان مردم زرتشتی زاده تازه مسلمان ایشان را سید میدانند .

 3. سایتت کلا دروغه ولی از اونجایی نمیخوام فحش بدم اروم اروم بهت میگم.ببین داداش عربا یا به اصطلاح مسلمین با گل و شیرینی نیومدن با شمشیر و سپر اومدن این به کنار.در زمان ایران باستان زن از مقام بالایی برخوردار بوده نشون به اون نشون که کوروش بزرگ براشون به صورت اختصاصی دانشگاه درست کرده اینم به کنار.ازدواج اب محارم هم در زمانی کسی ادعای پیامبری کرد که اون هم دستگیر شد.به اسم مزدک البته مستعار اینم به کنار. در همون اسلام اومده توهین و تحقیر ادیان دیگه جایز نیست پس دیگه این کارو نکنید.
  منبع:قران کریم
  تاریخ ده هزار ساله ایران جلد اول
  ویکیپدیا
  لطفا اینکارو نکنید در صورت ادامه این چرندیات سایت شما هک و حذف میشود
  خواهش مینم لطفا نکنید این تهدید نیست این خواهشه.

  • با اقایه امیر حسین خان ب شدت موافقم….اگه قرار باشه از اسلام دفاع کنید و از زرتشت بد بگید ولله ما هم بلدیم از مسلمین و اسلام بد بگیم و مثله این مطلب اراجیف بین مردم پخش کنیم…حد و حدود خودتون رو بدون…

 4. من به عنوان مسلمان زاده باید بگم که انقدر درک برام باقی مانده که بفهمم این مقاله کلا جانبدارانه و غیر بیطرفانه نوشته شده
  معمولا انسانها به دین نیاکان خود میمانند و تغییر در زیر یک درصد جامعه در همه جامعه ها اتفاق می افتد
  مثلا همین امروز هم در جهان اسلام چند درصدی به ادیان دیگر مهاجرت دارند
  ولی اینکه شما دوست دارید که فکر کنید از این چند درصد کل جامعه زرتشتی آنزمان داشته زرتشت رو ترک میکرده، نشان از تعصب شماست یا غرض ورزی شما
  در ضمن از این محققان که در اینجا زرتشتی ذکر شده در همه جا هست
  کسانی که در قبال دریافت وجه برخلاف راه راستی گام بر میدارند
  و حقیقت رو میفروشند

 5. حقیقتا اسلام اوردن ایرانیان با اگاهی بوده نه با زور شمشیر یا برعکس به گونه ای که برخی شهر ها همون اول کار مسلمان شدند مانند قم کاشان شوشتر توس قزوین و برخی از دین اسلام به زرتشتی می گرویدند و با حمله اعراب دوباره مسلمانمی شدند و خلاصه مدام برگشت از دین داشتند تا اینکه کلا به جز عده ای معدود همه مسلمان شدند نمونه ان شهر مر
  و ومنطور من از اگاهی این است که تا چند قرن عده ای به طاهر مسلمان شده و اسم مسلملنان ب خود می نهادند و تو باطن زرنشتی بودن و شاید به این دین از دنیا می رفتند اما چند نسل بعدشون مسلمان واقعی شده بودند مانند ابن مقفع که طاهرا اسلام اورده بود این افراد وقتی حقیقت اسلام را مشاهده کردند مسلمان شدند ایرانیان همیشه انسان های حقیقت طلبی بودند. زیرا همیشه در تاریخ میبینیم ایرانیان اگر چه مغلوب نطامی می شدند مغلوب فرهنگی نمی شدند اگه ادعای من راست نباشه می تونستند بعد از استقلال از اعراب و خلیفه در قرون سوم چهارم به کیش قبل خود بازگردند

 6. اولا کی گفته زرتشتی ها اتش پرستن ….هر کی گفته چرت و پرت گفته ایرانیان همواره اتش رو نماد یا نشانه ای از وجود
  خدا میدونستند و زمانی که افراد بیگانه ایرانیان رو در حال جشن و مراسمی کنار اتش میدیدند میگفتند ایرانی ها اتش پرستند
  این از این….یه مثال بزنم قشنگ تو مخ نداشته ی برخی سبک مغذا بره..برای مثال افرادی که میرن دور کعبه میچرخند حتما
  سنگ پرست هستند چون کعبه از سنگ ساخته شده….پس برخی از دوستان سبک مغذ اول فلسفه ی چیزی رو بدونید و بعد اظهار نظر کنید…

 7. من شخصا کاری به گذشته ای ک میشه انقد تحریفش کرد ندارم .الان چیزی ک دارم می بینم اینه ک اسلام دین کاملی نبوده
  که ایرانیا رو به انسان های دورو و دروغگو تبدیل کرده و همه چی ظاهری شده .و اصلا توش انسانیت و اختیار معنی نداره
  اسلام واقعی همین داعشیا هستن ک دارن نشون میدن وقدیمم همین بودن

 8. درود بر سربازان ماد و پارس سپاه یزدگرد که در مقابل هجوم اعراب وحشی تا آخرین نفس جنگیدند

 9. با سلام و خسته نباشید خدمت اقای چوکسی بابت مقاله ای که نوشتن
  اونجا که نوشتید بیشتر مردم قبل حمله اعراب به ایران بدنبال تغییر دینشون بودند
  “بنظر من وقتی که بخوایم از یه چیزی حمایت کنیم،نکات کوچک رو اونقدر بزرگش میکنیم تا به چشم همه بیاد”
  و بنظر من حق انتخاب خیلی مهمه
  در اون زمان نیاکان ما دین اسلام رو پذیرفتن
  اگه ذره ای به ماهم حق انتخاب می دادند واقعا خوب بود
  چون نتیجه اش میشه افرادی مثل من،که هیچ چیز از اسلام نمیدونم وفقط اسم یک مسلمان و شیعه رو به یدک میکشم!
  من به صراحت می تونم بگم دین اسلام کامل نیست و متاسفانه برخی هنوز اونقدر اگاه نشدن که به دین زرتشت نگن اتش پرست

 10. چرا اسلام و پرچمداران اون انقدر علاقه به تخریب سایر ادیان دارند؟!

 11. من با پارسیان هند صحبت کردم مردم ایران با زور شمشبر اسلام را قبول کردند اینا جمهوری اسلامی درستش میکنه من همین الان هم به زرتشت اعتقاد قلبی دارم این تو خون من است

  • درود بر شما ،
   حتی مردم سرزمین حجاز هم اسلام را با زور شمشیر پذیرفتند ،
   آنوقت با تیکه برداری از کتابهای متفرقه که بعضا هم تحریف شده اند ،
   سعی دارن تجاوزات اعراب مسلمان را در جنگهای قادسیه و نهاوند و جلولا
   و کشتار و به کنیزی و غلامی گرفتن زنان و بچه های ایرانی رو کتمان کنند ….

   محمد(ص) در طول ۱۳ سال در مکه که قدرت شمشیر نداشت و از آیات رحمت حرف میزد ،
   فقط توانست کمتر از ۷۰ نفرو مسلمون کنه
   بعد از درگذشت او ، اکثریت مردم سرزمین حجاز هم که بالجبار اسلام آورده بودند
   آنرا ترک کردند ولی با قساوت تمام صحابه روبرو شدند و جنگهای ارتداد با کشتار
   دهها هزار قبایل عرب در زمان خلیفه اول آغاز شد …….

   حدیثی از پیمبر اسلام :
   من مامور شده ام که با مردم بجنگم تا لا اله الا الله و محمداً رسول الله بگویند.
   و اینکه نماز را اقامه نمایند و زکات را بپردازند. وقتی چنین کردند،
   خون و اموال آنان از جانب من مصون و محفوظ است .
   (صحیح بخاری ج۴ ص۵۸ حدیث ۱۳۳۵)

 12. دکتر معین” در کتاب “مزدیسنا و ادب فارسی” ص ۸ ـ ۷ می آورد:
  “اعراب شهرها را با خاک یکسان و بسیاری از آتشکده ها را به آتش کشیده و موبدان را از دم تیغ گذرانده و کتب فضلای اُمت اعم از آنچه در مطلق علوم نوشته شده بودند
  یا تاریخ و مسایل مذهبی ، همه را نابود کردند.
  ﻋﺒﺪﺍﻟﺤﺴﯿﻦ ﺯﺭﯾﻨﮑﻮﺏ ﻣﯽﮔﻮﯾﺪ :
  ﺍﺳﺘﯿﻼﯼ اسلام ﺑﺪﻭﻥ ﻏﺎﺭﺕ ﻭ ﺍﻧﻬﺪﺍﻡ ﻭ ﮐﺸﺘﺎﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻧﯿﺎﻓﺖ . ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺳﯿﻞ ﻫﺠﻮﻡ ﺗﺎﺯﯾﺎﻥ، ﺷﻬﺮﻫﺎ ﻭ ﻗﻠﻌﻪﻫﺎﯼ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﻭﯾﺮﺍﻥ ﮔﺸﺖ . ﺧﺎﻧﺪﺍﻧﻬﺎ ﻭ ﺩﻭﺩﻣﺎﻧﻬﺎﯼ ﺯﯾﺎﺩ ﺑﺮ ﺑﺎﺩ ﺭﻓﺖ. ﻧﻌﻤﺘﻬﺎ ﻭ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﺗﻮﺍﻧﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺗﺎﺭﺍﺝ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﻏﻨﺎﯾﻢ ﻭ ﺍﻧﻔﺎﻝ ﻧﺎﻡ ﻧﻬﺎﺩﻧﺪ. ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻣﺪﯾﻨﻪ ﻓﺮﻭﺧﺘﻨﺪ ﻭ ﺳﺒﺎﯾﺎ ﻭ ﺍﺳﺮﺍ ﺧﻮﺍﻧﺪﻧﺪ. ﺍﺯ ﭘﯿﺸﻪ ﻭﺭﺍﻥ ﻭ ﺑﺮﺯﮔﺮﺍﻥ ﮐﻪ ﺩﯾﻦ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﻧﭙﺬﯾﺮﻓﺘﻨﺪ ﺑﺎﺝ ﻭ ﺳﺎﻭﮔﺮﺍﻥ ﺑﺰﻭﺭ ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﺟﺰﯾﻪ ﻧﺎﻡ ﻧﻬﺎﺩﻧﺪ . ﻫﻤﻪ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻫﺎ ﺭﺍ ﻧﯿﺰ ﻋﺮﺑﺎﻥ ﺩﺭ ﺳﺎﯾﻪ ﺷﻤﺸﯿﺮ ﻭ ﺗﺎﺯﯾﺎﻧﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽﺩﺍﺩﻧﺪ . ﻫﺮﮔﺰ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻫﺎ ﻫﯿﭽﮑﺲ ﺁﺷﮑﺎﺭﺍ ﯾﺎﺭﺍﯼ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﻧﺪﺍﺷﺖ . ﺣﺪ ﻭ ﺭﺟﻢ ﻭ ﻗﺘﻞ ﻭ ﺣﺮﻕ، ﺗﻨﻬﺎ ﺟﻮﺍﺑﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻋﺮﺏهای مسلمان ﺑﻬﺮﮔﻮﻧﻪ ﺍﻋﺘﺮﺍﺿﯽ ﻣﯽﺩﺍﺩند .
  دو قرن سکوت ص ۸۴
  در جنگ جلولا غنیمت بسیار به چنگ عرب افتاد چندان غنیمت که پیش از آن نیافته بودند
  و زنان و دختران بسیارنیز به اسارت گرفتند چندان که عمر را از کثرت اسیران نگرانی
  در دل پدید آمد.
  دینوری مینویسد که عمر مکرر میگفت از فرزندان این زنان که در جلولا اسیر شده اند
  به خدا پناه میبرم. کشتگان جلولا را برخی بالغ بر صدهزار نفر نوشته اند…..
  دو قرن سکوت ص ۶۵
  در سالهای ۲۸ و ۳۰ هجری تازیان دو دفعه
  مجبور شدند استخر را فتح کنند. دفعه دوم مقاومت مردم چندان با رشادت و
  گستاخی مقرون بود که فاتح عرب را از خشم و کینه دیوانه کرد. نوشته اند که چون
  عبدالله بن عامر فاتح مزبور از پیمان شکستن مردم استخر آگاه شد و دانست که مردم بر
  ضد عربان به شورش برخاستند و عامل وی را کشتند سوگند خورد که چندان
  از مردم استخر بکُشد که خون براند. به استخر آمد و به جنگ بستد و خون همگان مباح
  گردید و چندان که می کشتند خون نمیرفت تا آب گرم بر خون می ریختند. پس برفت
  و عدد کشتگان که نام بردار بودند چهل هزار کشته بود، بیرون از مجهولان
  مقاومت های مردم دلاور ایران با چنین قساوت و جنایتی درهم شکسته میشد…..
  دو قرن سکوت ؛ بخش آتش خاموش ص ۷۷

  جزیه مالیات سرانه و خراج مالیات ارضی بود که ذمی ها مادام که مسلمان نشده
  بودند طبق قوانین خاصی میبایست بپردازند چون رفته رفته میزان این مالیات ها بالا
  میرفت و قدرت پرداخت در مردم نقصان می یافت،
  « ذمی ها برای آنکه از پرداخت این باجها آسوده شوند اسلام می آوردند»
  و مزارع خویش را فرو میگذاشتند و به شهرها روی می آوردند.
  دو قرن سکوت صفحه ۹۴

 13. اسلام آوردن مردم ایران نه آنگونه که در کتاب های تاریخ مدارس /اموخته می شود نه همه از سر اعتقاد و دعوت پیام برادری و برابری اسلام و نه همه از سر جبر و زور شمشیر و جزیه بوده است . اصولا دین مردمان را با شمشیر نمی توان تغییر داد .
  -انحراف در عقاید زرتشتی و زروانی گری و اختلاف طبقاتی و رفتار طبقه روحانیون در دوره ساسانی
  - ظهور ادیان جدید و جنگ های مذهبی میان زرتشتیان و مانویان و مسیحیان
  - جنگ های فرساینده ایران و روم و اتکای ایران به مرزبانی اعراب و انتقال پایتخت به سرزمین اعراب
  زمینه های اولیه تغییر دین بوده اند . از حمله اعراب تا پایان خلافت امویان که تنها ۱۰ درصد ایرانیان مسلمان شده بودند تاریخ روشنی در دست است . اما پس از این مستندات واضحی از چگونگی تغییر دین مردم در دست نیست .
  به نظر می رسد پس از ظهور عباسیان و رویکرد نرم تر ایشان به عجم و با تشکیل سپاه ابومسلم خراسانی و مشارکت ایرانیان در حکمرانی و دستگاه های دولتی ، همزمان با افت شدید منابع مالی و مدارس مذهبی و فعالیت های موبدان زرتشتی ، گرایش عامه مردم بر بستری از گرایش نخبگان و خاندان های اصیل ایرانی به دین اسلام شکل گرفته و با اجتماعی شدن این موج تغییر دین در کنار سایر دلایل عامه مردم ایران تغییر دین داده اند .
  شواهد نفوذ زیدیان در طبرستان و گرایش مردم به امامان زیدی موید این فرضیه است .
  هیچ ایرانی منصفی نمی تواند مردم ایران را آنقدر حقیر فرض نماید که بر اثر جبر و زور شمشیر اعتقادات خویش را کنار گذاشته باشند بلکه این رفتار ناشی از هوشمندی نخبگان و خاندان های اصیل ایرانی و درک شرایط و موقعیت بوده است .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار