خانه / ایران / ایران پرستی / حمله ی شریعتی به باستان پرست ها / مقایسه ی بیست سال نخست اسلام با هزار سال ایران باستان

حمله ی شریعتی به باستان پرست ها / مقایسه ی بیست سال نخست اسلام با هزار سال ایران باستان

به قلم دکتر علی شریعتی
«اسلام را نگاه کنید، در همان بیست سال اول به اندازه ای چهره های درخشان طلوع می کند که در هزار سال ایران باستانی هرچه می گردی یکیش را نمی یابی!
این اواخر، در زمان انوشیروان و بعد از او به اسم چند طبیب و حکیم بر می خوریم اما چه زود دماغ سوخته می خرند! اسم ها همه خارجی است، بختیشوع و… آری، این ها دانشمندان روم شرقی اند که از ترس مسیحی شدن ژوستی نین دررفته اند و به اینجا آمده اند و دانشگاه گندی شاپور را ساخته اند، پناهندگان سیاسی اند. پس اوّلین دانشگاه ما را هم در عصر طلایی باستان، یونانی ها ساختند!
پس چرا پس از اسلام، همین ملّت یائسه و عقیم، چنان یکباره شگفت و بنیانگذار دانشگاه ها و مدرسه ها و کتابخانه های بی نظیر در عالم (حتّی امروز) و صاحب آن همه کشف و کرامات در عالم بشری شد و سلطه نبوغ علمی و هنری و فکری و سیاسی اش از چین تا شمال افریقا و جنوب اروپا سایه افکند و دامنه اش تا قلب اروپای قرون وسطی و رنسانس و اروپای جدید هم رفت؟
باز هم انقلاب، انقلاب فکری، ایمان داغ و نو و دگرگون کننده روح و نژاد و بینش و همه چیز! ایدئولوژی! آنچه خودجوشی و آفرینندگی و بارآوری و فرهنگ و تمدن راستین خلق می‌کند!
و چه دوستی خاله خرسه ای است دوستی ایران دوستان خیلی خیلی… بله! که به علّت دشمنی آلامد با اسلام، خط بطلان بر روی این همه سرمایه هایی عظیم و افتخارات شخصیّت ساز و گرانبهای پس از اسلام می کشند، که هیچگاه نژاد ایرانی این چنین ندرخشیده و اسناد این گونه زنده و موجود که دنیا بدان معترف است، از قدرت نبوغ و خلاقیت و شایستگی ذاتی خود در دست ندارد.
و آنگاه پس از تحقیر یا کتمان این فرهنگ و تمدن عالمگیر (اسلام) باید بدوند، دنبال سند قومیّت و افتخارات باستانی و چون چیز قابلی گیر نمی آورند، ببافند که بله، نخیر بوده، خیلی هم بوده، اما همین عرب ها از بین برده اند، بوده، خیلی هم بوده، اما اسکندر ملعون برداشته و با خودش برده به یونان و بعد از روی همان «بُُرده ها»ی ما، آن همه فیلسوف و هنرمند و دانشمند و ادیب درآمده و یونان، یونان شده است.
خوب، به چه دلیل؟ به دلیل عقل! یعنی ممکن است یک ملّت بزرگ و نامی و نیرومند و متمدّن مثل ایران دوره هخامنشی و اشکانی و ساسانی چیز حسابی نداشته باشد؟ فیلسوف و شاعر و متفکّر و دانشمند و نویسنده نداشته باشد؟ نخیر! پس داشته است! بله! خوب، برده اند! البته! همین اسکندر یا عرب ها برده اند! پدرسوخته ها! حتی اسم فیلسوف ها و شاعرها و نوابغ بزرگ ما را هم بی شرف ها برده اند.
خوب حالا تکلیف ما چیست؟ هیچی فحش بدهیم به عرب ها و اسکندر و کودکانمان را از کودکی با بغض و دشمنی با این ها بار آوریم تا فردا که بزرگ شدند بدانند که چه کسانی آنها را به این روز انداختند، تا دیگر گول اسکندر و عمر و یزید بن مهلب را نخورند و با پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک که تنها باقیمانده فرهنگ عظیم باستانی ما است زندگی کنند! احسنت!»

منبع:
بازگشت به کدام خویش؟، علی شریعتی، صفحه ۲۱۴ ـ ۲۱۷.

فروردین ۱۳۹۳

همچنین ببینید

شریعتی و اسلام ایرانیان

به قلم دکتر شریعتی شبه محققان و شبه ایران دوستان اجیری می گویند: ایرانیان به …

۱۰۳ نظر

  1. یکم ازین تعصبات فاصله بگیریم ببینیم برسر چه دعوا میکنیم. مثل کودکانیم که یکی میگه بابای من قویتره اون یکی میگه بابای من شمشیرش بزرگتره. حالا تاریخدانها دربارش بحث کنن عموم ملت چرا باهم جدل میکنن. آخه با یه فارسی و پارسی گفتن همه چیز تموم نمیشه من الان پارسی نوشتم ۹۰ درصد کلماتم ریشه عربی انگیسی ترکی داره. آقا عشقت جناب کوروشه میگه انسان باش. عشقت مسیحه ایشونم تو آموزه هاش میگه انسان باش. محمد عشقته ایشونم همچنین. همشون میگن خوب باش. همشونم از راستی و درستی اعمال و نیات نقل میکنن و ما اینجا بهمدیگه به پیغمبرای همدیگه توهین میکنیم و دم از درستی نیاکانمون میزنم. من مسلمانم پیغمبرم گفته به خداهای آنها ناسزا نگو تا به خدایت ناسزا نگویند. کسی که میگی مسلمانم اگر توهین کردی کارت اشتباه است و پیغمبرت از تو رویگردان. فردا روز قیامت نمیگن خب حالا که اسمی مسلمان بودی بیا برو بهشت میگن توشت چیه. پس بجای پرخاش برویم خودسازی کنیم. خداوند نگهدارتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code