خانه / ایران / ایران پرستی / به یاد زرتشتیان در روستای فُردو / روستایی که صد شهید داوطلب در جنگ با عراق دارد اما زرتشتی ها…!
شهید

به یاد زرتشتیان در روستای فُردو / روستایی که صد شهید داوطلب در جنگ با عراق دارد اما زرتشتی ها…!

به قلم مدیر سایت
در تاریخ ۳۰/۳/۱۳۹۳ با چند تن از همکاران برای تفریح به روستای فردو در اطراف قم رفتیم. در روستا با مردی سالمند صحبت از جنگ ایران و عراق پیش آمد. گفت که بالای نهصد روز داوطلبانه در جبهه بوده است.

پرسیدم: این روستا چند شهید دارد؟
جواب داد: ۱۰۴ شهید

ـ آیا همه ی اینها در جبهه شهید شده اند یا بعضی از آنها در اثر بمباران یا در حال ماموریت و… شهید شده اند؟
ـ همه در جبهه شهید شده اند.

ـ آیا همه ی آنها داوطلبانه به جبهه رفته اند؟
ـ غیر از سه چهار نفر، بقیه داوطلب رفته اند.

ـ جمعیت این روستا چقدر بوده و هست؟
ـ بین هزار تا هزار و پانصد نفر.

به یاد زرتشتیان
در این هنگام به یاد زرتشتیان افتادم که با جمعیت سی هزار نفری و با این همه "ایران ایران" کردنشان مدعی اند که تنها دو شهید داوطلب در جنگ ایران و عراق داشته اند! اما یکی از آنها در جاده ی میان خمین ـ تهران در اثر تصادف کشته شده و دیگری ارتشی بوده و داوطلب در ارتش معنا ندارد. جای تعجب است در چنین جنگی که صدام اعلام کرده بود می خواهد نبرد قادسیه را تکرار کند، زرتشتی ها اینگونه کوتاهی کردند!

فردو

خرداد ۱۳۹۳

همچنین ببینید

پرویز رجبی

بزرگ ترین خائنان به تاریخ

از زبان دکتر پرویز رجبی (درگذشت ۱۳۹۰) «بزرگ ترین خائنان به تاریخ هر ملتی شیفتگان …

۷۶ نظر

 1. اقای فاطمی خودتان در زمان جنگ تحمیلی کجا بودید؟اهان فکر کنم داشتین با دیگران مباحث علمی میکردید!!!!!!!!!!!!!خب ان زمان هم کشور به مباحث علمی نیازمند بود.

  • شما به آقای فاطمی چی کار دارین؟؟ بحث ما اینه که چرا زرتشتی ها در جنگ تحمیلی اینگونه عمل کردن. نکنه کم آوردین که به جای پاسخ دادن به موضوع این حرف رو میزنید. لطفا جوابم رو بدید چرا زرتشتی ها در جنگ تحمیلی کوتاهی کردند؟

   • اقایDAREVEVil!!!!!
    اوه اوه خیلی دنبال پاسخ بنده هستیناااا!!!!!عجله نکنید….
    مگه هر کسی رفت جبهه باید شهید بشه و استخوانهایش برگرده به میهن؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
    خیلی از زرتشتیان به احترام میهن خود به جبهه رفتن و تعداد زیادی هم شهید دادند.
    چه داوطلب و چه غیر داوطلب اصلا اهمیتی نداره.
    ظاهرا فضولی بنده هم به شما داره سرایت میکنه ها!!!!!
    اصلا نرفتند جبهه. !!!منظوررر؟؟؟؟؟؟

    • مثل اینکه شما درست متن رو نخوندین زرتشتیان تنها دو شهید داوطلب دارند اتفاقا داوطلب و غیر داوطلبش هم خیلی اهمیت.
     منظورمون اینه حالا که زرتشتیان تنها دو شهید داوطلب دارند پس خواهشا انقدر ایران ایران و جانم به فدای ایران نکنن دوست داشتن وطن به حرف نیست بلکه به عمله.

     • مدیر سایت

      این دو شهید هم معلوم نیست داوطلب بوده اند:

      http://www.raherasti.ir/2009 

     • درود
      نخییییر!!!
      مثل اینکه شما متوجه خیلی از مسائل نیستید!میدونی چراااا؟
      مگر کسی از جمعیت چند هزار نفری و کم زرتشتیان انتظاری داره که با انهمه تبعیضات و فشارهای مذهبی و دینی که نسبت به انان وارد میکنید خانه و کاشانه و خانواده خودشان را رها کنند و به جبهه جنگ بروند؟!الان امنیت ندارن وای بحال اون زمان که بروند جنگ
      این انصاففففف است؟؟؟
      مملکت را مسلمانان!!دارند اداره میکنند نه زرتشتیان متوجهین یا نه؟! نههه
      پس با این تفاسیر وظیفه مسلمانان است که اول از ممالک اسلامی!!دفاع کنند البته مثل همیشه اون پشت مشتا!!یا.مثل شهدای مدافع حرم!!!!!!!?
      ضمنا شماها که همش اسلام اسلام!!! و فلسطین و سوریه میکنید!!!!!اجازه بدید زرتشتیان که در طول تاریخ اسلامی انگونه دچار ظلم و ستم و جزیه و تبعیض و تهمت های ناروا قرار گرفتند به عنوان یک ایرانی اصییییل ایران ایران کنند.چه اشکالی داره برای شماها؟ ها؟!
      ایران نمیگین شماها هیچ موقع که!!!

      اینگونه نیست ایااااا؟؟؟؟؟

      • مدیر سایت

       اهمیت وطن بالاتر از این حرفاست که حکومتش دست کیه. نقشه ی ایران از بین بره و ضمیمه ی عراق بشه بهتره یا ایران سر جایش باشه اما حاکمش را قبول نداشته باشیم؟

   • مگر چگونه عمل کردند
    کوتاهی نیز اگر بوده از سرباز فراری ها بوده.

 2. آقای فرشاد شما باهوشید اما خوش حافظه نیستید. مدیر سایت قبلا خاطراتی از خودش در مورد حضورش در جبهه در همین سایت گذاشته. البته تا جایی که یادمه قصدش خاطره گویی نبود بلکه به مناسبت ذکر یک شبهه کرامت یه چیزی هم از خودش گفت. با این حال من نمی دونم اگر هم شما ثابت کنید که ایشون اهل جبهه و جنگ نبوده، بعدش می خوای چه نتیجه ای بگیری؟

 3. اقای صادقی من حقیقتا ده یازده روزی بیشتر نیست که به این سایت سر میزنم و ان خاطرات را هم ندیدم و قصدم ندارم نتیجه خاصی از این بحث بگیرم.فقط این را بگوییم که بودند کسانی که به جبهه میرفتند و با ار پی جی عکس یادگاری میگرفتند و همان روز با ترس ولرز به خانه خود برمیگشتند تا خود را به هر دلیلی اهل جبهه و جنگ معرفی کنند.واکنون پس از بیست و پنج شش سال از پایان جنگ بیاید در رسانه ای قوم و گروهی را متهم به کم کاری در جنگ بکنند!!!!!!!!!!!!!!!!!که ما دم تیرباران دشمن بودیم شما زمان جنگ چه میکردید؟ان هم با کمال طلبکاری!!!میتوانم تا دلتان بخواهد اسم بیاورم!حالا اینگونه افراد شدند برای ما روایتگر جنگ!!!!!!!!اقای صادقی عزیز این حرفها را به حساب درد ودل بگذارید نه خدای نکرده طلبکاری!من فرزند شهید همچنان به مردم بدهکارم این را راست میگویم.

  • اگر اقای فاطمی می گفت: جبهه نرفتم فرشاد داد انتقاد را سر می داد که چرا جبهه نرفتی؟! اما حالا که معلوم شد جبهه رفته، صحبت از ریاکاری میکنه!

   این روش درست نیست

 4. اقای فرشاد اولا خاطره ی مدیر سایت فکر کنم مال همین هفت هشت روز پیش بود.(شک دارم) ثانیا با کمال تاسف باید عرض کنم که شما شایستگی ورود به بحثهای علمی را ندارید. این را با توجه به سخنانتان در این سایت می گویم. مدام از این شاخه به شاخه دیگر پریدن و راه فرار جستن در مواقع بی جوابی و متزلزل بودن سخنان همگی دال بر عدم شایستگی است. شما اول می گی «آقای فاطمی زمان جنگ کجا بودی» و بعد که ما ثابت می کنیم ایشون جبهه هم رفته، می گی قصد ریا داشته یا داره. بالاخره دنبال چی هستی؟

 5. من جای شماها بودم دست از این به اصطلاح مباحث علمی برمیداشتم.شاید به نفع تان نباشد که من در این بحثها شرکت کنم!!!دیدید!باز دیگران را متهم کردید به بی علم بودن!!!!ایا این درست است؟گمان نکنم!دوستان خدا درباره ما قضاوت کنند.بدرود

 6. اقای فاطمی نخست انکه چرا کامنت پیشینم را درج نکردید؟ شما فحاشی دیگران را درج کردیدکامنت من فحاشی نداشت!!دوم اینکه منظورتان را از این پست متوجه نشدم!!!

  • مدیر سایت

   کامنت قبلی شما توهین آمیز بود.
   اگر شما منظور از این پست را متوجه نشید چی را متوجه می شید؟!

   • اقای فاطمی بهتر بود کامنت من را درج میکردید تا همه نه! تا طرفدارتان در سایت پر محتوا شما قضاوت کنند که توهین بود یا خیر!!!!!به هر روی من متوجه خیلی چیزها شدم ومیشوم با وجود شما ادمهای منفعت طلب خیلی چیزها مشخص است!!!!!اقای فاطمی مردم خیلی باهوشند احمق فرضشان نکنید لطفا!!!!تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل……..

 7. اقای فاطمی عزیز خواهشا این کامنت درج نشده مرا من باب شوخی تلقی کنید.من به سادات علاقه ویژه ای دارم هر چند سادات عزیز بزرگوارتر از این حرفها هستند که از این شوخیها دلگیر شوند.سپاس

 8. این فرشاد چه گیر سه پیچیه اه اه اه اه اه …………….به جای گفتن چهارتا چیز علمی مستند حرفای بیربط میزنه : چراشما جبهه رفتید ؟ چرا جبهه نرفتید ؟ چرا فحشهای مرا حذف کردید ؟‘ چرا منو نادون تلقی کردید و………… به جای چهارتا حرف درست
  لطفا دیگه کامنتهایش را جواب ندهید اقای فاطمی.

 9. دو کلمه هم از……..شنیدیم!!!!!عبدالله جان من این گونه بحث ها را تهمت و افطرا تعبیر میکنم نه مباحث علمی!از نظر بنده مباحث علمی مصداق وقاعده وقانون دیگری دارد. حالا شما دلت را خوش کن که داری مباحث علمی میکنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اره عزیز دل برادر مسلمان ن ن ن ن ن ن…….!

 10. عبدالله جهت یادآوری میگم این پست درباره جبهه نرفتن زرنشتیان است شما که انقد به مباحث علمی علاقه دارید و پرسیدن درباره جبهه رفتن با نرفتن دیگران را گیر سه پیچه میدانید جا داشت اول به آقای فاطمی تذکر میدادید دوم این که آقای فاطمی شما چرا شهید نشدید؟ شما که در زمان جنگ بودید چرا شهید نشدید؟ وقتی خودتون شهید نشدید چگونه درباره شهید نشدن دیگران نظر میدهید؟ قبلن هم گفتم باید تعداد داوطلبای رفتن به جبهه را بررسی کنید بررسی تعداد شهیدان غلطه و اشتباه است و اگه تعداد داوطلبا را نمیدانید مجبور به اظهار نظر نیستید.

 11. جناب ارش شما هم بهتره نظرات دکتر فرشاد را بخوانید وبعد نظر بگذارید و گیر سه پیچ را پیدا کنید.

 12. شما قاط زدی آقای پان

  مگه تاریخ نخوندی اززمان اسکندر تا حمله بابای شما به ایران کشته زیاد دادیم و به رسم ایرانیان به آنها گواکی میگوییم اگه بخوایم حساب کنیم حتی با جنگ ۸ ساله شما قابل مقایسه نیست

  شهید کسی است که به خاطر ناموس و خاک با هرآیین کشته میشود

  دست از دشمنی با ایرانی بردارید 

  • سیاوش امیرشاهی

   انوشیروان جان !

   "شهید کسی است که به خاطر ناموس و خاک با هرآیین کشته میشود"

   پس باید با این استدلال شما یاد و خاطره شهدای یونانی و بابلی و رمی و … رو گرامی داشت ! که در مقابل تجاوزگریهای بابای شما مقاومت کردن و کشته شدن.

   اکثر ان کشته ها نه واسه دفاع از خاک و ناموس، بلکه واس خاطر تجاوز به خاک و ناموس دیگران کشته شدن. کل تایخ ایران قبل از اسلام، حمله به کشورهای دیگه بود. پان جان !

   • مدیر سایت

    آفرین

    شهید یعنی کشته در راه حق

   • قای سیاوش جان تاریخ قبل از اسلام فقط تهاجمی بوده ههه

    در زمان ساسانیان و اشکنیان هیچ تهاجمی نداشتیم و بلکه رومین همواره حمله میکردند

    در زمان هامنشیان هم فقط در زمان کورش کبیر حمله شد که از دست حاکمان ظالم بیرون بروند

    اردشیر اول میتونست یونان را به علت دشمنی اتن و اسپارت و سردار زیرکش تیاسفرن از بینببرد و یونانرا تصر کن اما اردشیر علاقه ای به جنگ نداشت!!ئ و حتی تمیستوکل سردار بزرگ یونانی پیش ایرانیان امد و تحریک حمله به یونان کرد اما ایرانیان نپذیرفتند!!!!!!

    در زمان اشکانیان تراان و انتوانت و کراسوس پیاپی به اشکانیا حمل مکردند و انها با جان فشانی زیاد دفع کردندژ

    چه اقتداری بهتر از شکست سه فرمانده بزرگ تاریخ روم کراسوس انتوانت و تراژان؟ و در زمان پیاپی همشون شکست خوردند

    و ایرانیانو سورنا از ایران دفاع کردند

    در زمان نادرشاه به افغانستان و هند و ترکیه تجاوز شد!!

    محمود غزنوی هم به هند تجاوز کرد!!!!

    شیعیان صفوی و لشگر اسمتاعیل شاه گوشت سنی هارا میخوردند!!!

   • پس این وسط حمله مداوم افغانه واعراب وتجاوز انگلیسیها به جنوب وپرتغالیه به جنوب وروسها وعثمانیها وجنگ چالدران و….همه الکی بوده که تا جایی که من کتابهای تاریخی قدیمی درست نه مث کتابهای پیرنیای کذاب رو خوندم بیشتر ایران دفاع کرده تا حمله .داداش یکم تاریخ های درست رو بخون .ایرانی از زمان باستان دفاع کردن توی خون وتاکتیک جنگیش بوده .مگه اینکه کشوری خواسته باشه به ایران نارو بزنه .مث زمانی که نادر شاه در پی تنبیه کردن افاغنه تا قندهار رفت وتا دید هند داره فراری های افغانی رو پناه میده ،زد دخل پادشاه هند سلطان محمد گورکانی رو اورد .نادر جاه طلب نبود که اگه بود با اون قدرتی که داشت میتونست به قول خودش سلاطین اروپا رو به زانو در بیاره مث کاری که با عثمانی کرد وعثمانی رو در چند مرحله شکست دادو زهره چشم به سلطان عثمانی نشون داد .داداش تجاوز توی خون ایرانی نیست واگه توی تاریخ خوندی ایران کشوری رو فتح کرده بدون دلیل بخردانه ای پشتش بوده.در جایی سورنا به کراسوس گفته بود اگر تو دیدی در کف دستم مویی بروید رنگ خاک ایران راخواهی دید.انوشیروان عزیز ما ایرانیها در طول تاریخ کشورعزیزمان ایران هماره مورد تهاجم بیگانه بوده ایم و متحمل بزرگترین تجاوزها وجنگهای دنیا بوده ایم ولی همه باهم واز هر نژادوقومیتی در مقابل این تجاوزها تاپای جان ایستاده ایم ودفاع هشت ساله ما بزرگترین دفاع بود چون ما برخلاف طول تاریخ که باچند کشور محدود میجنگیدم اینبار از هرنظر کفه ترازوی قدرت تجاوز سنگینتر بود چون ما مقابل دنیا ایستادیم تا به دنیا بفهمانیم که اگر ایرانی دست بر شانه ایرانی بیندازد با بزرگترین جنگ تاریخ دنیاهم نمیتوان ایرانی را از پای انداخت .در این جنگ دشمن میخواست ،ایمان،اراده،عشق به وطن ،علم،توحید مذاهب،وهمه چیزمان رابه یغما ببرد .مامقابل دنیا ایستاده ایم ایستادیم ومی ایستیم.

  • اها کورش کبیر به بال حمله کرد و بدون جنگ پایان یافت بعد بابلی ها شهید شدن ههههههه

   رمی ها هههه در اون زمن رمی وجود نداشت ههه!!!!!!!

   یونانی ها!!!! کورش کبیر به یونان حمله نکرد هه!!!!!!!

   اقای امیرشاهی خوبی خانواده خوبن؟؟؟؟

   سورنا اریوبرزن یوتاب بابک خرمدین رستم فخزاد زوپیر مگابیز تیاسفرن کتزیاس اسکیلاس ممنن ویشتاسب و ………….

    

    

 13. زرتشتیان خواسته اند راه امام و رئیس جمهور وقت خا منه ای و رئیس مجلس وقت رفسنجانی و کروبی را دنبال کنند که پسرانشان را در کنار خود نگه داشتند و از درجه رفیع شهادت محروم کردند وگرنه زرتشتیان هم خودشان و هم فرزندانشان را برای رسیدن به کربلا و قدس از برکت شهادت دریغ نمیکردند.

 14. فاضل عزیز سلام. بی انصافی  خوب نیست. پسر و نوه های امام خمینی و دو پسر  آیه الله خامنه ای و دو پسر آقای کروبی  و دو پسر و چند نوه آیه الله منتظری و دو پسر آقای   رفسنجانی  در جبهه حضور مکرر داشتند. بعضی شان جانبازند. پسر آیه االله منتظری چشمش را و پسر آقای کروبی پایش را داده است.

 15. به زرتشتی ها کار ندارم … وقتی وصیتنامه و زندگی شهدای جنگ تحمیلی صدام علیه ایران را مطالعه می کنیم هیچ کدام دلیل ایثارگری خود را ایران اعلام نمی کنند ، بلکه خدا ، قرآن و حکومت حق ، بیان می شود

  • اقای اسماعیل شما اگر سن تون به حضور در جبهه و جنگ میخوره که مطمئنا در این صورت پشت مشتای و قسمت.های عقب جبهه تشریف داشتین برای هدایت رزمندگان!!!!!!!!!!!!!!!!
   اگر ایا شما مملکتی نداشته باشید که درونش احساس ارامش کنید میتوانید در ان به دینداری !!! بپردازید؟؟؟؟؟شما اول باید کشوری داشته باشید توش زندگی کنید بعد به فکر دینداری باشید یا نه؟؟؟؟؟اگه کشوری نباشه دین به چه دردی میخوره اخه؟؟؟؟؟
   در وصیت نامه پدر عزیز و بزرگوار بنده دفاع از(ناموس و وطن)عینا تاکید شده…..دفاع از( ناموس و مملکت )تاکید شده تاکید شده تاکید شده…
   ان وقت شما صحبت از قران و حکومت حق!!!!میکنید؟
   بیش از حد متاسفم…واااا عجباااااا!!!!!!!!!

   • به نام خدا
    ۱- قطعا مقامات معنوی پدر شما خیلی بالا است
    ۲-وصیت نامه هایی که من خواندم ، تاکیدشان بر این موارد بوده است:حمایت از ولایت فقیه ، عزاداری محرم ،حفظ حجاب واتحاد و مبارزه با استکبار و صدام ضد اسلام ، که خیانتش برای همه آشکارشد و …
    ۳-اگر ملت از حق دست بر می داشت اول از همه عزت ملی از بین می رفت
    ۴- تاکید بر ایرانگرایی موجب اختلاف بین قومیتهای کشور هم می شود.

 16. جالبه !
  با این تفاسیر پس اگر ایرانیان مسلمان نمی بودند نباید از وطن خود و ناموس خود دفاع می کردند چون انگیزه دینی نداشتند!!!
  چقدر استدلال برخی از دوستان مضحک و تاسف آور است؟!

  • در زمان پایان کار رضاشاه با وجود تبلیغات ملی گرایی که قبلا انجام شده بود کشور ما چند ساعته تصرف شد چون انگیزه اعتقادی و دینی به انسان روحیه ایثار میدهد .
   من هم ایرانی هستم ولی تاثیر انگیزه ملی ضعیف است.
   در تاریخ موارد مشابه فراوان است.

 17. زرتشتیا در کل ادمای ترسویی هستن……… توقع دفاع از کشور ازشون نمیشه داشت وطن وطن میکنن اما تو عمل از سایه خودشونم میترسن….

  • بر عکس این مسلمانان بودند که در زمان جنگ از سربازی فرار کرده و در طویله قایم میشدند اگر آنها ترسو بودند خوب میتوانستند از جبهه فرار کنند.
   آقای کورش نیکنام ـ نماینده سابق زرتشتی ها در مجلس شورای اسلامی ـ هشت ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته
   طبق استدلال شما چون شهید نشدند پس ترسو بوده و کوتاهی کردند.
   ۱. میشه بگید دلیل دشمنی شما با زرتشتیان چیست؟ چه پدر کشتگی با زرتشتیان دارید؟

   • من هیچ پدر کشتگی با زرتشتیان ندارم هموطن هستیم من کلی گفتم در ضمن کار آقای نیکنام قابل تقدیره حرف من اینه در مواقع دفاع از کشور با وجود وطن وطن کردن زرتشتیا آیا حاضر هستن جانانه دفاع کنن…..احساسم میگه تک وتوکی شااااااااااید

    • خوب شما غلط کردید (اشتباه کردید )که در این مورد کلی گویی کردید
     ۱.اما احساسات من این را نمیگوید شما مگر با چند زرتشتی نشست و برخواست دارید.
     ۲اگر بسیج ملی داشته باشیم جانانه دفاع میکنند

     • چه جالب ۱۱۱ محترم ….هم توهین میکنه هم میخواد درستش کنه یا غلط میکنید رو مینوشتی یا اشتباه میکنی در هر صورت واسه خالی کردن عصبانیت نیاز به توهین به یه خانم نبود

     • کی گفته غلط کردید توهینه از نظر من غلط کردید فقط اشتباه کردید معنی میده
      میخواستم ایشون بدونند اشتباه(غلط) فکر کردند برای همین تاکید کردم
      به هر حال اگر خدای ناکرده ناراحت شدند پوزش میطلبم
      امیدوارم که مرا ببخشند
      از شما هم سپاسگزارم که بنده را متوجه اشتباه خویش کردید
      و باز عضر خواهی میکنم.
      در ضمن دلیلی برای عصبانیت وجود ندارد
      من پیش از این نیز گفته بودم نیازی به اثبات چیزی ندارم

 18. اوضاع زندگی زرتشتیان در انتهای صفویه تا اوایل قاجاریه انچنان فاجعه بار بوده که زندگی عادیشان کم از شرایط جنگی نداشته . بر اثر هر تجاوز به شهرها زرتشتیان قربانیان بیشتری می داده اند چرا که اولویت دفاع با مسلمانها بوده . لذا جمعیت زرتشتیان کرمان از اکثریت در زمان صفویه به اضمحلال کامل در زمان قاجار میرسد . در انزمان حاکم شهر با اخراج زرتشتیان به بیرون حصار شهر زمینه نابودی تدریجی ایشان توسط راهزنان را فراهم می کند .

 19. واقعیت عدم دفاع داوطلبانه زرتشتیان باید با لحاظ عوامل موثر زیر در نظر گرفته شود
  ۱. تبلیغات جنگ در ایران متوجه جنبه اسلامی جنگ بوده
  ۲. هرگونه انگیزه ملی گرایانه در زمان جنگ به سختی سرکوب می شد
  ۳. از زرتشتیان نمی شود انتظار موافقت قلبی با ت‌شکیل حکومت اسلامی را داشت دلایل این موضوع کاملا مشخص است
  ۴. آیا امکان نداشت بخشی از بسیج ملی در اختیار غیر مسلمانها باشد . سپاه و بسیج کاملا مذهبی بودند و جذب زرتشتیان در انها به سختی ممکن بوده
  ۵. ایا جذب نیرو در بسیج با گزینش اسلامی همراه نبود ؟
  ۶. سیاست حکومت حضور اقلیت ها در چارچوب ارتش بوده و نه سپاه
  ۷.منصفانه خود را جای یک داوطلب زرتشتی یا ارمنی در سپاه بگذارید و ببینید ایا تحمل شرایط ایدیولوژیک حاکم بر یگانهای داوطلب برای انها میسر بوده یا نه ؟
  در انتها ایا تنها جنبه وطن دوستی حضور در صفوف داوطلبین جنگ است ؟ حفظ مواریث فرهنگی کهن و تاریخی که بعضا با بذل جان و مال انجام شده نشان وطن دوستی نیست ؟

 20. تحلیل عددی شهدای جنگ تحمیلی
  تعداد کل شهدای درگیری در رزم ۱۵۰ هزار شهید
  شهدای کادری و وظیفه ۹۰ هزار
  شهدای داوطلب ۶۰ هزار

  شهدای پیش از فتح خرمشهر ۳۵ هزار شامل ۶۰۰۰ داوطلب
  سهم متناسب با جمعیت زرتشتیان در کل داوطلبان ۶۰ نفر
  سهم متناسب با جمعیت در داوطلبان پیش از فتح خرمشهر ۶ نفر
  نسبت بالای شهدای روحانی که حدود ۵ درصد کل داوطلبان است نشانگر برتری انگیزه های دینی است حدودا ۳۰۰۰ نفر از شهدا روحانی بودند .

 21. به نام خدا
  سوالی از مدیر سایت
  ۱.چرا شما از ایران دفاع نکردید و در این کار کوتاهی کردید

  • مدیر سایت

   اوایل جنگ در سن و سالی بودم که نمی تونستم جبهه برم و پس از آن، یک سال و نیم جبهه رفتم.
   کوتاهی من، سبب تبرئه ی زرتشتی ها نیست

   • جواب۱.من قصد جسارت نداشتم اما با استدلال خودتان چون شهید نشدید پس در دفاع از ایران کوتاهی کردید
    میتوان هر نسبتی دروغی را به هر کسی زد مثلا شما در آن زمان برای آن که بتوانید از خدمات رزمندگان بهره مند شوید به جبهه رفتید(البته من از شما بسیار پوزش می طلبم)

    ۲.به بحث خودمان برگردیم هدف شما از قرار دادن این مطلب اثبات کوتاهی زرتشتیان در دفاع از ایران بود
    که البته هدفتان درست بود اما راه را اشتباه رفتید .چرا سرباز فراری های جنگ را بایکدیگر مقایسه نمیکنید
    در این جا نتنها کوتاهی نکردند بلکه این مسلمانان بودند ک در طویله قایم میشدند.؟؟؟

    ۳.ایا شما در جنگ جانباز هم شده اید؟؟؟

 22. به نام خدا
  ۱. من نیازی ندارم چیزی را اثبات کنم فقط کافی است نشر دهم
  ۲.مگر شما نمیخواهید کوتاهی در دفاع از ایران را اثبات کنید =>پس لازم است که سرباز فراری ها را با یکدیگر مقایسه کنید
  (تعداد شهیدان داوطلب که نشان دهنده ی کوتاهی در دفاع نیست مگر سرباز های زرتشتی نمیتوانستند فرار کنند
  در ثانی چرا باید زور بالای سر آنها باشد اما روحانی ها از سربازی معاف باشند کجای اسلام این را گفته است
  که آخوند ها معاف از سربازی باشند.
  ۳.کی گفته که تعداد شهیدان نشان دهنده ی درصد حضور است درصد حضور را با تعداد خود رزمندگان نشان میدهند
  در ثانی مگر شهید شدن به داشتن توفیق نیست!!!
  شاید توفیق شهادت نداشتند مثلا به شما نمیگفتند که اگر توفیق نداشته باشید تیری که به سمت شما میآید تغییر مسیر داده وبه کسی میخورد که توفیق داشته.چرا که به دایی و پدر من میگفتند.
  در سپاه و بسیج آنقدر اوضاع قاراشمیش بود که شهید خرازی با نیرو های خود به پادگان اصفهان حمله کرد و سربازان را بیرون انداخت حال شما انتظار دارید که زرتشتیان وارد بسیج اسلامی شوند.

 23. به نام خدا
  در انجا نیز مباهته کرده اید نتنها این مطلب بلکه بیشتر مطالب این سایت
  مباهته است.

 24. نخست اینکه رویداد جنگ با صدام تا چه اندازه و چه زمان رخدادی میهنی بوده و از چه زمان رخدادی بر پایه گرایشات دینی ؟
  در پیدایش این نبرد گرایش ها و دشمنی های ایینی و دشمنی صدام و دانشمندان دینی نجف و باور او به گرایش ایشان به دانشمندان دینی قم و رهبر ایران چه اندازه صدام را به نبرد کشاند ؟
  پس از گشودن خرمشهر تمامی نبرد به سوی انگیزه هایی چون گشودن کربلا و قدس کشانده شد . آیا شما از یک زرتشتی می خواهید که راه کربلا را بگشاید یا با یهودیان برای اسلام نبرد کند ؟
  در گشودن تبریز و شکست شوروی در گرفتن ازربایجان شما و دانشمندان دینی چه اندازه هزینه دادید ؟ آیا در گرایش مردم به وطن دوستی برای نگاهبانی از آزربایجان ردی از شما هست ؟
  نمی خواهم به دورتر بپردازم و نبرد ایران و روس و داستان ترکمانچای و نا پایمردی دانشمندان دینی شیعه در ایستادگی در برابر دشمن که خود داستان گزنده دیگری است .

  • مدیر سایت

   اولا تا قبل از فتح خرمشهر نیز زرتشتیها در حضور در جنگ کوتاهی داشتند. شما که از آنها اطلاعات بیشتر دارید لطفا خبرهای حضور داوطلبانه ی آنها در جنگ را برای ما بگید

   ثانیا صدام به کشور ما تجاوز کرد؛ بسیاری از مردم ما را کشت یا مجروح کرد؛ خسارتهای فراوان مالی زد چه در شهرهای مرزی و چه با بمباران کارخانه ها و مراکز اقتصادی با هواپیماهای جنگی در جاهای دیگر و… اما پس از فتح خرمشهر وقتی که ناامید شد از رسیدن به مقاصدش، درخواست صلح کرد. درخواست صلح از کسی که هرآن ممکن بود، پس از جان گرفتن، بار دیگر به ایران حمله کند آیااو نباید تنبیه می شد؟ آیا شما اینقدر به مجامع بین المللی خوشبین هستید که اگر ایران صلح را میپذیرفت، آنها صدام را محکوم می کردند و خسارتهای وارده به ایران جبران می شد؟

    

 25. زرتشتیان در کدامین رسته و نهاد جایگاه و توان سازماندهی برای نام و نشان دار کردن تلاش خود داشته اند . اگر به خاطرات بسیاری از پزشکان و مهندسان زردشتی نگاه بیندازید ایشان در جنگ تلاش بسیار کرده اند و موبد خورشیدیان ۷ بار به جبهه رفته ودر زمان جنگ در بیمارستان مصطفی خمینی به درمان چشم اسیب دیدگان جنگ پرداخته . مهندس خادم از نخبگان زردشتی از دانشگاه برتر صنعتی شریف مدرکش را اخذ نموده و به همراه ۷ همکلاسی خود در تلاش برای ساخت پل چزابه ، جان باخته است این بخشی از یادگار این جوان زردشتی به مادرش است : “مادرم با آنکه می‌دانم ایمان داری که باید هر کس هست و نیست خود را برای آزادی و رهایی ایران بدهد، ولی اگر جز این بود و حتی تو کوشش می‌کردی تا مرا در خانه نگهداری باز هم به جبهه می‌رفتم و برای وطنم می‌جنگیدم” این تلاش نا فرجام شما که زردشتیان را با داشتن یک نفر نفوس در برابر ۴۰۰۰ مسلمان بسنجید( بر آماری که خود شما در سایت آوردید نگاه کرده ام ) برای ایشان در دوره پیش از گشودن خرمشهر اگر تمام جان باختگان ایرانی جنگ تا سال ۱۳۶۱ کمتر از ۲۸۰۰۰ نفر بوده اند پس برای ایشان ۷ نفر جان باخته نیز از بهره ایشان از ایرانیان در جنگ بیشتر بوده .
  و آمار تمام جنگ به گزارش بنیاد شهید بر اساس سهم زردشتیان :
  https://azadeganirankhabar.ir/207902
  “در مجموع ۲۲۵ هزار و ۴۳۷ شهید مسلمان، ۹۰ شهید مسیحی، ۱۱ شهید کلیمی و ۳۲ شهید زرتشتی تقدیم انقلاب شده است.”
  بهره زردشتیان = ۵۶ نفر آمار = ۳۲ نفر
  ایزدی همچنین درباره آمار جانبازان بر حسب دین نیز اظهار داشت: در تمام استان های کشور ۵۷۳ هزار و ۲۶۹ جانباز مسلمان، ۲۹۵ جانباز مسیحی، ۳۲۸ جانباز کلیمی و ۲۰۹ جانباز زرتشتی وجود دارد.
  بهره زردشتیان = ۱۴۳ نفر آمار = ۲۰۹ نفر
  تعداد آزادگان مسلمان در استان های مختلف کشور نیز ۴۳ هزار و ۵۸ نفر، آزادگان مسیحی ۵۸ نفر، آزادگان کلیمی ۳۴ نفر و آزادگان زرتشتی نیز ۲۳ نفر هستند.
  بهره زردشتیان = ۱۱ نفر آمار = ۲۳ نفر
  انگونه که امار نمایش می دهد زردشتیان بیش از جمعت اشان جانباز و آزاده داشته اند .یک و نیم برابر مسلمانان جانباز و دو برابر مسلمانان آزاده داشته اند و تنها ۶۰ درصد مسلمانان جان باخته داشته اند . در یک نبرد با ارزش های آیینی اسلام این کم است ؟ آیا باید همه ۲۰۰۰۰ نفرشان جان می باختند تا شما با ایشان مهربان تر باشید ؟
  اینکه روستای فردو که نمونه بی مانندی است را با همه زردشتیان برابر قرار دهید هم از رندی های شماست . چرا روستاها و شهرهای مسلمان با امار کمتر از زردشتیان را برابر نگذاشتید ؟ دادگری این است که همه مسلمانان و همه زردشتیان را با هم بسنجید نه مردمان یک روستا را با همه مزدیسنان . آیا در این رویارویی دادورزی کرده اید ؟

  برایم جالب است در برتری بهر جانبازان و ازادگان زردشتی بر مسلمانان چه پاسخی خواهید داشت ؟

  • مدیر سایت

   حواستان به یک نکته نبود و شاید تجاهل کرده باشید. بحث در مورد حضور «داوطلبانه» در جبهه است نه هرحضوری. شهید خادم، سرباز بود و به یاد دارم که پزشکان را اجباری به جنگ می فرستادند هرچند در مورد شخص دکتر خورشیدیان خبر ندارم که چگونه رفته

 26. این مدیر سایت اصل مطلب را ول کرده و مدام در جهت انحراف اذهان میکوشد
  تا با سوءاستفاده ابزاری از عکس قربانیان جنگی که میتوانست اتفاق نیفتد
  ولی با قصد و غرض عمدی رهبران اسلامی ایران شروع شد تا مملکت را درگیر یک
  جنگ فرسایشی کنند تا همانند داستان کشته های کربلا تا ابد از آن سوژه تبلیغاتی راهیان
  نور بسازند و آن شور و هیجان و انرژی داغ بعد از انقلاب را بسمت جنگ سوق دهند
  تا مبادا انقلابی دیگر رُخ دهد …….

  مهم نبود جنگ با کدام کشور راه بیندازند ؛
  یا با آمریکا از طریق گروگانگیری کارکنان سفارت
  یا با سعودیها از طریق قطع روابط و نوکر خواندن سران سعودی
  یا با عراقیها از طریق تحریک ارتش عراق به کودتا و مردم عراق به قیام و شورش.
  در صورتیکه همه آنها پیروزی انقلاب را تبریک گفته بودند و همین صدام حسین
  پیشنهاد سفر به تهران را برای گفتگو داده بود
  پس درود بیکران بر زرتشتیان که خود را سپر بلای اهداف رهبران اسلامی که
  خودشان و هم آقازاده هایشان در پشت جبهه ماندند و شعار شهادت والاترین
  ارزش را میدادند را نکردند و نخواهند کرد چون تجربه آنان از داغی که اسلام
  بر این سرزمین گذاشته از همه و همه کس بیشتر هست
  و خود را قربانی جنگهای قدرت مسلمانان نخواهند کرد …..

 27. به چی میخوای برسی ؟ چی رو میخوای ثابت کنی مدیر سایت با این بدگویی هات از زرتشتیا؟؟؟؟/ بابا شما خوب مملکت رو که جارو کردید بردید دیگه دنبال چی هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code