+
خانه / گوناگون / حمایت ایران از سوریه، خوب یا بد؟
حمایت ایران از سوریه، خوب یا بد؟

حمایت ایران از سوریه، خوب یا بد؟

به قلم مدیر سایت
وقتی که گروه داعش و شیعه ستیزان دیگر در سوریه دست به کشتار فجیع زدند، ایران از دولت سوریه حمایت کرد و این حمایت، به شدت مورد انتقاد ایران پرست های افراطی در سایت ها قرار گرفت.
به نظر می رسد این اقدام مسئولان ایران به چند دلیل بجا بوده و هست:

یک) آینده نگری
قابل پیش بینی بود که اگر داعش بر سوریه پیروز می شد، پس از آن نوبت به عراق می رسید. («داعش» برگرفته از «دولت اسلامی عراق و شام» است)
اکنون که وارد عراق شده اند، براساس شنیده ها، پس از عراق نوبت کویت است. کویت کمترین مقاومت در برابر جنگ ندارد. وقتی که صدام به این کشور حمله کرد، امیر آن، شش ساعت دوام نیاورد و کویت را ترک کرد.
با توجه به کینه ی شدید داعش از شیعه، اگر سوریه و عراق و کویت را بگیرد، هیچ تردیدی نیست که ایران هدف چهارم خواهد بود و کشتار فجیع تر و مشکلات بسیار بزرگ برای ایران فراهم خواهد کرد و از حمایت های خیلی بیشتر، برخوردار خواهد شد.
داعش که قتل عام شیعه و حتی برخی از اهل سنت را وظیفه ی خود می داند، آیا به غیرمسلمانان رحم می کند؟ بهترین کار آن است که دشمنمان را تا پیش از ورود به کشورمان، یعنی پیش از ضربه به ایران و ایرانی، نابود کنیم.
با این حساب، عاقلانه بود دست کم کشورهایی که در معرض تهدید از ناحیه ی این گروه هستند، در همان ابتدا با حمایت از سوریه، فتنه را در نطفه خفه می کردند.

دو) تلافی حمایت سوریه از ایران در جنگ با عراق
در زمان جنگ ایران و عراق، این جنگ را به عنوان «جنگ عرب و عجم» تبلیغ می کردند و کشورهای عربی به صورت گسترده از صدام حمایت می کردند. در این میان، سوریه ـ با اینکه کشوری عربی بود ـ مهم ترین کشوری بود که از ایران حمایت می کرد.
آیا جا ندارد اکنون که سوریه در این معضل بزرگ گرفتار شده، ایران به آن کمک کند؟

سه) انسان دوستی
انسانیت اقتضا می کند برای مظلومان ـ در هرجا که باشند ـ در حد توانمان حمایت کنیم. البته در خصوص سوریه چون با حمایت از این کشور، منافع ما نیز تامین می شود، پشتیبانی از آن، معقول تر و شایسته تر است.

سوریه داعشسوریه داعش

۲۲ نظر

 1. سیاوش امیرشاهی

  سلام
  با توجه به اینکه این افراد به نژادپرستی مفرط دچار هستند و در حقیقت بیمارند ، و با شعارهای نژادپرستانه و ابلهانه خیلی زود به وجد میآیند، عرض کنم که بنا بر اسناد تاریخی خیلی از مردم سوریه اصالتاً ایرانی هستند. خیلی از ایرانی ها در گذشته ها (عصر باستان) به سرزمین شام مهاجرت کردند :
  حسن پیرنیا، تاریخ ایران باستان، تهران: انتشارات دنیاى کتاب‏، ۱۳۸۴. ج۱ ، ص۳۹
  هم چنین در جنگ های میان ایران و روم، ایرانیان بسیاری اسیر شده و در عصر امپراتوری گالینیوس به روم شرقی فرستاده شدند و در سوریه و ترکیه ساکن شدن!

  • بعثیها نژادپرستند ولی داعش اینطوری نیست از تمام قومیتها نیرو دارد وعنصرنژادتاثیری درش نداره اگهداشت اینهمه عرب نمیکشت صدام در جنگ باایران حداقل به دروغ هم که شده ازاعراب ایران حمایت میکرد ولی داعش داره سرعربهای سوری وعراقی را سنی وشیعی میکشته :از همه جا نیرودارند امریکایی اروپایی عرب چچن قزاقستان ایران افریقا و………
   خطر افراطیون از صدتا مثل نژادپرست و سکولار وکمونیست وامریالیستی بدتر است چون اینا هدف ندارند ولی داعش وافراطیون مذهبی هدف وانگیزه ی دینی دارند وبه امید بهشت نیرو میگیرند .وقوی میجنگند مثل بوداییان میانمار داعشیان سوریه و…..
   ترکیب نژادی مردم سوریه هم اول باید ببینیم خودما اجدادمون به ایرانیان باستانی که درایران بودند وجزو ارتش شاهان بودند میرسد یا نه بعد سراغ مردم سوریه برویم.

 2. داعشی ها نیازی به حمله به ایران ندارند،یا فعلا ندارن،
  الان تمرکزشون تسلط بر شبه جزیره عربسانه،که اینم فقط با نفاق بوجود میاد.تا به مقاصد بعدیشون فکر کنن،
  این ها سلاح دروغین دین رو دارن،ومتاسفانه همچنان دارن جلو میرن،چون مردم نسبت به دین و سیاست همچنان بدبین هستند
  البته احتمال میره که به تسلیحات کشتار جمعی صدام دست پیدا کرده باشن.

  • اگر به نقشه خلافت خود خوانده داعش نگاه کنی دیگر این حرف را نمیزنی
   به نظر شما داعشی که تا ۴۰کیلومتری قصر شیرین آمد
   اگر ایران فورا نیرو اعزام نمیکرد و اولتیماتوم نمیداد
   داعش تا به مرز میرسید سرو ته میکرد و وارد ایران نمیشد!!!!؟؟؟

 3. سلام من بارها گفته ام که تمام جنایات القاعده وجبهه النصره وگروهک تروریستی دوله الاسلامیه عراق والشام را در سوریه ودر هر نقطه دیگری در جهان محکوم میکنم وهمچنین دخالتهای استعماری برای تجزیه سوریه وتضعیف این کشور را محکوم میکنم اما آیا این درست است که ما جنایات حکومت سوریه در بمباران مناطق مسکونی وکشتن زندانیان سیاسی وانجام جنایات جنگی توسط حکومت سوریه را تایید کنیم ؟
  قضاوت با وجدان شما

  • اگر حکومت سوریه تخلفی کرده باید تخلف او محکوم بشه

  • ســـیاوش امیرشاهی

   اگر سید الرئیس بشار اسد (حفظه الله) اشتباهی کرده باشه، کسانی میتونن بهش ایراد بگیرن که خودشون در اون زمینه مشکلی نداشته باشن،
   ولی ببینید که چه کسانی دارن برای تضعیف سیدالرئیس تلاش میکنن ؟
   امریکا (عامل اصلی قتل عام میلیونها عراقی و افغان و عامل اصلی تروریسم در جهان)
   عربستان سعودی (سگ دست آموز امریکا)
   اسرائیل (…)
   داعش و جبهه النصره (که حسابش برا همه روشنه)
   اینها میتونن دنبال آزادی باشن ؟؟؟
   اینکه بشار اسد شورشی ها رو سرکوب کرد از دید ما ایرادی نداره چون ایشون هم منتخب مردم سوریه هستند و هم ولی امر به حکومت ایشون راضی هستند. و برای امنیت کشور باید یه عده رو گوشمالی بده.

   • سلام آقای امیر شاهی بزرگوار دقت بفرمایید از سایت اصولگرای عماریون می آورم : به این بخش توجه کنید:آنها شعار می دادند: “حریه … حریه ” (آزادی … آزادی) , “بالروح بالدم نفدیک یا درعا” (با جان خود با خون خود فدایت می شویم ای درعا ) ، “بالروح بالدم نفدیک یا شهید” (با جان خود با خون خود فدایت می شویم ای شهید) و “سلمیه سلمیه ” (مسالمت آمیز مسالمت آمیز).

    منظور از شهید, کشته شدگان سرکوب مردم معترض توسط نیروهای امنیتی است.
    درعا نیز شهر جنوبی سوریه است که در چند هفته اخیر بیشترین اعتراضات ضداستبدادی علیه حکومت این کشور را شاهد بود که با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی, شمار زیادی از اهالی این منطقه نیز کشته شدند.

    مردم معترض در شهر درعا برای نشان دادن مسالمت آمیز بودن تظاهرات شاخه های زیتون در دست داشتند.http://www.ammariyon.ir/fa/news/8715/3-%D9%83%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AE%D8%B4%D9%85-%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%8A%D9%87
    آیا کشتن تظاهرکنندگانی که شاخ زیتون در دست دارند شما را راضی میکند؟

   • عبدالحق(لطفا نشان دهید)

    اقای امیر شاهی بزرگوار قطعا داعش گروه جنایتکار وتروریستی هست وهمینطور جبهه النصره ولی قبل از قدرت گیری این گروههای تروریست وجنایتکار ببینیم حکومت سوریه چکار کرده است:
    سلام آقای امیر شاهی بزرگوار دقت بفرمایید از سایت اصولگرای عماریون می آورم : به این بخش توجه کنید:آنها شعار می دادند: “حریه … حریه ” (آزادی … آزادی) , “بالروح بالدم نفدیک یا درعا” (با جان خود با خون خود فدایت می شویم ای درعا ) ، “بالروح بالدم نفدیک یا شهید” (با جان خود با خون خود فدایت می شویم ای شهید) و “سلمیه سلمیه ” (مسالمت آمیز مسالمت آمیز).

    منظور از شهید, کشته شدگان سرکوب مردم معترض توسط نیروهای امنیتی است.
    درعا نیز شهر جنوبی سوریه است که در چند هفته اخیر بیشترین اعتراضات ضداستبدادی علیه حکومت این کشور را شاهد بود که با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی, شمار زیادی از اهالی این منطقه نیز کشته شد
    آیا کشتن مخالفان مسالمت آمیزی که شاخ زیتون در دست دارند کشور را به سمت تروریسم سوق نمیدهد؟

 4. ایراد بزرگتری که به استدلال شما وارد است چیست ؟ ایراد اساسی که به استدلال شما وارد است این است که شما ادعا میکنید باید از حکومت سوریه دفاع میشد تا داعش قوی نشود خب از حکومت سوریه با تمام توان دفاع شد آیا داعش ضعیف تر شد یا قوی تر شد ؟ قبل از حمایت از حکومت سوریه داعش بر شهر نفتی موصل مسلط شد یا بعد از حمایت از حکومت سوریه ؟

  • اگر حکومت سوریه کوتاه می آمد و بلکه از بین می رفت چه بسا جنایات داعش گسترده تر می شد. این ها در سوریه هم سر اطفال را می بریدند و جنایات مشابه انجام می دادند

 5. سلام من بازهم تاکید میکنم که تمام جنایات گروهک تروریستی چون دوله الاسلامیه عراق وشام وجبهه النصره الاسلامیه والقاعده را در سوریه ودر تمام نقاط جهان محکوم میکنم وتاکید میکنم که باید با این گروهکهای تروریستی برخورد قاطع نظامی صورت بگیرد اما قبل از ان لازم است که در سوریه مخالفان مسلحی که راه حل سیاسی را قبول دارند وارتش حکومت سوریه در هم ادغام شوند وارتش کشور سوریه را بازسازی کنند واین ارتش به مقابله با تروریستها بپردازد وحکومت سوریه ومخالفان سیاسی حکومت سوریه یک دولت وحدت ملی به ریاست یک شخصیت ملی تشکیل دهند واین دولت جدید انتخابات مجلس ملی این کشور را برگزار ومجلس ملی منتخب مردم سرنوشت نظام سیاسی این کشور را مشخص کند
  در ضمن باید امریکا وروسیه بر حل مسالمت آمیز بحران سوریه توافق کنند
  در ضمن باید با کمک روحانیون مسلمان کمک کرد تا افرادی که فریب این گروهک های تروریستی را خوردند از این گروهکها جدا وبه زندگی خود برگردند

  • بهترین راه برای اصلاح گروهکهایی چون داعش ، بالا بردن دانش آنها بویژه دانش دینی است. در سالهای اول پیروزی انقلاب، زمانی که در کردستان ایران، گروه هایی مانند داعش قیام کردند و خواهان جداشدن کردستان از ایران بودند، به آنجا سفر کردم. جهل و نادانی از سر و روی قیام کنندگان می بارید. وقتی بلدوزر برای کشیدن راه به بعضی روستاها رفته بود، جلو آن کاه ریخته بودند با این خیال که حیوان است. قیام کنندگان از همین روستاها سر بلند کرده بودند.

 6. جناب عبدالحق
  به دلیل طولانی بودن کامنت شما از نشر آن معذوریم

 7. اما تذکری مهم : من هم با حمله آمریکا به سوریه مخالف هستم وهمچنین من طرفدار ارتش آزاد نیستم وطرفدار سرنگونی حکومت سوریه از طریق نظامی نیستم اما درصورت وقوع این حادثه واحتمال ضمن محکومیت چونین حادثه واحتمالی من مقصر اصلی رو حکومت سوریه میدانم

  • ســـیاوش امیرشاهی

   حکومت سوریه منتخب مردم این کشور هست. انتظار دارید بشار اسد دست روی دست بذاره و کاری نکنه ؟
   بشار اسد از اول هم گفت بیاین گفتگو کنیم. بعدش هم انتخابات آزاد برگذار کرد. و در انتخابات رآی آورد

   • عبدالحق(لطفا نشان دهید)

    با سلام برادر امیر شاهی عزیز من مخالف حمله نظامی آمریکا به سوریه هستم من مخالف گروه دوله الاسلامیه آقای ابوبکر البغدادی جنایتکار هستم من مخالف جبهه النصره طرفدار ظواهری جنایتکار هستم من مخالف تغییر نظام سیاسی سوریه از طریق نظامی هستم
    اما با تغییر نظام سیاسی سوریه از راه مسالمت آمیز وبا راه حل سیاسی توافقی صد درصد موافق هستم واین راه حل را بهترین راه حل موجود میدانم هرچند آمریکا دارد به این سمت میرود که به بهانه داعش به سوریه حمله کند وبه ارتش آزاد سلاح بدهد به طوری که ارتش آزاد حکومت سوریه رو از طریق نظامی سرنگون کند من با این موارد مخالفم ولی مقصر اصلی رو حکومت سوریه میدانم که به واگذاری مسالمت آمیز قدرت تن نمیدهد

    • آقای عبدالحق من نمیخوام اشتباهات دولت سوریه رو تایید کنم ولی یک سوال دارم، مگه بشار اسد در انتخابات پیروز نشد؟ مگه ملاک مردم نیستند، آیا با خراب کردن کشور و و از بین بردن زیرساخت های کشور و آواره کردن مردم به منظور حمایت از مردم و مقابله با حکومت موافقید؟

     • عبدالحق(لطفا نشان دهید)

      سلام آقای آزاد اندیش بزرگوار برگزاری انتخابات در شرایطی که ۴۰ درصد خاک کشور در دست حکومت نیست ووقتی حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم سوریه زندانی سیاسی هستند وحدود ۴۰ هزار نفر از مردم سوریه در دست گروههای مسلحی چون جبهه النصره و دوله الاسلامیه در اسارت هستند
      ووقتی شما به مردم میگویی بین من ویا القاعده باید یکی را انتخاب کنید وشرایط برای مخالفان سیاسی غیر نظامی فراهم نیست
      برگزاری چونین انتخاباتی به نظر شخصی من حلال مشکلات سوریه نیست

 8. تذکر مهم دیگر : به نظر من با وجود تمام عیب ومعایبی که گروه کمیته هماهنگی ملی سوریه دارند اما آنها بهترین طرح را برای حل بحران دارند که متاستفانه تا کنون حکومت سوریه وسایر گروههای مخالف حکومت سوریه آن را قبول نکردند : این گروه میگوید آمریکا وروسیه باید برحل سیاسی بحران سوریه توافق کنند وگروههای مسلح مخالفی که راه حل سیاسی رو قبول دارند وان دسته از فرماندهان ارتش سوریه که متهم به جنایت در سوریه نیستند ارتش ملی سوریه را برای مقابله با تروریستها تشکیل دهند وحکومت سوریه ومخالفان دولت وحدت ملی با حضور افرادی از مخالفان وحکومت فعلی سوریه به ریاست یک شخص ملی با صلاحیت کامل تشکیل دهند ودولت جدید انتخابات مجلس برگزار کند ومجلس منتخب مردم سرنوشت سیاسی نظام سوریه را رقم بزند درضمن زندانیان سیاسی رو حکومت سوریه آزاد کند ومخالفان هم اسرا نظام رو آزاد کند

 9. این وطیفه انسانی و اسلامی ماست به ملت سوریه کمک کنیم انها در طول جنگ تحمیلی ایران و عراق تنها کشور عربی بودند که به ایران کمک کردن و طرف حق را گرفتند.بعدم مبارزه با دایش از اولویت های جهان اسلام است اگه جلوی انها گرفته نشود بعید نیست یک رو ز به ایران حمله نند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی