ائمه بقیع

امام صادق(ع) و زرتشتیان

به قلم مدیر سایت
الف) قَذَفَ رَجُلٌ رَجُلاً مَجُوسِیّاً عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه ع فَقَالَ مَه فَقَالَ الرَّجُلُ إِنَّه یَنْکِحُ أُمَّه أَوْ أُخْتَه فَقَالَ ذَلِکَ عِنْدَهُمْ نِکَاحٌ فِی دِینِهِمْ .
شخصی در حضور امام صادق(ع) به مردی زرتشتی نسبت زنا داد. امام فرمود: ساکت شو. گفت: او با مادر یا خواهرش ازدواج می کند. امام(ع) فرمود: اینگونه ازدواج در دین آنها جایز است. (کافی، ج ۵، ص ۵۷۴)

ب) عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْحَذَّاءِ قَالَ کُنْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّه ع فَسَأَلَنِی رَجُلٌ مَا فَعَلَ غَرِیمُکَ قُلْتُ ذَاکَ ابْنُ الْفَاعِلَهِ فَنَظَرَ إِلَیَّ أَبُو عَبْدِ اللَّه ع نَظَراً شَدِیداً قَالَ فَقُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنَّه مَجُوسِیٌّ أُمُّه أُخْتُه فَقَالَ أولَیْسَ ذَلِکَ فِی دِینِهِمْ نِکَاحاً
ابوالحسن حذاء می گوید: نزد امام صادق(ع) بودم که مردی از من پرسید: بدهکارت چه کرد؟ گفتم: او پسر زن بدکاره است. امام با تندی به من نگریست. گفتم: فدایت شوم، او زرتشتی است و مادرش خواهر اوست. (پدر او با دخترش ازدواج کرده و در نتیجه مادر این شخص، خواهرش هم هست). امام فرمود: مگر اینگونه ازدواج در دین آنها وجود ندارد؟ (کافی، ج ۷، ص ۲۴۰)

نکته ها
از این دو روایت استفاده می شود:
یک) نباید زرتشتیان به سبب آن دست از اعمالشان که ریشه در دینشان دارد، مورد سرزنش قرار گیرند به هردرجه از زشتی که در نظر ما باشد.
دو) ازدواج با محارم در عصر امام صادق(ع) در میان زرتشتیان رواج داشته است.

تدوین: تیر ۱۳۹۰

همچنین ببینید

امام علی(ع)

رفتار امام علی(ع) با مفسدان اقتصادی(۲) / پس گرفتن اموالی که کارگزاران عثمان کسب کرده بودند

به قلم مدیر سایت علی(ع)، اشعث بن قیس را احضار کرد. وی از سوی عثمان، …

۴۰ نظر

 1. مگر حدیث ساختگی هم داریم؟

  • باید دید راوی حدیث چه شخصی هست؟
   حدیث ساختگی زیاد هست و ایت الله برقعی این موضوع رو تایید میکنن.و اقای میلانی هم اینو قبول دارن.
   در مورد مهدویت این موضوع بیشتر است
   سه اگر فردی اینچنین حرف بزند مورد قبول نیست.و در ایین زرتشتی باید به خرد نگریست.و هیچجای اوستا این سخن شما نیامده.
   چهار برفرض محل این نقل را درست بگیریم ایا اگر عده ای کاری انجام دادن باید به کل جامعه نسبت داد؟ایا هم اینک داعش تمام جامعه اسلام است؟مطمئنا خیر.

    • ازدواج با محارم عمل کثیف و شنیعی است که در همه ادیان الهی نهی شده و رذالت آمیز است که اولین بار مزدکیان آن را حلال دانستند!!!

