اندیشه و گفتار و کردار نیک

ارزش شعار زرتشتیان

به قلم مدیر سایت
زرتشتیان به شعار اصلی خود خیلی افتخار می کنند و آن را ابزاری برای تبلیغ قرار داده اند: «اندیشه نیک، گفتار نیک، کردار نیک» بعضی مسلمانان که آگاهی لازم ندارند، این شعار را بسیار مهم می پندارند.
فرض می کنیم زرتشت نیامده بود تا این سخن را بگوید. آیا انسانها
خودشان درک نمی کنند که «پندار و گفتار و کردار نیک» خوب است؟ سری بزنید به کشورهایی که شعار زرتشت آنجا نرفته؛ چه کشورهای پیشرفته و چه عقب مانده. همه درک می کنند که این سه چیز خوبند. همه می فهمند که هرچیزی خوبش خوب است. فرض کنیم پزشکی که خیلی ادعا دارد، تنها همین را بگوید: «غذای خوب بخورید» آیا کسی به او نخواهد گفت: این را همه می دانند؟ بلکه باید بگوید که منظورش از غذای خوب چیه. زمانی این سخن او ارزش پیدا می کند که توضیح دهد: هرشخص در هر سن و سالی چه چیزی بخورد، هنگام بیماری چه چیزهایی بخورد و از چه چیزهایی پرهیز کند، مقدار تغذیه از سبزیجات و میوه جات و لبنیات و گوشت چقدر باشد و…
زمانی این دین هدایتگر بشر خواهد بود که بگوید: چه پندار و چه گفتار و چه کرداری نیک است. محققان زرتشتی فقط گاتها را برای زرتشت می دانند. اما در این کتاب ۲۳ صفحه ای مطالبی عرفانی آمده و دستور العملهای مورد نیاز بشر در آن نیست. اگر بگویند، تشخیص رفتار خوب از بد به خود انسانها واگذار شده، معنایش این می شود که چون صدام‌ها و هیتلرها کارهای خود را نیکو می دانستند، باید آنان مورد تأیید زرتشتیان باشند؛ چون گاتها معیاری برای تشخیص نیک از بد به ما نشان نداده است.
از اینها گذشته مگر کسی گفته: «اندیشه بد، گفتار بد، کردار بد» که زرتشتی ها این همه برای «اندیشه و گفتار و کردار نیک» سینه چاک می دهند؟!

از کرامات شیخ ما این است
شیره را خورد و گفت شیرین است

آن چه بر رود می رود آب است
آن چه بر چشم می رود خواب است

یک کرامات دیگر هم دارد
برف را دید و گفت می بارد

نمد سبزوار از پشم است
زیر ابروی مردمان چشم است

لینک مرتبط:
پوک ترین و بی مغزترین حرف

همچنین ببینید

محمد اسفندیاری

استخریّه: شعار زرتشتیان

به قلم مدیر سایت مورخ ۱۳۹۰/۹/۱۳ در استخر استاد محمد اسفندیاری را دیدم. او خاطره …

۹۵ نظر

 1. همه میدونن که پندار نیک و گفتار نیک و کردار نیک خوبه….مهم این شعار ها نیست…مهم معیارها و یا دستوالعمل هایی هستش که ما بتونیم بوسیله اونها پندار نیک و گفتار نیک و کردار نیک رو تشخیص بدیم…ولی متأسفانه در دین زرتشت این معیارها و یا دستوالعمل ها وجود نداره…….ممنون از مطالب باارزش و آموزنده تون…..یاعلی

  • مدیر سایت

   به فرض که چنین شعاری مهم باشه، در این سایت نشان دادیم که اسلام به اندیشه نیکتر و گفتار نیکتر و کردار نیکتر سفارش کرده

   • اردویسر اتاهیتا

    گفتار و کردار و اندیشه نیک تر برتر از اندیشه نیک نیست ! به هر حال اندیشه راجع به دزدی اموال یک شخص نیک تر از اندیشه راجع به دزدیدن اموال و کشتن یک شخص هست پس هر نیک تری نیک نیست ولی هر اندیشه نیک پسندیده و خوب هست !

    • مدیر سایت

     بد و بدتر را با خوب و خوب تر خلط نکنید

    • وقتی کسی بین بد و بدتر ، بد را انتخاب کند، یعنی کارش نیک است. دقیقاً مثل نیک و نیکتر

     اسلام گفته کردار نیک…. و از همه کردارهای نیک، نیکترین !

     نیکترین کردار، یعنی کرداری که نیک هست و از بین همه نیکها، نیکتر هست

   • بقول خودتان اگر زرتشت نیامده بود واین حرف را نمی زد ایا مردم خودشان نمی فهمیدنند کردار نیک وگفتار نیک خوب است یا مردمانی که حرف زرتشت به انجا نرسیده نمیدانند این سه حرف خوب است واز انسانیت بدور هستنندراست می گویی انهایی که اسم زرتشت را نشنیده اند بسیار انسانی رفتار می کنند اما اگر مانند مثال خودتان اسلام نبود ویا مردمانی که اسم اسلام را نشنیده اند ایا از مسلمانان انسانی تر با همنوع خود رفتار نمی کنندکافی است نگاهی به قوانین ورفتار مسلمانان بدور از تعصب بیندازید تا ببیند عقب ماندگی مادی ومعنوعی مسلمانان را از جوامع به روز ومدرن از نظر فکری ومادی انسانیت .اسلامی که باعث نابودی وعقب ماندگی فکری وپس رفت مسلمانان شد

