+
خانه / ایران / ایران پرستی / شناسایی نژاد آریایی در ایران؟!
شناسایی نژاد آریایی در ایران؟!

شناسایی نژاد آریایی در ایران؟!

به قلم مدیر سایت
فرض کنیم ملاک حق و باطل نژاد باشد و نژاد آریایی برتر از دیگر نژادهاست یا اینکه بپذیریم ایران تنها جایگاه نژاد آریایی باید باشد اما آیا امروز می توان دست روی کسی گذاشت و او را آریایی خواند؟ آیا زرتشتیها را می توان آریایی خالص دانست؟ آنها که این همه آریایی آریایی می کنند و برای نژاد آریایی سینه چاک می دهند آیا می توانند ادعا کنند که خودشان آریایی هستند؟

نمونه هایی از غیر آریاییها در ایران
الف) بومیهای قبل از آریاییها. مشهور است آریاییها بین ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد وارد ایران شدند. برای اینکه بدانیم امروز همه ی ایرانیهای غیر سید نژاد آریایی دارند یا نه، در درجه ی اول باید به این سؤال پاسخ گفت که: آیا پیش از آریاییها هیچکس در ایران زندگی نمی کرد؟ مسلما انسانهایی متمدن پیش از آریاییها در ایران می زیسته اند و ما دلیلی نداریم که با آمدن آریاییها همه ی بومیها مردند یا همگی از ایران کوچ کردند یا آنها را اخته کرده باشند.
برای آشنایی با تمدن ایرانیان قبل از آریاییها اینجا را کلیک کنید.

ب) یونانیها. می توان رد پای مهاجرتهای فراوان به ایران پس از ورود آریاییها را نیز در تاریخ یافت. اسکندر مقدونی ۳۳۰ سال پیش از میلاد از یونان به ایران آمد و حکومت هخامنشی را سرنگون کرد و سلوکیان نزدیک هشتاد سال در ایران حکومت کردند. مسلما با آنها یونانیهای فراوان به ایران آمدند و حتی شهرهایی در ایران بنا شد و یونانیها در آنها جا گرفتند. آیا هیچکس از نسل آنها باقی نمانده؟
برای اینکه بدانیم از هر یونانی مهاجر به ایران، چه جمعیتی در ایران را می توان احتمال داد، تعداد سادات را مورد توجه قرار دهیم. تنها از نسل امام علی(ع) این همه انسان در سراسر دنیا پراکنده اند. حال دقت کنیم از هر یونانی که هزار سال قبل از امام علی به ایران مهاجرت کرده اند، چه تعداد انسان ممکن است وجود داشته باشد.

ج) برده ها. در گذشته افراد فراوان در سرزمینهای گوناگون به بردگی گرفته می شدند. یکی از اقدامات برای اینکه برده ها به محل زندگی خود فرار نکنند این بود که آنها را به جاهای دوردست می بردند. اساسا چون برده مثل کالاهای دیگر خرید و فروش می شد، جابجایی در آنها زیاد صورت می گرفت. چه بسیار انسانها که از نسل همین برده هایی هستند که به سرزمینهای دیگر از جمله ایران رفته اند.د) عربها. عربها پس از شکست ساسانیان سالیان دراز در ایران حکومت کردند و مسلما در پناه چنین حکومتی، بسیاری از عربها به ایران مهاجرت کردند. این همه امامزاده و سادات را سراغ داریم که به مرور وارد ایران شدند. با توجه به اینکه سادات جمعیت کمی را تشکیل می دادند، می توان حدس زد که چند برابر آنها، عربهای دیگر نیز مهاجرت کرده اند. مثل عربهای اشعری که در عصر امامان(ع) در قم می زیسته اند.

هـ) مغولها. سالیان دراز مغولها در ایران حکومت کردند. آیا مغولان دیگر با امرایشان به ایران نیامدند؟ آیا نسلی از آنها نمانده؟

و) لبنانیها. با روی کار آمدن صفویه، زمینه ی نشر تشیع در ایران فراهم شد و بسیاری از شیعیان لبنان فرصت را مغتنم شمرده برای تبلیغ این مذهب به ایران مهاجرت کردند.
شیخ بهایی و شیخ حر عاملی نمونه هایی از همین مهاجرانند. برای آشنایی با بخشی از این مهاجرتها به کتاب «مهاجرت علمای شیعه از جبل عامل به ایران در عصر صفوی»، نوشته‌ی مهدی فراهانی منفرد مراجعه شود.

ز) دیگر مهاجرتها. هشتاد سال است که شناسنامه صادر شده و دولت، ایرانیان و غیر ایرانیان را از هم تفکیک می کند اما در گذشته که نه شناسنامه ای بود و نه میله های مرزی وجود داشت و نه نیروهای ژاندارمری در مرزها رفت و آمدها را کنترل می کردند و نه مردم وابسته به دولت بودند، تبادل جمعیت بآسانی و فراوان صورت می گرفت. همان گونه که رد پای ایرانیان مهاجر به کشورهای فراوان در سراسر دنیا را می بینیم، مسلما مهاجرتهای کوچک و بزرگ به ایران نیز صورت گرفته هرچند اکثر آنها در تاریخ ثبت و ضبط نشده است.

نتیجه
با توجه به آنچه گذشت، امروزه به هیچ وجه نمی توان کسی را به طور قطع آریایی دانست. اما برخی با سینه ای ستبر چنان از نژاد آریایی دفاع می کنند و غیر آریایی را می کوبند که گویی ثابت شده خودشان آریایی هستند! با این وصف ندانستیم چگونه بعضی خود را به نادانی زده جمعیت ایران را به دو گروه سادات و آریایی تقسیم می کنند؟!

تدوین: آذر ۱۳۹۲

۲۱ نظر

 1. سایت شمالیها چگونه است

  • سیاوش امیرشاهی

   سلام. شمالی ها از سه نژاد هستند که هر سه نژاد غیرآریایی هستند.

   ۱. نژاد طپور (تپور) که بعد از اسلام، به صورت تبر خوانده شد و اکنون هم مازندران به صورت تبرستان هم نامیده میشود.

   ۲. نژاد کاسی (کاسپی‌ها) که به آمارد ها هم معروف شدند. در گیلان (هم "بیه پس" و هم "بیه پیش") و در نواحی کوهپایه ای و جلگه ای مازندان بسیاری از این نژاد هستند. (با تپورها هم مخلوط شدند)

   ۳. کادوسیان

   علاوه بر این سه نژاد غیر آریایی، از قوم عرب هم بسیاری به شمال ایران کوچیدند، مخصوصاً سادات علوی و شیعیان زیدی…

   امروزه تقریباً در اکثر دهستانهای شمال جمعیت سادات زیادند. امامزادگان هم فراوان هستند. اینها با بومیان ازدواج و ادغام شدند.

   اقلیتی از روسها و کارتوِلیها (گرجها) هم در یکی دو قرن اخیر به شمال ایران مهاجرت کردند. که البته تعدادشام کم است.

   در مجموع مردم شمال ایران از بیگانه ترین مردمان با نژاد آریایی (عاریایی) هستند. حتی حکم قتل عام مردم شمال ایران به دلیل پیروی از دیوان اپاختر در اوستا آمده

   • جناب مدیر قطعا قلم فرسایی کردن در هر حوزه ای که در تخصص ما نیست نه تنها بهره ای برای کسی نداره بلکه تنها مشتی آدم کم سواد و بیسواد رو میتونه موقتا قانع کنه البته تا زمانیکه که با حقایق آشنا نشده باشند به قدری دلایل ابتدایی و کم مایه ای رو مطرح کردید که برای جواب دادن به هریک از اونها میتونم حداقل چندین سطر مطلب بنویسم اما چون بارها به این مسائل ابتدایی در محیط های مجازی و غیره پاسخ داده شده از جواب دادن میگذرم و فقط بیان میکنم که آریایی ها مهاجر به ایران نبودند بلکه از حدود یازده هزار سال قبل طبق آزمایشات ژنتیک و باستان شناسی دکتر مازیار اشرفی بناب که به همراه یک تیم اروپایی و همکاری دانشگاه پورتموث انگلستان انجام شد ساکنین و بومیان ایران بودند امروز ژن ها و هاپلوگروپ ها بیان میکنند که ملت ها داری چه نژادی هستند نه جمله بندی ها و قلم فرسایی ها.
    فقط در جواب آقای امیرشاهی باید عرض کنم که عزیزجان “بیه پس” و “بیه پیش” نژاد نیستند دو نوع گویش گیلکی هستند! شما که فرق گویش و قوم و نژاد رو هنوز نمی دونید آخه ما چطور جواب شما رو بدیم که متوجه بشید؟
    آماردها تیره ای از آریایی های سکایی بودند که در حاشیه دریای کاسپین زندگی میکردند کاسپی یا همون کاسپین تلفظ فرنگی قزوین میشه ( قزوین – کازوین – کاسپین ) روزگاری بسیار دور کرانه های دریای کاسپین به شهر قزوین میرسید و واژه کاسپین از همین رو گرفته شده و آماردها تیره ای از کاسپی ها بودند نه همون کاسپی ها! بعدها آریایی های ماد به گیلان اومدند و گیلانی های امروز علاوه بر داشتن ژنتیک آماردها دارای شاخصه های آریایی ماد میباشند.
    سکاهای آریایی در منطقه طبرستان زندگی میکردند و شاخصه های ژنتیکی مردم مازندران جزو شاخصه های مردم آریاییه!
    مهاجرت به ایران نسبت به جمعیت بسیار اندک بوده و همیشه نژاد و شاخصه های نژادی ایرانیان بر ژنتیک این سرزمین غلب بود!
    مقاله زیر رو مطالعه بفرمائید

    http://artiyas1986.blogsky.com/01365

 2. همانطور که خیلیها سینه سپر میکنند و خود را مقدس و سید اولاد پیامبر میدانند در حالی که نمیخواهند این حقیقت تلخ را بپذیرند که اجداشان در اثر تجاوزات وحشیانه اعراب مسلمان به زنان ایرانی بدنیا آمدند

  • اولا که همیشه اینطور نبوده و نمی تونید بگید همه ی سادات در اثر زنا (البته از نظر شما) متولد شده اند

   ثانیا اگر جد بیستم کسی خطاکار بوده، تقصیر این شخص چیه؟

  • این حاصل کوته فکری امثال شماست که انسانها را بر اساس نژاد و گذشته شان قضاوت میکنید.

  • آیا این رسم شما باستناگرایان و نژاد پرستان است که غیر از خودتان را حرامزاده میدانید؟
   لابد فرزندی که با ازدواج با محارم
   (که در برهه ای در دین زرتشت آزاد بوده و به آن سفارش هم میشده)
   بوجود میاید حلال زاده است!!!
   البته چون در دین زرتشت آزاد بوده علمای ما آنها را حلال زاده میدانند
   چون اسلام دین احترام به ادیان توحیدیست

   • نژاد پرستی در عرب هم هست
    نژاد پرستی در هر ملیتی وجود دارد و ربطی به باستان گرایی هم نداره این ها رو یکی نکن
    چه عیبی داره باستان گرایی?? میشه بگی?
    اگه یک ایرانی گرایش به گذشته پرشکوهش داشته باشه از نظر شما ایرادش کجاست?
    علمای ما منظورتون علمای کدام کشوره?
    شما متعلق به کدام کشور هستین? عراق عربستان لبنان سوریه افغانستان کجایی هستین?

 3. در مورد اقایان اریایی و ایرانی که نظراتشون خیلی مزخرفه
  اقایی ایرانی همین اریایی ست که به اولاد پیامبر در ایران میگند زنا زاده!!!و این توهین مستقیم به سادات ایران ازجمله امام عظیم الشان امام خمینی و رهبر انقلاب اما خامنه ایی نسبت میدند و شما باید از ایرانی بودنتان خجالت بکشید.
  اما اقایی اریایی که من میتونم بگم همه مردم شرق ایران قوم زاده اند یا میتونم بگم نیم اصفهان اصیلت ایرانی ندارند. شما نمیدانم به چی دارید مینازید؟؟؟؟خاک بر سر ایرانی اگه تو بیایی و بگید من یک ایرانی هستم.
  همین سادات اگه شجره نامه ندارند سید حساب نمیشند و پدران خود و زسم و اصالت خود را میشناسند ولی تو میتونی تا پدربزگ پدر نسلتون رو نام ببری؟؟؟تو داری از اصالت حرف میزنی؟؟؟
  ما در شهرمان به سید میگم مولا چون قطعا میدونیم ایشان حساب اصل و نسب تا خوده نبی ادم هستن و فرزند پیامبر اسلام اند اما اگه جناب عالی سادات رو زنا زاده میدونید و این مشکل از خود شماست که هیچ اصل و نسبی ندارید.

 4. سلام ، سلوکیان یونانی سیصدو بیست سال حکومت کردن اشتباه نوشتین

 5. هر کس باید بتواند خودش را آریایی یا عرب یا ترک و کُرد و یا مسلمان و یهودی و بودایی و آتیست و از دین برگشته
  و غیره در هر کجای دنیا بشناسد.
  نژاد زرتشتیان هرچه بوده ، با غیر ایرانی زرتشتی ازدواج نمیکردند که نژادشان ترکیب شود
  مگر بزور تجاوز بیگانگان و یا به کنیزگیری بیشمار اعراب مسلمان کودکان بیشمار دو نژادی بدنیا آمده باشند .
  همانطور که در اروپای بعد از پایان جهانی و ورود مهاجران بسیار به آن بتدریج جمعیت آن رنگین گون شده
  و حتی این امکان وجود دارد که در دهه های آینده سفید پوستان بومی اروپا در اقلیت قرار گیرند.
  ولی با وجود داشتن تابعیت اروپا ، هر کس میتواند خودش را افریقایی یا ژرمن یا رومن
  یا کاتالان یا بربر یا عرب و پارسی و روس و آسیایی بنامد بدون آنکه قصد برتری نژادی را بخواهد انتقال دهد.
  ولی برعکس در ایران این نژاد عرب هست که با اضافه کردن پسوند سید به نامشان و ساختن روایتهای متعدد
  در اتصال به عالم ملکوت و دریافت ویژه جیره مواجبهای حکومتی احساس برتری میکنند .

 6. شجاع الدین اینانج

  با عرض سلام و خسته نباشید به مدیر محترم

  بنظر من تا زمانی که طرز تفکر یک عده عوض نشده، هزاران هزار مطلب برای رد «نتیجه طرز تفکرش» بیاورید، آنها رهایش نخواهند کرد. مطمئنا شما در زمینه فعالیتتان با تجربه تر هستید ولی شاید بهتر باشد بجای پرداختن مستقیم به نژاد پرستی و باستان گرایی در ایران که منجر به جبهه گیری شدید از افراد می شود ریشه های این جریان را مورد نقد قرار دهید و یا حداقل به شکل موازی پیش ببرید. طرز تفکر را و ریشه طرز تفکر را نقد نمایید نه میوه آن را.

  شاید یکی از مواردی که می توان به آن پرداخت شروع آریاپرستی در ایران باشد. در اواخر دوره قاجار. زمانی که کمپانی هند شرقی جای پایش در هند محکم بود و افرادی مثل اردشیر جی ریپورتر و مانکجی لیمجی هاتریا از هند در ایران شروع به فعالیت کردند. انگلیس با این فعالیتها رضا پالانی را بعنوان شاه بر مسند حکومت نشاند و ملی گرایی افراطی را توسعه داد تا در مقابل ایده «امه واحده» قرار بگیرد.

  • ملی گرایی باید در هر انسانی که کشورش رو دوست داره وجود داشته باشه وگرنه در مقابل تهاجم هر بیگانه ای به کشورش از ان دفاع نخواهد کرد
   امت واحد منظورتون عربستان و ایران و قطر و امارات عربی هستن?
   دوستی با کشورها خیلی عالیه جلوگیری از تنش خیلی خوبه ولی همین عربها همگی عاشق و واله کشورشون و فرهنگشون هستن حداقل ملی گرایی رو ازشون یاد بگیرید
   آریاییها جز لاینفک اقوام ایرانی هستن و جدواباد ما حساب میشن
   شما هرگز نمی تونید جد و اباد یک کشور رو ازشون بگیرید
   این ارزویی محال است
   شما هرگز نمی تونید گذشته ایران رو از ایرانیها جدا کنین
   چرچیل حرف جالبی زده گفته اگه میخواهید بر مردمی مسلط شوید اونا رو از گذشته و متعلقاتشون دور و از درون خالی کنین

   • شجاع الدین اینانج

    دقیقا چرچیل اینکار را با شما انجام داده است!

    • چرچیل و عرب و روس اینکار رو با شما انجام دادن
     شمایید که ملی گرایی رو بد میدونید نه من!!!!! عجبااا
     ملی گرایی یعنی گرایش به ملیت خود داشتن و ملیت خود رو عزیز و محترم دونستن چیزی که همه افرادروطن دوست قطعا باید داشته باشن مگر اینکه وطنشان کشور دیگری باشد یا وطن فروش باشند

 7. سلام
  طبق تحقیقات مازیار اشرافیان ۸۵ درصد ایرانیان اریایی نژاد هستند ، در نقشه پایین فراوانی هاپلوگروپ های مارکر های ایرانی را شاهد هستیم.
  http://imgurl.ir/uploads/b5336_.jpg
  نژاد های سامی و اعراب در ایران تنها در استان خوزستان به ۳۰ درصد رسیده و این هم به دلیل داد و ستد ها و مهاجرت های اجباری اعراب حکومت بیزانس توسط شاهان ساسانی بوده است .
  اما در کل باید بگیم که حتی شما و پسر و جوانتان که ادعای سید بودن دارید هیچ شباهتی به نژاد اعراب ندارید ، اینها حرف و افتخارات بیهوده است . میتوانید چهره تان را با اعراب اصیل مقایسه کنید .

  • ببخشید ، احیاناً این آزمایشات را مرکز ژنتیکی معتبری یا دانشگاهی انجام داده است یا … یا … انجام داده اند ؟ اگر مرکز معتبری انجام داده است ، سند ؟ و اگر هم … انجام داده اند که پس این آزمایش نیز انجام شده است :

   طبق تحقیقات مازیار فقیریان ، ۷۵ درصد ایرانیان ایــــــرانی نژاد هستند [ نه آریایی نژاد مهاجر ، بلکه ایرانی الاصل ]، در نقشه ای که هنوز نتوانستیم طراحی اش کنیم ، فراوانی هاپلوگروپ های مارکر های ایرانی را شاهد خواهیم بود .

   لطفا :
   دقت بیشتر + گفتن حرفهای با سند را در کامنتهایتان لحاظ کنید . با تشکر .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی