خانه / اعتبار دین زرتشتی / از بین رفتن کتاب های زرتشتیان، نشانه ی اعتبار ادعاهایشان؟!
کتاب سوزی

از بین رفتن کتاب های زرتشتیان، نشانه ی اعتبار ادعاهایشان؟!

به قلم مدیر سایت
هیچ آگاهی قابل اعتماد از دینی که زرتشت آورده وجود ندارد؛ زیرا کتابی وجود ندارد که بدانیم زرتشت آورده است. همچنین بیشتر گفته ها در مورد درخشش ایران باستان منبع قابل اعتماد ندارند.
در برابر این سخن ما، همواره می گویند: “عرب های فلان فلان شده کتاب های ما را از بین برده اند.”
به فرض عرب ها کتاب ها را از بین برده باشند اما از این کار عرب ها تنها به دست می آید کتاب هایی وجود داشته و از بین رفته ولی از محتاوای آنها خبر نداریم؛ خواه آن کتابها را عربها نابود کرده باشند یا خود بخود از بین رفته باشند یا… بالاخره چیزی نمانده. براساس همین منطق شما، هرکسی می تواند نسبتهایی ناروا به زرتشت و دین او بدهد و اگر شما رد کردید بگوید: در کتاب های گذشته بوده اما عربها آنها را سوزانده اند.
ممکن است گفته شود: اطلاعات به صورت شفاهی و به گونه ای قابل اعتماد به نسل های بعد رسید.
اما خرافه ها و ناراستی های فراوان در این دین مثل آنچه در وندیداد می بینیم، به روشنی نشان می دهد که نقل های شفاهی به صورت صحیح و سالم به نسل های بعدی انتقال نیافتند.

همچنین ببینید

موبد موبدان اشتباه می کند. (تاریخ تولد زرتشت)

به قلم مدیر سایت ضعف مهم دین زرتشتی، معلوم نبودن عصر زرتشت است. این ضعف …

۷ نظر

 1. اگر توانایی داشتند دعوت من را مبنی بر مناظره جلوی دوربین میپذیرفتند . خودشان میدانند که چه اعجوبه هایی هستند .

  هـــــل مـــــن بــــــحـــــاث ؟

  • آنها که اهل مطالعه و بینش و وجدان و دور از تعصب و دگم اندیشی هستند خود قضاوت خواهند کرد که شما چه گفتید و چه پاسخ گرفتید و با چه منطق و دانشی به میدان امده اید . رجز خواندن سنت عرب جاهلی است . از جهالت پدران پیروی نکنید .

 2. بیش از هزار جلد کتاب تا کنون در مورد زرتشت و دین او نوشته شده است اگر شما نخوانده اید دلیل نمی شود که اینطور مطلق بگویید : “هیچ آگاهی قابل اعتماد از دینی که زرتشت آورده وجود ندارد؛ زیرا کتابی وجود ندارد که بدانیم زرتشت آورده است” اصولا اینگونه مطلق سخن گفتن از اگاهی و بینش نیست برای سخن خود دلیل بیاورید و با سند مطالبی که در مورد زرتشت و ایران باستان گفته شده رد کنید و گرنه در طرف مقابل نیز کسانی هستند که خزعبلاتی را بدون سند به اسلام نسبت می دهند .
  خیر هرگز نمی گوییم که اعراب کتب ما را از بین برده اند بلکه می گوییم جلوه های فرهنگ و دانش و عظمت ایرانیان بسیار فراتر از این بوده که امروز موجود است و بسیار از این کتب بر اثر یورش تازیان و مغولان از بین رفته است اما نتوانسته اند نور اندیشه زرتشت را خاموش کنند و گاتها به تمامی به زبان اصلی به دست ما رسیده است . این در حالی است که حتی مسیحیان کتاب مقدمشان یعنی انجیل به زبان یونانی به دستشان رسیده و اصل انجیل که سریانی بوده از بین رفته است .
  خرافات و مطالب نادرست در تمام ادیان هست :
  “با توجه به نهضت شوم جعل حدیث از زمان پیامبر (ص)به بعد افرادی که در لباس دوست دشمنی خود را پنهان کرده بودند، به جعل حدیث از زبان پیامبر، امامان و دیگر شخصیت های مهم جهان اسلام پرداختند و به همین جهت پیامبر و امامان ضمن هشدار به وجود چنین نهضت شومی به مسلمانان راهکار دادند که احادیثی که به نام ما می شنوید را به قرآن عرضه کنید، اگر موافق قرآن بود بپذیرید و گر نه بدان اعتنا نکنید”
  http://www.pasokhgoo.ir/node/60444

  • بیش از هزار جلد ؟؟؟؟؟…. بیخدایان هم کتاب نوشتند آنهم بسیار زیاد … و بودایی ها و …
   یک کتاب معرفی کن که با صراحت و قطعیت بتوان به زرتشت نسبت داد ؟ . این نظر توست که اعراب نابود نکردند تو حتی موبد هم نیستی آنوقت در این سایت عین موبد موبدان رفتار میکنی !!!!!!!! .
   شما دینت را اثبات کن بعد از فرق اسلامی حرف بزن .

   • مگر انجیل و تورات و قران را پیامبران نوشته اند ؟!
    مگر قرار هست کسی کتابی ننویسد ؟! مهم این هست که انسان با منطق سالم پاسخی برای ادعای طرف مقابل ارایه دهد و این مفهوم در کمال آرامش و متانت و در جهت رفع اشکال یا ابهام باشد نه چیز دیگری

    • با سلام ؛ تقریبا از مقاله ام :
     کتابی الهی … کتابی غیر الهی .
     از طرف خداوند که خالق ماست باشد یا از طرف انسانی دیگر که هم رده ماست .
     قرار نیست در آن دنیا کسی جز خداوند پاداش مرا دهد پس او باید بگوید که چکار کنم که پاداش بگیرم نه کسی که … باغچه خودش هم نمیتواند بیل بزند . تمام انسان ها این طور اند همه محتاج و ضعیف اند ؛ پس خداوند باید بگوید که من چکار کنم .

     ۱ : از وجود زرتشت خبری نیست .
     ۲ : اگر باشد معلوم نیست پیامبر بوده یا نه .
     ۳ : اگر پیامبر هم باشد گاتها را نمی توان با قطعیت به او نسبت داد .
     ۴ : اگر گاتها برای او نیز باشد به گفته دکتر پورداود گاتها تحریف شده اند و از هم پاشیدگی در آن دیده میشود .

     پس در آیین زرتشت معلوم نیست خداوند از بنده اش چه میخواهد اما در اسلام معلوم است .

 3. همچنین بیشتر گفته ها در مورد درخشش ایران باستان منبع قابل اعتماد ندارند :
  از دید شما تعریف منبع قابل اعتماد چیست ؟
  آیا برای تایید صحت منابع جز به تطبیق یافته های باستان شناسی و مطالب کتب دیگر می توان اعتماد کرد ؟!!!
  اکثریت مطالب مربوط به ایران باستان را مورخان یونانی که در دشمنی ایشان با ایرانیان شکی نیست نوشته اند . اکثر این نوشته ها با سنگ نگاره ها و حجاریهای ترجمه شده امروزین مطابقت یافته است در حقیقت سنگ نگاره ها صحت مطالب این کتب یونانی را ثابت نموده اند . در مقابل کتب دیگری به یونانی موجود است که سرشار از فحاشی و اتهام به پادشاهان ایران است . مورخین غربی توانسته اند با قطعیت راست و دروغ تاریخ دوره هخامنشی را مشخص نمایند .
  اما منابع قابل اعتماد شما : روایاتی است که بدون اگاهی از قصد و نیت راویان ایشان را صادق می دانید و حتی روایات خلاف عقل و محیر العقول ایشان را می پذیرید .
  انتخاب با ناظر منصف است که اسناد روشن باستان شناسی و زبان شناسی را برگزیند یا دعاوی علمای دین که تنها استنادش این است که راویان را صادق تشخیص داده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code