+
خانه / احکام / احکام اسلامی / چرا تقلید از علما؟
چرا تقلید از علما؟

چرا تقلید از علما؟

به قلم مدیر سایت
«تقلید» یعنی پیروی از دیگری بدون اینکه دلیل گفته های او را بدانیم؛ خواه اسم آن را «تقلید» بگذاریم یا نه.
آیا ما فقط از مراجع تقلید، تقلید می کنیم؟ وقتی که بیمار می شویم و به پزشک متخصص مراجعه می کنیم، به دستورهای عمل می کنیم هرچند دلیل دستورهای او را ندانیم (مگر او را متخصص ندانیم).
در صورت خراب شدن ماشینمان به مکانیک مراجعه می کنیم. اگر او را متخصص و قابل اعتماد بدانیم، وقتی که می گوید: فلان قطعه را بخر، حرف او را می پذیریم و آن قطعه را خریداری می کنیم بدون اینکه از کار او سر در بیاوریم. اگر خودمان سر در می آوردیم به میکانیک و پزشک مراجعه نمی کردیم.
اینگونه نمونه ها در زندگی ما فراوان است بدون اینکه آن را «تقلید» بنامیم.
در مورد تقلید در احکام شرعی نیز قضیه به همین صورت است. از آنجا که ما نمی توانیم خودمان احکام شرعی را از قرآن و روایات، به دست آوریم، به کسی مراجعه می کنیم که این تخصص را دارد. اما در اینجا چون اسمش را «تقلید» گذاشته ایم، پذیرفتن آن برای عده ای سخت است.
بله، اگر دانش ما به حدی رسید که خودمان توانستیم احکام را به دست آوریم، تقلید از دیگری حرام است. در اسلام باب علم به روی همگان باز است. مثل عصر ساسانیان نیست که علم در انحصار افرادی خاص باشد.
بنابراین مراجعه ی ما به علما برای دریافت احکام شرعی، به خاطر نداشتن «عقل» نیست بلکه به خاطر نداشتن «علم»و «تخصص» است.

۶ نظر

 1. به نظر من آدماهایی که حداقل دیپلم دارند میتوانند خودشان مسائلشان را حل کنند. متاسفانه آدمهایی هستند با تحصیلات دکترا ولی تقلید میکنند.فکر میکنم معنی تقلید را نفهمیدن آنها فکر میکنند تقلید تکلیف است مثل نماز و روزه.

  • سیاوش امیرشاهی

   کسی که در رشته اقتصاد دکترا دارد، میتونه در زمینه دندانپزشکی نظر بده ؟ نمیتونه. درسته که دکترا داره ولی رشته ش و زمینه ش چیزی دیگه س. مسائل دینی هم همینه. بعضیا در مهندسن و یا در رشته ی خاصی دکترا دارن ولی در زمینه مسائل دینی اطلاعاتشون خیلی کمه.
   پس داشتن دکترا در یک زمینه علمی نمیتونه سبب بشه که شخصی تقلید نکنه. تقلید به معنی رجوع به متخصص نه تنها بد نیست بلکه لازمه.

 2. علوم دینی با علوم پزشکی و مهندسی قابل قیاس نیست .

  • اگر دین را به عنوان صرفاً یک امر شخصی بدانیم ، بله قابل قیاس نیست.
   اما اگر اون رو یک امر اجتماعی بدونیم که قدرت ظهور در عرصه های مختلف رو داره، اون موقع باید متخصص داشته باشه. اسلام داعیه دار حکومت جهانی هست. و حقاً هم هینطوره امروزه یک سر تحولات مهم اجتماعی و سیاسیِِ دنیا، اسلام هست. بیشترین تمرکز غرب هم روی اسلام (اسلام شیعی) هست. و اصلاً نبرد آخرالزمان که شروع هم شده بین اسلام و غرب هست. در این نبرد هیچکی نمیتونه بگه من هرجور دلم میخواد رفتار میکنم !! باید فرماندهی واحد وجود داشته باشه. دین هم قانون و قاعده داره. قوانین شخصی اسلام هم در درون خودش وجهه اجتماعی داره (یعنی وحدت رویه). (س. امیرشاهی)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی