ازدواج با محارم در کتاب دینکرد

به قلم حامد شادفر
دینکرد از کتاب های معروف زرتشتی در قرن های نهم و دهم میلادی است. یک فصل کامل از کتاب سوم دینکرد، دفتر اول (از ص ۱۴۱ تا ص ۱۵۰) به ازدواج با محارم اختصاص دارد. بخشی از عبارت آن را می آوریم:
«از بهر اینکه آن پیونددهی >نرها و ماده ها< به گونه ای گسترده به درست تر کردن >نژادها< بیانجامد، مردمانی را که از یک نژادند وا می دارد با خویشان همخون پیوند >زناشویی< بندند و خویشان همخون با خویشان طبقه ی اول و هرچه نزدیک تر، پیوند بندند.
من (= من هیربد) بویژه سه گونه همپیوندی >از گونه ی خویدوده< را در نظر گرفته ام که اینانند:
۱.    همپیوندی پدر با دختر؛
۲.    همپیوندی پسر با مادر؛
۳.    و همپیوندی برادر با خواهر.
… خویدودهی «برادر ـ خواهر» نسبت به آنچه که از ایشان زاییده می شود چهار لایه پیوند دوستی >تو ـ در ـ تو< در بر دارد:
۱.    یکی اینکه >برای خواهر، فرزندی که از این همپیوندی زاییده می شود< فرزند برادرش است و برادر>زاده<اش می باشد؛
۲.    یکی اینکه آن، فرزند برادر است و وی، خواهر هر دوان؛
۳.    یکی اینکه، >برای برادر نیز< فرزند خواهر است؛
۴.    و یکی اینکه آن فرزند، برادر و >خواهر زاده ی برادر است<.»

شناسنامه کتاب:
کتاب سوم دین کرد، به اهتمام فریدون فضیلت، تهران، انتشارات فرهنگ دهخدا، ۱۳۸۱ش

یادآوری
همانگونه که ملاحظه می شود سخن از فرزنددار شدن و حفظ نژاد، در اثر همپیوندی محارم است. پس نمی توان گفت: مراد از همپیوندی، یاری رساندن به محرم و دیگر توجیهات است.

دینکرد ـ ازدواج با محارم

شناسنامه کتاب سوم دینکرد

همچنین ببینید

حرام زادگی زرتشتی ها؟!

به قلم مدیر سایت پس از بررسی ها به این نتیجه ی قطعی رسیدیم که …

۳ نظر

  1. سلام ۱- اینکه خویدوده (قومگرایی – همگرایی – درونگرایی) حتی همین امروز هم میان ما ایرانی ها هست ازدواج های فامیلی همیشه یک سنت بین ما بوده پس نیاز نیست راه دور برید به همین امروز نگاه کنید متوجه قضیه میشید ۲- ببینید دوست عزیز از ازدواج با افراد درجه یک فامیل فرزندی به وجود نمیاد( یا دارای مشکلات حاد جسمیست ) اگر اینگونه باشه ما از علف روییده شدیم ۳- این نوع ازدواج ها در فرهنگ پادشاهان کشور های دیگری هم بوده که بسیار گسترده تر از پادشاهان ایرانی بوده ۴- گفته شده اولین بار وقتی کمبوجیه مصر رو تصرف کرد با دیدن ازدواج خواهر و برادر ها در مصر به فکر این کار افتاد و برای همین با مجمع مغان به گفتگو نشست و انها برای اینکه پادشاه به خواسته اش برسد این مورد رو وارد دین زردشتی کردند ۵- اینکه کتاب دینکرد برا دین زردشتی مانند کتابی از ایت الله جنتی در مورد احکام اسلام است! تنها چیزی که در مورد تفکر دینی ایرانی و زردشت صراحت دارد این جملات است . گفتار .کردار.پندار نیک – راه یکیست وانهم راه راستیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code