خانه / احکام / احکام اسلامی / آیا تهمت نیست؟!

آیا تهمت نیست؟!

به قلم مدیر سایت
دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ چنین می نویسد:
«دهش با صدقه که شوربختانه این جور جا افتاده که صدقه دهنده آرزو می کند که با بخششی که می نماید، خداوند بیماری و ناراحتی وی را به صدقه گیرنده بدهد، کمی فرق دارد و صدقه به این تعبیر در دین بهی جائی ندارد.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۱۱۱)

او از مسلمانان نام نبرده اما ظاهرا می خواهد به آنها اینگونه نیش بزند که هدفشان از صدقه دادن این است که درد و بیماری آنها به فقیران منتقل شود. این حرف خیلی عجیب است! کدام آیه یا روایت که سفارش به صدقه کرده، چنین گفته است؟ در این مدت عمرم هنوز نشنیده ام که مسلمانی چنین هدفی داشته باشد.
بله، ما در برابر مالی که به نیازمندان می دهیم، از خدا می خواهیم ما را شفا دهد.
شاید میان برخی زرتشتیان به خطا چنین نیتی باشد که هنگام دادن صدقه آرزو می کنند که بیماریشان به گیرنده ی صدقه سرایت کند و دکتر خورشیدیان آنها را مورد انتقاد قرار داده است.

شناسنامه کتاب: پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، اردشیر خورشیدیان، تهران، فروهر، چاپ دوم، ۱۳۸۷.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

شهریور ۱۳۹۲

همچنین ببینید

احمد شاملو

انوشیروان از زبان شاملو

از زبان احمد شاملو احمد شاملو (متوفای ۱۳۷۹) یکی از روشنفکران معاصر است که گاه …

۷ نظر

 1. ایشان دقیقا باور اشتباه در فرهنگ ایرانی را نقد کرده اند. کجای سخن ایشان تعریض به اسلام بوده. شما خودتان از اصل سوال مطمین نشده پی جواب رفته اید. لطفا دقت بفرمایید هر سخنی تنها بیان همان چیزی است که در ذات سخن است و کنکاش در قصد و نیت افراد از بیان آن به صورت استفاده از قید وکلمه ظاهرا هرگز نمی تواند موجه بوده و صرفا نمایش پیش برداشت ذهنی فرد کنکاشگر است.

 2. متاسفانه مشکل همه ما این است که بر ندیده ها و نشنیده ها استناد می کنیم. اما من هم شنیده ام و هم دیده ام. جهت استناد به شنیده ها رجوع نمایید به کتاب تهران قدیم جلد چهارم صفحه دویست و هشتاد و پنج
  در تهران قدیم پول صدقه را شب زیر متکا گذارده، صبح دور سر چرخانده، به گدا بدهند…… به این ترتیب بود که درد وبلای صدقه دهنده را از جانش برداشته به جان گدا می انداختن….
  امیدوارم که با خواندن این جملات حداقل اگر کسی دیگر بار از شما پرسید چنین چیزی را شنیده اید بگویید بله حداقل از سه نفر شنیده ام دکتر خورشیدیان جوانی به نام مدیوماه و دکتر شهری که قطعا تحقیقاتش در کتاب تهران قدیم از روی قصه و داستان نبوده که بیان واقعیات فرهنگ عامه است. این باور نوعی از خرافات به نام جادوی سرایتی است که ربطی به هیچ کدام از ادیان اسلام یا دین بهی ندارد.

  • سیاوش امیرشاهی

   ایشان دو موضوع را مطرح کردند. یکی دهش (با واژه ای که خودشان استفاده میکنند) و دیگری صدقه (کلیدواژه اسلامی).
   بهتر بود از واژگان اسلامی استفاده نمیکردند. وقتی کسی یک اصطلاح اسلامی را نقد میکند خود به خود شبهه ناک میشود. ایشان میتوانستند باور خرافی را از اصطلاح دهش دور کنند ! نه اینکه واژه ی اسلامی را به نقد و بررسی بگذارند (اگر هدفشان نقد باورهای عامیانه بود).
   اگر هم هدفشان نقد باور اسلام بود، که اسلام همچین باوری درباره صدقه ندارد.

 3. این حکایت از دهن بینی موبد داره ادم هرچیزی رو باد از منابع واسناد موثق نه از دهان مردم وهوایی

 4. این زرتشتیا هم عجب عادتی دارندها.

  هرخصلت خوبی که توماایرانیاهست مثل دفاع از ناموس وغیرت حتی توحید . مهمان نوازی حجاب نماز و…..همه رو برگرفته شده از زرتشتی و عادات مانده از قبل از اسلام ایرانیها  میدونن وبالبخند میگن ماهمه ایرانی هستیم و قدیم هم کیش بودیم ایناهمه از ما است …..ولی وقتی به خصلتهای بد میرسند خودشونو عقب میکشن و بدوبیرامیگن ومیگن همه اینا ازشماهاعربزده های مسلمونه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code