خانه / ایران / ایران باستان / ایران منهای تمدن اسلامی…

ایران منهای تمدن اسلامی…

به قلم دکتر علی شریعتی
«اگر ما تمدن اسلامی را نفی کنیم و تأثیر اسلام و موقعیت اسلام را در تاریخ ایران نفی کنیم، ناچار برای نشان دادن عظمت و غنای فرهنگ ایرانی، باید به ایران باستان بپردازیم، یعنی به دوره ای که اسنادی از آن نداریم، شخصیت هایی غیر از بزرگمهر از آن نمی شناسیم و نبوغ ها و آثار علمی مشخص و مستند و آثار فرهنگی و فلسفی و هنری کاملاً بارز و جهانی نداریم، جز یک مقدار ویرانه هایی، که از لحاظ معماری ارزش بسیار بزرگ دارد و یک مقدار نوشته های اواخر دوره ساسانی، که از نظر علمی هیچ ارزش ندارد!» (علی، حیات بارورش پس از مرگ، ص ۳۰)

درج: اردیبهشت ۱۳۹۳

همچنین ببینید

سنگسار

سنگسار مخصوص اسلام نیست

به قلم فیلیس از دوست بسیار عزیزم فیلیس تشکر می کنم که با معرفی سایتهای …

۳۱ نظر

 1. به عقیده ریچارد نلسون فرای دانش در دوره ساسانی بیشتر گرداوری مطالب و ترجمه متون یونانی بود نه نواوری .در این دوره بیش از هرچیزی به کتابت افسانه ها و اسطوره ها پرداخته میشد نه تولید علم .تاریخ اجتماعی ایران انتشارات نگاه ج۱ ص ۷۲۱ حالا کافیه شما پایه صحبت یک زرتشتی زده یا باستانپرست بشینین که برای شما از حکمت ایران باستان که دروغ و توهمی بیش نیست صحبت میکنه . حکمتی که وجود خارجی نداره و سندی و مدرکی نداره و ساخته ذهن عده ای متوهم هست .چه حکمتی ؟؟؟ کتیب فقهی زرتشتیان که مردم رو به امیزش با خواهرو مادر خودشون ترغیب میکنه یا اشعار کشتی گرفتن و شکم پاره کردن در جنگ ها حکمت ایران باستان به حساب میاد ؟؟؟؟

 2. فیلسوف اشراقی شیخ شهاب الدین سهروردی (۵۴۹ تا ۵۸۷ قمری) این فیلسوف الهی نتوانسته است به اسناد و مدارک مادی و شواهد محسوس دست پیدا کند و پیوند مادی و محسوس خود را با عصر باستان به اثبات برساند . مقدمه درخشش ابن رشد در حکمت مشاء ص ۱۱ اینهم از سهروردی که یکی از شخصیت های بسرقت رفته از مسلمانان است که نهضت های زرتشتیان در قرون گذشته و باستان پرستان در حال میخواهند اونرو فیلسوفی زرتشتی مسلک جا بزنند .

  • باستانگراهای متعصب چون شخصیت های علمی از ایران باستان ندارند و یا خیلی کم دارند، میخواهند شخصیت های بزرگ اسلامی رو برای خودشون مصادره کنند،همون کاری که دزد میکنه.

 3. شریعتی نه دکترای تاریخ داشته نه دکترای دین شناسی. علی شریعتی بیشتر گرایش مارکسیستی داشته است.

 4. آقای پیمان از کی تا حالا شما رییس اداره ارزشیابی و تایید مدارک دانش اموختگان خارج از کشور وزارت علوم شدین که مدرک دیگران رو تایید یا رد میکنید ؟؟؟؟یا مدیر آموزش دانشکده تاریخ سوربن فرانسه شدین ؟؟؟ در شهر شما به مارکسیست ها دکترا نمیدن ؟؟؟ چون تحلیل ها و واقعیت هایه که شریعتی گفتن به مذاق جناب عالی خوش نمیاد و با توهمات شما سازگار نیست سعی در تخریب شریعتی دارین ؟؟؟

  • حتی دانشگاه تهران به خاطر ضعف در مدرک شریعتی ، او را برای تدریس قبول نکرد
   ودانشگاه فردوسی به توصیه ساواک ! او را قبول کرد .
   اینا رو آقای دکتر جلال متینی ریاست وقت دانشگاه فردوسی گفته

 5. جناب سهیل اگر نمیدانید بدانید: علی شریعتی از دانشگاه فردوسی لیسانس ادبیات فارسی گرفت. از دانشگاه سوربن فرانسه دکترای ادبیات گرفت. ایشان دکترای تاریخ نداشته که بشه به حرفهایش به عنوان یک سند معتبر استناد کرد. تز دکترای شریعتی ترجمه بخشی از کتاب فضائل بلخ بود که توانست با کسب کمترین نمره که فقط برای قبولی کافی بود مدرک دکترای خود را بگیرد.در مشهد محمد تقی شریعتی پیرو نهضت خداپرستان سوسیالیست بود علی شریعتی نیز به نهضت خداپرستان سوسیالیست پیوست.پایه باورشناسی این نهضت بر سوسیالیسم به عنوان نظامی اقتصادی و نفی مالکیت خصوصی بر ابزار تولیداستوار بود. شریعتی به جبهه ملی پیوست و با ابرهیم یزدی،قطب زاده، بنی صدر و.. همکاری داشت. شریعتی بارها تاکید می‌کرد که در اسلام به جای روحانی، عالم دینی وجود دارد، وی اعتقاد داشت که روحانی چیزی مقتبس از تعالیم مسیحی قرون وسطی بوده که با ظهور سلطنت صفوی در قبای ملا و آخوند بر اسلام تحمیل شده است.

  • مدیر سایت

   کی گفته فقط کسی در رشته ای صاحب نظره که در آن رشته تحصیلات دانشگاهی داشته باشه؟! بعضی دانشمندان برجسته که بسیار اثرگذار بودند، در آن موضوع که درخشیده اند، تحصیلات دانشگاهی نداشته اند

 6. نظریات شریعتی منجر به موضع‌گیری روحانیون علیه او شد. مرتضی انصاری قمی خواستار حبس و اعدام شریعتی شد. او به دولت، مردم و روحانیون هشدار داد: «در یک قرن اخیر، اسلام و تشیع هیچگاه دشمنی خطرناکتر و گستاخ‌تر از علی شریعتی به خود ندیده‌است». ناصر مکارم شیرازی با چاپ مقاله‌ای در مجله مکتب اسلام و با عنوان «آیا شورا مبنای حکومت اسلامی است؟» نظر شریعتی را نادرست دانسته و استدلال کرده بود که شیعه به انتخاب خلیفه بر اساس رای شور معتقد نیست و خلیفه را منتخب خدا و پیامبر می‌داند. تعدادی از طلاب قم نزد شهاب‌الدین نجفی مرعشی و شریعتمداری مراجعه و اظهار داشته‌اند که علی شریعتی در یکی از سخنرانی‌هایش در حسینیه ارشاد منکر امام زمان شده و گفته‌است دعای ندبه سند معتبر ندارد و مرعشی گفت من دکتر شریعتی را نمی‌شناسم ولی اگر او چنین حرفی گفته باشد کافر است.

  • مدیر سایت

   اختلاف نظر میان صاحب نظران طبیعیه و روی نقل قول های شما چندان نمی شه حساب کرد و از سوی دیگر نگفتیم همه ی حرفهای شریعتی دربست درسته

 7. علامه سید محمدحسین طباطبایی در پاسخ به استفتایی نوشت: «این‌جانب نوشته‌های دکتر شریعتی رادرخصوص اسلام شناسی هرگز تصدیق نکرده، نوع مطالب ایشان اشتباه و طبق مدارک دینی اسلامی غیرقابل قبول است.» سید کاظم مرعشی هم در پاسخ به استفتایی دیگر خرید و فروش کتب شریعتی را حرام دانست. همچنین سید علی اصفهانی اعلام کرد: «نوشتجات نامبرده مشتمل بر اباطیل گوناگون است».

 8. آقای پیمان دکتری شریعتی تاریخ اسلام در قرون وسطی بوده که سفارت ایران به اشتباه یا به دلایل دیگه اون رو دکتری ادبیات بحساب آورده . بعد تازه ایشون در دانشگاه مشهد هم تاریخ درس میداده بعد از برگشت از فرانسه . نظر علماء هم در این موارد حجت برای خودشون هست . بعد هم شریعتی اسلام رو از دید جامعه شناسی بررسی میکرده و افتخار هم میکرده از استادان خارجیش در باره اسلام تحقیق میکرده

 9. حضرات علماء هم درباره نحوه اسلام شناسی به شریعتی خرده میگرفتن و همه میدونن که شریعتی با مجلسی و … مشکل داشت دیگه درباره شناخت مجوسی گری و تاریخ ایران قبل و بعد از اسلام باید به شریعتی رجوع کرد و اون ها هم مشکلشون با شریعتی سر تاریخ نبوده سر دیدگاه اسلام شناسی بوده . ربطی به بحث های تاریخی نداره

 10. اختلاف نظر موضوعی طبیعیه آیت الله دکتر سید محمد بهشتی و امام موسی صدر عزیز اعاده الله بخیر هم از شریعتی حمایت میکردن . آیت الله طالقانی هم از شریعتی حمایت میکرد و ایشون رو تایید میکرد و تذکر هم دادن که از شریعتی توقع یک حوزوی نداشته باشین .برای شخص من نظر امام صدر در تایید شریعتی کفایت میکنه .

 11. آتش سوزى کتابخانه های ملى ایران به دست تازیان

  ابن ندیم می نویسد:«اردشیر ساسانی تمام کتابهای باستانی ایرانیان که باقی‌مانده اما پراکنده شده بودند را از هند و چین و یونان جمع آوری و در خزانه نگهداری میکرد.
  پسر او شاپوریکم راه پدر را ادامه داد و و تمام کتابهایی که از پارسی به زبانهای دیگر رفته بودو نسخه پارسی آن نابود شده بود را دوباره به پارسی برگردان نموده وگردآوری کردند .

  او همچنین از کسانی بود که به گردآوری اوستا همت گماشت
  بنابر این پس از آنکه اسکندر نسخه ای از اوستا را سوزانیده و نسخه ای را هم به یغما بردند ، تلاش در احیای آن نمود.

  کتابخانه ای که در این زمان ساخته شد کتابخانه خسرویکم در گندی شاپور بود.
  دانشگاه بزرگ گندی شاپور برجسته ترین کانون پژوهشی در دوران ساسانیان بود.بسیای از دانشمندان از ملیتهای گوناگون در آنجا گرد آمده بودند چرا که مهد دانش جهان در آن دوران بود.

  اعراب مسلمان در خوارزم کتاب‌های مغان را سوزاندند که کار عجیب و نامعمولی بود و واقعه‌ایی معمول در تاریخ فتوحات اعراب مسلمان در ایران زمین به شمار میاید .

  گرمابه هرات ۶ماه با کتاب هاى کتابخانه هاى هرات گرم شد.
  اعراب میگفتند که نباید عرب و عجم هیچ کتابى باشد به غیر از قرآن .تمام کتاب هاى ایران را به اتش کشیدند. هیچ کتابى از ایران باستان وتمدن ایرانى بر جایى نماند .
  امروز هرچه از تمدن وفرهنگ نیاکانمان میدانیم بیشتر از تاریخ نویسان یونان میدانیم . میراث نیاکانمان را تازیان به اتش کشیدند
  وکتاب هاى با ارزشى که امروز هویت ایرانی بود و برای جهانیان سودمند بود را اعراب تازى نابود کردند .اینها فقط بخشی از جنایات است

 12. اسلام واقعی و بودن تعصب رو علامه طباطبایی ( ره ) ارائه می کنه

 13. نه کسی که اینقدر سیگار کشید که سکته کرد مرد

 14. یک سوالی برای من پیش اومده ما در دوران ایزان باستان بناهای باشکوه زیادی داریم که نشان دهنده مهندسی پیشرفته اون زمانه حتی ابدا غنات ها هم مال ایران باستانه وسد خیلی چیزای دیگه که نشان دهنده دانش مهندسی پیشرفته اون زمانه شما مثل اینکه اصلن مهندسی و معماری به عنوان علم قبول ندارین!!وعلن از زمان مصر باستان ما دانشمندای زیادی هم نمیشناسیم اما دانش و علم مصر باستان در اون زمان نسبت به سایر ملل کاملن مشهوده و اینکه این طبیعی کتابی از اون زمان باقی نمانده الانم اگه چیزی درباره دانشمندان یونان باستان مانده بطور مستقیم از آن زمان نیس رومی ها بجای اینکه دانش یونانی ها را از بین ببرند بخاطر نزدیکی فرهنگی از اون نگه داری کردند بعد یمدت به اسلام دانششون انتقال پیدا کرد و علن الان از یونان باستانم چیزی نداشتیم .

 15. درود

  بانوان وآقایان گرامی یه سایت خوب بهم معرفی کنید که واقعا گفتگو با زرتشتی های عزیز باشه نه مثل این سایت هدفش تخریب زرتشتیا باشه چند روز تو این سایت میچرخم دریغ از یه مطب خوب همش تخریب همش تخریب دپرس میشه آدم اینجا هر کی سایت خوب زرتشتی میشناسه سایتی که ارزشش رو داشته باشه ادم براش وقت بزاره بهم معرفی کنه سپاس گذارش میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code