خانه / شخصیت ها / مستشرقان / دیگر مستشرقان / نشانه های شرک در هخامنشیان(۲)
داریوش

نشانه های شرک در هخامنشیان(۲)

به قلم پی یر لوکوک (Pier Lokok) 
فرستنده: حامد شادفر
پیر لوکوک در کتاب کتیبه های هخامنشی، ص ۱۶۶ می نویسد:
«چهره ی اهوره مزدای هخامنشی چهره ی ایزدی برجسته است، ولی این ایزد، همان گونه که گاه می نویسند، ایزدی یگانه نیست. به کرات عبارتی مثل «و دیگر ایزدانی که هستند»، «با (تمام) ایزادن» مشاهده می شود. سکوت در مورد نام این ایزدان ناشی از این نکته است که ایشان هیچ نقشی در کتیبه ها ندارند، مگر در دوره ی اردشیر دوم».

متن کتیبه داریوش در صفحه ۲۵۰:
«اهوره مزدا مرا پایید،
و دیگر ایزدانی که هستند».

متن کتیبه ی اردشیر دوم در صفحه ۳۲۳:
«به خواست اهوره مزدا، آناهیتا و میتره، من این آپادانا را ساختم؛
اهوره مزدا، آناهیتا، و میتره مرا از تمام بدیها بپاید».

کتیبه های هخامنشی ص 166

کتیبه های هخامنشی ص ۱۶۶

کتیبه های هخامنشی ص 250کتیبه های هخامنشی ص ۲۵۰

کتیبه های هخامنشی ص 323کتیبه های هخامنشی ص ۳۲۳

شناسنامه کتیبه های هخامنشی

تیر ۱۳۹۷

همچنین ببینید

ایران باستان

اختلاف دستمزد در عصر هخامنشی!

به قلم مدیر سایت یکی از دروغ های رایج، گسترگی عدالت در سراسر ایران در …

۴ نظر

 1. سلام آقایدفاطمی سایت بسیارخوبی دارید و بابت روشنگریتان تشکر می کنم
  متاسفانه یک عده ایران باستان را علم مبارزه با اسلام کرده اند و یک عده جوان بی اگاه را فریب می دهند البته من منکر امپراتوری عظیم قبل از اسلام ایران نمی شوم اگر اسلام هم وارد ایران نمی شد ایران زرتشتی باقی نمی ماند و ساسانیان در راه سقوط پیش می رفتند اسلام در واقع خون تازه ای در رگهای تمدن ایران سرازیر کرد وستارههای چون ابن سینا و خوارزمی و فردوسی و… در دوره اسلامی ظهور کردند و هیچ کدام از آنها قبل از اسلام نبود

 2. با سلام ؛ از جمله نشانه های دیگر شرک در زمان هخامنشیان :

  دیده شده است که باستان ستایان به تاریخ هرودوت استناد میکنند ، اما این نیز استناد به تاریخ هرودوت است :

  هخامنشیان، خدایان متعددی را پرستش میکردند؛ از جمله نام یکی از آنها اَللات ALILAT یا آلیلات بود که پرستش این خدا را از عربها گرفته بودند .

  منبع : تاریخ هرودوت ، کتاب ۱ ، بند ۱۳۱ [ متن انگلیسی ] .

 3. با درود به دوستان منتقد و ضمن احترام به آنها ،باید عرض کنم دوستان تکمی تند رفتند و بدون بررسی عقاید هخامنشی را متهم به شرک کردند.خوب نظر دیکر کاری نمیتوان کرد ولی دوستان بهتر است از منابع باستانشناسی و نطریات متخصص در این زمینه استفاده کنید نه نظریات بعض از مذهب زدهاییکه بدوت تخصص سر به مخالفت با هخامنشیان برداشتند.دوستان در زمان هخامنشی بخصوص پس از کوروش بزرگ و بزرگمنش بدلیل اینکه سرزمین ایران پهناور شده بود و کشورهای تحت فرمان زیاد بودند و هرکشور تقریبا فرهنگی تا حدود خاص خود را داشتند و الهه خود را میپرستیدند ازاینرو کتیبه ها و فرامین هخامنشیان چو ن برای منطقه خو د و دیگر مناطق صادر میشد اول نام اهورا مزدا را ذکر میکرد بعد نام دیگر خدایان را به احترام آن اقوام و تبعیت آنها از بیانات صادر شده ذکر میگردید .حالا به نظر دوستان این عظمت دو درک هخامنشیان را نشان نمیدهد؟دوستان آین فرهنگ را مقایسه کنید با فرهنگهای بخصوص سامی که هموار با تهاجم و قتل و خونریزی و تحمیل دین بوده است . از جمله حمله لشکریان عمر ابن خطاب به نام اسلام به ایران بود با آن فجایع وحشیانه و ناکوار که انجام داد که تقریبا هزار سال پس از هخامنشیان بوده .دوستان خواهشمندیم بدون بررسی و تحقیق نظزر ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code