+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / می خواهم زرتشتی شوم
می خواهم زرتشتی شوم

می خواهم زرتشتی شوم

به قلم مدیر سایت
فرض کنیم نژادپرستی در من آنقدر قوی است که چون زرتشت ایرانی بوده، می خواهم دین اسلام با آن منطق استوارش را کنار گذارم و زرتشتی شوم. هرچند پیامبران ایرانی دیگر را نیز سراغ دارم!
هردینی باید دستورها و احکامی داشته باشد. اگر دینی بگوید: در همه چیز به عقل خودتان مراجعه کنید، چنین دینی بی فایده است؛ زیرا اگر این دین نباشد، انسان ناچار به عقلش مراجعه خواهد کرد.
از دوستان عزیز زرتشتی انتظار دارم من را راهنمایی کنند که چگونه به دستورهای زرشت و دینی که او آورده، دست پیدا کنم؟ تا آنجا که می دانم حتی یک کلمه را نمی توان ثابت کرد که برای زرتشت است. همچنین هیچکدام از جشنها و آیینهای کهن ایرانی مانند نوروز و جشن مهرگان و امثال آنها را نمی توان اثبات کرد که زرتشت بنیانگذار آنها بوده یا تأیید کرده است. چگونه می توان از دینی که هیچ چیز آن به ما نرسیده، پیروی کرد؟!

چگونه می توان زرتشتی شد؟!
هیچستان

۱۸۵ نظر

 1. الف – آیه مبارکه به شرح ذیل است:

  «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُمْ فَیُضِلُّ اللَّهُ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدی مَنْ یَشاءُ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ» (ابراهیم – ۴)

  ترجمه: هیچ پیغمبرى را جز به زبان مردمش نفرستادیم، تا (احکام را) براى آنان بیان کند، و خدا هر که را بخواهد گمراه، و هر که را بخواهد هدایت مى‏نماید، و او عزیز و حکیم است‏.

  معنا و مفهوم آیه این است که هیچ یک از پیامبران را از آسمان نفرستادیم. بلکه از میان مردم و اقوام برانگیختیم و با هیچ یک نیز به زبان جن، یا ملک، یا موجود ناشناخته یا زبان خارجی و … سخن نگفتیم، بلکه به همان زبان خودش و قومش که از میان آنان برانگیخته شده است سخن گفتیم. حال کجای این آیه نشان می‌دهد که محدوده‌ی رسالت هر نبی فقط همان محدوده‌ای است که با آن زبان سخن می‌گویند؟ به راستی وقتی حضرت موسی (ع) از مصر به فلسطین و بیت‌المقدس و از آنجا به دیار دیگر سفر نمود، زبان همه‌ی آنها یک چیز بود، یا گروهی ابری، گروهی عربی و گروهی به زبان‌های دیگر تکلم می‌کردند؟

  • ترجمه صحیح ایه بخوبی گواه مفهوم انست نه برداشت شخصی شما
   قومه یعنی قومش یعنی قوم خود پیغمبر
   لهم یعنی برای ایشان( برای قومش)
   چرا باید خداوند بخواهد به زبان جن یا هر موجودی برای انسان پیام بفرستد وقتی میتواند برای هر قومی با زبان خودشان پیامبری از بین خودشان بیاورد که جرفش را بفهمند
   خداوند در این ایه خیلی صریح و روشن سخن گفته
   فرموده از هر قومی پیامبری از خودشان و به زبان خودشان اوردم
   برای همین ادیان مختلف وجود دارد که پیامبرانشان با زبانهتی مختلفی وحی اوردن
   وانگهی همه این پیامبران از نوزادی و بدنیا امدن در کنطقه خودسان دیده شدن و هیچ کس فکر نمی کرده که به یکباره از اسمان فرو افتاده باشن که خداوند بخواهد بگوید که پیامبرام از اسمان فرو نیفتاده اند

 2. ب – اگر می‌خواهند در اثبات ضرورت زرتشتی‌گری ایرانیان به امر الله، رسول الله (ص) و قرآن کریم استناد کنند، پس باید ابتدا به آنها ایمان آورند. یعنی اول اسلام آورند. و سپس به آیاتش استناد کنند. حال کدام دینی امر می‌کند که لطفاً از این دین خارج شوید؟!
  ج – اگر به الله، رسول‌الله (ص) و قرآن اعتقاد و باور دارند، نمی‌توانند یک آیه را قبول کنند و آیات دیگر را نادیده گرفته یا رد کنند. همان قرآنی که فرمود با هر رسولی به زبان خودش و قومش تکلم می‌شود، فرمود: موسی و عیسی (ع) را برای قوم بنی‌اسرائیل فرستادم، اما حضرت محمد (ص) را برای همه بشریت فرستادم:
  « وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ کَافَّهً لِلنَّاسِ بَشیراً وَ نَذیراً وَ لکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ» (سبأ – ۶۸)
  ترجمه: و ما تو را یا محمد (ص) نفرستادیم مگر براى همه مردم جهان، تا آنان را (به پاداش کار نیک) بشارت دهى (و از عذاب کار بد) بترسانى. ولى مردم اکثراً نمى‏دانند.

 3. د – حال برگردیم به مسئله دین زرتشت و ایرانیت. اگر می‌خواهند بر ملیت زرتشت استناد کنند و ملیت را اولی بر دیانت بشمارند، در ایران انبیای دیگری نیز (مانند دانیال نبی و انبیایی که در تخت فولاد اصفهان مدفون هستند و …) نیز وجود داشتند، چه ضرورتی دارد که بین این همه نبی، ایرانی‌ها حتماً زرتشتی شوند؟
  اگر می‌خواهند به مقوله‌ی زبان استناد کنند، وضع بدتر می‌شود، چرا که زرتشت و کتابش اصلاً فارسی نبوده است. بلکه به زبان «اوستایی‌» مشهور است. زبان فارسی نیز از دوره‌ی هخامنشیان و در میان قوم آریایی رواج داشت که به سنسکریت و زبان اوستایی نیز نزدیکی‌داشت. و ایرانی و زبان فارسی نیز از همان دوران تشکل آریایی‌ها شکل گرفت.
  زبان اوستایی نیز زبانی بود که فقط در میان قومی در شرق ایران که دقیقاً ثبت نشده در کدام منطقه‌ی آن رایج بوده است.

  • ضرورتی ندارد که زرتشتی شوند ازادی انتخاب مهمه
   یعنی جبر نداشته باشن
   اگر بخواهیم تاریخی بگیم که در ان زمان که زبان مردم ایران منطبق بر زبان زرتشت و کتابش بوده و طبق فرموده خدا هم برای اون قوم زرتشت پیمبر امده و وحی و قوانینی اورده و این قوانین سینه به سینه از پدر به پسر رسیده حتی موقعی هم که زبان تغییر شکل یافته بطور موروثی قوانین زرتشت و اموزه هاش اجرایی شده تا حال
   همینطور که در اسلام و مسیحیت و یهودیت هم همینطور بوده
   اگر انطور باشه که نباید امریکایی به دین اسلام بگرود چون زبانش انگلیسی است نه عربی
   انتخاب ازاد مهمه

 4. ھ – بنابر این اگر زبان یک پیامبر ملاک باشد، اولاً در همان موقع نیز فقط اهالی یک منطقه از شرق ایران باستان مخاطب زرتشت بودند و به زبان اوستایی تکلم می‌کردند و نه همه‌ی ایران و ایرانی‌ها و ثانیاً بنا بر همین استناد و استدلال، تکلیف فارسی زبانان آن عصر، یا آذری‌زبان‌ها، کرد زبان‌ها، بلوچ زبان‌ها و … چه می‌شود؟ آیا باید برای آنان نیز پیامبری با زبان خودشان بیاید؟ اگر پاسخ‌شان مثبت است، پس زرتشت متعلق به همه ایرانی‌ها نبوده است. مگر نمی‌گویند که هر پیامبری مخصوص قومی است که به آن زبان سخن می‌گویند. لذا نه در گذشته [حتی زمان حیات شخص زرتشت] و نه در طول تاریخ و نه اکنون، زرتشت دین همه‌ی ایرانی‌ها نبوده و نمی‌توانسته باشد و نیست.

  • زبان هیچ پیغمبری ملاک نیست
   هر کس در دنیا ازاد به انتخاب هست
   چنانکه ادیان مختلف هم بخاطر هم ازادی انتخاب اورده شدن
   کسی در امریکا مسلمون میشه در چین مسیحی

 5. و – به رغم تحقیقات گسترده‌، تاریخ پیدایش زرتشت اصلاً مشخص نیست، چه رسد به زبان او و کتابش. برخی قدمت او را حتی شش هزار سال پیش بیان کرده‌اند. اغلب ایران شناسان ده تا یازده قرن قبل از مسیح را بیان کرده‌اند. ارسطو و اودوکسوس و هرمی پوس نوشته‌اند که زرتشت پنج هزار سال پیش از جنگ تروا می‌زیسته است. منابع دوران رواج زبان پهلوی، زایش او را سه قرن قبل از اسکندر مقدونی بیان کرده‌اند. در هر حال اصلاً معلوم نیست که چه زمانی و در کجا به دنیا آمده و به چه زبانی تکلم می‌نموده و با چه خطی می‌نوشته است؟

  جالب است که مدعیان ضرورت زرتشتی‌گری ایرانیان و نیز اسلام ستیزان، به اسلام که می‌رسند بهانه می‌کنند که دین ۱۴۰۰ سال پیش است، زبان کتابش عربی است و …، اما از ما می‌خواهند که به یک دین مربوط به شش هزار سال پیش یا بیشر، که اصلاً زبانش هم معلوم نیست برگردیم!

  • اتفاقا کتابش مشخص هست اوستا
   گرچه همه ان باقی نمانده وای همینقدر هم که هست برای اهل ایمان به این پیامبر کفایت میکند
   زرتشت حدود ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح میزیسته گرچه تاریخ دقیق ان مشخص نیست
   اتفاق هر چهار یا پنچ مکان ان در محدوده ایران است
   اذربایجان یا ری یا سیستان یا خراسان
   پس زرتشت پیامبری ایرانیست
   شما به هر دینی که دوست داری باش چه کسی شمت رو اجبار به داشتن دین زرتشتی کرده?

 6. ز – نکته‌ی آخر آن که اصلاً کتاب زرتشت چیست و کدام است که دست کم مطالعه کنیم. در اذهان عمومی کتاب «اوستا» را به عنوان کتاب او معرفی می‌کنند، در حالی که اوستا کتاب زرتشت نیست، بلکه در طی چند قرن توسط موبدان زرتشتی نوشته است. همین موبدان در جشنی کتاب زرتشت را سوزاندند و خود کتابی به نام او دادند که منشاء پیدایش دین «مجوس» شد. دینی که ازدواج خواهر و برادر و ازدواج با محارم در آن اجباری بود. و اوستایی که الآن در اختیار است که الحمدلله با آن اوستای موبدان قرون بعد از زرتشت نیز متفاوت است.

  خود زرتشتی‌‌ها مدعی هستند که نام کتاب اصلی «گاتها» است. که البته آن نیز به زبان فارسی نبود. بلکه به زبان یکی از اقوام شرق ایران که معلوم نیست کجاست بوده است. اما مهم‌تر این است که این کتاب اصلاً وجود خارجی ندارد که کسی بخواهد به آن رجوع کند.

  • بر فرض که اصلا توسط نزدیکان این پیامبر هم نوشته شده باشه
   مگه انجیل غیر از اینه
   جمع اوری وحی حضرت عیسی از زبان حواریون
   قران هم که در زمان حضرت محمد جمع اوری نشده بلکه در زمان عثمان این سخنان جمع گردیده است

 7. ح – انصافاً باید اذعان داشت که دعوت به زرتشتی‌گری به بهانه‌ی ایرانی بودن، دعوت به حماقت و سوق دادن به بی‌دینی است. چرا که اصلاً چنین دینی وجود خارجی ندارد که کسی بخواهد به آن رجوع کند یا نکند. و اگر مردم امروز بخواهند به نظریات اشخاص عادی به نام موبدان رجوع کنند، به همان فرضیه‌های فرویدیسم، داروینیسم، مارکسیسم، فمینیسم … که همه نشأت گرفته از نگاه مادی‌گرانه‌ی «ماتریالیسم» هست رجوع می‌کنند که دست کم چهار پنج جمله مفهوم یا احیاناً چند فراز قابل تأمل داشته باشد. چرا زرتشتی شوند که نه زبانش فارسی بوده و نه اصلاً کتاب معینی دارد؟

  آیا واقعاً انتظار دارند که یک انسان عاقل ایرانی، قرآن را با آن همه علوم در فلسفه، عرفان، احکام … و متکی بر استدلال‌های عقلی و وحی را رها کند و به جرم ایرانی بودن به خرافات برگردد؟! آیا این اهانت به شعور و فهم ایرانی‌ها نیست؟

  • دنبال چی هستی می خوای چه چیزی رو ثابت کنی ؟
   ایران دوتا ضربه خورد یکی حمله مغول و یکی حمله اعراب.
   وقتی اعراب مسلمان حمله کردن به دختر یزدگرد سوم و زنش تجاوز کردن و کتابخانه ها رو اتیش زدن پس از این دین توقع زیادی نمیشه داشت و انتخاب دین یک چیز اختیاریه

 8. این حرف شما توهین به پیامبری یکی از فرستادگان خداست که هم ایرانیست و هم کتابش اوستا طرفداران بسیار زیادی دارد که در حال حاضر دارن به همین کتاب عمل میکنن مگر انجیل یا قران فارسی نوشته شده یا تورات?
  زبان کهن ایران همان زبان زرتشت هست
  اگر اینطور هست که مردم ترکیه کلیه نسخ خطی ارزشمندشون که متلع به هویتشون هم هست رو بسوزونن چونکه اتاتورک خطشون رو لاتین کرده و دیگه اون کتابها رو نمی تونن بخونن
  زرتشت بخشی از هویت ما هم هست
  اگر نظرات زرتشت مادی گرایانه بود حرف شما درست بود
  درحالیکه زرتشت کلامش بشدت اخلاقی است
  و اخلاق هم زیربنای وجود انسان
  پس بدرد زندگی هم میخورد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>