خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / افراط و تفریط زرتشتیان در برخورد با حیوانات
حیوان

افراط و تفریط زرتشتیان در برخورد با حیوانات

به قلم مدیر سایت
چه منطق عقلی پشتوانه ی این قضیه است که در منابع زرتشتی از یک سو مجازات کشتن و آزار رساندن به بعضی حیوانات، اعدام و چند هزار ضربه شلاق تعیین شده و از سوی دیگر کشتن برخی حیوانات واجب شده و تا از بین بردن نسل آنها پیش رفته اند؟!
چرا باید مجازات کشتن خارپشت، دو هزار تازیانه باشد؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۳۳۰، ف ۱۳، ش ۴)
چرا مجازات کشتن خرگوش اعدام است؟! (وندیداد، ج ۲، ص ۶۹۷، شرح)
چرا برای دادن استخوان سفت یا خوراک داغ به سگ نگهبان گله یا نگهبان ده، مجازات اعدام در نظر گرفته شده است؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۷۸، ف ۱۵، ش ۳)

از سوی دیگر
چرا از بین بردن نسل حیواناتی چون: مار، مورچه، وزغ، موش، ملخ، مگس، زنبور، عنکبوت، کرم، سوسک و درندگان و… سفارش شده است؟! البته نه در حد جلوگیری از آزار رساندن آنها بلکه در بیابان ها راه می افتادند و انواع حیواناتی که کاری با زندگی انسانها نداشتند، از بین می بردند!
سگ آبی مگر چقدر ارزش دارد و چه خصوصیتی دارد که برای کفاره ی گناه کشتن آن، علاوه بر بیست هزار ضربه شلاق و… کشتن ده ها هزار حیواناتی چون: مورچه ی دانه کش، لاکپشت، وزغ و …در نظر گرفته شده است؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۲۹ ـ ۱۴۳۰ ف ۱۴، ش ۱ ـ ۶)
از نظر اهمیت برای محیط زیست و مفید بودن برای زندگی انسان چه فرق است بین خارپشت و لاکپشت؟! چرا مجازات کشتن خارپشت دو هزار شلاق است اما کشتن لاک پشت ثواب دارد و گاهی واجب می شود؟!

مرداد ۱۳۹۳

همچنین ببینید

حیوان

برخورد اسلام و زرتشتیان با حیوانات

به قلم مدیر سایت طبق کتاب های کهن زرتشتیان، آنان از یک سو به برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code