خانه / سایر مطالب / دین / دین موروثی، خوب یا بد؟
ادیان

دین موروثی، خوب یا بد؟

به قلم مدیر سایت
گاهی برای سرزنش ما می گویند: چون شما در خانواده ی مسلمان به دنیا آمدید، مسلمان شده اید و الا الآن پیرو دین دیگر یا بی دین بودید و مخالف اسلام.
اما باید توجه داشت که نمی توان هرآنچه به صورت موروثی، رسیده بد دانست. مثلا زیبایی ارثی بد نیست. کسی در خاندانی تولد یافته که نجابت و صداقت دارند و این روحیه بصورت موروثی به او رسیده. نمی توانیم این شخص را که ناخواسته نجیب و صادق شده سرزنش کنیم.
مسلمانی هم به همین صورت است. در مورد کسی که به صورت موروثی اسلام آورده، نمی توان گفت: راه بدی می رود.
عکس این قضیه هم درست نیست. یعنی نمی توانیم بگوییم: هرچه به صورت موروثی به ما رسیده، خوب است. کسی که به دلیل تولد در خاندان نانجیب، نانجیب شده، نمی تواند توجیه کند که چون این رفتارم موروثی است، چیز خوبیست.

نتیجه
نه “وراثت” ملاک برای خوبی چیزی است و نه بدی بلکه هر دین و رفتار موروثی را بدون در نظر گرفتن “وراثت” باید مورد بررسی قرار داد. اگر معقول و منطقی بود می پذیریم و الا خیر.
بنابراین زرتشتی ها نه می توانند ما را به دلیل موروثی بودن اسلام، سرزنش کنند و نه می توانند دین زرتشتی را صرفا به دلیل اینکه دین آبا و اجدادی ایرانیان است، ابزاری برای تبلیغ قرار دهند.

همچنین ببینید

ادیان

اجداد همه ایرانی ها زرتشتی نبودند

به قلم مدیر سایت کم نیستند کسانی که می پندارند روزگاری اجداد همه ی ما …

۷ نظر

 1. سلام. عامل جغرافیا و محیط قطعا در دین و ایین یک فرد موثر هست اما این مهم هست ک فرد ببینه ک این چیزی ک بطور موروثی به اون رسیده درست هست یا خیر؟ در دین اسلام تقلید در اصول دین(توحید معاد نبوت …) جایز نیست و حرام هست و این مهمترن دلیل بر ان هست ک مسلمانان دینشان ارثی نیست بلکه با تحقیق در اصول بینش و جهان بینی دینشان مسلمان شده اند. و این مهمترین امتیاز اسلام هست ک فرد رو به تعقل و تفکر در مورثیاتش فرا میخواند
  در نتیجه دین یک چیز اکتسابی ست بر عکس ملیت!

 2. جناب زیگورات: ۱- شادمان شدم از انتخاب نام زیگورات . در سفری به خوزستان مشتاقانه از معبد زیگورات دیدن کردم ۲- بخش اول سخنتان درست بود ولی بخش دوم: “این مهمترن دلیل بر ان هست ک مسلمانان دینشان ارثی نیست بلکه با تحقیق در اصول بینش و جهان بینی دینشان مسلمان شده اند” درست نیست. اینجانب با تحقیق مسلمان نشدم جنابعالی را نمیدانم. در بدو تولد در گوش کودک مسلمانزاده اذان میخوانند و با نام الله و رسول اورا مسلمان میکنند بدون آنکه او نقشی در انتخاب دینش داشته باشد. چند درصد مسلمانان با تحقیق دینشان را انتخاب کردند؟ چند درصد مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان و… دینشان را با تحقیق انتخاب کردند؟ آیا در کشور ما ایران یک مسلمان میتواند از دین خود برگردد و در جامعه به مشکل نخورد؟ مطمئنا اگر بتواند از دست مسلمانان تندرو جان سالم بدر برد در انتخاب شغل مخصوصا شغلهای دولتی از تحقیقات رد میشود و غیره.

  • سلام. خیلی ممنون جناب پیمان.
   عرض کردم ک عامل جغرافیا مهمه.یعنی من و شما مسلمان متولد شده ایم. اما اگر کسی بعد از سن بلوغ یا سالهای بعد با تحقیق دینش رو انتخاب کنه یا درباره همان دین زمان کودکی اش تحقیق کنه ک ایا با خرد سازگار هست یا نه دیگه نمیشه گفت به وی ک دین تقلیدی داری ک به وسیله محیط به تو ارث رسیده. در اسلام حکمی هست به اسم حرام بودن تقلید در اصول دین. این حکم خودش مهمترین دیلیلیست ک مسلمانان دینشان تقلیدی نیست چون مجبورند درباره توحید و خداشناسی و معاد و سایر موارد تحقیق کنند و با فکر باز راهشان را انتخاب کنند. و با توجه به اینکه خدایابی و اعتقاد به توحید یک امر فطری ست ک حتی در قرآن به ان اشاره شده، پس حتی اگر مسلمان به دنیا امده باشند راه خطایی نرفته اند.
   اما درباره اینکه فرمودید هرکه از اسلام خارج شود جانش در خطر هست ، باید عرض کنم ک خیلیها در جامعه اعتقادی به اسلام و خدا ندارند اما کسی کاریشان ندارد و کسی حکمی درباره شان صادر نکرده .البته انکار نمیکنم ک درباره این افراد محدودیتهایی در امور اجتماعی و حکومتی هست ک طبیعیست چون هر نظام حکومتی بیشتر به افراد همفکر با خودش روی خوش نشان میدهد.

 3. با سلام
  آیا میشود که من زرتشتی بشوم؟؟؟
  ۱۸ سالم تمام شده پدرم هم راضی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code