خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام آوردن ایرانیان / مسلمان شدن ایرانیان بدون ترس / جانفشانی ایرانیان در راه اسلام پس از شناخت آن

مسلمان شدن ایرانیان بدون ترس / جانفشانی ایرانیان در راه اسلام پس از شناخت آن

به قلم احمد کسروی (درگذشت: ۱۳۲۴ش)
کسانی اگر می پندارند که ایرانیان از ترس جان مسلمان شدند، نادانی خود را نشان می دهند. تاریخ بهترین گواه است که ایستادگی و مردانگی، بیش از آن نمی شد که مردم این سرزمین در برابر تازیان نشان دادند و تنها نیروی خدایی اسلام بود که آن کوشش ها و مردانگی ها را بی نتیجه گذاشت.
پس از آن هم که تازیان  به ایران در آمدند، ایرانیان تا می توانستند دشمنی با اسلام می نمودند. کسی هم آنان را ناگزیر از مسلمانی نمی کرد. چیزی که هست کم کم مردم به چگونگی آن دین خدایی پی برده به او گرویدند و از روی باور آن را پذیرفتند و چنانکه گفتیم در راه آن به جانفشانی برخاستند.

منبع: مجله پیمان، شماره ۳، دی ماه ۱۳۱۲ش

مجله پیمان ص 6

مجله پیمان ص ۶

شناسنامه مجله پیمان

آذر ۱۳۹۷

همچنین ببینید

پرویز رجبی

دلیل نشر سریع اسلام در ایران

از زبان دکتر پرویز رجبی اگر از من بپرسند نظر تو (در باره ی گسترش …

۴ نظر

 1. کجای این عکس شکل یک مجله هست ؟
  خُب این مجله پیمان چاپ دستگاه شما نگفته که پس چرا احمد کسروی فجیعانه
  بجرم اهانت و ارتداد توسط سازمان فدائیان اسلام برهبری حجت الاسلام سید نواب صفوی
  و با حمایت سایر مراجع بقتل رسید ؟

 2. درود بر شما
  جناب احمد کسروی برداشت خودشان از تاریخ را اظهار کرده اند و این سند تاریخی نیست .
  اعراب بیانگرد بدوی بدور از تمدن که فرق بین کافور و نمک و توفیر بین سیم و زر را نمی دانسته اند واقعا چه افکار روشن و خرد دانایی داشتند تا بتوانند ایرانیان پاک ضمیر و متمدن را جذب اسلام خودشان کنند !؟
  ان همه قنل و جنایت و کشتار و غارت و تجاوز و اسارت و بردگی تنها توفیق این حملات وحشیانه ی اعراب به ایران مقدس بوده است و تمام .
  ضمنا ایرانیان پاک سرشت اگر به اسلام گرویدند به دلیل رفتار حسنه و انسانی اهل بیت پیامبر اسلام بوده است کما اینکه اکثریت سپاه جناب مختار از ابرانیان پاک سرشت تشکیل شده بود .
  یا حضرت زرتشت

  • مدیر سایت

   سخن کسروی را بعنوان سند نقل نکردیم

   عربهایی که غسل میت با کافور یکی از واجبات آنهاست و نیز این همه درهم (از جنس نقره) و دینار (از جنس طلا) در دستشان بوده، مگر ممکنه این چیزها رانشناسند؟
    

 3. اهمیت سخن کسروی

  اهمیت سخنان کسروی از این نظر هست که ایشان جزء دوستداران زرتشت بودند ودر کتب خود از زرتشت بزرگ به نیکی یادکردند واهمیت سخنان ایشان از این نظر هست که ایشان به پارسی سره مینوشتند واز لغات عربی استفاده نمیکردند پس یک شخص زرتشت ستیز ویا یک شخص عرب دوست چونین سخنانی نگفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code