خانه / احکام / احکام زرتشتی / احکام شرعی زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد!

احکام شرعی زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد!

پژوهشگر زرتشتی دکتر کتایون مزداپورر به بی ربطی احکام دین زرتشتی به پیامبر آن، اینگونه تصریح کرده است:
«نکته دقیق و روشن آن است که فقه زرتشتی اصلاً و اصولاً به خود زرتشت پیامبر مربوط نیست و گرچه کوشش شده است تا فقهی مبتنی بر اصول گاهانی فراهم آید، بی ‏گفت‏وگو (بی شک) در موارد بسیاری با آن هماهنگی ندارد.»
مصاحبه با مجله هفت آسمان، ش ۲۵، بهار ۸۴، ص ۱۲

یادآوری:
بنابراین آنچه امروزه به عنوان احکام شرعی در دین زرتشتی می شناسیم، ساخته و پرداخته ی موبدان است و ربطی به زرتشت ندارد. جای طرح این پرسش است: وقتی که چیزی ساخت بشر شد و ربطی به پیامبر نداشت و به عبارت دیگر الهی نبود، چرا باید دانشمندان امروز (با توجه به پیشرفت چشمگیر) را رها کنیم و به دنبال دستورهای انسان هایی در گذشته های دور باشیم؟

دی ۱۳۸۹

همچنین ببینید

نژادپرستی

زرتشتی، دین آبا و اجدادی / پیروی از آبا و اجداد نباید به هر قیمتی باشد

به قلم مدیر سایت از ابزارهای تبلیغی زرتشتیان دنباله روی از آبا و اجداد است …

۱۳ نظر

 1. عیسی عبدالله زاده

  با درود، سوالای زیادی دارم الان در باره این موضوع سوال دارم: کتاب اوستا را کی نوشته، آیا همه کتاب بوسیله زرتشت پیامبر نوشته شده یا بخش خاصی از آن را و اینکه بقیه بخشهایی که زرتشت آن را نگفته گفتار کیست و چه اندازه با اندیشه زرتشت در هماهنگیست؟

  • مدیر سایت

   اوستا را موبدان نوشته اند و آن بخش را که به زرتشت نسبت می دهند، قابل اثبات نیست که از اوست

  • با سلام ؛ با اجازه از مدیر سایت و در تأیید حرف ایشان :
   قسمتی از دفتر دوم اوستا (یسنه) را همین اواخر – البته کمتر از پنج قرن – استخراج کرده اند – اروپاییان – و آن را به زرتشت نسبت داده اند . که آنهم چیز خاصی نیست . در کل آیین زرتشت ابتدا به انحراف رفت – ساسانیان – و سپس بالای ۷۰ درصدش از بین رفت . (اوستای امروزی حدود یک سوم اوستای ساسانیان است ) .

   • وقتی در چهار خط نوشته این تعداد خطا هست چه باید گفت ؟
    – چه کسی یسنا را دفتر دوم اوستا خوانده ؟
    – حداقل بر اساس زند اوستای پهلوی ، زرتشتیان در قرن سوم هجری ۵ سرود از یسنه را گاسا می خوانده اند و معتقد به سرودن آن توسط زرتشت بوده اند . مگر اینگه لفظ گاتها یا گاسا را هم مربوط به ۵ قرن پیش بدانید .
    – زبان شناسان اروپایی با تحقیق و بر اساس اصول زبان شناسی در قرن نوزدهم بخش های دیگری از گاتها را که در یسنا پراکنده شده بود شناسایی کرده و از دل آن استخراج کردند . حالا این زمان ۵ قرن را شما از کجا دراورده اید خدا عالم است .
    – فرموده اید بالای ۷۰ درصد آیین زرتشت از بین رفت دقیقا این ایین زرتشت مد نظر شما چه بوده و با کدام یکای اندازه گیری تشخیص دادید ۷۰ درصدش از بین رفته ؟ اصلا مگر می شود ایین را درصد بندی کرد !!!!! در داخل پرانتز ذکر فرموده اید که ” اوستای امروزی …… ” گویا منظور شما از آیین زرتشتی همان اوستا بوده .

    • با سلام ؛ مطالعه کنید ، اوستای زمان ساسانی بیست و یک نسک داشته که الآن یک سوم آن موجود است . در ضمن در ترجمه های اوستا یسنه را دفتر دوم خواندند .
     از زمان ساسانیان نگویید که بسیار است خرافات و تحریفات و اصلا استناد نکنید ، چرخشی در این سایت بزنید اگر وقت خواندن کتاب ندارید تا بفهمید . من فقط گفتم کمتر از ۵ قرن ، یعنی از یک ساعت تا ۴ قرن و ۳۶۴ روز . زمان دقیقش تحقیق جدایی می طلبد . درباره تحریف و کم شدن نسبت به زمان ساسانیان نیز در سایت کمی بگردید .

 2. احسنت جناب آقای مدیر فکر کنم دیدگاهامون داره به هم نزدیک میشه
  وقتی که چیزی ساخت بشر شد و ربطی به پیامبر نداشت و به عبارت دیگر الهی نبود، چرا باید دانشمندان امروز (با توجه به پیشرفت چشمگیر) را رها کنیم و به دنبال دستورهای انسان هایی در گذشته های دور باشیم؟

  فقط الان یک مساله کوچک هست اینکه زرتشتیان سالهاست این حقیقت که فقه زرتشتی غیر الهی بوده را پذیرفتن و زندگی خودشون رو بر مبنای عرف امروزی جامعه بنا کردن ولی شما و دوستانتون هنوز پایبند فقه شیعی هستین که در حقیقت سنگ بناش در زمان امام ششم ریخته شد و شکل امروزینش هم کاملا ابداع بشره با یک مهر الهی که به هیچ جاش نمی خوره .

  • میخواهید شیعه چکار کند ؟ بی حجابی را حلال و شرب خمر را مجاز کند ؟ خب بروید بهایی شوید ، سابقه آن به ۲۰۰ سال هم نمیرسد . دینی جدید و کاملا ایرانیست و مطابق با آخرین متد روز . نه حجابی دارد و نه از این دست مسائل . معابدشان هم – مشرق الأذکار – با تکنولوژی و قشنگ ساخته میشوند . برای هر طرز فکری دینی هست خب بروید بهایی شوید چرا به شیعه ایراد میگیرید ؟ .
   ولی حقیقت فقط یک راه است .

   • چرا شیعیان لبنان در حجاب اختیار دارن ؟
    چرا مسلمانان همه کشوزها در حجاب اختیار دارن ؟
    فقط ایرانی مسلمان هست بقیه دنیا کافرن ؟
    میشه بگید حجاب اجباری چرا ۵ سال بعد از انقلاب در ایران آمد ؟ تا قبل از ان ما مسلمان شیعه نبودیم ؟

    • با سلام ؛ جناب پگی مسئله حجاب را در این جا نمیتوان گنجاند ولی در مورد مسلمانان کشورهای دیگر و ایران :
     این تیتر برگرفته از مصاحبه روزنامه لبنانی «السفیر» با امام خمینی (ره) است. در این مصاحبه حضرت امام می‌فرمایند: زن مسلمان به دلیل تربیت اسلامی خود پوشیدن چادر را انتخاب کرده است. در آینده زنان آزاد خواهند بود که در این باره خود تصمیم بگیرند. ما فقط لباس‌های جلف را ممنوع خواهیم کرد.
     یک تیشرت و شلواری که برخی از زنان در لبنان و سوریه و ترکیه می پوشند جلف است ، این طرز لباس پوشیدن بعضی در ایران هم با این وضع ساپورت و دامن کوتاه جلف است و … . اگرهم کلا درباره حجاب و ضرورت آن میخواهید بدانید :
     porsemani.ir
     به این سایت رفته و پرسش خود را مطرح کنید . اگر مسلمان باشید و دنبال حقیقت ، قانعتان خواهند کرد .

   • بهاییت توسط بخش از روحانیت شیعه که ظهور امام غایب را قریب خواندند و در بطن مدارس علمی کربلا متولد شد . پدر معنوی اش شیخ احصایی از مراجع بزرگ زمان خویش بود و عمده بزرگان اولیه بابیه از خانواده علمای شیعه بوده اند و عجیب هم نیست در فضایی که بدون مطالعه و دانش و بر اساس مرید و مرادی و اعتماد بیجا به فقها شکل بگیرد عده ای کاسبکار هم خود را امام زمان و پیامبر و خدا بخوانند .
    اینکه مبانی اعتقادی خود را بیان کنیم چه ربطی به شراب خواری و حجاب و …. دارد . منبر رفتن و فرافکنی چیزی را ثابت نمی کند . موضوع هر مبحث مشخص است در ان موضوع بحث کنید نه چیز دیگر
    اما در مورد مطالعه که به آن اصرار بسیار دارید البته هر کتابی که ارزش خواندن داشته باشد باید مطالعه شود ولی از مطالعه نکردن بدتر خود را عالم دانستن و عقل کل دانستن است . این سنتی در مدارس علمیه است که می پندارید همه جهان محدود به کتابهایی است که در بساط شما یافت می شود جهان بزرگ تر از این پیله حقیری است که دور من و شما کشیده شده است .

    • با سلام ؛ گفتم مطالعه تان کم است :
     شیخیه اساسا رابطه خود را با بابی گری انکار می کنند و حتی قائل به لعن آن ها هستند . (البته عقایدشان بی تأثیر نبود ، اما باعث نبود ، پرنس دالگورکی بیشتر تأثیر داشت تا شیخیه ) .
     درباره مطالعه که من بعضا نظریات و نوشته های بی خدایان هم خوانده ام . درباره مباحث عقیدتی ، کسی که توانایی داشته باشد باید تمام نظریات و عقاید مختلف را بخواند و راه صحیح را با کمک خداوند تشخیص دهد . کسی چون علامه طباطبایی به گفته شهید مطهری علاوه بر نظریات فلسفی قدیم مسلمانان ، حتی فلسفه غرب را هم میخوانده و اشراف کاملی بر آن ها داشت .

     • لابد این نتیجه مطالعه زیاد شماست که ” شیخیه رابطه خود با بابی گری را انکار می کنند ” و لابد چون علمای شیخیه ملبس به لباس بوده اند هرچه گفتند لاجرم درست است
      لابد نتیجه مطالعه بسیار شماست که اکثر حروف حی و کشتگان بابیه از خانواده روحانیون به نام و یا خود روحانی نبوده اند .
      و خنده دار تر از همه اینکه تمام کتبی که توسط خود بابیان ، غربیان و حتی مورخین بعد از انقلاب نوشته شده است مقدمه بابی گری و بهایی گری را شیخیه می داند و شمای اهل مطالعه !!!!! نظری بر خلاف همه این کتب دارید .
      شکی نیست که شیخیه باب را مرتد اعلام کردند کما اینکه تمام شیعه باب را مرتد اعلام کردند ولی این حقیقت که بابیه و بهایی گری از فرق منشعب از شیعه امامیه هستند را که نمی شود با سفسطه نفی کرد .
      وقتی همه بزرگان و گروندگان اولیه باب از شیخیه و شیعه امامیه بوده اند عده ای ترجیح می دهند بگویند که این جماعت از دل لندن بیرون امدند تا اعماق بیوت بزرگترین مراجع ایران نفوذ کردند . و برادر و پسر و عروسش را فریفتند و ربطی به شیعه و شیخیه نداشتند . جالی اینکه همین جماعت متوهم دیگران را متهم به بی اطلاعی و عدم مطالعه می کنند و امروز هم چشم بر سقوط آزاد دلبستگی مردم به مذهبشان بسته اند و آن را به لندن و واشنگتن و موساد و آل سعود نسبت می دهند !!!!
      البته چون بسیار برای دیگران نسخه کتاب خواندن می پیچید لطف فرموده کتاب شناخت زرتشت نوشته دکتر وحیدی را هم بخوانید . تمام شبهه های شما و امثال آقای دکتر جوان و غیاث آبادی در این کتاب پاسخ داده شده

 3. ببخشید جناب offer شما لبنان گردی هم کردید به کلوپهای شبانه و مدارس لبنان هم سر زدید کنار دریا چطور ؟ کما اینکه اونقدر صداقت دارم که منکر جامعه بیمار جوان ایران نشم که این جلفی و زشتی شاید دلیل همین اجباری بودن باشد
  حرف حساب اگر باشد که مستدل و منطقی و محترمانه هم گفته شود همه رو به وجد می اورد اما اگر وصله پینه سخن گفتیم و بد شروع کردیم خیر
  من از ابتدای شکل حجاب خوندم تا به حال که در گذشته علمای شیعه هم نظرات مختلفی داشتن که شبیه به هم هم نبوده ، شما اصل موضوع که در کجای قران حجاب اجبار شده رو دریابید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code