+
خانه / دروغ پراکنی / ناهماهنگی تفسیر فروهر با نقش آن
ناهماهنگی تفسیر فروهر با نقش آن

ناهماهنگی تفسیر فروهر با نقش آن

به قلم امید معین
زرتشتیان امروز با تفسیری که از نقش فروهر دارند، آن را نماد دین زرتشت می دانند اما با بررسیهایی که انجام دادیم، معلوم شد که این تفسیر با برخی نقشهای فروهر همخوانی ندارد.

سه ردیف پر در بالها
طبق گفته ی زرتشتیان سه ردیف پر در هر بال فرهر اشاره به سه شعار زرتشتیان دارد: پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک
اما در کنار قبر داریوش بالهای نقش فروهر از چهار قسمت تشکیل شده و در تصویری که پس از آن می آید، سه ردیف است.

فروهربا توجه به تصویر فوق ما چه مفهومی را برای ردبف چهارم بالها می توانیم اضافه کنیم؟

دم یا دامن
بنا به گفته ی زرتشتیان، در قسمت دامن یا دم فروهر، سه ردیف پر مشاهده می شود که نشانه ی پندار بد و گفتار بد و کردار بد است که باید زیر پا گذارده شوند.
اما در تصویر زیر که از نمای کتیبه بیستون گرفته شده تنها دو ردیف می بینیم که با تعریف امروزی این نگاره مغایرت دارد.

فروهرپیرمرد
پیرمرد در تصاویر فوق که هر دو متعلق به زمان داریوش است نزد زرتشتیان اینطور تعریف می شود: "چهره ی پیرمرد سالخورده اشاره به شخص نیکوکار و یکتاپرستی دارد که رفتار و ظاهر مرتب و پسندیده اش سر مشق و الگوی دیگر مردمان است. حلقه دایره ای که در دست پیرمرد قرار دارد، نشانه پیمان با پرودگار و همبستگی ها است."
در تصویر اول که از نقش رستم گرفته شده پیرمرد با لباس و کلاه پارسی است. همین تصویر نیز در تخت جمشید با همین شمایل وجود دارد لیکن با سه ردیف بال. اما در بیستون پیرمرد نیکو کار نماد زرتشتیان لباس و کلاه اشوری و بین النهرینی بر تن دارد!! از شمایل چهره این اثر کاملا واضح است که او ماهییتی غیر پارسی دارد.
ممکن است بگویید احتمالا حجاری که این نقش را می تراشیده فردی بین النهرینی بوده که در حکومت داریوش خدمت می کرده و با فرهنگ ایرانی اشنا نبوده اما آیا این حجار بین النهرینی مجاز بوده که در کتیبه طویل و عریض داریوش پرچم دولت اشور را بر روی کلاه پیرمرد سالخورده که نماد فروهر هم نیز می باشد، حجاری کند؟

این دایره هیچ سابقه ای در هیچیک از نمادهای موسوم به فروهر در ایران ندارد جز بیستون و در عوض در چندین لوح بابلی میتوان آن را مشاهده کرد و تقریبا در تمام حجاریهای آشوری بشکل مچ بند به فراوانی استفاده شده.
تصویر دیگری که بر ابهام این نماد می افزاید این است که نقش دیگری از نماد فروهر در موزه لوور وجود دارد. در این نقش نه تنها از حلقه دایره در دست پیرمرد که نشان پیمان با پرودگارست اثری نیست ؛ بلکه چهره همین پیرمرد سالخورده و نیکو کار نیز وجود ندارد.

با این وجود آیا می توان ادعا کرد این نقش نشان دین زرتشت است؟ چرا ساسانیان که یک حکومت دینی بر پایه زرتشت است، هیچ وابستگی به مفهوم فروهر نداشتند؟

۱۱ نظر

 1. قبول کردن یا قبول نکردن شما هیچ ارزشی ندارد ، زرتشتیان بر عکس مسلمانان هیچ جنگ و نزاعی با دیگر ادیان و اعتقادات ندارند ، لطفأ از کاه دیگر ادیان کوه  و از کوه خرافات خودتان کاه نسازید……..

 2. دوستاتی که اکانت اینستاگرام دارن یه سر به پیج greateriran.hist بزنن،مطالب جالبی در رابطه با این نماد و اصل و منشا اون که برای آشور هست میبینید

 3. پیشنهاد من به مدیر سایت: به جای ایراد گرفتن از اعتقادات زرتشتیان که عده ای کم و بی آزار هستند و هیچ نقشی در سرنوشت مردم و کشور ایران فعلی ندارند، بیایید در مورد آداب ومراسم و احکام اسلام و شیعه  بحث کنیم و جوانها را که اعتقادشان به انجام فریضه های اسلامی کم شده را آگاه کنیم.به نظر من در این برهه از زمان که گروههای تند رواسلامی مثل داعش و طالبان و بوکوحرام و… روزانه دارند جنایت میکنند ونیز داخل کشوراسلامی خودمان نیز اختلاسهای چند هزار میلیاردی و فحشا و دزدی و اعتیاد و بیکاری جوانها را دین گریز کرده و اعتقادات اکثر مردم نسبت به دین اسلام را سست کرده، بهتر است مشکل را ریشه ای به بحث بگذاریم و علت را ریشه یابی کنیم. ایراد گرفتن از دین زرتشتی مشکلی را حل نمیکند. جوانانی که از دین اسلام زده شدند سمت دین زرتشتی نروند سمت ادیان دیگرمیروند یا در نهایت مسلمان بی اعتقاد باقی میمانند. چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید.

 4. با نظرت کاملا موافقم

 5. من هم با نظر آقا پیمان موفقم

 6. بر پدر مادر آدم دروغ گو ننگ باد
  من زرتشتی ام
  اینم تصویر نماد:
  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1_%DA%A9%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C#/media/File:Farvahar.JPG
  نکنه اینجا رو میدان جنگ تصور کردی که دوروغ مصلحتی میگی؟

  • مگر کسی گفت: تصویرها در این نوشته ، مربوط به تخت جمشیده؟

   • این دایره هیچ سابقه ای در هیچیک از نمادهای موسوم به فروهر در ایران ندارد
    این نوشته بالاست
    یا خودت مطلب رو نخوندی یا خوشت میاد به دروغ هات ادامه بدی
    آنکس که بداند و بداند که بداند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
    آنکس که بداند و نداند که بداند بیدارش نمایید که بس خفته نماند
    آنکس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند
    آنکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>