+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / احکام شرعی زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد!
احکام شرعی زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد!

احکام شرعی زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد!

پژوهشگر زرتشتی دکتر کتایون مزداپورر به بی ربطی احکام دین زرتشتی به پیامبر آن، اینگونه تصریح کرده است:
«نکته دقیق و روشن آن است که فقه زرتشتی اصلاً و اصولاً به خود زرتشت پیامبر مربوط نیست و گرچه کوشش شده است تا فقهی مبتنی بر اصول گاهانی فراهم آید، بی ‏گفت‏وگو (بی شک) در موارد بسیاری با آن هماهنگی ندارد.»
مصاحبه با مجله هفت آسمان، ش ۲۵، بهار ۸۴، ص ۱۲

یادآوری:
بنابراین آنچه امروزه به عنوان احکام شرعی در دین زرتشتی می شناسیم، ساخته و پرداخته ی موبدان است و ربطی به زرتشت ندارد. جای طرح این پرسش است: وقتی که چیزی ساخت بشر شد و ربطی به پیامبر نداشت و به عبارت دیگر الهی نبود، چرا باید دانشمندان امروز (با توجه به پیشرفت چشمگیر) را رها کنیم و به دنبال دستورهای انسان هایی در گذشته های دور باشیم؟

دی ۱۳۸۹

۳ نظر

  1. عیسی عبدالله زاده

    با درود، سوالای زیادی دارم الان در باره این موضوع سوال دارم: کتاب اوستا را کی نوشته، آیا همه کتاب بوسیله زرتشت پیامبر نوشته شده یا بخش خاصی از آن را و اینکه بقیه بخشهایی که زرتشت آن را نگفته گفتار کیست و چه اندازه با اندیشه زرتشت در هماهنگیست؟

    • اوستا را موبدان نوشته اند و آن بخش را که به زرتشت نسبت می دهند، قابل اثبات نیست که از اوست

    • با سلام ؛ با اجازه از مدیر سایت و در تأیید حرف ایشان :
      قسمتی از دفتر دوم اوستا (یسنه) را همین اواخر – البته کمتر از پنج قرن – استخراج کرده اند – اروپاییان – و آن را به زرتشت نسبت داده اند . که آنهم چیز خاصی نیست . در کل آیین زرتشت ابتدا به انحراف رفت – ساسانیان – و سپس بالای ۷۰ درصدش از بین رفت . (اوستای امروزی حدود یک سوم اوستای ساسانیان است ) .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا