خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / موبد موبدان اشتباه می کند. (تاریخ تولد زرتشت)

موبد موبدان اشتباه می کند. (تاریخ تولد زرتشت)

به قلم مدیر سایت
ضعف مهم دین زرتشتی، معلوم نبودن عصر زرتشت است. این ضعف بزرگ، موبد اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ را واداشته تا با تعیین تاریخی برای تولد زرتشت، تصریح کند که “همه ی زرتشتیان جهان” این تاریخ را پذیرفته اند.
اگر او دروغ نگوید، دست کم اشتباه می کند. می نویسد:
«در بین پیروان اشو زرتشت اختلافی نیست و همه زرتشتیان جهان تاریخ تولد اشوزرتشت را روز ششم فروردین ماه ۱۷۶۸ سال پیش از میلاد می دانند و از دید ما و همه مذاهب، باور ما در مورد کیش خودمان مهم است و بس.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان،
اردشیر خورشیدیان، تهران، فروهر, چاپ دوم، ۱۳۸۷ش، ص ۱۷)
در اینجا دیدگاه چند تن از زرتشتیان برجسته را در مورد تاریخ ولادت زرتشت، می آوریم:

جهانگیر اوشیدریدکتر جهانگیر اوشیدری
دکتر جهانگیر اوشیدری ـ رئیس سابق انجمن موبدان تهران ـ در مقدمه ی کتاب «دانشنامه مزدیسنا» تحت عنوان «زمان زرتشت» فقط به نقل اقوال در مورد زمان تولد زرتشت می پردازد و هیچ تاریخی را ترجیح نمی دهد. می نویسد:
«در سده های چهارم و سوم پیش از میلاد مسیح نیز اختلاف نظر فاحشی در باره زمان زرتشت موجود بوده، و این نشانگر آن است که دوران حیات زرتشت از آن روزگاران نیز آنقدر دور بوده که حتی فلاسفه و پژوهندگان یونانی هم… با روایات گوناگون روبرو بوده اند. برخی تاریخ سنتی را ملاک قرار می دهند که البته امروزه با پیشرفت علم لغت شناسی طرفداری ندارد.
افلاطون که از ستایندگان زرتشت بوده روزگار او را ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد می دانست. خسانتوس بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ سال پیش از لشکرکشی خشایارشاه به یونان؛ و چون لشکرکشی وی به سال ۴۸۰ پیش از میلاد بوده بنابراین زمان زرتشت به حدود ۶۴۸۰ سال پیش از مسیح می رسد.» (دانشنامه مزدیسنا،
جهانگیر اوشیدری (درگذشت ۱۳۸۳ش)، تهران، نشر مرکز، چاپ پنجم ۱۳۸۹، ص ۳۳)
دکتر اوشیدری سپس بدون ترجیح هیچ تاریخی، آنچه را ذبیح بهروز تعیین کرده نقل می کند که در سال ۱۳۳۱ شمسی ۳۷۲۰ سال از ولادت زرتشت می گذشته است.
همچنین موبد اوشیدری نوشته است:
«زمان و قدمت اوستا بسته به تعیین زمان زرتشت ]است[ که هنوز آن طوری که باید با دلایل تاریخی روشن نشده است.» (دانشنامه مزدیسنا، ص ۳۵)

«زمان اوستا همچون زمان زرتشت به درستی تحقیق و تعیین نشده.» (دانشنامه مزدیسنا، ص ۳۷)

کورش نیکنامدکتر کورش نیکنام
موبد دکتر کورش نیکنام، عصر زرتشت را ۸۶۰۰ سال پیش می داند. او در سایت شخصی خود چنین نوشته است:
«اکنون می توانیم بیگمان زمان پیدایش اشوزرتشت را در حدود ۸۶۰۰ سال پیش بدانیم.»

جمشید کاووس جی کاتراک
جمشید کاووس جى کاتراک ـ پژوهشگر زرتشتی و از پارسیان هند ـ مى نویسد:
«برخى از پژوهندگان درباره زمانزرتشت دچار سرگردانى شده اند و چون دستشان به جایى بند نشده، به ناچار دنبال پندارو خیال رفته اند… راه درست رفتن و به نتیجه رسیدن این است که گفته ها و نوشته هاىدانشمندان پیش از ( میلاد ) مسیح یونان را که حدود ۲۵۰۰ سال از ما جلوتر بوده اند واز زرتشت و زمان او بهتر آگاهى داشته اند، بررسى کنیم». (زمان زرتشت، ص ۱۸ ـ ۱۹)
در واقع رسماً سخن تاریخنگاران یونان باستان را می پذیرد .
یونانی هم که زرتشت را ۸۴۰۰ سال پیش میدانند. ( یعنی ۶۰۰۰ سال پیش از افلاطون )

ابراهیم پورداودارداویراف و بندهشن
استاد ابراهیم پورداوود نظرات زرتشتیان را بیان می دارد:
اردیویراف نامه و برخی از کتب زرتشتیان زمان زندگی زرتشت را ۳۰۰ سال پیش از حمله اسکندر معرفی کرده اند .
در بندهشن آمده است ۲۵۸ سال پیش از برهم خوردن سلطنت هخامنشیان …» (گاتها کهن ترین بخش اوستا, ابراهیم پورداود، تهران، انتشارات اساطیر، چاپ اول ، ۱۳۷۸ش، ص ۴۶ – ۵۱)

دکتر مانک جی نوشیروان جی دهالا
دکتر مانک جی نوشیروان جی دهالا می نویسد:

«تاریخ پیدایش این پیامبر بزرگ ایرانی نیز به درستی بر ما معلوم نیست.» (خدا شناسی زرتشتی، دکتر مانک جی نوشیروان جی دهالا، برگردان: موبد رستم شهزادی، ص ۱۵)

موبد اردشیر آذر گشسب
موبد اردشیر آذر گشسب می نویسد:
«در آغاز این گفتار باید اعتراف نمایم ک
ه ما هنوز به تاریخ درست ظهور زرتشت دسترسی نداریم.» (مراسم مذهبی و آداب زرتشتیان، ص ۱۶)

فروردین ۱۳۹۳

همچنین ببینید

موبدان ـ زرتشتیان

مشروعیت نظریات انجمن های موبدان / انجمن های موبدان عمده ی احکام را بدون استناد به منابع معتبر زرتشتی، از خودشان می گویند!

به قلم مدیر سایت بالاترین مقام که در مورد احکام دین زرتشتی نظر می دهد، …

۷۲ نظر

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام

  دکتر جلیل دستخواه در اوستا (ص۱۲) زرتشت را متعلق به ۸۰۰ الی ۱۵۰۰سال پیش از مسیح می داند

  ابراهیم پورداوود ( بزرگترین محقق زرتشتی ) در ابتدا کتاب (گاتها) خود و در مقدمه می نویسد : حقیقتا نمی دانیم محل ولادت و زمان زندگی زرتشت کی و کجا بوده است

  دکتر معین در کتاب مزد یسنا و ادب پارسی در صفحه ۶۷: زمان زندگی زرتشت از ۱۱۰۰سال پیش از مسیح پایین تر نیست.

  پرفسور مازندی در کتاب پارسیان اهل کتابند (ص۲۴) تاریخ تولد او ۱۰۰۰ سال پیش از مسیح می داند.

  موبد فیروز آذر گشسب در کتاب گاتهای خود (ص۲) زمان زرتشت را ۱۰۰۰ الی ۱۷۵۰سال قبل از مسیح می داند

  مورخان اسلامی مانند مسعودی (البنیه والاشراف ص ۸۱) دینوری (الاخبار الطوال ص ۲۸) حمزه اصفهانی(سنی ملکوت الارض و الانبیا ص ۲۷) طبری (تاریخ طبری ج۱ ص ۵۶۱) ابن اثیر (الکامل فی التاریخ ص ۱۴۶) ابن الندیم (الفهرست ص ۲۵) شهرستانی (مدل و نحل ص ۱۲۴) و… زرتشت را محاصر (( گشتاسب)) دانسته اند. مطابق این تواریخ باید تولد زرتشت را حدود ۶۰۰ سال قبل از مسیح دانست

  پروفسورآرتور کریستینسن عصر زرتشت را ۱۰۰۰سال پیش از میلاد مسیح می داند. (مزدا پرستی و ایران قدیم ص ۳۰)

  جان ناس عصر زرتشت را بین دو تاریخ ۶۶۰ یا ۱۰۰۰سال قبل از میلاد می داند. (تاریخ جامع ادیان ترجمه علی اصغر حکمت،ص۳۰۲ )

  ویل دورانت حیات زرتشت را بین قرن شش و ده قبل از میلاد می داند.(تاریخ تمدن ، ج۱ ص۵۳۶ و ۵۳۷)

  سرپرسی سایکس در کتاب تاریخ ایران خود (ج۱ ص۱۳۷) زمان زرتشت را ۶۴۰ سال قبل از میلاد مسیح می داند

 2. با سلام
  تاریخ زایش زرتشت آنچنان که توجه خود را بدان معطوف کرده اید و تلاش نموده اید بسیاری تناقضات و تواریخ را ذکر کنید مهم نیست، مهم این است که زرتشت پایه گذار فلسفه است، در زمانی پیش از علم، در زمانی پیش از معرفت، در زمانی که اندیشه ای نبود تنها او اندیشید ، او مبنای شناخت را پایه گذارد، او به راستی آغاز اندیشه بود.

  • مدیر سایت

   شما اول نشون بدید که ایشون در چه قرن بلکه در کدام هزاره می زیست سپس این ویژگیها را برای او بشمرید! کسی که حیات او مردد بین چند هزار سال است، چگونه می توان آگاهی درستی از زندگی او بدست آورد؟!

   • سلام مدیر محترم سایت…من هم مثل شما یک مسلمان هستم …و آنقر به پیامبر اسلام حضرت محمد ص ایمان دارم که لازم نمیدانم مانند شما تا این قدر با دیگر ادیان غیر منطقی بحثکنم…بزرگی و جایگاه بالای زرتشت امری ثابت شده است و توهین ضعیفانه امثال شما فقط باعث بد نامی پیروان اسلام میشود…ونیز این را هم بدانید بزرگی حضرت زرتشت چیزی از مقام بالای پیامبر اسلام حضرت محمد ص را کم نمیکند پس خواهشن ایگونه با آبروی مسلمانان بازی نکنید ما برای اثبات حقانیت خود نیازی به این گونه بیانات امثال شما را نداریم….مدیر محترم مردم آنقدر رشد کرده اند که فرق انواع جواب را بفهمند….البته اگر شما قصد بردن آبروی مسلمانان را نداشته باشید…..

    • مدیر سایت

     هرجا به زرتشت توهین کرده ام بفرمایید تا اصلاح کنم

    • درود

     آفرین به آقای محمد خوبه که مسلمون تندرویی نیستی بر خلاف آقای فاطمی -آدم اگه بخواد اسلام رو تبلیغ کنه از این راه جواب نمیده -آخه مگه باعقل جور در میاد که دینی که زرتشت بزرگ در زمان خودش معرفی کرده بود با ترویج سه اصل درست -پندار نیک -گرفتار نیک -کردار نیک وجمله تاکیدی راه در جهان یکی است آنهم راستیست -همش بد باشه؟مطالب اینجا همش تهمته آدم دلش میگیره-آقای فاطمی این ره که میروی به ترکستان آست.

     • مدیر سایت

      یادم نمیاد کجا گفته ام که همه ی دین زرتشتی بده؟

     • درود

      خب من تا الان نوشتارهای شما رو تواین سایت هر چی رو که خوندم همش توهین بوده به زرتشتی ها حالا من از شما میپرسم شما کجا گفتید که دین زرتشتی خوبه؟منظورم تعریف الکی نیستا منظورم واقعیت هاست.

     • درود

      نمیدونی دین زرتشتی چیه که تا بخوای خوبیهاشو نشون بدی!!خود همین یعنی توهین به زرتشتی ها -خوب شما که شناختی درباره زرتشت وزرتشتی ها نداری برا چی اصلا سایت درباره زرتشتی ها باز کردی؟شما یه آدم تندرو مذهبی هستی-نقد نمیکنی راه وروش زرتشت بزرگ رو به نفع خودت تغییر میدی که چی! هدفت تخریب روش ومنش زرتشتی هاست ولی موفق نمیشی آقای فاطمی -نام سایتت رو هم عوض کن بزار راه دروغ.

   • خوب پس شما هم اول تاریخ ساخته شدن ادم از گل رو دقیفا اثبات کنید تا بعد به بقیه قصه های کتاب دینی خیلی معتبر شما بپردازیم . این حرف شما یعنی قران هم در مورد کسانی که حیاتشان مردد در چند هزاره است مثل ابراهیم اسماعیل یونس سلیمان داود ادم و حوا بیخود قلم فرسایی کرده . البته با روش سفسطه شما اشنایی دارم قران تافته جدا بافته است و هرچی گفته درسته چون خود خدا نازلش کرده ولی در مورد بقیه ادیان باید دینداران و معتقدان همه جزئیات را بر مبنای پیشرفته ترین متدهای علم باستان شناسی تاریخ جغرافی ریاضی و … ثابت کنند !!! جل الخالق از این همه نبوغ . اگر منتشر فرمودید و جواب دادید که شما را دنبال می کنم و الا شما را در تعصبات خودتان مشغول ببینیم برای هر دو طرف بهتر است .

    • مدیر سایت

     وقتی که حقانیت قرآن و اهل بیت(ع) به اثبات رسید، هر آنچه بگویند می پذیریم و بیش از این نیازی نداریم. اگر در قرآن آمده بقول شما خود خدا گفته و خدا دروغ نمی گه

     اما در مورد ادیان دیگر، باید حقانیت کتاب یا خبری که در دست دارند به اثبات برسه ، بعد حرف آنها را دربست می پذیریم.

     • مبنای پذیرش وجود پیامبران ابراهیمی در قرآن با بیان سال تولدشان نبوده . توجه داشته باشبد که زرتشت از این بابت جایگاه بهتری نسبت به ابراهیم دارد چرا که با وجود اختلاف به قول شما هزاره ای در سال تولد محققین مختلف هریک به دیدگاهی در تاریخ حیات او معتقد هستند مثلا یکی او را متعلق به چند سده قبل از هخامنشیان و دیگری چند ده سده قبل تر می داند . اما در خصوص ابراهیم نوج و ادم حتی گمانه چند هزار ساله هم نداریم . آیا با این استدلال حقانیت یکتا پرستی ابراهیمی مخدوش می شود ؟

      • مدیر سایت

       اگر اطلاعات ما در مورد وجود حضرت ابراهیم(ع) و داستان های مربوط به او از طریقی غیر از قرآن و معصوم(ع) بود، باور نمی کردیم. بنا براین هرآنچه در مورد او از غیر این دو طریق وجود دارد، قبول نداریم.

