خانه / احکام / احکام زرتشتی / ارتداد / عکس العمل بزرگان زرتشتی در برابر اسلام آوردن ایرانیها
گرشاسپ چوکسی

عکس العمل بزرگان زرتشتی در برابر اسلام آوردن ایرانیها

به قلم چوکسی
جمشید گرشاسب چوکسی ـ محقق برجسته ی زرتشتی و از پارسیان هند ـ آزاد بودن زرتشتیها در انتخاب دین جدید را رد می کند. وی در کتاب ستیز و سازش می نویسد:
«رساله ای که در اواسط سده دهم میلادی / اواسط سده چهارم هـ . ق به قلم موبدان موبد امید اشوهشتان نوشته شده است، اطلاعات بیش تری در باره تلاش های زرتشتیان برای ممانعت از ارتداد به دست می دهد. اقدامات آن ها ممکن است نومسلمانان را در فارس، کرمان، جبال و امتداد رود دیاله از جوامع روستایی بیرون رانده باشد.
هرفرد زرتشتی که اسلام (یا دین دیگری) را می پذیرفت، گناهکاری تلقی می شد که از ورود روح او به بهشت جلوگیری به عمل می آمد.
از آن مهم تر این که او از نظر جامعه شرعا مرده و بنابراین فاقد حقوق به حساب می آمد. همه دارایی چنین شخصی به اعضایی از خانواده او می رسید که وفادار به دین زرتشتی باقی می ماندند.
راه دیگر آن بود که اموال گرانبهای مرتد (کسی که از زرتشتی برگشته) را توقیف می کردند : اگر او مالی داشته باشد، قانون اهالی پیشین شامل حال آن مال است … هرکس از میان پیروان دین بهی که ابتدا آن را تصاحب کند، نسبت به آن صاحب حق است.
از لحاظ نظری، گرویده به اسلام، نمی توانست مالی از خویشاوند زرتشتی خود به ارث ببرد.» (ستیز و سازش، ص ۱۱۱ ـ ۱۱۲)

خرداد ۱۳۹۰

همچنین ببینید

پارسیان هند

افسانه مهاجرت پارسیان از ایران به هند

به قلم دکتر عبدالله شهبازی دکتر عبدالله شهبازی در بخشی از مقاله‏ ی «اقبال لاهوری، …

۳ نظر

  1. سلام آقای فاطمی. من از خوانندگان قدیمی وبلاگ شما هستم. هیچوقت نمیخواستم نظر بدم ولی الان که این مطلب را خواندم دلم طاقت نیاورد که نگم متاسفانه هر دینی هر وقت سر قدرته رفتار غیر انسانی از خودش نشون میده. اون موقع زرتشتی بود و الان اسلام. یه نگاه به این فیلم بندازین تا ببینین که این جوان به نام فرید شولیزاده چقدر رنج کشیده از اسلام شما که میخواین به زور همه را بهشتی کنین…

    • مدیر سایت

      هدفم از این نوشته انتقاد از این عملکرد زرتشتیها نبود در اسلام هم شبیه این را داریم. خواستم بگم شماها که در مورد احکام ارتداد به اسلام انتقاد میکنید در مورد زرتشتی هم همینطوره اما حالا قدرت زرتشتیها کم شده که نمی تونن آن کارهارو بکنن

  2. چقدر درووووغ وااای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code