خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / افراط و تفریط زرتشتیان در برخورد با حیوانات
حیوان

افراط و تفریط زرتشتیان در برخورد با حیوانات

به قلم مدیر سایت
چه منطق عقلی پشتوانه ی این قضیه است که در منابع زرتشتی از یک سو مجازات کشتن و آزار رساندن به بعضی حیوانات، اعدام و چند هزار ضربه شلاق تعیین شده و از سوی دیگر کشتن برخی حیوانات واجب شده و تا از بین بردن نسل آنها پیش رفته اند؟!
چرا باید مجازات کشتن خارپشت، دو هزار تازیانه باشد؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۳۳۰، ف ۱۳، ش ۴)
چرا مجازات کشتن خرگوش اعدام است؟! (وندیداد، ج ۲، ص ۶۹۷، شرح)
چرا برای دادن استخوان سفت یا خوراک داغ به سگ نگهبان گله یا نگهبان ده، مجازات اعدام در نظر گرفته شده است؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۷۸، ف ۱۵، ش ۳)

از سوی دیگر
چرا از بین بردن نسل حیواناتی چون: مار، مورچه، وزغ، موش، ملخ، مگس، زنبور، عنکبوت، کرم، سوسک و درندگان و… سفارش شده است؟! البته نه در حد جلوگیری از آزار رساندن آنها بلکه در بیابان ها راه می افتادند و انواع حیواناتی که کاری با زندگی انسانها نداشتند، از بین می بردند!
سگ آبی مگر چقدر ارزش دارد و چه خصوصیتی دارد که برای کفاره ی گناه کشتن آن، علاوه بر بیست هزار ضربه شلاق و… کشتن ده ها هزار حیواناتی چون: مورچه ی دانه کش، لاکپشت، وزغ و …در نظر گرفته شده است؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۲۹ ـ ۱۴۳۰ ف ۱۴، ش ۱ ـ ۶)
از نظر اهمیت برای محیط زیست و مفید بودن برای زندگی انسان چه فرق است بین خارپشت و لاکپشت؟! چرا مجازات کشتن خارپشت دو هزار شلاق است اما کشتن لاک پشت ثواب دارد و گاهی واجب می شود؟!

مرداد ۱۳۹۳

همچنین ببینید

چوب زدن زرتشتیان به گوسفند قبل از کشتن با چاقو

به قلم مدیر سایت جای شگفتی است که زرتشتیان طبق آداب دینی، گوسفند را پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code