+
خانه / احکام / احکام اسلامی / برده داری در اسلام / درخواست یاری از دوستان (برده داری)
درخواست یاری از دوستان (برده داری)

درخواست یاری از دوستان (برده داری)

به قلم مدیر سایت
امروز با دوست فاضل جناب حجت الاسلام صادق حائری جم، سخن از برده داری پیش آمد. ایشان گفت: در جایی خوانده است:
یک) تا پیش از اسلام حدود بیست راه برای برای برده شدن افراد وجود داشت که یکی از آنها اسارت در جنگ بود. راه های دیگری چون برده شدن بدهکار در صورت پرداخت نکردن بدهی نیز مطرح بود. اما اسلام، آن را منحصر به اسارت در جنگ کرد.
دو) تا پیش از اسلام، راهی برای آزادسازی بردگان وجود نداشت اما اسلام که آمد، راه های مختلف را برای آزادسازی، پیش رو گذاشت.

یادآوری:
ایشان منبع این مطلب را فراموش کرده بود. اگر دوستان، اطلاعات مستند در این زمینه دارند خواهشمند است در اختیار قرار دهند.

۲ نظر

 1. همین که اسلام از سایر راه های به بردگی گرفتن انساناه منع کرده یعنی اون راه ها وجود داشتن. که اسلام اتزش جلوگیری کرده.
  ضمناً برده شدن اسیران هم مال همه وقتها نیست. بلکه بعضی اسیران اون هم در بعضی وقتها ، اون هم به دلایل خاصی و البته با اجازه حاکم شرع برده میشن.
  قرآن میفرماد که برده ها رو ازاد کنید یا معاوضه کنید یا در مقابل گرفتن خسارت رهاشون کنید.
  سوره محمد ، آیه ۴ :
  «پس چون با کافران (در جنگ) برخورد کردید باید گردن‏هایشان را بزنید (نخست کشتن نفوس است) تا آن گاه که آنها را سخت بکشتید و از پاى درآوردید، پس (آنان را به اسارت گیرید و) بندشان را محکم کنید که بعدا یا به آزاد کردن بر آنها منّت نهید و یا فدیه (مالى یا اسیرى عوض آن) بگیرید، تا آنکه جنگ ابزار خود بر زمین نهد و فرو نشیند، این است (دستور خدا) و اگر خداوند مى‏خواست خود از آنها انتقام مى‏گرفت و لکن (چنین مى‏کند) تا برخى از شما را با برخى دیگر (مؤمنان را با کفار و کفّار را با مؤمنان) آزمایش کند، و کسانى که در راه خدا کشته شدند هرگز (خداوند) عمل‏هاى آنها را گم نمى‏سازد (و پاداشى وافر به آنها مى‏دهد).» (ترجمه آیت الله مشکینی)

 2. سلام،
  گمان کنم منبع ایشان کتاب «بردگی از دیدگاه اسلام» اثر سید مصطفی حسینی طباطبایی بوده است.از آدرس زیر قابل دانلود است:
  http://s5.picofile.com/file/8131061134/Bardegi_Az_didgahe_Eslam.pdf.html

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی