+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / می خواهم زرتشتی شوم
می خواهم زرتشتی شوم

می خواهم زرتشتی شوم

به قلم مدیر سایت
فرض کنیم نژادپرستی در من آنقدر قوی است که چون زرتشت ایرانی بوده، می خواهم دین اسلام با آن منطق استوارش را کنار گذارم و زرتشتی شوم. هرچند پیامبران ایرانی دیگر را نیز سراغ دارم!
هردینی باید دستورها و احکامی داشته باشد. اگر دینی بگوید: در همه چیز به عقل خودتان مراجعه کنید، چنین دینی بی فایده است؛ زیرا اگر این دین نباشد، انسان ناچار به عقلش مراجعه خواهد کرد.
از دوستان عزیز زرتشتی انتظار دارم من را راهنمایی کنند که چگونه به دستورهای زرشت و دینی که او آورده، دست پیدا کنم؟ تا آنجا که می دانم حتی یک کلمه را نمی توان ثابت کرد که برای زرتشت است. همچنین هیچکدام از جشنها و آیینهای کهن ایرانی مانند نوروز و جشن مهرگان و امثال آنها را نمی توان اثبات کرد که زرتشت بنیانگذار آنها بوده یا تأیید کرده است. چگونه می توان از دینی که هیچ چیز آن به ما نرسیده، پیروی کرد؟!

چگونه می توان زرتشتی شد؟!
هیچستان

۲۰۹ نظر

 1. الف – آیه مبارکه به شرح ذیل است:

  «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُمْ فَیُضِلُّ اللَّهُ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدی مَنْ یَشاءُ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ» (ابراهیم – ۴)

  ترجمه: هیچ پیغمبرى را جز به زبان مردمش نفرستادیم، تا (احکام را) براى آنان بیان کند، و خدا هر که را بخواهد گمراه، و هر که را بخواهد هدایت مى‏نماید، و او عزیز و حکیم است‏.

  معنا و مفهوم آیه این است که هیچ یک از پیامبران را از آسمان نفرستادیم. بلکه از میان مردم و اقوام برانگیختیم و با هیچ یک نیز به زبان جن، یا ملک، یا موجود ناشناخته یا زبان خارجی و … سخن نگفتیم، بلکه به همان زبان خودش و قومش که از میان آنان برانگیخته شده است سخن گفتیم. حال کجای این آیه نشان می‌دهد که محدوده‌ی رسالت هر نبی فقط همان محدوده‌ای است که با آن زبان سخن می‌گویند؟ به راستی وقتی حضرت موسی (ع) از مصر به فلسطین و بیت‌المقدس و از آنجا به دیار دیگر سفر نمود، زبان همه‌ی آنها یک چیز بود، یا گروهی ابری، گروهی عربی و گروهی به زبان‌های دیگر تکلم می‌کردند؟

  • ترجمه صحیح ایه بخوبی گواه مفهوم انست نه برداشت شخصی شما
   قومه یعنی قومش یعنی قوم خود پیغمبر
   لهم یعنی برای ایشان( برای قومش)
   چرا باید خداوند بخواهد به زبان جن یا هر موجودی برای انسان پیام بفرستد وقتی میتواند برای هر قومی با زبان خودشان پیامبری از بین خودشان بیاورد که جرفش را بفهمند
   خداوند در این ایه خیلی صریح و روشن سخن گفته
   فرموده از هر قومی پیامبری از خودشان و به زبان خودشان اوردم
   برای همین ادیان مختلف وجود دارد که پیامبرانشان با زبانهتی مختلفی وحی اوردن
   وانگهی همه این پیامبران از نوزادی و بدنیا امدن در کنطقه خودسان دیده شدن و هیچ کس فکر نمی کرده که به یکباره از اسمان فرو افتاده باشن که خداوند بخواهد بگوید که پیامبرام از اسمان فرو نیفتاده اند

 2. ب – اگر می‌خواهند در اثبات ضرورت زرتشتی‌گری ایرانیان به امر الله، رسول الله (ص) و قرآن کریم استناد کنند، پس باید ابتدا به آنها ایمان آورند. یعنی اول اسلام آورند. و سپس به آیاتش استناد کنند. حال کدام دینی امر می‌کند که لطفاً از این دین خارج شوید؟!
  ج – اگر به الله، رسول‌الله (ص) و قرآن اعتقاد و باور دارند، نمی‌توانند یک آیه را قبول کنند و آیات دیگر را نادیده گرفته یا رد کنند. همان قرآنی که فرمود با هر رسولی به زبان خودش و قومش تکلم می‌شود، فرمود: موسی و عیسی (ع) را برای قوم بنی‌اسرائیل فرستادم، اما حضرت محمد (ص) را برای همه بشریت فرستادم:
  « وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ کَافَّهً لِلنَّاسِ بَشیراً وَ نَذیراً وَ لکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ» (سبأ – ۶۸)
  ترجمه: و ما تو را یا محمد (ص) نفرستادیم مگر براى همه مردم جهان، تا آنان را (به پاداش کار نیک) بشارت دهى (و از عذاب کار بد) بترسانى. ولى مردم اکثراً نمى‏دانند.

 3. د – حال برگردیم به مسئله دین زرتشت و ایرانیت. اگر می‌خواهند بر ملیت زرتشت استناد کنند و ملیت را اولی بر دیانت بشمارند، در ایران انبیای دیگری نیز (مانند دانیال نبی و انبیایی که در تخت فولاد اصفهان مدفون هستند و …) نیز وجود داشتند، چه ضرورتی دارد که بین این همه نبی، ایرانی‌ها حتماً زرتشتی شوند؟
  اگر می‌خواهند به مقوله‌ی زبان استناد کنند، وضع بدتر می‌شود، چرا که زرتشت و کتابش اصلاً فارسی نبوده است. بلکه به زبان «اوستایی‌» مشهور است. زبان فارسی نیز از دوره‌ی هخامنشیان و در میان قوم آریایی رواج داشت که به سنسکریت و زبان اوستایی نیز نزدیکی‌داشت. و ایرانی و زبان فارسی نیز از همان دوران تشکل آریایی‌ها شکل گرفت.
  زبان اوستایی نیز زبانی بود که فقط در میان قومی در شرق ایران که دقیقاً ثبت نشده در کدام منطقه‌ی آن رایج بوده است.

  • ضرورتی ندارد که زرتشتی شوند ازادی انتخاب مهمه
   یعنی جبر نداشته باشن
   اگر بخواهیم تاریخی بگیم که در ان زمان که زبان مردم ایران منطبق بر زبان زرتشت و کتابش بوده و طبق فرموده خدا هم برای اون قوم زرتشت پیمبر امده و وحی و قوانینی اورده و این قوانین سینه به سینه از پدر به پسر رسیده حتی موقعی هم که زبان تغییر شکل یافته بطور موروثی قوانین زرتشت و اموزه هاش اجرایی شده تا حال
   همینطور که در اسلام و مسیحیت و یهودیت هم همینطور بوده
   اگر انطور باشه که نباید امریکایی به دین اسلام بگرود چون زبانش انگلیسی است نه عربی
   انتخاب ازاد مهمه

 4. ھ – بنابر این اگر زبان یک پیامبر ملاک باشد، اولاً در همان موقع نیز فقط اهالی یک منطقه از شرق ایران باستان مخاطب زرتشت بودند و به زبان اوستایی تکلم می‌کردند و نه همه‌ی ایران و ایرانی‌ها و ثانیاً بنا بر همین استناد و استدلال، تکلیف فارسی زبانان آن عصر، یا آذری‌زبان‌ها، کرد زبان‌ها، بلوچ زبان‌ها و … چه می‌شود؟ آیا باید برای آنان نیز پیامبری با زبان خودشان بیاید؟ اگر پاسخ‌شان مثبت است، پس زرتشت متعلق به همه ایرانی‌ها نبوده است. مگر نمی‌گویند که هر پیامبری مخصوص قومی است که به آن زبان سخن می‌گویند. لذا نه در گذشته [حتی زمان حیات شخص زرتشت] و نه در طول تاریخ و نه اکنون، زرتشت دین همه‌ی ایرانی‌ها نبوده و نمی‌توانسته باشد و نیست.

  • زبان هیچ پیغمبری ملاک نیست
   هر کس در دنیا ازاد به انتخاب هست
   چنانکه ادیان مختلف هم بخاطر هم ازادی انتخاب اورده شدن
   کسی در امریکا مسلمون میشه در چین مسیحی

 5. و – به رغم تحقیقات گسترده‌، تاریخ پیدایش زرتشت اصلاً مشخص نیست، چه رسد به زبان او و کتابش. برخی قدمت او را حتی شش هزار سال پیش بیان کرده‌اند. اغلب ایران شناسان ده تا یازده قرن قبل از مسیح را بیان کرده‌اند. ارسطو و اودوکسوس و هرمی پوس نوشته‌اند که زرتشت پنج هزار سال پیش از جنگ تروا می‌زیسته است. منابع دوران رواج زبان پهلوی، زایش او را سه قرن قبل از اسکندر مقدونی بیان کرده‌اند. در هر حال اصلاً معلوم نیست که چه زمانی و در کجا به دنیا آمده و به چه زبانی تکلم می‌نموده و با چه خطی می‌نوشته است؟

  جالب است که مدعیان ضرورت زرتشتی‌گری ایرانیان و نیز اسلام ستیزان، به اسلام که می‌رسند بهانه می‌کنند که دین ۱۴۰۰ سال پیش است، زبان کتابش عربی است و …، اما از ما می‌خواهند که به یک دین مربوط به شش هزار سال پیش یا بیشر، که اصلاً زبانش هم معلوم نیست برگردیم!

  • اتفاقا کتابش مشخص هست اوستا
   گرچه همه ان باقی نمانده وای همینقدر هم که هست برای اهل ایمان به این پیامبر کفایت میکند
   زرتشت حدود ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح میزیسته گرچه تاریخ دقیق ان مشخص نیست
   اتفاق هر چهار یا پنچ مکان ان در محدوده ایران است
   اذربایجان یا ری یا سیستان یا خراسان
   پس زرتشت پیامبری ایرانیست
   شما به هر دینی که دوست داری باش چه کسی شمت رو اجبار به داشتن دین زرتشتی کرده?

 6. ز – نکته‌ی آخر آن که اصلاً کتاب زرتشت چیست و کدام است که دست کم مطالعه کنیم. در اذهان عمومی کتاب «اوستا» را به عنوان کتاب او معرفی می‌کنند، در حالی که اوستا کتاب زرتشت نیست، بلکه در طی چند قرن توسط موبدان زرتشتی نوشته است. همین موبدان در جشنی کتاب زرتشت را سوزاندند و خود کتابی به نام او دادند که منشاء پیدایش دین «مجوس» شد. دینی که ازدواج خواهر و برادر و ازدواج با محارم در آن اجباری بود. و اوستایی که الآن در اختیار است که الحمدلله با آن اوستای موبدان قرون بعد از زرتشت نیز متفاوت است.

  خود زرتشتی‌‌ها مدعی هستند که نام کتاب اصلی «گاتها» است. که البته آن نیز به زبان فارسی نبود. بلکه به زبان یکی از اقوام شرق ایران که معلوم نیست کجاست بوده است. اما مهم‌تر این است که این کتاب اصلاً وجود خارجی ندارد که کسی بخواهد به آن رجوع کند.

  • بر فرض که اصلا توسط نزدیکان این پیامبر هم نوشته شده باشه
   مگه انجیل غیر از اینه
   جمع اوری وحی حضرت عیسی از زبان حواریون
   قران هم که در زمان حضرت محمد جمع اوری نشده بلکه در زمان عثمان این سخنان جمع گردیده است

 7. ح – انصافاً باید اذعان داشت که دعوت به زرتشتی‌گری به بهانه‌ی ایرانی بودن، دعوت به حماقت و سوق دادن به بی‌دینی است. چرا که اصلاً چنین دینی وجود خارجی ندارد که کسی بخواهد به آن رجوع کند یا نکند. و اگر مردم امروز بخواهند به نظریات اشخاص عادی به نام موبدان رجوع کنند، به همان فرضیه‌های فرویدیسم، داروینیسم، مارکسیسم، فمینیسم … که همه نشأت گرفته از نگاه مادی‌گرانه‌ی «ماتریالیسم» هست رجوع می‌کنند که دست کم چهار پنج جمله مفهوم یا احیاناً چند فراز قابل تأمل داشته باشد. چرا زرتشتی شوند که نه زبانش فارسی بوده و نه اصلاً کتاب معینی دارد؟

  آیا واقعاً انتظار دارند که یک انسان عاقل ایرانی، قرآن را با آن همه علوم در فلسفه، عرفان، احکام … و متکی بر استدلال‌های عقلی و وحی را رها کند و به جرم ایرانی بودن به خرافات برگردد؟! آیا این اهانت به شعور و فهم ایرانی‌ها نیست؟

  • دنبال چی هستی می خوای چه چیزی رو ثابت کنی ؟
   ایران دوتا ضربه خورد یکی حمله مغول و یکی حمله اعراب.
   وقتی اعراب مسلمان حمله کردن به دختر یزدگرد سوم و زنش تجاوز کردن و کتابخانه ها رو اتیش زدن پس از این دین توقع زیادی نمیشه داشت و انتخاب دین یک چیز اختیاریه

 8. این حرف شما توهین به پیامبری یکی از فرستادگان خداست که هم ایرانیست و هم کتابش اوستا طرفداران بسیار زیادی دارد که در حال حاضر دارن به همین کتاب عمل میکنن مگر انجیل یا قران فارسی نوشته شده یا تورات?
  زبان کهن ایران همان زبان زرتشت هست
  اگر اینطور هست که مردم ترکیه کلیه نسخ خطی ارزشمندشون که متلع به هویتشون هم هست رو بسوزونن چونکه اتاتورک خطشون رو لاتین کرده و دیگه اون کتابها رو نمی تونن بخونن
  زرتشت بخشی از هویت ما هم هست
  اگر نظرات زرتشت مادی گرایانه بود حرف شما درست بود
  درحالیکه زرتشت کلامش بشدت اخلاقی است
  و اخلاق هم زیربنای وجود انسان
  پس بدرد زندگی هم میخورد

  • درود بر شما دوستان عزیز. بنده فقط جهت اطلاع عرض میکنم که اوستا کتاب آسمانی نیست و ربطی به زرتشت ندارد، سروده های زرتشت گاتاها میباشد، اوستا را در زمان ساسانیان جمع آوری کردند که یک بخش آن گاتاها میباشد، و مدت جمع آوری اوستا حدود۳۰۰ سال تخمین زده شده است و به دست حکام آن زمان نوشته شده و نویسندگانی مختلف داشته است. با درود فراوان…

 9. دین اسلام کجا پایه استواری داره؟ اینکه قرآن راجب موارد توی تخت پیغمبرش حرف میزنه؟ یا اینکه مراسم حج در حقیقت همون مراسم قبل اسلام برای بتها بوده؟ یا اینکه دیه زن اندازه بیضه یک مرد هست؟ بازم بگم؟ شما یکم برو درباره دین زرتشت بخون حداقل تا بفهمی چرا یک ایرانی باید دینش زرتشتی باشه.

  • یا بخاطر بیسوادیت این حرف را میزنی یا برای دشمنی که با اسلام داری اینطور داری دروغ میگی…
   اصل حج را حضرت ابراهیم و اسماعیل ایجاد کردند و بت پرستان اعمال آن را در بت پرستی استفاده میکردند و اسلام این اعمال را دوباره در یکتاپرستی آورد. اگر اسلام میگه دیه زن نصف مرده چون دیه مرد به زن میرسه و زن سودش را می برد برای اینکه در اسلام وظیفه مرد است که از نظر مالی خانواده اش را تامین کند. و وظیفه زن نیست. برای همین هم وقتی مردی فوت کرد اسلام می خواهد تا خانواده مرد برای اینکه نان آور خود را از دست داده اند دچار مشکل مالی نشوند لذا دیه مرد دو برابر است تا زن بتواتند مخارج خود را در زمان نبودن و فوت شوهر تامین نماید…
   ایکاش تمدن ها و ادیان تحریف شده هم در ۱۴۰۰ سال پیش به اندازه اسلام برای زن ارزش قائل بودند و زن را یک حیوان قابل خرید و فروش نمی دانستند!!!

   • حداقل اول مطالعه کنید:باید گفت که تمام مناسک حج و عمره واحرام و لثم و لمس حجرالاسود وسعی بین صفا و مروه و وقفه در عرفات و رمی جمره همگی در دوره جاهلیت متداول بوده و تنها بعضی تعد یلات در حج اسلامی نسبت به دوره جاهلیت روی داده که از ان جمله می توان بموارد ذیل اشاره کرد:

    ۱- اعراب قبل از اسلام هنگام طواف “لبیک یا لات”.”لبیک یا عزی” می گفتند و هر قومی بت خود را صدا می کرد. در اسلام “اللهم” جای بت ها را گرفت و ان عبارت بدین شکل تعدیل شد:”لبیک اللهم لبیک”

    ۲- اعراب گاهی لخت به طواف کعبه می پرداختند.اسلام ان را منع کرد و پوشیدن لباس دوخته نشده را مقرر فرمود.

    ۳- اعراب از خوردن گوشت قربانی اکراه داشت.حضرت محمد آن را مجاز ساخت.

    ۴- مشهور است که مسلمانان پس از فتح مکه و بر انداختن بت های قریش از سعی بین صفا و مروه اکراه داشتند زیرا قبل از اسلام بر این دو کوه دو بت سنگی وجود داشت که حاجیان و زائران دوره جاهلیت سعی بین صفا و مروه را برای نزدیک شدن به انها و دست کشیدن و بوسیدن آنها کسب تبرک می کردند.ولی حضرت محمد نه تنها بین صفا و مروه را مجاز کرد بلکه در (سوره بقره. آیه ۱۵۸) ان را از شعائر الله قرار داد.

    • بله بعضی از بدعت ها و تحریف ها هم در طی قرن ها در این اعمال بوجود آمده که مهمترینش همان بت پرستیه… ولی اکثر اعمالش از همان آیین ابراهیمی بوده…

   • اگر زنی ازدواج نکنه چی?
    فکرشو کردی اگر زنی ازدواج نکنه پس شوهر نداره که چیزی بهش برسه و از سهم پدری هم که مقدار اندکی بهش میرسه پس عملا مورد ظلمه!!!!!!
    اگر زنی نان اور خانواده باشه و بمیره چرا باید دیه اش نصف مرد باشه? بچه های این زن چه گناهی کردن?

    • خب ازدواج کنه، کی جلوشو گرفته؟

     بعضی مسخره بازیهای ما سبب بی همسری میشه

    • ادیان که برای زور کردن نیومدن شاید اون دختر اصلا دوست نداشته باشه ازدواج کنه شاید از لحاظ روانی مشکل داشته باشه شاید بسب نگهداری از والدین پیرش نتونه ازدواج کنه شاید مردی که بتونه دوستش داشته باشه رو پیدا نکرده باشه و هزاران شاید دیگر
     دین باید راهکار نشون بده
     درمورد زنی که نان اور خانواده هست همینطور شاید اینقدر همسر قبلیش بهش ظلم کرده باشه که اصلا نتونه دیگه به هیچ مردی توجه کنه که بخواد دوباره ازدواج کنه
     نباید برای این ها فکر کرد?
     واقعا مدیر محترم باید این موارد رو رها کرد?
     بعضی از موارد بنظرم مسخره بازی نیست و وجود داره

     • اولا قانون کلی وضع میشه. مثلا قانونه که هرراننده ای که از چراغ قرمز رد بشه سی هزار تومان باید بعنوان جریمه بپردازه. طبق گفته ی شما باید فرق گذاشت میان کسی که کارضروری برایش پیش آمده با آنکه کار ضروری نداشته؛ میان راننده ی ثروتمند و فقیر باید فرق گذاشت (سی هزار تومان برای ثروتمندان بازدارنده نیست و برای فقیران طاقت فرسا)؛ جرم در هنگام حضور پلیس سنگینتره؛ جریمه در ساعات شلوغ باید سنگینتر از ساعات کم رفت و آمد باشد و….
      بااین طرز فکر شما باید برای هر تصادف کمیسیونی تشکیل بشه!!! که قابل قبول نیست

      ثانیا وظیفه ی حکومت اسلامی است که اجازه نده اقشاری در جامعه در فقر به سر برند. زنی که نان آور خانه است و با مشکل مالی مواجه است باید حکومت به کمکش بشتابد.

     • مطلبتون رو نمی تونم بخونم

      • احتمالا مرورگر شما بروز نشده

       یا مرورگر خود را بروز کنید یا از مرورگر دیگر استفاده کنید. اگر از فایرفاکس استفاده میکنید از کروم استفاده کنید یا بعکس

    • در هر حال اگر پدر شوهر برادر پسر و مردهای دیگه خانواده فوت کنند دیه به خانواده اش تعلق میگیرد و ربطی به ازدواج کردن ندارد…

  • منم با شما موافقم

 10. با سلام یکتا پرستی اعتقاد به رستاخیر هزاران سال قبل از مسیحیت و اسلام و… ،واقعا بی نظیره قابل احترام و باشکوه است دلنشین و با اصالته با گوشت و خون و روح ایرانیان آمیخته و خیلی صمیمیمیه با دل باید انتخاب کرد نه با زور شمشیر

  • کی گفته زرتشتی ها یکتا پرست بودند؟!! پس ثنویت و پرستش دو خدا برای کدام آیین بود؟؟ توی تمام منابع غربی به صراحت به پرستش دو خدا در زرتشتیت اشاره شده که اگر وقت کردی یه نگاه کنی بد نیست…
   و اگر دینی کامل تر از دین قبلی بیاید ما باید در همان دین قبلی باقی بمانیم؟!!

   • همه هزاران بار گفتن نیازی به گفتن هزار و یکمین بار نیست که بگن
    اگر دین زرتشتی دوگانه پرسته و اهورامزدا و اهریمن داره که نباید در ادیان رسمی کشور باشه?
    در اسلام هم الله در مقابل شیطان قرار داره پس بگیم مسلمانان دوگانه پرستن????
    بعضیها دیگه اصول اولیه ادیان توحیدی رو هم نمیدونن!!!!!

   • کاش یکم تحقیق کنید بعد حرف بزنید دوست گرام. کتاب گاتاها از زرتشت را بخون تا متوجه شوی. در ضمن اکثر فلاسف یونان خود را شاگرد و ره رو زرتشت میدانستند و در ابتدای سخنانشان میگفتند : چنین گفت زرتشت پاک…
    فلاسفی همچون ارسطو ، افلاطون و….

 11. من مطالبی که در نوار میاد رو نمی تونم ببیبنم و بخونم قبلا هم گفتم در هر صورت زنان مشکلات بسیار زیادی در جامعه ایران دارن که اگر رها بشه عواقب جبران ناپذیری برای جامعه خواهد داشت چون زنان تربیت ساز و موتور محرکه خانواده هستن
  اگر زنان جامعه خموده افسرده و گدا باشند جامعه گدا خواهد شد

 12. هیچ کدام از نوارها رو نتونستم تا الان بخونم مدیر محترم سایت
  یکبار هم توضیح خواستم که چطور بعد از چند سوال و جواب میشه جواب طرف رو باز کرد و خوند که چیزی متوجه نشدم بنابراین جواب هیچ کدام رو هم تا حالا ندادم
  من اگه مسئله ای رو دست کم از جانب خودم مطمئن نباشم مطرحش نمی کنم و از اینکه چیزی رو بلد نباشم و کسی بهم یاد بده خوشحال هم میشم
  کدوم مطلب شما در این نوارها بوده که تونستم بخونم و جواب ندادم? البته همیشه که نمیام
  یکی از دلایل اومدم به این سایت تعجبم از فارسی زبانان ضد فرهنگ ایران عرب زده بود که با اینهمه کم لطفی و بی مهری و کینه ای که ایران قبل از اسلام دارن تعجب و حیرت امثال منی رو برانگیخته کردن که چطور میشه در خاک و فرهنگ ایران متولد شد از اب و خاک و بار و بر این خاک بهره مند شد و بزرگ شد و در اخر در غرب یا عرب حل شد?
  ادیان خداوند برای بزرگ کردن بشر اومدن نه برای بجان هم انداختن انها
  چطور میشه که در هند با ۸۰۰ اگه اشتباه نکنم دین و ایین و مذهب مختلف همه مردم در کنار همدیگر با صلح دارن زندگی میکنن چطور میشه که هند فوق فوق العاده مذهبی پلورالیست است و براحتی هر دین و مذهب جدید را می پذیرد اما مسلمانان نمی توانند همدیگرا تحمل کنند? نه خود را و نه ادیان و مذاهب دیگر را?
  چطور میشود که هندیان ۸۰۰ مذهبی و دینی اینقدر با هم مداراگر و صلح جو هستند? رمز انها چیست?

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی