خانه / احکام / احکام اسلامی / تبعیض / تبعیض میان مسلمان و غیرمسلمان
احکام

تبعیض میان مسلمان و غیرمسلمان

به قلم مدیر سایت
بی تردید اسلام در بخشی از احکام میان مسلمان و غیرمسلمان فرق گذاشته. البته این در همه جا نیست. مثلا اگر مسلمان و غیرمسلمانی به دادگاه مراجعه کردند، قاضی حق ندارد در گوش دادن به حرفهای آنها، مطالعه ی پرونده و حتی در احترام گذاشتن، میان آنها فرق گذارد. بله در مواردی فرق می بینیم مثلا گرفتن ربا از غیرمسلمان جایز است نه از مسلمان. یا غیبت کردن غیرمسلمان ایراد ندارد و …

توضیح:

عموم طرف های بحثم، هموطنهای خود را بر دیگران ترجیح می دهند. اسلام نیز مرزی را پذیرفته و آن «مسلمان بودن» است. همانگونه که شما با مرز جغرافیایی، خودی و غیرخودی دارید اسلام نیز مرز اعتقادی را ملاک خودی و غیرخودی قرار داده. آیا فرق نمی گذاری میان کسی که شما را قبول دارد و کسی که قبول ندارد؟

اگر تبعیض میان انسانها بد است، تبعیض میان هم میهن و غیر هم میهن هم باید بد باشد؛ تبعیض میان نژاد آریایی و غیرآریایی هم باید بد باشد. چرا این خوب است اما آن بد؟

جالب آنکه ترجیح دادن همکیش، اختصاص به اسلام ندارد. فرض کنیم یک زرتشتی بخواهد به کسی کمک مالی کند طبیعی است که همکیش خود را ترجیح می دهد. برهمین اساس، وقتی که ثروتمندی زرتشتی وصیت کرد که اموالش را میان فقرا تقسیم کنند، امام رضا(ع) فرمود: منظور او فقرای زرتشتی بوده است و باید میان آنان تقسیم شود. متن کامل روایت را قبلا آوردیم.

فرض کنیم یک زرتشتی، ریاستی دارد یا صاحب کارخانه است. طبیعی است که در بکارگیری افراد، زرتشتیان را بردیگران ترجیح می دهد مگر اینکه او زرتشتی اسمی باشد و اعتقادی به دین خود نداشته باشد.

هرکس باور داشته باشد که دینش برحق است و بر دیگر ادیان ترجیح دارد، در تلاش است که علاوه بر حفظ و تقویت همکیشان خود، سعی می کند دین خود را نشر دهد و این امری معقول و منطقی است. یکی از ابزارهای اسلام برای تقویت خود، همین فرق گذاشتنهاست.

بنظرم بدور از انصافه که دیگران توقع داشته باشند که اسلام هیچ فرقی میان پیروان خود و دیگران نگذارد.

همچنین ببینید

محترم بودن موقوفات زرتشتی ها مثل موقوفات مسلمان ها

به قلم مدیر سایت براساس شنیده ها، برخی املاک موقوفه ی زرتشتی ها در اوایل …

۹ نظر

 1. البته دردادگاه مسلمان برغیر مسلمان برتری دارد برای آگاهی بیشتر به کتاب شرح لمعه باب قضا مراجعه کنید

 2. وقتی در مورد قوانین یک کشور صحبت می کنیم این قوانین وابسته به مرزهای جغرافیایی هستند .
  ۱- آیا نظر شما این است که دولت اسلامی از مردم ایران مالیات بگیرد و با رای ایشان حکومت کند و بعد بین مسلمانان جهان منابع کشور ایران را تقسیم نماید ؟
  ۲- آیا حاکم اسلامی در دعاوی بین المللی بین ایران و یک کشور مسلمان باید طرف هم وطنانش را بگیرد یا هم دین هایش ؟
  ۳- یک داور ورزشی در یک مسابقه بین المللی باید چگونه قضاوت کند بر اساس دین یا ملیت یا قوانین ؟
  ۴- برای ترویج دین می شود حق دیگران را ضایع کرد ؟ اگر یک زرتشتی مسلمان شود سهم الارث همه برادران و خواهرانش را تصاحب می کند . آیا در باور شما این حکم انسانی است ؟
  ۵- برای قضاوت بین دو زرتشتی قاضی باید مسلمان باشد ـ آیا این حکم صحیح است و زرتشتیان حتی بین خودشان حق ندارند قضاوت کنند ؟
  ۶- چرا یک زن یا غیر مسلمان نمی تواند قاضی ، وکیل یا وزیر یا حتی نماینده شوراهای شهر باشد ؟
  ۷- رفتاری مانند محدود کردن محل سکونت غیر مسلمانان ،اجبار به تغییر دین ، سلب حق داشتن حیوان سواری ، اجبار به پوشش لباس خاص ، کوتاه کردن ارتفاع منازل که بر اساس فقه بوده را تایید می کنید ؟ آیا کسانی که این چنین ازار به هم وطنان خود روا داشتند خطا کار بوده اند یا مستوجب ثواب ؟

  لازم نمی دانم این سوالات پاسخ داده شود . پاسخ وجدان ما در برابر این اعمال چیست ؟

  • ابتدا مشخص کن :
   ضد انقلاب
   ضد اسلام
   کدامش هستی ؟ . من نفهمیدم آخر زرتشتی هستی یا نه ؟ .
   البته آقای فاطمی این موضوع چون مربوط به مبحث سایت است ایرادی ندارد که اینجا بحث شود ؟ .

   • پاسخ جالبی بود . پاسخ همیشگی شما درسوالات جدی همین انگ زدن هاست . در حقیقت سالهاست به کمک همین انگ ها و تهمت ها سعی کردید که جلوی طرح سوالات جدی در حصوص عقاید انحرافی خودتان را ندهید. سوالات من ترجمه تفکر ی است که با هر گونه طرح ملی گرایی مخالف است و دیانت را در مقابل ملیت قرار می دهد و بر خلاف تفکری که می گوید : حب الوطن من الایمان

 3. بین یک ایرانی غیر مسلمان یا بدون دین یا مذهب شما و یک عراقی یا عربستانی مسلمان ، عربستانی یا عراقی مسلمان رو ترجیح میدهید و به او میرسید ؟! در حالیکه هموطن خود را رها کرده اید و به بیگانه کمک کردید
  اینطوری بین کشورهای مسلمان شیعه هم فقط بخشی از عراف و لبنان میماند چون ۹۰ درصد مسلمانان سنی هستند و بیشترین کشورهای مسلمان سنی مذهب هستند
  حدود ۲۰ میلیون سنی مذهب در ایران وجود دارد
  پس مرزهای جغرافیایی برای چیست ؟ ایران با همه اقوام و مذاهب و مردمش چه معنایی را میدهد؟

  • با سلام ؛
   اگر از فضا کره زمین را نگاه کنید هیچ مرزی نمی بینید … این طمع انسان ها و تمردشان از خواست خداوند بود که باعث شد این بلاها بر سرشان بیاید .

   ۲۰ میلیون سنی مذهب در ایران ؟ منبع ؟ .

   چه ایرانی چه حتی اسرائیلی … مسلمانان برادر یک دیگرند اما هموطن فقط هموطن است … رابطه برادری مهم تر است یا هم وطنی ؟ حتی مسیحیانی که تثلیث را قبول نداشته باشند نیز برادر مسلمانان حساب میشوند ؛ قرآن کم از مسیحیانی که مشرک نباشند تعریف نکرده است . پس مهم کسی است که بندگی خداوند را بکند ( خدایی که وجود دارد و پیامبری که سنتش معلوم باشد) .

 4. Mr. offer:
  ۱. اول زمین وجود دارد یا انسان ؟ بعبارت بهتر اول خدا زمین را آفرید یا انسان رو ؟
  ۲. اول خدا دین را آفرید یا موجودات و انسان رو ؟
  ۳. اول خدا جفت را افرید یا دین رو ؟
  ۴. دین مهمتر است یا زمین یا آدم ؟
  کدام بر دیگری ارجح هست ؟
  اون حرف بالایی رو شما رو قبول دارم که از فضا مرزی نیست و این مرزها رو بشر بوجود اورده
  اما من جوابم به شما اینست ما در فضا زندگی نمی کنیم و از بالا همانند خدا به نظاره کوچکی خود ننشسته ایم و در زمین هستیم و انسان و لاجرم باید محدودیت های زمینی خود راببینیم ، ما در تخیلات و رویاهی ژرف فرو نمی رویم
  واقعیت امروز جامعه انسانی مرز هست که اگر مرز نبود شما هم درها رو بروی برادرای و عزیزای دلتون سعودیها و دیگران باز میکردید بیایند در این سرزمین دورهم بودیم ، خوب چرا نکردید ؟!
  به سوریه بنگرید : کدام یک از این برادران مسلمان عرب آوارگان سوری رو در خود پذیرفتند ، به انها خانه و کار دادند و حتی پاسپورت کشورشون رو تقدیم کردند ؟ هیچ کدام
  اگر ایران هم مثل سوریه شود هیچ کدام از ایرانیان از جمله حضرتعالی هم از بدبختی آوارگی و قتل و تجاوز همین برادران در امان نخواهید بود
  در حال حاضر همه کشورهای عربی بفکر خودشون هستند و اصولا ایران رو برادر نمیدانند چون ملیتشون عرب هست ، اعراب پیوندی قدیمی چه بلحاظ مذهب که اکثرا سنی هستن و چه بلحاظ ملیت که عرب هستند با هم دارند که لاجرم ما هیچ کدام را نداریم

 5. همین برادران مسلمان حتی حاضر نیستند اسم خلیج تاریخی پارس رو که پیامبر اسلام هم بهش اشاره کرده که در همین سایت هم مدیر محترم گفت بنام تاریخی خود یعنی خلیج فارسی یا لاتینش Persian golf بگویند ، چقدر خرج کردند و باج به ان ترامپ پول پرست دادند تا بیاید بما توهین کند و خلیج ما را بنام عرب مصادره کند ؟ نمی بینید ؟!!
  کدام کشور عربی بجز سوریه و کمی عراق و عمان با ما خوب است ؟ کدامشان ؟ خیلی از اینها ایرانیان را مسلمان هم نمی دانند ، پیامبر اسلام را من از عربها جدا کرده ام چون او در زمان حیاتش به هیچ کشوری حمله نکرد و با مدارای تمام با همه هموطنان غیر مسلمانش رفتار کرد مگر به او و مردمش دست درازی کردند ، او با کافران نیز مدارا کرد چه برسد به غیر مسلمانان.
  حضرت علی هم رفتارش با مثلا با یهودیان متمایز از مسلمانان نبود یا من این تفاوت را ندیده ام یا واقعا وجود نداشته پس چطور امثال شما بین هموطنان خود فرق میگذارید ؟ تفاوت باعث کینه و عداوت میشود و این شکاف بزرگ میشود و نباید انتظار داشته باشید که انان شما رو دوست داشته باشند یا وقع بگذارند ، قانون سوم نیوتن میگوید هر عملی را عکس العملی است مساوی و در خلاف جهت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code