     • این اموزهای اسلام که مسلمانان انجام می دهندواین اسلام است که باید جواب گو باشدایا سر بریدن در اسلام نیست در کدام ملت سراغ دارید که سر یک همنوع رابا خنجر ببرند وبه انسانیت خو افتخار کنندوامادر مورد اسلام اینکه مسلمان باید جوابگوی رفتار ناشایست اموزهای اسلام باشد بخاطر شانه خالی وگمراه کردن اذهان مردم می باشد وگرنه اجرا کردن حکم صریح وبدون شائبه قران توسط مسلمانان که غیرانسانی است باید اصل جواب گو باشد نه فرع مگر اینکه بخواهی فرافکنی بکنی وبگویی مسلمان بد برداشت کرده وخود گناه کار است در حالی که حکم صریح وبدون تفسیر دیگر دفاع مطلق وکور کورانه نمی خواهد

      • اگر در آیات قبل و بعد ازاین آیات یک نگاه جزئی بیفکنیم به آسانی درمیابیم حکم زدن گردن و انگشت دقیقا درمیدان نبرد و حین کارزار است آن هم درست درزمانی که دشمنان حمله کرده و مال و جان و آبروی مسلمین درخطر است که این هم چیز بدیهی است.
       یعنی وقتی کفار به شماحمله کردند فرارنکنید و محکم بایستید و گردن و انگشت هایشان(که مهم ترین اعضای انسان هستند) یزنید.
       حالا شما از این آیات،برداشت سربریدن هم نوع میکنید مشکل از شماست همین افکار اشتباهتان است که باعث میگردد آن پلیس آمریکائی بی دغدغه پایش را روی گردن یک سیاه پوست بی دفاع گذاشته آنقدر فشار دهد تا جان دهد و صدای خیلی ازمدعیان انسانیت هم بلند نشود.
       این آیات دقیقا آیات جهاد و ایستادگی در مقابل اینچنین وحشی هائی است.

    • فرانسیس پاورکاب : من شگفت دارم از این که اگر زرتشت در هزاران سال پیش از میلاد در شرایطی که هیچ “قانونی” برای بشریت وجود نداشت ظهور نمی کرد و چنین آموزه هایی را برای ما به جای نمی گذاشت که پس از هزاران سال بدون کوچکترین ناهماهنگی با شرایط امروز، همچنان پایه های انسانیت بشر را شکل میدهد. ” اگر وی نیامده بود براستی امروزه جامعه بشریت چه حالی داشت و در چه شکلی زندگی میکرد؟

     این تاثیر زرتشت بر کل تمدن جهان و کل ادیان است.

   • نیک تر از نیک نداریم.
    نیکی ، نیکی است.
    بدی هم بدی.
    این شعار نیست. زیربنای تعلیم خداوند است و اگر همین سه اصل رو رعایت کردیم انسان اشرف مخلوقاتیم در زمین.

   • شما فکر نکن خیلی میفهمی، اصلا هم هیچ چیز نمیفهمی، من در مورد زندگی شما قضاوت نمیکنم اما درباره این حرف های شما درباره شعار زرتشت قضاوتتون میکنم.
    بله، بله شما چطور خودتو انقدر بزرگ میبینی که یه چنین حرفی میزنی و چنین شعاری را زیر سوال ببری این شعار آنقدر قوی بوده است که هم در حمله مغول ها، هم اسکندر و هم شما عرب ها باقی مونده.
    بله مگه حتما باید یک حرف قلمبه سلمبه باشه، همین اصل برای زنذگی کافیه شما که میگی هرکس خودش میتونه این شعار رو بسازه و درک کنه، پس هر کس که این شعار را قبول داشته باشد باید بفهمد که این شعار را چگونه در زندگی خود عملی کند.
    لطفا شما هیچ نظر غیر منطقی ای نده

 2. جناب مدیر سایت من متوجه منظور شما ازاندیشه و گفتار و کردار نیکتر نشدم لطفا برای دو نمونه گفتار نیک: فحش ندهید- دروغ نگویید و دو نمونه کردار نیک: دزدی نکنید- ظلم نکنید. گفتار و کردار نیکتر را بیان کنید

  • مدیر سایت

   انسان می تونه برای جواب سلام فقط بگه: سلام علیکم و می تونه بگه: سلام علیکم و رحمت الله. خب دومی گفتار نیک تره. انسان می تونه به احترام پدرش فقط نیم خیز بلند بشه و می تونه تمام قد بلند بشه که دومی کردار نیک تره

   • تمامی اعمال نیک و نیکوتر و نیکوترین که صفت تفضلی و عالی هستند در زیر مجموعه اعمال و گفتار و پندار نیک قرار می گیرند و چیزی فراتر از این دایره نیستند.

   • خب معلومه که کارهای نیک و نیک تر وجود داره اما الان نمیفهم شما داری از چی دفاع میکنی. خب بله هم نیک داریم و هم کار های نیک تر اما همش را میگم کار نیک مثلا اگه دوتا کار را باهم مقایسه کنیم خب احتمالا یکیش نیک تره اما، وقتی یه نفر اون کار نیک تر رو میکنه، فرض کنید یه نفر بی خبر از این نیک و نیک تر اون شخص بیاد و این کار نیک رو ببینه، خب اون میاد میگه چه کار نیکتری انجام دادی!!!
    نه میگه کار شما نیک است و همه کار های خوب و نیک را ما میتونیم بذاریم تو یه دسته که کار های نیک است

 3. اردویسر اناهیتا

  تا وقتی یک نمونه وجود نداشته باشد صفت تفضیلی بی معنی هست پس توصیه به عمل نیک تر به چه دردی میخورد ؟
  فرهنگ اسلام نیک تر از فرهنگ جاهلی است اما این فرهنگ نیک نیست پس هر نیک تری نیک نیست !
  اندیشه اسلامی نیک تر از اندیشه مسیحی است اما این اندیشه میتواند نیک نباشد …
  نه برخاستن و نه نیم خیز شدن و نه سلام کردن رفتار نیک به حساب نمیاد و فقط یک سنت باستانی و دینی بی معنی هستند ، پس با اینها مثال نزنید !

 4. از دیدگاه بنده این سپند ایدئولوژی بسیار ارزشمندیست،اساسا خوشبختی انسان در گروی این سپند قرار دارد،با وجود این سپند دنیا گلستان خواهد شد،البته اگر بخواهیم! بدانیم که اصولا اعراب به مفاهیم سنگین تری نیازمند هستنداینها برایشان کم است اخه….!صرفا برای ما ایرانیان همین «سپند»ما را بس.

 5. مگه اسلام اومد همه چی اورد؟ همه دینا دست پرورده افراد بشرن

 6. سلام حرفای کلی هر دین مثل کردار و پندارنیک  مثلا

  با احکام جزئی تفسیر میشود

  پس کردار نیک برای یه خانم مثلا نوشیدن گوامیز ادراد گاو نر هست

  بخاطر تولد بچه  مرده  اوستا ج ۲ صفحه ۸۲۲

  • ببخشیدا اصلا کلمه نیک یعنی چی؟
   خب یعنی خوب پس چرا میگی یک کار بد برای یک نفر نیک هست، اینطور نیست که هر کس یه نیک برای خودش داره
   اونی که کار غیر نیک میکنه که دیگه نمیشه بگی این برای اون نیکه، لطفا این ها رو باهم قاطی نکنید

 7. آقایون آیا رفتاروگفتارو کردارنیک و خوب تعریف می خواهد?

  نیکی و خوبی در کردار راباغذای نیک و خوب مقایسه نکنید

 8. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  شوربختانه این جستار با سفسطه آغاز شده و یادداشت ها نیز بوی سفسطه میدهند. از این روی پاسخی نمیتواند داد.

  اگر کسی خواست، چه مدیر این وبگاه (سایت) چه هر کس دیگر من آماده گفتگو هستم به شرط آنکه فضا فضای سفسطه نباشد.

  • مدیر سایت

   اینطور کلی گویی کردن و بعد اظهار اینکه پاسخ نمی دهم، علمی نیست و چه بسا برخی بپندارند که نوعی فریب خواننده است

 9. چرا حمله می کنین به شعاری به این قشنگی ……به نظرم آدم با عقل وفطرت خودش می تونه نیکی رو پیدا کنه ….اسلام دقیقا گفته چی کار باید کرد ولی به نظرم به درد همه وهمیشه نمی خوره …..من گاهی برای رفع شبهات می رم تحقیق بیشتر میگن این آیه فلان موقع نازل شده وشرایط اون زمانو……..حالاچی آخه شما میگی ولایت فقیه ……خب ایشونم با عقل وفطرتش درباره بعضی چیزا نظر میده ومی بره مردمو به سمت نیکی ….همینه دیگه…….

  • مدیر سایت

   اگر عقل و فطرت آدم ملاکه چرا همه برای تشخیص نیکی از بدی یکسان فکر نمی کنند؟ حتی دزدها هم کاراشونو مطابق عقل می دونن. چرا فلانی داشته باشه اما من نداشته باشم؟

  • بله
   هر کس و در هر زمان نیک مخصوص خود آن وجود دارد درسته که خیلی از چیزای اسلام هنوز هم نیکه اما خیلی هاش هم برای الان نیست و از کجا معلوم اونایی که الان نیک هستن در آینده نیک هستن یا نه، اما شعار مخصوص زرتشت همیشه و در همه جا درست است.
   اصلا قرار بوده شما مطالب علمی بذاری نه عقیده های شخصی و حمله کردن به شعار یه دین دیگه

   • شما بر اساس شعار مخصوص زرتشت که میگید
    چطور میخواهید ازدواج با محارم رو که در زمان ساسانیان
    رواج داشته را توجیه کنید ؟؟؟
    اسنادش به فراوانی در این سایت وجود داره

 10. اینی که شما گفتی توجیه نه عقل یا فطرت ……..اولا ک فطرت جز آموزه های اسلامم هست دوما اگه عقل وفطرت انسانها متفاوت عمل می کنه چرا برا همشون ی دین امده؟؟؟؟؟؟……….برخی ها فطرتو زیر پا میذارن وبه ندای عقل گوش نمی دن .این دلیل عملکرد متفاوته

 11. سلام…. اسلام هم میگه امر به معروف و نهی از منکر…. فکر کنید اسلام نبود….. کسی نمیفهمید باید امر به معروف کرد؟؟؟؟ دیگه اصل خودتونو زیر سوال نبرین

 12. درود فراوان
  در جوامع غربى دروغ دروغه دزدى دزدیه کشتن انسان گناهه حالا انجامش از نظر خود مجرى هم گناهه ولى مشکل ما اینه که به ما اجازه داده شده به اسم مصلحتى دروغ بگوییم به نفع اسلام غارت کنیم و براى رفتن به بهشت … انجام بدیم و از نظر خودمون کاملا حق داریم. در صورتى که ١۵٠٠ سال قبل از اسلام تمام این اموزشها به اجداد ما داده شده که متاسفانه با سهل انگارى گروهى از میراث داران به دست نابودى سپرده شد وبعد از تحصیلات عالیه دوباره مجبور به شروع ابتدایى تحصیل کردیم. ممنون

 13. امروز رو در نظر نگیریم ۶ هزار سال پیش که زرتشتیها این شعار رو داشتن توی کدوم کشور این چیزا رو میدونستن؟

 14. با سلام ؛ و اما بعد :

  http://offer13.blog.ir/post/16

  این شعار بیانگر هیچ چیز نیست .

 15. هیچ کلمه ای است که ماهیتش را خود کلمه مشخص کرده و مقایسه ارزش هیچ با ارزش هیچ کلمه یا جمله ای دیگر از جمله گفتار و پندار و کردار نیک در لغت بی معنی و پوچ است
  هیچ = هیچ
  نیک = نیک
  نیک متضاد بد است چون معنی دارد اما هیچ بی معنی است و با نیک یا بد قرابتی ندارد و از درون تهی است
  گفتار و کردار و پندار نیک چه جایگزین بهتری دارد ؟ مخالفانش بگویند !

  • با سلام ؛ خانم پگی بعد از مدتی بر گشتید ، فکر کردم شما هم به سرنوشت آناهیتا و عبد الحق و … دچار شدید . در وبلاگ گذاشتم که اینها را در انجیل شیطان هم میتوان دید . شما میتوانید در ایمیلی به ریچارد داوکینز ( از مشاهیر بی خدایان) [ با توجه به این که انگلیسی تان هم خوب است ] بپرسید آیا این سه پند مورد تأیید شماست ؟ قطعا خواهد گفت بلی ! . میتوانید در ایمیلی به سازمانهای mi6 و یا cia این را بپرسید ، خواهند گفت که بلی این درست است . حال این نیکی یعنی چه ؟ آیا هیتلر کار نیک انجام نمیداد ؟ آیا داعشیان خود را نیکوکار و ما شیعیان را رافضی نمیدانند ؟ قطعا هیتلر از نظر مردم آلمان و ژاپن و … نیکوکار اما از نظر آمریکا و انگلیس و … بد کار ربوده است .
   به قول شهید مطهری : آخر این نیکی چه هست ؟ .
   در آیات قرآن داریم که اهل کتاب با این عمل به کتابها و آیین های تحریف شده شان نمیتوانند رستگار شوند .

   • بله باید از شما اجازه بگیرم ؟ شما چقدر پیگیر سرنوشت بقیه میشوید !!مگر سرنوشتشان چه اشکالی داشت ؟
    نیکی در اسلام با نیکی در زرتشتی یا مسیحی یا یهودی چه تفاوتی دارد ؟
    اول پاسخ این سوال را بدهید تا برسیم به حرفهای شما که سراسر توجیهی غلط است

    • با سلام ؛ شهید مطهری : آخر این نیکی چه هست ؟ .
     نیکی یعنی چه ؟ :
     ۱ : هرکاری که به نظر فرد خوب بیاید … هیتلر نیکو کار .
     ۲ : هرکاری که به نظر جمعی خوب بیاید … سلفی ها : داعشی شدن نیکوکاری است .
     ۳ : هرکاری که به نظر جمع کثیری خوب بیاید … اکثر مردم اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری خلق چین : کمونیسم نیک است . [ این یعنی مذهب و … همه خرافه اتد ]
     ۴ : هرکاری که کتاب دینی توصیه کند … ؟؟؟ کدام کتاب دینی ؟
     گاتها الهی ؟
     انجیل الهی ؟
     تورات الهی ؟
     قرآن الهی ؟
     اختلاف بین کتب الهی … تقدس آتش در گاتها در بقیه نه … امشاسپند آرمیتی … اشه وهیشته … آذر … در بقیه نه … پیامبری به نام زرتشت … در بقیه نه .
     نیکی یعنی چه ؟ کدام یک از موارد فوق یعنی نیکی ؟ ملاک چیست ؟ .
     رستگاری در اسلام یعنی عمل به انچه که خداوند فرمان داده است … وحی و کتاب الهی زرتشتیان کو ؟ . طبق قرآن تمام اهل کتاب برای رستگاری باید مسلمان شوند . چون کتابهایشان تحریف شده و دینشان ناقص است :
     http://offer13.blog.ir/post/18
     البته مورد فوق یکی از گوشه های این آیین است .
     سهمیه کامنتهای من تمام شد … جواب بقیه کامنتها را سؤال را در وبلاگ بگذارید تا بتوانم جواب دهم … بعضا جوابها طولانی است و اینجا نمیتوان گذاشت … اگر هم چند کامنتش کنم سهمیه تمام میشود … بله ، به لطف همین بسم الله الرحمن الرحیم ، برای همه جواب دارم . در ضمن از حرفهای من بد برداشت نکنید .

 16. من نپرسیدم رستگاری در اسلام را ! پرسش من روی همین نیکی متمرکز هست و همچنان همان را از جنابعالی دوباره می پرسم .
  نیکی در اسلام چه هست ؟
  نیکی در اسلام یعنی چه ؟
  نیکوکار در اسلام به چه کسی می گویند ؟
  مظاهر نیکی در اسلام چگونه تبیین میشوند؟
  اعمال نیک در قران چه هستند و چگونه تعریف میشوند؟
  مجموعه اینها تصویر درستی از مفهوم نیکی در اسلام به من مخاطب میدهد تا بدانم نیک در اسلام چگونه معنایی دارد
  نیکی مفهوم متناقض و متفاوتی در ذات و عقل سلیم بشر و ادیان الهی ندارد که هر جایی یک معنی بدهد آیا کشتن افراد بیگناه اعم از یهودی و غیریهودی بدست هیتلر بدون هیچ دلیلی در ذات شما و با عقل شما و از نظر دین شما نیک است ؟
  همین سوال را از یک یهودی و مسیحی و زرتشتی هم میتوان پرسید که آیا این کار هیتلر در ذات شما و از نظر عقل شما و از نظر دین شما نیک است ؟ اگر نیکی معانی مختلفی داشته باشد در آن صورت خود کلمه نیک مفهوم واقعی و مطلق ندارد و خداوند که در ادیان الهی مختلف بابت آن پاداش میدهد به همه انواع و اقسام متناقض پاداش میدهد و معیار ذات و عقل و دین اهمیتی ندارد ، در حقیقت نیکی شامل بدی هم خواهد بود درصورتیکه خود کلمه نیک نسبی نیست و ۱۰۰ درصد پاک شده از بدی است و بدی صددرصد فاقد نیکی است .
  لطفا کلی گویی نکنید حالا که بحث میکنید روی یک موضوع جزء متمرکز شوید
  فردا سهمیتان را بنویسید

  • با سلام ؛ خانم پگی شما جواب مرا ندادید ، نیکی از بین چهار معیاری که من گفتم کدام است ؟ معیار نیکی کدام است ؟
   لطفا بیان کنید که معیار نیکی در نظر شما کدام یک از این چهار معیار است ؟ .

 17. جناب offer من موافق گفتار و پندار و کردار نیکم شما هستید که آنرا نقد میکنید پس شما بگویید گزینه ای بهتری از آن دارید ؟ و اگر دارید بگویید که چیست ؟ من هم مشتاقم بهتر ازآن بیابم تا کاملتر رفتار و عمل و فکر کنم !

  • با سلام ؛ خانم پگی منظور از این نیک در این سه پند از نظر شما کدام یک از این چهار مورد است که بیان کردم ؟ معیار نیک چیست ؟ شما ابتدا بگویید معیار نیکی چیست ؟ .

 18. سلام. یه سئوال اگه بی دین باشیم مشکلی نداره؟

 19. چه تفسیر ناشیانه ایی از گفتار نیک ، پندار نیک ، اندیشه نیک میفرمایید .
  لابد همینطوری قرآن را هم تفسیر میکنید ؟
  پس کسی هم نسبت به همسر و فرزندانش اظهار محبت نکند، چون همه میدانند که هرکسی باید
  همسر و فرزندانش را دوست باشد.
  و کسی هم در دادگاه سوگند راستگویی نخورد، چون همه میدانند که در دادگاه باید حرف راست گفت.
  چرا الله در قرآن به اسب و درخت و زیتون و قلم سوگند میخورد ؟
  مگر بالاتر از الله هم وجود دارد که در برابر او سوگند بخورد ؟
  قطعا این کاتب قرآن هست که از جانب الله قسم میخورد تا سعی کند ادعایی را که نمیتواند ثابت کند،
  با سوگند خوردن قابل باور کند. ….

  • مدیر سایت

   بارها گفته ام و بار دگر می گویم: در یک کامنت یک موضوع را مطرح کنید تا بتوان جواب داد
   جا داره بار دیگر نوشته ام را بخوانید. بحث اصلی من اینه که نباید صرفا کلی گویی می کرد به گفتار و کردار و اندیشه نیک. در اسلام هم همینها آمده بلکه یک پله بالاتر: گفتار و کردار و اندیشه نیکوتر. اما سخن اصلی ام اینه که ریزتر باید گفته میشد که چه چیزهایی نمونه ی گفتار و کردار و اندیشه نیکو است؟ اسلام که به این موارد اشاره می کند، موارد آنها را هم بیان میکند: محبت به همسر و فرزندان، سوگند راست خوردن در دادگاه و…

 20. شعارهای الله اکبر و لا اله الا الله چه سودی دارند ؟
  آیا مسلمانان بعد از ۱۴۰۰ سال نفهمیده اند که الله بزرگترست و هنوز آنرا تکرار میکنند ؟

  • مدیر سایت

   در دنیازده نشدن و توجه به معنویات خیلی اثر داره. اگر بهفمن که الله بزرگتره، به دستوراتی که داده بیشتر عمل میکنن

 21. ظاهرا فاصله زمانی ظهور زرتشت و زمان حال را در نظر نگرفته اید.
  شاید انسانهای کهن در چندین هزارسال پیش نمیدانستند که دروغ گفتن بد هست ، بهمین دلیل در گاتها
  آنرا شکافته و بارها بشدت از آن نهی شده و آنرا منشاء اکثر تبهکاریها معرفی کرده.

  ولی اگر انسانها در زمان کنونی بالاخره فهمیده اند که دروغ گفتن و دزدی کردن بد هست ،
  پس چرا در ایران اسلامی بیشتر از گذشته های کهن دروغ میگویند و بجای دزدی ، اختلاس میکنند ؟

 22. نقد آیات قرآن ، توهین به اسلام نیست. هراس شما از آشکار شدن حقیقت اسلامه.
  هیچ مسلمانی هم نمیتواند ثابت کند که قرآن کلام خداست ، اگر توانسته بودید
  تابحال همه عالم مسلمان شده بودند و هیچ فرقه ایی هم در آن وجود نداشت. …

  • مدیر سایت

   خیلی ها در مورد برده داری در قرآن سخن گفتن و حذف نکردم اما شما تعابیر خوب بکار نمی بری
   اینکه میگید اگر میتونستید ثابت کنید قرآن کلام خداست، همه مسلمان شده بودند من هم میگم اگر زرتشتیها تونسته بودن ثابت کنن دینشون برحقه همه زرتشتی شده بودن و اگر مسیحیها و….
   نه دوست عزیز چنین نیست

   • اصلا این ها همش به خدای یگانه وصل میشوند و کلام حق هستند اما این دلیل نمیشه که خود دین را نداشته باشیم. اکه قبول دارید جوابمو بدید.
    و حالا جواب کامنت شما،اولا که همونطور که چندین بار گفتم،دین زرتشت مال هزاران سال پیش تر از اسلامه و این خودش یه دلیله برای کمبود اطلاعات اون و همینطور بعد از این همه جنگی که با این دین شده،خب معلومه که خیلی اطلاعاتی ازش نمونده و تازه اگر این دین الان کامل کامل بود احتمالا شما نمیتونستید این حرف ها را بزنید.

 23. اگر چنین نیست چرا برا بار سوم سانسور میکنید و از نقد قرآن واهمه دارید ؟…

  • مدیر سایت

   آداب بحث را رعایت نمیکنید. رعایت ادب نمیکنید
   نباید سخنان کتابهای آسمانی را بگید محتوای آنها خنده دار هستن

 24. چطور شما میتوانید جوسازی کنید و بگویید که زرتشتیان, احادیث امامتان را دزدیده اند،
  http://www.raherasti.ir/3092/
  ولی اگر کسی بگوید ، آیات قرآن خنده دار و دزدی از تورات و انجیل هست ، بی ادبی محسوب میشود ؟
  عجب مسلمان هفت خطی هستید، با سانسور به در و دیوار میزنید تا واقعیتهای دینتان افشاء نگردد .

 25. هیچ مطلب مفید و منطقی در سایت وجود ندارد ، همه سفسطه و مغلطه کاری

  هیچ تفکری با مطالب این سایت ذره ای روشن و آگاه نمیشه

  حتی به اندازه جابجائی پر مرغی

 26. پاشا شما لطف کن در مخالفت با ازدواج با محارم که بین مجوس بوده
  و در این سایت آمده و مدارکش موجوده سندی بیار
  و ثابت کن به قول خودت سفسطه و مغلطه هست و اینگونه نبوده
  و الا خودت میشی سفسطه گر

  • بسیار عالی

   بهتره یه نگاه به دو فعل انتهای جمله اول و سوم تون بندازید « بوده و نبوده »

   دارید از گذشته بسیار دور حرف میزنید ، « تائید و رد » این موضوع هیچ

   کمک و ربطی اندازه ی ارزن به زمان ، اقتصاد ، تاریخ و مذهب و تفکر کنونی کشور نمیکنه و نداره

   عجیبه تو این برهه زمانی که تعدد مسیحت بیشتر از مسلمانان است ، یهودیت داره دنیا رو قبضه میکنه و توده ی عظیمی بی دین هستند و شاخه های تندروی اسلامی جنگ طلب هستند

   سایت سالها با کنکاش در خط به خط تاریخ کمر به زیر سوال بردن احکام هزاران سال پیش زرتشت داره

   اگرنه پیروان زرتشتیان در جهان ۲۰۰ هزار نفر هستند و تا الان هم سودای جهانخواهی نداشتند

   • پاشا هزار و چهارصد سال قبل در مقابل تاریخ کهن بشریت
    آنچنان بسیار دور هم نیست
    راحت بگو علیه ازدواج با محارم بین مجوس که در این سایت آمده
    مدرکی ندارم و آسمان ریسمان نباف
    این یعنی سفسطه گری
    تاریخچه سلسله های مجوس پر از جنگ طلبی است
    پس زمانی که قدرت داشتند اتفاقا بسیارهم سودای جهان خواهی داشتند

    • مشکل امثال شما ازدواج محارم ، جنگ طلبی و این موارد نیست

     شما رو با ۱۴۰۰ سال پیش تون تنها میذارم

     تا با اصلاح ش ، فرداتون را راحت بسازید

     • پاشا حالا بودی کجا؟
      اون آیینی نیاز به اصلاح داشت که زمانی
      ازدواج با محارم رو ترویج میکرد
      البته پیروانش بعدا اصلاحش کردند

    • چقدر بیسوادی که سرت فقط تو مطالب این سایت چرخ میزنه .
     به اندازه کافی دروغی بودن افتراءزنیهای مسلمانان ثابت شده .
     به کوروش که میرسه مردوک ، مردوک راه میندازید ،
     به زرتشتیان و بهاییان که میرسه به آنها تهمت ازدواج با محارم میزنید ،
     تا لواط کاریهای مسلمانان و ازدواج آنها با دختران ۹ ساله را پنهان کنید .

     از زمانیکه اسلام با جنگ و خونریزی وارد ایران شد ، ایران نه تنها فقط کوچک و کوچکتر شد بلکه مردمش به لطف اکثر پادشاهان مسلمان بی لیاقتش دیگر یک روز خوش ندیدند.
     و عراق و افغانستان را هم که جزء ایران بودند، در جهل و تاریکی فرو برد و سوریه و مصر را هم بعد از اسلامیزه و عربیزه شدن در کام جنگها انداخت .
     البته بجز ۵۰ سال سلطنت محمدرضا شاه و پدرش که توانست یک آرامش نسبی در منطقه فراهم کنند و ایران را از تجزیه شدن و کوچکترشدن نجات دهند .
     ولی با آمدن خمینی، دوباره منطقه مسلمان شده خاورمیانه در کام بحرانها و جنگها فرو رفت و هیچ چشم اندازی از صلح و آرامش در آن دیده نمیشود ​.

 27. پس چرا کامنتهای سنددار منو منتشر نمیکنی مردک اجنبی ؟

 28. ظرفیت انتقاد از دین اجداد تونو ندارید ؟
  تحریرالوسیله رو مگه من نوشتم که رعایت نمیکنم ؟
  حتما بعقیده شما فقط باید بریم ببینیم که تو کتاب ۵۰۰۰ سال پیش وندیداد چی اومده
  بعد بزنیمش تو سر زرتشتیها ؟
  اینم بار چهارم آقای سید عالم ربانی ؛
  کسیکه زوجه اى کمتر از نه سال دارد وطى او براى وى جایز نیست چه اینکه زوجه دائمى باشد و چه منقطع ،
  و اما سایر کام گیریها از قبیل لمس بشهوت و آغوش گرفتن و تفخیذ اشکال ندارد هر چند شیرخواره باشد ،
  و اگر قبل از نه سال او را وطى کند اگر افضاء نکرده باشد ( راه حیض و غائط او را یکی نکرده باشد)
  بغیر از گناه چیزى بر او نیست ” .
  تحریر الوسیله آیت الله خمینی ، مسئله ۱۲

  • مدیر سایت

   چندین بار در مورد این فتوا نوشته ام
   در این مورد با آیت الله صانعی صحبت کردم. ایشون گفت: آیه و روایتی در این باره وجود نداره و این، برداشت حضرت امام است و آیت الله صانعی چنین چیزی را حرام می دانست.
   دیدگاه یک نفر را نباید بحساب اسلام گذاشت
   من که در مورد وندیداد میگم، از باب انتقاد به اصل دین زرتشتی نیست، چون بارها گفته ام که ما نمیدونیم دین زرتشتی چیه تا بخواهیم نقدش کنیم بلکه در این سایت زرتشتیها را نقد می کنم چنانکه در بالای سایت آمده است.

  • خانم سارا این همه کامنت سنددار سنددار میکردین این بود سندتون؟
   قرار شد با سند و مدرک مطالبی را که مربوط به ازدواج با محارم بین مجوس بوده
   و در سایت آمده را نفی کنید پس چی شد ؟

 29. من وارد بازی پلید مسلمانان نمیشم هر چند متاسفانه زمانی خودم مسلمون بودم.
  پس سند از نظر تو اینه که فقط بری تو کتابهای ملاهای عمامه بسر و سیدهای تازی زاده
  دنبال مطالب زرتشتی ستیزی بگردی ؟
  این بی نزاکتیها رو از کتاب مقدست یاد گرفتی ، مجوس مجوس راه انداختی ؟
  مسلمون بت پرست ، امام تون تازه ۳۰ ساله که از دنیا رفته ،
  اگه عرضه جواب دادن به بی اخلاقی های دینتون نداری ،
  حداقل اگه وجود داشتی ، وقتی امامت زنده بود میرفتی ازش سوال میکردی
  مگه میشه ، مگه داریم ازدواج با دختر شیرخواره ؟

  • خانم سارا اولا که خیلی از مطالبی که در این سایت آمده و در مورد
   این هست که زمانی ازدواج با محارم در بین مجوس رایج بوده
   به استناد منابع خودشون و منابع تاریخی هست !
   شما هم اگر توانش را داری که نداری از نظر من !
   از منابع خودشون و منابع تاریخی سند بیار در نفی مطالبی
   که در این سایت آمده و مرتبط با ازدواج با محارم بین مجوس بوده
   پیش کشیدن بحث های فرعی نشان میده عاجزی از اثبات ادعاتون
   دست و پازدن شما قابل مشاهده هست

 30. مسلمون سنگ پرست, بقدر کافی به این یاوه گویی ها و افترازنیها علیه زرتشتیان باستان جواب داده شده ،
  اگه چشم بصیرت داشتی ، می دیدی .
  ولی من هنوز جُربزه ازت ندیدم که بی اخلاقیهای جنسی دینت رو پاسخ بدی ؛
  پیمان همسری یک پیامبر با دختر هفت ساله :
  رسول الله ، پس از رحلت خدیجه و دو سال پیش از هجرت با عایشه در حالیکه هفت سال
  داشت ، پیمان همسری بست و در حالیکه ۹ سال و دو ماه داشت با او در مدینه همبستر شد .
  کتاب زندگانی پیامبر ما جلد ۸ ، ترجمه جلد ۲۲ بحارالانوار

  • ببین سارا جای این بازی ها سعی کن ادعایی را که قبلا کردی اثبات کنی
   به فحش دادن نه چیزی رو ثابت می کنی
   نه چیزی از ما کم میشه نه چیزی به شما اضافه میشه
   با این روشها نمی توانی از ادعایی که قبلا کردی شانه خالی کنی
   فقط اینجا شدی وسیله مضحکه

   • من حرف های هیچ کدوم از شما رو نه میدونم و نه قبول دارم اما میدونم که همه ی پیامبرها حتما آدم های خوبی بودن که اسمشون پیامبره پس به پیامبرهای هم دیگه گیر ندهید، چون حتما خدا خودش میدونسته که اونا رو بکنه پیامبر و شما در حد اونا نیستید که دربارشون نظر میدهید و از اون مهم تر اینکه همه پیامبران بدون استسنا هدفشون این بوده که بگن خدا وجود داره و حالا اینکه دینشون چی بوده دلیل بر چطور بودن خدا یا خود اون پیامبرا نمیشه همه پیامبرها دینشون فقط برای خداونده منظورن اینه که این دینو برای این ساختن چون خدا بهشون گفته.
    پس فقط به نواقص دین ها بپردازید این حرف اول و آخر تو این سایته. اینکه ما دین رو برای این داریم که خدا اون رو به ما گفته و همه ما قبول داریم که خدا هست و هست و هست…

    • مدیر سایت

     درسته همه پیامبران خوب بودن اما اگر بخواهیم از آنها پیروی کنیم باید حرفهای آنها به ما رسیده باشه که پیروی کنیم

   • کدوم ادعا ؟ چی میزنی ؟
    بجای متلک انداختن، به سه مورد از بی اخلاقیهای دینت که گفتم جواب بده ؟
    مگر محارم و بت پرستی و خداپرستی را فقط تازی پرستان تعریف میکنند ؟
    اگر یه کم حال تحقیق کردن داشتی ، میرفتی میدیدی که
    زرتشتیان، دختران عمو و خاله را هم محرم خونی میدانند و با آنها ازدواج نمیکنند ،
    چه رسد با خواهران خود. کشورهای اسلامی پُر است از کودکان ناقص الخلقه جسمی و روانی
    که حاصل حلال دانستن دختران عمو و دایی و خاله ست .
    فقط در فامیل و همسایگی خودم ۱۵ مورد ناقص الخلقه هست .
    در جامعه زرتشتی حتی یک مورد قتل ناموسی و کودک همسری هم نمیتوانید پیدا کنید ،
    وگرنه مدیر سایت آنرا به کهکشانهای دیگر هم ارسال کرده بود .
    ولی ناهنجاریهای فجیع اسلام در قرن ۲۱ هنوز موج میزنند و مسلمانان بیگانه ایی همچون
    مدیرسایت ، برای انحراف اذهان از خرافاتها و سنتهایشان سعی در تخریب ادیان دیگران را دارند .
    این در حالیست که داخل جوامع اسلامی ایران و افعانستان و عراق و غیره مملو از
    ناهنجاریهای قتلهای ناموسی و ازدواج دادن تحمیلی دختران خردسالست.
    https://www.mojnews.com/بخش-اجتماعی-۵/۱۹۵۱۹-ایران-جزء-کشور-در-قتل-های-ناموسی-ماموریت-مردان-کنترل-محدود-کردن-زنان-است#gsc.tab=0
    حتی مجلس نمایندگان اسلامی هم با لایحه منع ازدواج کودک همسری هم مخالفت میکنند ،
    چون آنرا سنت الهی میدانند .
    https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-۶۲/۳۲۹۹۵۰۷-آمارهای-تکان-دهنده-ازدواج-کودکان-زیر-سال

    • مدیر سایت

     من مدافع اسلام هستم نه مسلمانان

    • سارا من چی میزنم یا شما ؟
     اولین پیامی رو که گذاشتی نگاه کن در مورد
     ازدواج با محارم گفتی تهمت بوده
     منم خواستم خلاف اسنادی که در سایت هست
     سند بیاری و ثابت کنی تهمت بوده که نتوانستی !
     بعد هم اینجا بحث سر احکام هست نه افراد که
     هی مسلمان و زرتشتی میکنی !
     اگر به خودت زحمت میدادی و مطالب این سایت رو
     مطالعه میکردی می دیدی بحث سر ازدواج با محارمی
     مثل مادر و خواهر و دختر هست که زمانی بین مجوس بوده
     نه دختر عمو و دختر خاله !
     من بی اخلاقی در دینم ندیدم که بخواهم توضیح بدم
     در موردش !

    • چند روزه وقتی نظرات اینجا رو می خوانم خانم سارا
     متوجه شدم مدل نوشته های شما و خانمی به اسم ثریا
     و آقایی به اسم حسام که نظر دادند و رفتنشون
     مثل هم هست حتی هرسه از کلمه بی نزاکت
     استفاده کردید تشابه عجیبیه !
     منم نظر قبلی رو با اسم دوست عزیز آقا اکبر گورکانی دادم
     بگم خیال نکنی من دوزاریم کجه
     خخخخخخ
     با عرض پوزش از برادر آقای اکبر گورکانی

 31. آنچه عقل می گوید، شرع هم همان را می گوید! همیشه عقل سلیم راه گشاست، مابقی……!
  لذا توصیه می کنم حتما” بیاناتِ دکتر الهی قمشه ای را در این مقال، مطالعه کنید. کاملا” شفاف و راه گشاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code