خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / اشتباه موبد موبدان: در زمان هخامنشیان نقش فروهر در مهر پادشاهان و همه جای ایران حک شده بود!

اشتباه موبد موبدان: در زمان هخامنشیان نقش فروهر در مهر پادشاهان و همه جای ایران حک شده بود!

به قلم مدیر سایت
در حالی که روشن شده نقش فروهر هیچ ربطی به زرتشتی ها و دینشان نداشته، دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ ادعا می کند که این نقش در زمان هخامنشیان براساس باورهای زرتشتیان تکمیل شد و در همه جای ایران در سراسر تخت جمشید، نقش رستم، کوه ها، کاخ ها و حتی گورها حک می شده است.
وی برای این ادعا هیچ مدرکی نشان نداده است.

دکتر خورشیدیان هنگام بحث از نماد فروهر چنین نوشته است:
«پادشاهان هخامنشی … دستور دادند که طراحان و نقاشان براساس این باور، نگاره ای (فروهر) را ترسیم نمایند تا نشان هخامنشیان شود. نخست این نگاره به صورت شاهینی بود که بدنی از انسان هخامنشی داشت. بعدها بال و دم و سایر بخش های این پرنده نیز براساس باورهای زرتشتیان تکمیل شد و مهر رسمی داریوش و سایر پادشاهان هخامنشی گردید.
همه جای تخت جمشید و نقش رستم و سربرگ همه ی سنگ نوشته ها و در همه جای کشور پهناور ایران آن روز به عنوان نماد دولت هخامنشی بر سینه کوه ها و صخره ها و کاخ ها و حتی گورها حک شد».
منبع: پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان، ص ۱۱۶

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان، ص ۱۱۶

اسفند ۱۳۹۷

همچنین ببینید

سپندارمذگان؟! /آیینی که زن را دختر اهریمن، در زمره شرور و… می داند آیا برایش روز بزرگداشت می گیرد؟!

به قلم عادل جایگاه زن در ایران باستان زن در دین زرتشتی نه تنها جایگاه انسانی …

۳ نظر

  1. نه خیر ،
    دروغگو نویسنده جیره خور پرویز رجبی ست
    که از روی باد معده مطالب منفی بر علیه آیین ایرانیان،
    و مطالب مثبت شاخدار بنفع دین و آیین اعراب مینویسد .
    با درود بر موبد خورشیدیان

  2. با سلام ؛ خب هخامنشیان این نشان را داشتند که داشتند این چه ربطی به زرتشتیان دارد ؟ ، جدای از این ، این باز چه ربطی به زرتشت دارد ؟ ، مگر فروهر مربوط به خود زرتشت است ؟ یکبار میگویند پیام زرتشت ما را بس است آنوقت به نشان فروهری چنگ میزنند که مربوط به هخامنشیان است . بالأخره پیام زرتشت ایشان را بس است یا نه ؟ .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code