خانه / دروغ پراکنی / ناهماهنگی تفسیر فروهر با نقش آن
پندار گفتار کردار نیک

ناهماهنگی تفسیر فروهر با نقش آن

به قلم امید معین
زرتشتیان امروز با تفسیری که از نقش فروهر دارند، آن را نماد دین زرتشت می دانند اما با بررسیهایی که انجام دادیم، معلوم شد که این تفسیر با برخی نقشهای فروهر همخوانی ندارد.

سه ردیف پر در بالها
طبق گفته ی زرتشتیان سه ردیف پر در هر بال فرهر اشاره به سه شعار زرتشتیان دارد: پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک
اما در کنار قبر داریوش بالهای نقش فروهر از چهار قسمت تشکیل شده و در تصویری که پس از آن می آید، سه ردیف است.

فروهربا توجه به تصویر فوق ما چه مفهومی را برای ردبف چهارم بالها می توانیم اضافه کنیم؟

دم یا دامن
بنا به گفته ی زرتشتیان، در قسمت دامن یا دم فروهر، سه ردیف پر مشاهده می شود که نشانه ی پندار بد و گفتار بد و کردار بد است که باید زیر پا گذارده شوند.
اما در تصویر زیر که از نمای کتیبه بیستون گرفته شده تنها دو ردیف می بینیم که با تعریف امروزی این نگاره مغایرت دارد.

فروهرپیرمرد
پیرمرد در تصاویر فوق که هر دو متعلق به زمان داریوش است نزد زرتشتیان اینطور تعریف می شود: “چهره ی پیرمرد سالخورده اشاره به شخص نیکوکار و یکتاپرستی دارد که رفتار و ظاهر مرتب و پسندیده اش سر مشق و الگوی دیگر مردمان است. حلقه دایره ای که در دست پیرمرد قرار دارد، نشانه پیمان با پرودگار و همبستگی ها است.”
در تصویر اول که از نقش رستم گرفته شده پیرمرد با لباس و کلاه پارسی است. همین تصویر نیز در تخت جمشید با همین شمایل وجود دارد لیکن با سه ردیف بال. اما در بیستون پیرمرد نیکو کار نماد زرتشتیان لباس و کلاه اشوری و بین النهرینی بر تن دارد!! از شمایل چهره این اثر کاملا واضح است که او ماهییتی غیر پارسی دارد.
ممکن است بگویید احتمالا حجاری که این نقش را می تراشیده فردی بین النهرینی بوده که در حکومت داریوش خدمت می کرده و با فرهنگ ایرانی اشنا نبوده اما آیا این حجار بین النهرینی مجاز بوده که در کتیبه طویل و عریض داریوش پرچم دولت اشور را بر روی کلاه پیرمرد سالخورده که نماد فروهر هم نیز می باشد، حجاری کند؟

این دایره هیچ سابقه ای در هیچیک از نمادهای موسوم به فروهر در ایران ندارد جز بیستون و در عوض در چندین لوح بابلی میتوان آن را مشاهده کرد و تقریبا در تمام حجاریهای آشوری بشکل مچ بند به فراوانی استفاده شده.
تصویر دیگری که بر ابهام این نماد می افزاید این است که نقش دیگری از نماد فروهر در موزه لوور وجود دارد. در این نقش نه تنها از حلقه دایره در دست پیرمرد که نشان پیمان با پرودگارست اثری نیست ؛ بلکه چهره همین پیرمرد سالخورده و نیکو کار نیز وجود ندارد.

با این وجود آیا می توان ادعا کرد این نقش نشان دین زرتشت است؟ چرا ساسانیان که یک حکومت دینی بر پایه زرتشت است، هیچ وابستگی به مفهوم فروهر نداشتند؟

تدوین: مرداد ۱۳۸۹

همچنین ببینید

پارسیان هند

افسانه مهاجرت پارسیان از ایران به هند

به قلم دکتر عبدالله شهبازی دکتر عبدالله شهبازی در بخشی از مقاله‏ ی «اقبال لاهوری، …

۱۵ نظر

 1. قبول کردن یا قبول نکردن شما هیچ ارزشی ندارد ، زرتشتیان بر عکس مسلمانان هیچ جنگ و نزاعی با دیگر ادیان و اعتقادات ندارند ، لطفأ از کاه دیگر ادیان کوه  و از کوه خرافات خودتان کاه نسازید……..

 2. دوستاتی که اکانت اینستاگرام دارن یه سر به پیج greateriran.hist بزنن،مطالب جالبی در رابطه با این نماد و اصل و منشا اون که برای آشور هست میبینید

 3. پیشنهاد من به مدیر سایت: به جای ایراد گرفتن از اعتقادات زرتشتیان که عده ای کم و بی آزار هستند و هیچ نقشی در سرنوشت مردم و کشور ایران فعلی ندارند، بیایید در مورد آداب ومراسم و احکام اسلام و شیعه  بحث کنیم و جوانها را که اعتقادشان به انجام فریضه های اسلامی کم شده را آگاه کنیم.به نظر من در این برهه از زمان که گروههای تند رواسلامی مثل داعش و طالبان و بوکوحرام و… روزانه دارند جنایت میکنند ونیز داخل کشوراسلامی خودمان نیز اختلاسهای چند هزار میلیاردی و فحشا و دزدی و اعتیاد و بیکاری جوانها را دین گریز کرده و اعتقادات اکثر مردم نسبت به دین اسلام را سست کرده، بهتر است مشکل را ریشه ای به بحث بگذاریم و علت را ریشه یابی کنیم. ایراد گرفتن از دین زرتشتی مشکلی را حل نمیکند. جوانانی که از دین اسلام زده شدند سمت دین زرتشتی نروند سمت ادیان دیگرمیروند یا در نهایت مسلمان بی اعتقاد باقی میمانند. چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید.

  • باکتریها هم موجودات کوچکی هستند ولی می توانند خطرناک باشند. با توجه به اینکه بکتریها می توانند در هر زمان شکل عوض کنند.

 4. با نظرت کاملا موافقم

 5. من هم با نظر آقا پیمان موفقم

 6. بر پدر مادر آدم دروغ گو ننگ باد
  من زرتشتی ام
  اینم تصویر نماد:
  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1_%DA%A9%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C#/media/File:Farvahar.JPG
  نکنه اینجا رو میدان جنگ تصور کردی که دوروغ مصلحتی میگی؟

  • مدیر سایت

   مگر کسی گفت: تصویرها در این نوشته ، مربوط به تخت جمشیده؟

   • این دایره هیچ سابقه ای در هیچیک از نمادهای موسوم به فروهر در ایران ندارد
    این نوشته بالاست
    یا خودت مطلب رو نخوندی یا خوشت میاد به دروغ هات ادامه بدی
    آنکس که بداند و بداند که بداند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
    آنکس که بداند و نداند که بداند بیدارش نمایید که بس خفته نماند
    آنکس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند
    آنکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند

    • مدیر سایت

     حق باشماست ایشان در مورد دایره اشتباه کرده اما من علم غیب ندارم تا منظور شما از گذاشتن عکسو بدونم

 7. از همان جملات نخست خطاهای نویسنده آغاز شده است
  اول به اجماع ایران شناسان این نماد را با فروهر هیچ نسبتی نیست نام این نماد فره ایزدی است
  دوم زرتشتیان هیچ ادعایی مبنی بر زرتشتی بودن این نماد ندارند بلکه این نماد به دلایل متعدد نماد پارسیان بوده و زرتشتیان نیز چون خود را پارسی میدانند این نماد ملی را مورد استفاده قرار داده اند
  سوم نماد فره ایزدی برگرفته از دو نماد متقدم مصری و آشوری بوده ، لذا نگارش اولیه این نماد در بیستون مشابه نسخه آشوری آن است و پس از ساخت تخت جمشید در دوره خشایارشا و شاهان بعدی نسخه نهایی و امروزین آن بر اساس باورهای یکتا پرستی ایشان پدید آمده ، لذا استناد به نسخه های قدیمی برای رد کردن تعبیر محتوای امروزین نماد مانند آن است که کسانی بر ترتیب امروزین قرآن خرده بگیرند که فاقد اصالت است و در زمان پیامبر گونه دیگر بوده است ولی مهم آن است که ترتیب امروزین قرآن مورد قبول همه مسلمانهاست لذا رجوع و استناد به نسخه های قبلی قرآن موزد تایید نیست ، در مورد فره ایزدی نیز وقتی که نسخه آخر و متاخر این نماد مورد استفاده است رجوع به نسخ متقدم برای رد استنادات نمادین این اثر منتفی است .
  چهارم بی اطلاعی نویسنده از مفاهیم و جابجایی آنها در نوشتارش در بخش دیگری هم مشخص است آنجا که مدعی میشود در دوره ساسانی ایشان به مفهوم فروهر وابسته نبودند ، بی شک این ادعا با مراجعه به وندیداد و خواندن نخستین فرگردهای آن رد می شود ، فروهر مفهومی مشخص و شناخته شده در باور مزدیسنی خاصه در دوره ساسانی بوده و گویا منظور نویسنده از فروهر بازهم همین نماد فره ایزدی است که بارها توسط موبدان و بزرگان معاصر زرتشتی تاکید گردیده که این نماد مربوط به دوره هخامنشی بوده و مشخصا برگرفته از دین زرتشتی نیست و به عنوان یک نماد باستانی پارسی در دو قرن اخیر مورد استفاده جامعه پارسیان ایران و هند قرار گرفته است ، حالا دوستان سعی دارند ادعایی که خود زرتشتیان هم چنین ادعایی ندارند را فرض نموده و آن را رد نمایند که این از مغالطات مشهور است .

 8. من واقعا از هدفی که این سایت داره تعجب میکنم شما یک سایت در رد دین زرتشتی کردید؟؟؟
  اولا اکثر بحث های شما یک دور باطل است چون دارید در بسیاری از موارد مقایسه ای نادرست بین دین مزدایسنا و دین کهن ارایی که در زمان هخامنشیان که من جمله قوم پارس تابع ان بودند میکنید از شما محقق عزیز بعید است که هنوز نمی دانید دین هخامنشیان مزدایسنا نیست حداقل در غرب و جنوب غربی ایران در ان زمان مزدایسنا رایج نبوده و سمت شرق و شمال شرقی این دین رایج بوده زرتشت که به گفته هم نبی اکرم(ص) و هم قرآن ( سوره حج ایه هفده) پیامبر و دینش ( تازه در زمان ساسانی که دین ان زمان با گفته های خود زرتشت بسیار متفاوت بوده است ) مقبول بوده و شما این کار فقط قسد توهین به یک دین الهی و مردمانش را دارید

  • با سلام ؛ کتیبه اردشیر دوم در خرابه های شوش . نام اهورامزدا در کتیبه های هخامنشی وجود دارد به علاوه اینکه نام مهر [میترا] هم که از فرشته های این آیین است [ خدای دیروز ، فرشته امروز ] دیده میشود .
   تنها پادشاه هخامنشی که مطمئنم زرتشتی نبوده است کوروش بوده ، بقیه احتمالاً همگی زرتشتی بوده اند .
   دین آریایی که قبل از آیین زرتشت بوده است بر طبق گاتها بر پایه پرستش دیوها بوده است و سراینده گاتها برای مقابله با آن و اصلاح مزدا پرستی آمد ، پادشاهان هخامنشی دیو پرست نبوده اند .

 9. یکی از حرف های زرتشت اینه کا: (هنگامی که همه یکسان می اندیشند دیگر کسی بیشتر نمی اندیشد) اختلاف نظر خوبه ولی نه وقتی که درباره دین های دیگه دروغ گفته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code