    • دوست عزیز درحال حاضر تجاوز به محارم در اسلام ۶۰درصد بیشتر از ادیان دیگست برو ببین روزی چندتا تجاوز به خواهر و مادر و خاله و عمه و اینها در اسلام پیدا میکنید و بعد حرف بزنید شما نه نوه ی پیغمبرید نه زمان زرتشت و امام صادق بودید پس از چیزی که اگاهی صددرصد ندارید حرف نزنید حتی به گمان هم حرف نزنید دلایل اصلی مشکلات ادیان رو شیعیان درست کردن برید ببینید کدامین ادیان وبلاگ ساختن که درمورد دینهای دیگر حرف بزنن فقط شیعیان اسلام رو پیدامیکنید پس بهتره سکوت کنید که عالم غیب نیستید و نوه ی پیغمبر هم نیستید هرکس به دین خودش است اگر منبعی از شرع زرتشت نداری وبلاگ نزن بعد چرت بنویس همان بس که شما علمتان به درد خودتان بخورد

     • مدیر سایت

      ـ آمار شصت درصد را از کجا آوردید. این ادعا یعنی از آمار تجاوز به محارم در بین مسلمانها و پیروان ادیان دیگر آگاهی دارید

      ـ اینجا که در آن پیام گذاشتید سایته نه وبلاگ

      ـ در بحث ازدواج با محارم، سخن از رنگ دینی دادن به کاریه و الا خطاهای پیروان ادیان را بحساب آن دین نباید گذاشت

 2. چرا این قدر به زرتشتیان تهمت های کثیف میزنید؟این کار را حیوانات هم انجام نمیدهند چه رسد به ایرانیان ناموس پرست.از کجا معلوم که این حدیث ساختگی نباشد!؟ متاسفم واقعا!!!!!!!!!!!

 3. وقتی شیعه های ایران میخوان کسانی رو در اذهان عمومی خراب کنن از این برچسب ها به اشخاص وگروهامچسپونن.. مثه هم جنس باز..ازدواج با محارم..باسگ سکس کردن ووووووووووو از اینا زیاد بکار میبرن شنونده ها باید عاقل باشن واجازه ندهند بیشتر از این نادان وبی خرد فرض بشن..

 4. کتاب فرهنگ پهلوی تالیف بهرام فره وشی. آقای فره وشی خودش زرتشتی بوده و در ذیل کلمه خویدوتک میگه که ازدواج با محارم جزو سنت های زرتشتی بوده.
  به هرحال در دین زرتشتی ها چنین تحریفی وارد شده، اما همونجور که نویسنده اشاره کردن ما حق اهانت بهشون رو نداریم.

 5. من مسلمانم ولی خاک بر سر این مسلمونا که چنین توهماتی را در جامعه ایجاد می کنن و این دروغ پراکنی ها را برای جلوگیری از زرتشتی شدن مردم میکنن مطمناً نتیحش به کل جامعه بر میگرده و نه فقط جامعه زرتشتی – در ضمن پیامبر اسلام و کتاب اسلام خودش پورن خالص همه جورش داشته

 6. درود برهمگی فقط اومدم بگم اون کسی یا کسانی که این سایت رو راه انداختن مطمئنا ایرانی نیستن چرا که اگر بودن این مزخرفاتو نمی نوشتن این خیلی خیلی مسخره اس که بگی به خاطر دینت تاریختو و فرهنگتو فراموش کنی واقعا برا افرادی مثل شما متاسفم شما ها همون کسانی هستین که میخوان جوونای ایرونی هویت خودشونو فراموش کنن واقعا متاســـــــــفم اصلا نمیدونم دیگه چی بگم فقط ای کاش این سایت مزخرفو هم فیلتر کنن .بدرود

 7. حرفت کاملا درســــــــــــته 🙂

 8. بنده همه رو به خویشتنداری و جستجوی حقیقت فرا می خوانم.

 9. سید حسین حسینی

  باور کردن یا نکردن این موضوع نه با تعصب امکان پذیره نه با تقلید کورکورانه
  ایرانی جماعت هم به ملیتش افتخار میکنه هم به آیین و مذهبش
  من پیشنهاد میکنم دوستان در بحث کمی تامل کنن و آستانه صبر رو بالا ببرن.توهین نکنن.کسانی که کتابی رو خوندن که تایید میکنه این بحث رو به اشتراک بگذارند و کسانی هم که این ادعا رو رد میکنن دلیل و مدرک خودشون رو ارائه کنن
  فقط در فضای آرام

 10. حسین خوش نژاد ایرانی

  ببینید این احادیث اکثرا دروغ است.اثبات میکنم.یکی از راویان حدیث بطور نمونه کعب الاحرار یهودیست.این یهود و جماعت جدیدالاسلام وقتی مسلمان شدند شروع به جعل حدیث کردند.به قول ظریفی اگر ائمه روزی یک جمله حکیمانه میگفتند و ثبت و ضبط میشد اینقدر و این حجم حدیث نداشتیم.نمونه دیگر نهج البلاغه سید رضی است.یک ادیب ناموفق عرب که صدها سال پس از امام علی این را گرد کرد.بسیاری از ادبا و حکمای بزرگ عرب در همان روزگار به سید رضی گفتند که این از خودت میباشد و نه علی.البته ایشان نویسنده ماموفقی بودند که چون آثار پیشینشان اقبالی نداشته بود به دروغ این کتاب نهج البلاغه را پس از شاید ۵۰۰ سال به علی منسب کرد.چگونه میسر بود این خطابه ها در طول ۵۰۰ سال بی تحریف مانده باشد و که بر آن ها نظارت کرده؟حالا بخوانید مابقی احادیث ساختگی را.هیچ اعتباری بر بسیاری از این ها نیست.

 11. روایات از امامان و خلفا در کتب سنی و شیعی سند تاریخی محسوب نمیشوند .
  اشتباه امام صادق بقول این روایت آن است که آنرا جزء دین زرتشتی قلمداد کرده
  و نه رسوم احتمالی زرتشتیان.
  به بهاییان هم انگ ازدواج با محارم میزنید چون این ادیان بنوعی رقبای اسلام در ایران هستند .
  در تمام اسناد یونانی و رومی و اوستایی و پهلوی سخنی از ازدواج میان زرتشتیان به میان نبوده
  و فقط چند مورد انگشت شمار در میان سران پارسی که ظاهرأ کمبوجیه مورد اول آن هست بوده .
  این موارد در میان هر قوم و نژادی اتفاق افتاده و باز هم میوفتد .
  در میان جامعه ایرانی و افغان امروزی صدها مورد همبستری پدر با دختر یا خواهر
  اتفاق میوفتد که حتی منجر به زایش فرزند و یا سقط عمدی آن میشود .
  پس آیا میشود نتیجه گرفت که ازدواج با محارم بین مسلمانان رواج دارد ؟

  در ضمن ازدواج با دختر عمو و عمه و خاله اگر برای مسلمانان عادیست ،
  در بین دیگر ادیان و جوامع و حتی زرتشتیان امروزی ، امری ناپسند محسوب میشود .

  • مدیر سایت

   ظاهرا مراد امام صادق(ع) این است که آنان جزء دین خود می دانند لذا ترجمه ی دقیق روایت اول این است: «از نظر آنان جزء دینشان است».

   توجه داشته باشیم که زرتشتی ها ازدواج با محارم را بعنوان رسوم انجام نمی دادند بلکه بعنوان آدابی دینی بوده است.

   در مورد همبستری با محارم که گاه میان مسلمانان اتفاق می افته، بعنوان آدابی دینی انجام نمی شه و خودشون هم می دونن که دین مخالف این کار است و در واقع ازدواجی صورت نمی گیره اما زرتشتی ها بعنوان کاری دینی با محارم ازدواج می کردند

 12. سوال:

  آیا دین زرتشت ازدواج محارم را جایز می داند؟

  پاسخ موبد کوروش نیکنام:

  خیر، زرتشتیان زناشویی با نزدیکان را ندارند . یکی از تهمت های ناروای دشمنان فرهنگ ایران، ازدواج با محارم در سنت ایران باستان است که دروغی بیش نیست ، در مورد بینش زرتشت دراین باره به هات ۵۳ از گات ها بیندیشیم که پیام آور ایران به دخترش پورچیستا می گوید جاماسب ( که از نزدیکان نیست وبیگانه است ) به خواستگاری تو آمده است من او را در دین داری تایید می کنم ولی تو با خردمندی و اختیار اگر مایلی او را به شوی خود بپذیر. و این نشان از باور به سنت زن و شویی در فرهنگ زرتشتیان است.و هیچگاه در تاریخ زندگی زرتشتیان ازدواج با نزدیکان مشاهده نشده است .

  چند مورد ازدواج سران ایرانی که انهم توسط یونانیان نقل شده اولا باید به سندش شک کرد چرا که
  ۱. توسط دشمنان درجه یک ایران نوشته شده و قطعا با بغض همراه بوده
  ۲. اگر بر فرض چند خانواده سلطنتی اینکار رو برای داخل نشدن خون خارج از خانواده سلطنتی انجام دادن که دلیل نمیشه دین زرتشتی ادابش این بوده
  ۳. اگر چنین بوده که همه مردم ایران الان حلال زاده نیستن
  ۴. در مورد بسیاری از روایات و احکام اسلامی که از پیامبر نقل میشه باید به صحت و سقمش شک کرد چون خیلی از این روایات یا احکام پاک شده از جعلیات نشدن!!!!!
  ۵. سوال پیش میاد که میشه که هر دو دین زرتشت و اسلام راه خدا باشن و درمورد چنین مساله ای خداوند دو دیدگاه مختلف داشته باشه ???
  ۶. در زمانهای گذشته در بنی اسراییل و اعراب هم این وضعیت وجود داشته نمیخوام که اسم ببرم

  • مدیر سایت

   درپاسخ ش ۳: طبق روایت مذکور در متن، کسی که ازدواج با محارم کرده و آن را جزء دینش می دانسته، فرزندش حرامزاده نیست و به فرض حرامزاده بودن کسی، فقط همان شخص حرامزاده است نه نسل او.

   در پاسخ ۵: قبلا هم گفتیم که ازدواج با محارم جزء دین واقعی زرتشت نبوده بلکه تحریفی بوده که در آن راه یافته و پس از مدتی کنار گذاشته شد چنانکه در مورد هر دینی از جمله اسلام ممکنه چنین اتفاقی رخ بده

   • طبق ژنتیک ازدواج با نزدیکان مثل پدر برادر و عمو دایی و …. حتی پسر دایی و پسرخاله و بطور کل cousin ها ممکنه در یک نسل تاثیر نگذارند اما تاثیرات ژنتیکی بسیار بدی در نسلهای بعد خواهند گذاشت که ممکنه عقب ماندگی ذهنی ، زشتی و کج و کولگی انواع بیماریهای روانی و تنی ، کوتولگی و …. هزاران نقص مادرزادی
    اگر اینطور بود که ملت ایران قطعا با خیل عظیمی از این عوارض تا بحال باید دست و پنجه نرم میکرد
    و حرام زاده یعنی چه ? و اصلا حرام چیست?
    منعیات در هر دینی متفاوت است
    در حال حاضر فرزندی که از رابطه غیرمشروع بدست اید حلال نیست .
    اگر بدید الان به ان موقع نگاه کنیم ان فرزندان هم حلال زاده نبودن و این عدم حلالیت هم تا قرنها میبایست وجود داشته باشد حتی بعد از اسلام با ورود اعراب و تجاوزاتی که صورت گرفت.
    در کل اگر با این دید نگاه کنیم کمتر شخصی حلال باقی میماند

 13. واژگان حرام و حلال و حرامزاده و حلال زاده را اعراب در اذهان ما نهادینه کردن تا سرپوشی باشد بر تجاوزات آنها
  به زنانی که در جنگها به غنیمت میگرفتن .
  کنیز در اسلام جایگاه و ارزش زن و عشق را ندارد و مقصود تنوع طلبی در ارضای غریزه هست .
  هیچ منطقی قبول نمیکند که کنیزی را خرید و با آن همبستر شد و فرزند بدنیا آمده را حلال زاده خواند
  و بعد از سیرشدن از آن کنیز, آنرا فروخت یا قرض داد تا عربی دیگر با آن همبستر شود .
  کاری که اعراب بطور مستمر و حتی بعضی از امامان شیعه مرتکب میشدند و بچه های بدنیا آمده از
  مادران ایرانی را امام زاده و یا سید اولاد پیمبر خطاب میکردند .

 14. سلام عزیزان
  بهتر است ابتدا تحقیق کرد، بعد روی موضوعی تعصب نشان داد،
  من مسلمانم و عاشق دینم هستم ، و هر چه بیشتر در موردش مطالعه و تحقیق میکنم بیشتر به آن علاقه مند میشوم
  ازدواج با محارم در دین زرتشت که دین آسمانی است و آنها دارای کتاب بودند در ابتدا وجود نداشته، ولی بعدآ تحریف شده و به زور به مردم تحمیل شده
  وگرنه ایرانی غیرتمند و هر شخصی که دارای عقل سالم باشد از این عمل تنفر دارد
  و شاید بعد از این تحریف بعضی از آدمهای فرصت طلب آن دوران از آن سوء استفاده کردند، دیگر نیازی نیست یک شخص زرتشتی که در زمان حال زندگی میکند، با تعصب آن را انکار کند و به مسلمانان توهین کند، تحریف در دین مسیحیت و یهودیت هم اتفاق افتاده، اگر شخصی بخواهد با دین خودش رستگار شود چه مسلمان و چه زرتشتی و چه دیگر ادیان بهتر است از منابع معتبر تحقیق کند و از خدا هم بخواهد که راه درست را به او نشان دهد، مطمئن باشد حقیقت را پیدا خواهد کرد و اگر از آنچه که به آن یقین پیدا کرده اطاعت کند سعادتمند می شود، انشاآلله

 15. مسائلی که براحتی صحبت میکنید زنا و تجاوزاست اگر در ۱۵۰۰ سال پیش میشده دلیل نمیشود امروزه انجام شود. در ان زمان در یونان نیز همسر و فرزند در حد برده بوده حق کشتن انرا داشتند ولی امروزه نیست دین یهودی و مسیحی دو دین قدیمی ولی اسلام دینی مدرن است وزنان را ازبردگی نجات داد. امروزه ایندو مذهب ازدواج زیر ۱۷ سال ممنوع و تجاوز و زنا حساب میکند ۳۰ سال زندان دارد و شما در مورد شرعیت اینکار در اسلام چانه میزنید پدر ومادری که ازدواج دختر ۱۳ ساله اش را تجاوز نداند والد نیست دیوانه و جانی است وحشیگری است ارتباطی به اسلام ندارد صیغه قانون خوبی است برای محرومان جنسی . لزوی ندارد انان را به زنا تشویق کرد

 16. آیا شما میدانید سلمان فارسی یک موبد بوده

 17. بله حرف آقای رضا کاملاً درسته

 18. حالا اگر یکی بیاد بگه OK و Telephone و CellPhone و App و … این آقایان وطن پرست اصلا ناراحت نمیشن.
  فقط منتظرن یکی بگه خداحافظ سریع واکنش نشون میدن که ای داد بیداد هویت ملی مون زیر سوال رفت و باید بگید بدرود.
  یه دین کامل بنام اسلام اومده که ما و همه جهانیان رو به سعادت دنیوی و اخروی برسونه. معلوم نیست چه گناهانی کردند بعضی ها که فطرتا مخالف این دین عزیز شدند؟
  مساله شون اصلا عربی و … نیست. دارن با ریشه ی دین مبارزه میکنن. مثل یهودی های صدر اسلام.
  این روشن فکرهای ظاهری، یا احمق هستن مثل ابوموسی اشعری یا قصد ضربه زدن دارن مثل عمر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code