     • به صورت منطقی شما مدعی شدین چون تاریخ حیات زرتشت مشخص نیست تمام انچه به او منتسب است بی اعتبار است . خوب یک زرتشتی هم میتونه بگه این اطلاعات رو از گاتها گرفته و باور کرده ( گاتها مثل قران وجود خارجی داره ) . شما در گفتگو با زرتشتیان نمی تونین از سندیت قران صحبت کنین چون برای اونها قطعا سندیت متون خودشون بیشتره . در حقیقت با این روش اصلا شما در حال گفتگو نیستین . متن جالبی در کتاب دینکرد هست که گفتگوی موبد فارس در زمان مامون با یک عالم مسیحی است . در تمام گفتگو موبد فارس اصول دین خودش رو بدیهی فرض می کنه . این نوع دیالوگ فقط به درد تقویت ایمان هم کیشان می خورد ولی در اقناع دگر کیشان یا بی طرفان هیچ ثمری ندارد .

      • مدیر سایت

       اگر معلوم نبود که پیامبر اسلام(ص) در کدام هزاره می زیسته، نمی تونستیم قرآن را به او نسبت بدیم. گاتها هم همینطور. حال که نمی دونیم زرتشت در چه هزاره ای بوده، نمی توان گاتها را به او نسبت داد
       اعتبار گاتها نامعلومه. اگر اثبات بشه گاتها از سوی خداست، هرچه بگه قابل قبوله اما چنین چیزی قابل اثبات نیست ولی قرآن قابل اثباته چون متن آن معجزه است و کسی شبیه آن نمی تونه بیاره

 3. کمتر از صنایع  و آرایه های ادبی بهره ببرید  که تخیلاتتون پشیزی ارزش داشته باشد . به خودتون هم فشار وارد نکنید و فلاسفه موهومی هم در پاچه ی تاریخ نچپانید
   

 4. پیش از علم پیش از معرفت پایه گذار فلسفه بود !!! آآآآآخخخخ قلبم

  مجوسی عزیز فلسفه آب نبات چوبی نیست اجی مجی کنن از جیبشون بپره بیرون

  موبدانتون سیر جدید فلسفه نوشتن ؟؟ در تاریخ این مملکت دست بردید کفایت نکرد؟؟ در تاریخ فلسفه هم بله ؟؟؟

  تا الان که تالس و آناکسیمنس و بعدهم سقراط و افلاطون …وخریسیپوس و اپیکتتوس  بودن . شما کجاش تشریف داشتین  ؟؟
   

  • فراموش کردم بگم به گفته انسان های بامنطق باورهای اسلام از زرتشتی گرفته میشده و نقش زرتشت در اسلام بسیار بوده

   البته مسلمانا افراطی باور نمیکنند خب چه کنیم این ها فقط جنگ طلبن انتظاری نیس

    

   نمیدونم بهترین دین نتونست با پیامبر خاتم الانبیا و ۱۲ امام اسلام واقعی نشون بده ولی اشو زرتشت بدون یاور و تنها تاریخ ۲۵۰۰ ساله باشکوه ساخت که نامداران و بزرگان جهان به تقلید و تحسین او پرداخته اند؟؟

   نمیدونم چرا بهترین دین هنوز نتونست انسانیت نشون بده کهالان پیروان بهترین دین مثلا مثل عربستان و ال سعود جنایتکاران جنگی سوریه و رژیم فاسد و تروریست هایش تا حزب الله لبنان  تا داعش که مشغول وحشی گری است و هر روز بسیاری انسان میکشد و افغنستان که پر از اشوب است عراق به ویرانه دارد تبدیل میشود و هرج و مرج غوغا میکند. از افریقا گروه تروریستی بوکوحرام که چه کارها میکند و گندکاری های اردن تا تکفیری ها و همینطور وهابی های جانی گرفته تا سلفی ها و همینطور سنی های تندرو و شیعیان اسلامگرای افراطی و وضع ایران

   حالا بریم دنیای مسیحیت در سوحل ونیز استراخت بکنیم به بهترین شهر دنیا وین بریم و لذت اب و هوایش را ببریم در المان طعم امنیت را بچشیم و ازادانه بدون ازار کسی راه برویم در فرانسه به تماشای عروس اروپا پاریس برویم و به نور درخشان ایفل خیره شویم  به لندن سفر کنیم و  هنرهای خلاقانه انان را ببینیم سری به موزه ها و گالری های شکوهمندانه ان بزنیم در جشن ها شادی کنیم و به دسته جمعی به طبیعت برویم و پیک نیک بزنیم! به شهر زیبا و تاریخی بارسلون بریم و کلیساهای فروزان که تا اسمان ها میرود را تماشا کنیم به ایسلند برویم و از چشمه ها و انرژی گرمایی زمین لذت ببریم درنیوزلند در شهر خلوت ماهیگیری کنیم در استرالیا با جیپ زمخت به دیدن کانگروها برویم به کوالا ها غذابدهیم سری نیز به مسکو بزنیم با پوشیدن پالتوی گرم در سرمای سیبری از کاخ کرملین عکس بگیریم به یونان  سفر کنیم تا مناظر تاریخی اکروپلیس را ببینیم و غذاهای خوشمزه دریایی سفارش بدیم در هلند کمی قایقرانی کیم و در گدانسک لهستان دریای بالتیک را نگاهی اندازیم به سوییس برویم در ژنو شهری که ساختمان هایش انقدر منظم است که ادم دوست دارد هر روز با دل سیر نگاهشان کند ( در رویا) تازه با این وضع مالی  🙂

   خداوکیلی جهان اسلام را نیگا دنیای مسیحیت رو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   حالا امریکا پیش کشششششش

   • جناب جنگ ستیز

    گویا سنتان کم است یا فراموش کرده اید دو جنگ بزرگ جهانی با آنهمه آدم کشی را مسیحیان اروپا راه انداختند

    یا یادتان نیست که عراق را همین جورج بوش که خود را نماینده ی خدا میدانست به آشوب کشید

    یا یادتان نیست در بوسنی مسیحیان عزیزدردانه چه بلاهایی سر مسلمانان می آوردند

     

    یا در تاربخ نخوانده اید الیزابت اسپانیا، به خاطر خشونتش علیه مسلمانان از طرف کلیسا تقدیر شد.

    اینها را نمی ببنید یا نمی خواهید ببینید

    بله سواحل ونیز را ببینید که چقدر آرام است، سواحل مارسی را ببینید که چطور دل انگیز است چون سالها با استعمار سیاه پوستان کشور خود را ساختند باید هم آرام باشد

   • فقط بگم زرتشت پیامبر بوده, همین طور که اسلام و یهود و مسیح هم پیامبر داشتن
    بعضی چه کینه ای به سایر پیامبرا دارن !
    خدا یکیست حرف همه پیامبرا هم دعوت به همون خداست
    پس اگه امریکا میاد داعش درست میکنه لطفا نگید مسلمونا رو نگا چون امثال اینا مسلمون نیستن حاصل دست رنج امریکان

  • آری من مجوسم…ولی تو تنها یک دین دزدی از نظر من….کمی مطالعه کن ببین دین تو چیزی هم از خودش دارد یا خیر…البته چند زنی و صیغه و …از خودش است ولی آیین نماز و تسبیح و غسل و وضو … خیربلکه از دین من برداشت شده. جهالت پاسخی ندارد…بدون مطالعه انشانگاری نکن…اگر زادروز زرتشت مشخص نیست مرگ و تولد فاطمه و دیگرانی که قدمت چندانی ندارند هم موهوم است…مزار علی و فاطمه کجاست؟رقیه……….و………..و…………و…………یک هفته یک هفته مجبورید تولد و عذا بگیرید حتی روز مشخصی هم ندارید زرتشت که دیگر در زمانی بوده که نه کتابت بوده و نه ثبت درست در زمان و مکان
   در این سایت جز دروغ چیزی ندیدم….شرم آور است

   • مدیر سایت

    اختلاف در روز تولد و وفات اشخاص تاریخی اگر چند روز و حتی ده بیست سال باشه، قابل چشمپوشی است اما چندهزار سال کجا و چند سال کجا؟!
    http://www.raherasti.ir/5850 

    • منطق کلامی پایینی در پاسخ شما بود…کسانی که در زمانی زیسته اند که حتی در مورد همبستری و سخنان محرمانه آنها با خانواده هم نگاشته شده ولی تاریخ مرگ و ولایت دقیقی ندارند!!!!حال اشوزرتشت که در زمانی زیسته که نه کتابت بوده و نه تاریخنگاری درستی…اگر هم بوده با تاخت و تازهای اسکندریان و اعراب سوزانده و نابود شده…اگر امامان هم در آن زمانها و با آن شرایط می زیستند از آنها چیزی جز اسطوره باقی نمی ماند…نه مزاری برای فاطمه و نه رقیه هست…مزار علی را هم ۴۰۰ سال پس از آن زمان یک چوپان عرب ادعا کرده مکانش را…و سپس اینگونه ادعا کردند که بله!همینجاست!!! حال چه رسد به کسانی که در زمانی قبل از تاریخ زیستند

 5. در کتاب دساتیر آذر کیوان از زرتشتیان شیراز که خودش مدعیست جمیع شرایع و احوال انبیا رو نوشته از   مهاباد وجی افرام و سیامک و هوشنگ و طهمورث و جمشید و فریدون و منوچهر و کیخسرو وساسان پنجم  و….تا زرتشت سیزدهم هست و شما بسختی میتونید زرتشت اصلی رو پیدا کنید و همه ی اینها هم از نظر جناب آدرکیوان پیامبر بودن

 6. تاریخ تولد و تاریخ فوت مهم نیست مهم این است که زرتشت جمله ای گفته است که کاملتر از آن را تاکنون کسی نگفته است: پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک. اگر شخصی به این جمله عمل کند به نظر من انسان کاملی است. واگر همه انسانها عمل کنند دنیا گلستان میشود.

 7. چرا وقتی پاسخ به دروغ پردازید را دادم پخشش نکردی؟ پاسخ آنقدر دندان شکن بود که رفتی دندانپزشکی؟ مرد باش اگر خودت را شیعه میدانی اگر اندکی علی را قبول داری آبروی امامت را نبر گند نزن به مردانگی

  • مدیر سایت

   پیام شمارو یادم نیست. احتمال زیاد رعایت آداب مناظره را نکرده بودید چنانکه در این پیام نیز رعایت نکردید

   • اقای فاطمی شما که در مورد آداب ورسوم وآءین زرتشتی ها کاملا رعایت آداب کردی یعنی ادب رو به عرش اعلا رسوندی !حالا عوض گله نداره.

 8. به نظر من همه ادیان نقاط ضعف و قوت دارند حالا یک دین بیشتر و یکی کمتر. مهم کارکرد و اثرات یک دینه در جوامع بشری . ایرانی ها تا زمان قبل از فروپاشی ساسانی یک کشور داشتند که مرزهایش پوشش حداکثری از ایرانی زبانان را در برمی گرفت و نظمی داشت و امنیتی . ممکن است که پادشاهان ظالمی هم بودند ولی آنطور که ما در باره این امپراتوری از زبان مورخان و مستشرقان شنیده ایم نظم طبقاتی و رفاه و امنیت از ویژگی های این دوره است به استثنای بیست و اندی سال پایانی . ولی می بینیم که با فروپاشی این امپراتوری به مدت تقریبا دوقرن در این سرزمین آشوب و سرکوب هست (کتب تاریخ متقدم مانند طبری و بلعمی و مسعودی و …) و ایران تبدیل به یکی از مستعمرات عرب شد و از چیزی که تقریبا خبری نبود عدالت و برابری و بود . امنیت هم که اصلا و ابدا . به عنوان یک ایرانی میهن دوست متاثر میشویم که هر وقت چیزی را از دست دادیم بدتر جایگزینش شد . زردتشی گری با آن همه نارساییش در اداره حکومت و زندگی فردی و اجتماعی باز هم از بلبشوی بعد از اسلام خیلی بهتر بود . این به خود اسلام شاید ربطی نداشته باشد ولی اثرات آن در تاریخ این مملکت بسیار شدید بوده. ترکان و عربها از دوسوی بر این سرزمین تاختند هرچه داشتیم را به تاراج بردند . تا آمدیم اسلام عربی را تا حدی تلطیف نماییم با روحیه هنر دوست ایرانی ، (قرون سوم و چهارم)گرفتار جهل و تعصب ترکان و ملوک الطوایفی و بعد از آن هم گرفتار جهل و تعصب شیعه صفوی شدیم . شیعه ای که قزلباشان آن را تعریف کرده بودند و کمترین شباهتی با فرقه امامیه و یا زیدیه پیش از آن نداشت (رجوع شود به خونخواریهای قزلباشان و مذهبشان نوشته امیرحیسن خنجی) شیعیان آل بویه کجا و قزلباشان خونخوار کجا . این است که عده ای از ایرانیان (اقلیت) نسبت به دین اسلام بدبینند و آن را برهم زننده تاریخ کشورشان می دانند و فکر می کنند که زردشتی بهتر است در صورتیکه این یک برگشت به عقب است . و یک مسلمان شیعه که سختش میاید سه نوبت نماز در یک روزبخواند و یک ماه روزه بگیرد تا مسلمان نامیده شود به هیچ وجه نمی تواند یک زرتشتی مبادی آداب و سنن زرتشتیان اصیل باشد . چون زردشتی گری فقط گفتار نیک و کردار نیک و پندار نیک نیست شاخ و بال زیادی دارد و مهم تر از همه این که باید مثل اسلام مدام کلماتی را به به عنوان دعا و نیایش بر زبان بیاوری که خود هیچ از آن نمی فهمی . با تشکر . لطفا منتشر کنید

 9. آقای مدیر سایت یه جوری این مطلب رو بیان کردین که هر کی اطلاعاتش کم باشه فکر میکنه شق القمر کردین شما فقط یک دلیل و مدرک تاریخی علمی بیاور که اصلا حضرت موسی در این جهان وجود خارجی داشته است بنده مرید جنابعالی میشم این صدها راوی که در کربلا حتی عربده ی یزید و عمر سعد را بر سر طفلان ثبت میکرده اند خودشان وقتی جنگ مقلوبه شده کجا قایم شدن و اسمشان چی بوده کجای کتب تاریخی اینها ثبت شده ( دروغهای شاخدار مقاتلی که زمان صفویه نوشته شده مثل تاریخ نویسی مداح های امروزیه و ربطی به حقیقت و ماقعیت نداره ) اینها اگر حتی یک سند تاریخی واقعی داشته باشند بی شک حرف شما صحیح است / اول بهتره در آنچه خودت ایمان و اعتقاد داری بیندیشی و تحقیق کنی بعد به اعتقادات دیگران بپرداز / زرتشت و دینش فرهنگ و گذشته ایران هستند همین برای ما کافیه و فکر نمیکنم کسی را امروز پیدا کنی که بخواد دکان دونبش دین فروشی زرتشتی واسه پر کردن جیبش بزنه پس خیالت راحت راههای دیگرو برای ریاکاری و دروغ پردازی و عوام فریبی رسیدن به جیفه دنیا امتحان کن رفیق که این ره که تو میروی به کعبه نیست به ترکستان است لابد ضعیفتر از فرهنگ و میزاث ایرانیان پیدا نکردی / یکم مطالعه کن راههای مکر و حیله و پاچه خواری بهتری پیدا می کنی

  • مدیر سایت

   یک) ما تنها به اطلاعاتی در مورد حضرت موسی اعتماد می کنیم که از طریق قرآن و چهارده معصوم به ما رسیده باشه و چون در جای خود، حقانیت اینها اثبات شده، هرآنچه بگویند می پذیریم
   دو) کی گفته، روایت هایی که ما داریم از زبان صدها راوی در کربلاست؟!
   سه)  ما بر همه ی مقاتل صحه نگذاشتیم.
   چهار) مغلوب با غین درسته نه با قاف.
   پنج) درسته که موضوعات مهم دیگر هم هست اما من یک نفرم و نمی تونم به همه چیز بپردازم

 10. یکی از دوستان مسلمان لطفا بمن پاسخ بده…
  ۱- اولین بار در آئین زرتشت درباره پل چینود یا همان پل صراط سخن گفته شده؟
  ۲- اولین دینی که در آن ۵ بار نمازهای روزانه سفارش شد آیین زرتشت بوده؟
  ۳- اولین بار کلمه غسل یا همان پادیاو توسط اشوزرتشت استفاده شده؟
  ۴- آیینی که بسیار بر پاکی روح و دوری از دروغ و راستگویی و صداقت تاکید کرده زرتشتی نبوده؟
  این سوال مرا پاسخ دهید….عرب چه منتی بر پارسیان داشته که به سرزمینشان یورش آورد؟؟؟!!!!
  حال اگر من بگویم کلا محمد دینش را از روی آیین زرتشت پایه گذاری نموده چگونه دفاع می کنید؟!!!!

 11. این سایت اسمش گفتگو با زرتشتیان است در حالی که در اصل هدفش جز توهین و به انحراف بردن اذهان از این دین راستین نبوده. می دانم سخنانم همچون مطالب قبلیم بازنشر نخواهند شد. من تنها چند سوال مطرح کردم و چون قادر به پاسخگویی نبودید آنها را منتشر نکردید…روزی دستتان رو می شود …شما خود نیز به دینتان باور ندارید وگرنه سخنان مرا نشر می دادید. هیچ زرتشتی سایتی برای توهین و انحراف اذهان شما مسلمانان باز نکرد که شما کردید…آفتاب راستی بزودی بر این سرزمین خواهد تابید…تا آن روز بازنشر نکن

  • مدیر سایت

   نوشته ی شما با جواب منتشر شد. اگر به ساعت جواب توجه کنید می بینید که پیش از پیام بالاست.
   هرجا که به زرتشتیها توهین کردم بگید تا اصلاح کنم

   • منظور شما از توهین ناسزاست؟!!!شما در چه قرنی زندگی میکنید؟ عرب جاهلی؟!!!منظور من از توهین دروغ هاییست که به زرتشتیان می بندید…ازدواج با محارم؟!!!!جالب اینجاست که زرتشت اولین پیامبریست که در طول تاریخ پس از آدم و حوا ازدواج محارم را تحریم می کند…ولی این را از روی جهالت و عدم مطالعه به زرتشتیان نسبت می دهید…آیا می دانستید که در ایران باستان و اغلب ایرانیان پیرو ادیان مختلف بوده اند؟ مانویان و یهودیان و مسیحیان و بوداییان و زرتشتیان در کنار هم می زیستند. این روند تا اوایل دوران ساسانی ادامه داشته و می بینیم همه آزادانه به دین خود بوده اند … دینی که در زمان ساسانیان هم به عنوان دین رسمی ایران شناخته شده زرتشتی بکر نبوده بلکه ملغمه ای از مانوی و زرتشتی بوده…چرا بدون آگاهی هر رویدادی را در طول تاریخ ایرانزمین به زرتشتیان نسبت می دهید؟…سلمان فارسی چرا متهم به آموزش دین اسلام به محمد شده؟ علت را کمی مطالعه کنید لااقل…اسلام دقیقا بر پایه آیین زرتشت شامل نمازها و وضو و غسل و باورهایی چون پل صراط و غیره و نیز برخی آداب چون تسبیح گردانی بودائیان و آداب حج که لباس و فرم عبادتش چون بوداییان است پایه گذاری شده…کمی مطالعه کنید تا قبل از اینکه سخنانی از روی عدم مطالعه بزنید…موجب شده اید که اسلام و سیعه خود زیرسوال بروند جناب فاطمی…

 12. موضوعی که زرتشت بدان اهمیت میداده این بوده که با افزودن داوری نیکان و بدان به پل چینوت که میان مردم رواج داشت آنان را متوجه این نماید که روان درگذشته پیش از گذرکردن از روی پل می‌بایستی پاسخگو بوده و از او داوری گردد. در حقیقت آن داوری که پیروان راستی را از دروغ جدا میسازد. چون روان درگذشته حالت مادی ندارد براین پایه این گذرگاه نمیتواند به‌گونه پلی که از چوب و سنگ و غیره ساخته شده تعبیر شود.
  اشوزرتشت در نسک گاتها سخنی از پهنی و باریکی پل و افتادن و سرنگون شدن یا راه یافتن به بهشت و دوزخ بر زبان نیاورده و نگفته است. پل چینوت، پلی نیست که پایه و ستون داشته باشد.
  در دین زرتشتی پل چینوت گذرگاهی است مینویی(=معنوی)
  است که روان نیکوکاران از آن به شادمانی گذر خواهند کرد.

  • مدیر سایت

   لطفا سخن زرتشت را با ذکر منبع بگید. زرتشت در کجا در مورد پل چینوت چنین توضیحی داده؟

   • «ارداویرافنامه» داستانی دینی است که در آن قدیسی به نام «ویراف» یا «ویراز» به بهشت، دوزخ و برزخ سفر می کند تا در باب درستی آداب و رسوم و آیین ها و تفسیرهای مذهبی دین زرتشتی اطمینان حاصل کند.
    در این سفر روان «ارداویراف» از تن او جدا می شود و هر روز به مکانی از عالم (بهشت، دوزخ و برزخ) سفر می کند. او از پل «چینود» که بعدها در دین اسلام به نام «پل صراط» از آن یاد می شود می گذرد؛ با بوی خوش بهشت به آنجا کشانده می شود و جایگاه روان پرهیزکاران بهشتی را با راهنمایی سروش اشو و ایزد آذر می بیند، سپس به برزخ یا «همستگان» کشانده می شود و از آنجا همچنان با راهنمایی سروش اشو و ایزد آذر با «بوی بد» و «باد سرد» به دوزخ کشیده می شود. جایی که مردمان بر سر عهد و پیمان خود نبودند یا دین زشت را تابعیت نمی کردند. از نظر «ارداویراف» سه روزی که او به دیدار از روان دوزخیان می گذراند به اندازه نه هزار سال می گذرد. او شاهد کیفر گناهکاران دوزخ بود. بیشترین گناهکاران کسانی بودند که به گناه «خیانت و پیمان شکنی» آلوده شده بودند. «ارداویرافنامه» دارای فهرستی از عناوین کارهای نیک و کارهای بد است.
    بدین ترتیب، روان «ارداویراف» این روحانی که از سوی دیگر روحانیون و موبدان به این سفر معنوی ماموریت یافته بود، پس از هفت روز به تن خود باز می گردد.
    «ارداویراف» پس از پیوستن به تن خود، کاتبی را فرا می خواند تا شرح سفر خود را بنویسد و آن را «ارداویرافنامه» بنامد.

    • مدیر سایت

     این مطلب چه ربطی به زرتشت داره؟
     اگر در زمان ما یک مرجع تقلید شیعه حرفی زد یا خوابی دید یا مکاشفه ای برایش پیش آمد ، مگر می تونیم آن را به حضرت محمد(ص) نسبت بدیم؟!

     • چطور شما گفته های امامان رو به اسلام ربط میدید ولی گفته های موبد بزرگ زمان خود رو که مانند امام شما بوده غیرمرتبط میدانید در حالیکه در احوال موضوعیست که یکی از باورهای دین زرتشتیست…سر خود را زیر برف نکنید…شاید نمازهای پنجگانه را هم زرتشتیان از مسلمانان آموخته باشند…و یا غسل که پایه ی پاکی روان عنوان شده…وضو چه؟ به قول خودتان خطبه عقد چه؟…از شماها بعید نیست تا چندی دیگر حتی ثابت کنید زرتشت از محمد آموخت…!!!!!!!
      گاتاها ارتباط با زرتشت ندارد از دید شما؟ سایت ایجاد کردید تا خط بطلان بر آیین پاک نیاکانمان بکشید در حالیکه حتی یک بار هم کتاب اوستا و یا گاتاها را باز نکرده اید…واضح است نیتتان چیست…نوش جان…آفتاب این سرزمین نیز روزی بیرون می آید از پشت دروغ های اهریمنی…تا آنروز…

      • مدیر سایت

       وقتی امامی چیزی میگه نمی گیم آن را پیامبر اسلام(ص) گفته اما وقتی از شما می پرسیم: کجا زرتشت چنین گفته؟ می گید فلان موبد گفته!

        

     • البته مهم اینست که حتی اگر بر فرض محال در گاتاها هم زرتشت از آن سخن نگفته باشد( که گفته)… قدمت این داستان باز هم به پیش از زمان محمد مسلمان می رسد …و بازهم موضوعی است که در اوستا عنوان شده …و سالها پس از آن محمد آنرا بیان می کند و جالب اینکه بگونه ای پس از حمله اعراب به ایران اذهان را از آیین زرتشت منحرف می کنند که حتی پدران ما فکر می کردند تمام این مبانی موضوعات بکریست که اولین بار در اسلام عنوان شده اند!!! حال سوال اینجاست زرتشت پیامبر نبوده و محمد پیامبر بوده…هر دو موضوعات مشابهی عنوان کرده اند…این در تناقض نیست؟

   • پـل چــیـنــوت یـا چـیـنـود :

    پل چینوت به اوستایی “چینوتـو پرتوم” می‌باشد. پل چینود در گاتها به‌نام چینَوَت پِِرِتو آمده است که چین یعنی چگونه و چینَوَت یعنی چگونه زیستی و پِرِتو یعنی گذرگاه است. این واژه ٣بار در سروده‌های گاتهای اشوزرتشت آمده است.

 13. درود
  حتی اگه تاریخ تولد مکان و شخصیت زرتشت کاملاجعلی
  باشه
  حتی اگه این اوستایی ک دارم تحریف صد سال پیش باشه
  سروده های بسیار تاثیر گذار داره
  درود ب کسیکه نگارش و نگرش ش رو انجام داد
  من کتاب مقدس ۱۲ دین بزرگ و کوچک دنیا رو خوندم
  هیچکدوم ساده تر و دل انگیز تر و فلسفی تر از اوستا حداقل برای من یکی نبود

 14. سلام ؛ بخشید جایی برای طرح این مسئله در این سایت پیدا نکردم . یک مورد عجیب در آیین زرتشت است – در اوستا ، دفتر دوم – و آن تقدس بسیار زیاد گیاه هوم (از گونه های گیاه ریش بز ) است ؛ این تقدس بسیار زیاد آنهم برای گیاهی که حالت مخدر دارد بسیار عجیب است . داریم رساله علمی می نویسیم و در جایی از آن آیین زرتشت را نقد کرده و البته از سایت شماهم در جاهایی استفاده کردیم .
  درضمن گاتها کتابی جدا نیستند و از دل اوستا – آنهم در همین چند قرن اخیر – بیرون کشیده شده اند و از این خاطر نمیتوان ابدا به زرتشت نسبت داد . جایی خواندم اروپاییان برای اولین بار این کار را کرده اند .

 15. سلام ؛ حتی در خود گاتها نیز برای اهورا مزدا دختر است :
  یسنه هات ۴۵ ( گاتها را برخی از هاتهای یسنه تشکیل میدهند ) در بند ۴ ، آرمیتی را دختر اهورا مزدا خوانده است . گاتها نیز راه شرک در پیش گرفته اند .

 16. سلام دوستان. آقای فاطمی با سند و مدرک صحبت میکنه و مناظره و بحث علمی بدون سند پادر هواست. دوستان طرفدار زرتشت و آیینش، با توهین و بی احترامی از اصل گفتار نیک زرتشت دوری کرده اید. مثل کسانی نباشید که در اغتشاشات اخیر شعار ما آریایی هستیم سرمی دادند از طرفی پرچم ایران را آتش میزدند

 17. مهران یزدانپرست

  درود بر شما
  بدون شک قدمت پیامبر آ
  اهورایی ایران آنقدر زیاد است که خط برای کتابت آن هنوز اختراع نشده بود
  گاتها نیز به سبک گوش و شنود (حفظ کردن)سینه به سینه به دوره هخامنشی رسیده است و در آن دوره جمع آوری شده
  بی گمان آنچه دکتر خورشیدیان نوشته اند به واقعیت نزدیکتر است
  پاینده و مانا باشید
  بدرود

 18. با سلام ؛ اصلا مهم نیست ، نه تولد زرتشت نه هیچ چیز دیگرش مهم نیست ، تحریف گاتها و خرافات آیین زرتشت هم مهم نیست فقط مهم این سه پند است :
  اندیشه و گفتار و کردار نیک ، راستی یادم آمد که این پند هم مهم است :
  نابرده رنج گنج میسر نمی شود ؛ !! بازهم پندهای خوب دیگری یادم آمد :
  قطره قطره جمع گردد … ؛ بازهم هست :
  فرصت هدر شده را به چنگ باز نمی توان آورد
  آب رفته به جوی بر نمی گردد
  ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
  همه را زرتشت گفته ؟ مثل های بالا دست کمی از مثل زرتشت ندارند ، حال یک مثل دیگر :
  همه چیز نیک .
  این بهتر نیست ؟ همه چیز نیک باشد ؟ .

 19. با سلام ؛ این قول که ولادت زرتشت را ۴۰۰۰ سال و یا بیشتر ، در قبل از میلاد میدانند کاملا با ایرانی بودن زرتشت در تضاد است . در بقایای شهر سوخته که نشان از تمدن در ایران آنهم قبل از مهاجرت آریایی ها میدهد اثری از آیین زرتشت نیست و چنان که گویی گشتاسب که یعنی پادشاه بوده از این آیین حمایت کرده است پس باید اثری از این آیین در آن شهر می دیدیم . غیر از این اگر واقعا حتی یکی از پادشاهان مادها نیز از زرتشت حمایت کرده بود باید وحی الهی را که از جانب خدا میدانست حداقل روی یک کتیبه یا سنگ نبشته می نوشت ؛ این در حالیست که از شهر سوخته که بسیار قبل از سلسله مادها بوده است آثاری بر جای مانده اما از زرتشت نه . این احتمال بسیاری قوی است که دکتر پورداود میگوید زرتشت برای یک زمان تاریخی است که دست ما بدان نمیرسد [ با همین مضمون گفته بود ] اما متأسفانه باید بگوییم که تمدن هایی حتی در حد بالای شش هزار سال پیش هم کشف شده است [ نه در ایران ] پس اگر در ایران این چنین تمدنی بود باید کشف میشد مگر این که زرتشت درمیان یک سری انسان های بدوی بی تمدن ظهور کرده باشد که حتی تمدن آنها از قبایل بدوی آفریقایی پایین تر بوده و زمان آنها نیز چرا که یک اثر از خود و زرتشت نگذاشتند . زرتشت نمیتواند برای زمان مادها باشد و یا کمی قبل از مهاجرت آریایی ها ، به یقین اگر زرتشتی وجود داشته است باید برای زمانی بسیار دور آنهم در جایی بی تمدن بوده باشد .

 20. با سلام و تشکر از مدیر سایت و دوستانی که انتقاد میکنند
  من یک سوال ساده و یک نظر خیلی ساده تر دارم
  سوال : با توجه به یک اصل ساده همه کتابهای اسمانی و همه پیامبران ارسالی از طرف خدای نوح و ابراهیم پیامبر مابعد
  خود را در کتابشان اسم برده اند و پیامبران و کتب ماقبل خود را نیز تایید کرده اند . بنابراین خیلی ساده اگر زرتشت برگزیده همین خدا است آیا در کتاب خود اسمی از نوح و ابراهیم اورده است و یا بشریت را به آمدن پیامبر بعد از خود بشارت داده است ؟و نیز آیا اسمی از زرتشت در کتب آسمانی قبل از خود تورات یا زبور یا کتب اسمانی بعد از خود مانند انجیل یا قران امده است یا نه؟( بنا به نظریه های علما زرتشت ۳۸۰۰ سال تا ۸۰۰۰ سال قبل میزیست)
  نظریه خیلی ساده : اگر به فردی در مورد یک موضوع حق انتخاب یک کتاب از یک نویسنده در ارتباط با همان موضوع ولی با سال چاپهای متفاوت را بدهند بنظر شما این فرد کتاب با آخرین چاپ و آخرین ورژن (قران ۱۴۰۰ سال قبل ) را انتخاب میکند یا انجیل با سال چاپ ۲۰۰۰ قبل یا تورات بمراتب قبل تر و یا اوستا با قدمت چاپ ۳۸۰۰ الی ۸۰۰۰ سال قبل . باین فرض که این کتابها (البته بغیر از اوستا بنا بدلیل فوق) از یک منبع و نویسنده هستند.
  در غیر این صورت بعضی از مدعیان خواستار رجعت ما به حداکثر ۸۰۰۰ قبل هستند و باید زنان امروزی برای غسل ماهانه به یک گاوداری مراجعه کنند و یا بخاطر بد غذا دادن به یک سگ متحمل ۲۰۰ ضربه شلاق شویم.
  پس کسانی که در یک مذهب یا ایدولوژی ۸۰۰۰ ساله بدون مطالعه تعصبی برخورد میکنند تا حد امکان در مورد احکام زرتشت مطالعه فرمایند.
  با تشکر منتظر نقد هستم.

 21. لطفا به ادبیات و شیوه بیان مسلمانان دقت کنید ….آبنبات چوبی و…..آیا ایر روش صحبت با دیگران است….عزیزان من ما مسلمانان نیازی به توهی کردن به دیگران را نداریم لطفا باعث دل زدگی دیگران از فرهنگ محمدی ص نشوید

 22. مدیر سایت

  بارها گفته ام توهین نکنند اما…

 23. نظر اسلام و پیامبر گرامیمان درباره دین زرتشت و خود زرتشت و ایرانیان چیست ؟

  نظر اسلام و پیامبر گرامیمان درباره دین زرتشت و خود زرتشت و ایرانیان چیست ؟ اگر میشود در بعضی موارد از منبا استفاده نمایید … بسیار از شما سپارسگزارم

  با سلام و تشکر به خاطر ارتباط تان با این مرکز.
  آن چه از تاریخ ادیان الهی و برخی روایات اسلامی به دست می‌آید: زرتشت از پیامبران الهی است، دین زرتشت که منتسب به وی می باشد، دین الهی است . اگر چه محل و تاریخ تولد وی روشن نمی باشد. روایات ایرانی تولد زرتشت را در حدود ۶۶۰ سال قبل از میلاد نشان می‏دهد که اغلب محققان جدید آن را پذیرفته‏اند. بعضی دیگر با قرائن و دلایل ، زمان ظهور ا و را به حدود سال ۱۰۰۰ ق.م دانسته‏اند. به رغم این که درباره دین زرتشت اختلاف وجود دارد که از ادیان الهی است یا نه، در منابع اسلامی تأکید شده است که دین زرتشت یکی از ادیان الهی بوده و زرتشتیان از اهل کتاب هستند.(۱) قرآن به اصالت مذهبی زرتشتیان تصریح می‏کند. (۲) و پیروان این دین را به عنوان صاحب کتاب به رسمیت می‏شناسد.
  بر همین اساس در فقه اسلامی زرتشتیان در کنار یهودیان و مسیحیان قرار گرفته‏اند. در سیره و سنت پیامبر اسلام و ائمه(ع) نیز رهنمودهایی درباره برخورد با زرتشتیان وجود دارد که بیانگر اهل کتاب بودن آن ها است. ابن عباس می‏گوید: پیامبر اسلام دستور داد از زرتشتیان مقیم یمن جزیه بگیرند. زرتشتیان جزیه دادند و بر آیین خود باقی ماندند.(۳) و آنان اهل کتب بودند(۴)
  فقیهان نیز از آنان به عنوان اهل کتاب یاد کرده ‏اند.(۵)
  از برخی متون و منابع دینی استفاده می‏شود که برای زرتشتیان کتاب آسمانی داشته اند. در روایتی از امام علی(ع) آمده است که برای مجوسیان کتاب وجود دارد.(۶)
  مرحوم شیخ طوسی تصریح می‏کند که برای زرتشتیان کتاب آسمانی وجود دارد.(۷) مرحوم علامه طباطبایی عقیده دارد: زرتشتیان دارای کتاب آسمانی و پیامبر بوده است.
  دین زرتشت مانند بسیاری از ادیان دیگر به تحریف مبتلا شده و عقاید باطل و خرافات موهوم در آن راه یافته است (۸) و مسئله ثنویت و اعتقاد به دو مبدأ آفرینش نیز از همین قبیل است.
  دینی که این پیامبر ایرانی تعلیم کرده، یک آیین اخلاقی و طریقه یگانه پرستی است. زرتشت خدای معبود و متعال خود را “اهورامزدا” لقب داده، یعنی خدای حکیم، که دارای عالم و خلاّق و نظام طبیعت است. او مزدا را صاحب اهورای حقیقی پنداشته و عبادت و پرستش را خاص ذات او قرار داده و وی را خداوند متعال و قادر و قاهر شمرده است که ذاتش به حکمت محض و خیر مطلق متّصف است.
  او خود را پیغمبری مبعوث از طرف اهورامزدا می‏داند . در “گات‏ها” کتاب آسمانی زرتشتی‏ها، تأکید می‏کند که خدا او را برانگیخته و مأمور ساخته، دین او (در عصر خود ) بهترین و کامل‏ترین ادیان است.
  زرتشت برخلاف نظریه بعضی از زرتشتیان متاخر، آفرینش تمام موجودات را برحسب مشیت و اراده متعال اهورامزدا می‏دانست. در آیه آخر گات‏ها صراحتاً اهورامزدا را موجب و موجد نور و ظلمت – هر دو – می‏داند.(۹)
  اهورامزدا اراده قدوسی علوی خود را به وسیله روحی مقدس و نیکو نهاد از قوّه به فعل درمی‏آورد که آن را “سپنتامینیو” نامیده است. اعمال الهی او نیز به دستیاری ارواح مقدس که “امشاسپنتا” گفته می‏شوند اجرا می‏گردد. این فرشتگان هر یک با حالت و صُور فعالیت ذات الهی نام و معنایی جداگانه دارند، چنان که یکی را وهومنه (بهمن) نامید که به معنای “فرشته پندار نیک و نهاد خوب” است. دیگری را “آشا” (اردیبهشت) یعنی فرشته راستی و عدالت، دیگری را “خشترا” (شهریور) یعنی فرشته نیرو و قدرت کامل، دیگری را “هورواتات” (خرداد) یعنی فرشته رسایی و کامروایی، دیگری را “آدمایتی” (اسفند ارمذ) یعنی فرشته شفقت و لطف و باروری و دیگری را “امرتات” (مرداد) که به معنای بقا و جاودانگی است.
  نقطه اصلی و پایه اساسی اخلاق در آیین زرتشت بر این قاعده است که نفس آدمی، میدان نبردی واقعی میان خیر و شر است. اهورامزدا به آدمی آزادی عمل عطا کرده که عمل خود را برگزیند و بین صواب و خطا هر یک را بخواهد انتخاب کند، البته نیکان بدی را نمی‏پسندند.
  از منطق و فلسفه زرتشت در کتب دینی می‏توان استنباط کرد آتش نمی‏پرستیده و بر آن عقیده‏ای که پیشینیان و نیاکان او بر آن بوده‏اند، نبوده است. هم چنین معتقدات او با آنچه بعدها آتش پرستان اخیر عنوان کرده‏اند، اختلاف دارد. آتش را فقط رمزی قدوسی و نشانی گرانبها از اهورا مزدا می‏دانسته است.(۱۰)
  درباره دیدگاه رسول خدا (ص) درباره ایرانیان می توان گفت : طبق برخی روایات در قرآن آیاتی وجود دارد که اشاره به قوم ایران و ایرانیان دارد. از جمله. پیامبر هنگام تلاوت قرآن به این آیه رسید که خداوند می‌فرماید:
  « … وَ إِنْ تَتَوَلَّوْا یَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَیْرَکُمْ ثُمَّ لا یَکُونُوا أَمْثالَکُمْ»(۱۱) یعنی اگر روی برگردانید (خداوند) جای شما را به مردمی غیر از شما خواهد داد که مانند شما نخواهند بود. از آن حضرت پرسیدند: کسانی که اگر ما روی برگردانیم ،خداوند آن‌ها را به جای ما قرار می‌دهد، چه کسانی هستند؟ رسول خدا در حالی که بر دوش سلمان فارسی می‌زد فرمود: «این مرد و قوم او هستند.»(۱۲)
  در حدیثی دیگر ابوهریره می‌گوید: خدمت پیامبر نشسته بودیم که سوره جمعه نازل شد. آن را برای ما تلاوت کرد و وقتی به آیه « و آخرینَ منهم لمّا یلحقوا بِهم»(۱۳) رسید، مردی پرسید: آن گروه چه کسانی‌اند؟ حضرت ضمن اشاره به سلمان فرمودند: «قسم به جان کسی که جانم در دست او است! اگر ایمان در ثریا باشد،افرادی از این گروه به آن دست می یابند.»(۱۴)
  آیه دیگری در قرآن است که طبق حدیث نبوی از ایرانیان به عنوان پاسداران و نگهبانان دین یاد شده است. آیه می‌فرماید: «اگر این قوم نسبت به آن (هدایت الهی) کفر ورزند (مهم نیست). زیرا کسانی را نگاهبان آن ساختیم که نسبت به آن کافر نیستند.»(۱۵) شخصی از رسول خدا (ص) پرسید: منظور از آن گروه نگهبان دین در این آیه چه کسانی هستند؟ فرمود: سوگند به خدا، این گروه نگهبان، سلمان و قوم او هستند.»(۱۶)
  رسول خدا غیر از احادیثی که در تفسیر آیات در مورد ایران

 24. درود بر شما. درست است. در حقیقت در آیین زرتشت یک ایزد وجود دارد و آن اهورامزدا است که ایتدای نماز های پنجگانه هم با نام او آغاز می شود. همانند آنچه که امروزه نماز مسلمانان است. و انگره مینو و سپنتا مینو همان رفتار نیک و بد هستند و نه خدا یا ایزد…

 25. …آن زورمندترین دروجی را که اهریمن برای تباه کردن جهان اشه، به پتیارگی در جهان استومند بیافرید .(اوستا ، دفتر دوم)
  جز یک خدا ، کسی نمیتواند چیزی بیافریند .هم مزدا می آفریند و هم اهریمن .
  از «اشه » دریافتم که مزدا آفریدگار او و پدر «منش نیک» کوشاست و «آرمیتی» دختر نیک کنش هموست .
  (اوستا ، دفتر دوم)
  مزدا ، دختر دارد . بیشتر دقت کن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code