خانه / قرآن و حدیث / حدیث / حدیثی به بهانه ی خروج امریکا از برجام(۲)

حدیثی به بهانه ی خروج امریکا از برجام(۲)

به قلم مدیر سایت

نظر به اینکه با خروج امریکا از برجام، چه بسا مشکلات اقتصادی برای ایران پیش آید، حدیثی دیگر نیز تقدیم می کنم:

حَمّاد بن عثمان می گوید:
أصابَ أهلَ المَدینَهِ غَلاءٌ وقَحطٌ، حَتّی أقبَلَ الرَّجُلُ المُوسِرُ یَخلُطُ الحِنطَهَ بِالشَّعیرِ ویَأکُلُهُ، ویَشتَری بِبَعضِ الطَّعامِ.
وکانَ عِندَ أبی عَبدِ اللّهِ(ع) طَعامٌ جَیِّدٌ قَدِ اشتَراهُ أوَّلَ السَّنَهِ، فَقالَ: لِبَعضِ مَوالیهِ: اِشتَرِ لَنا شَعیرا فَاخلُط [هُ] بِهذَا الطَّعامِ، أو بِعهُ، فَإِنّا نَکرَهُ أن نَأکُلَ جَیِّدا ویَأکُلُ النّاسُ رَدِیّا.

مردم مدینه دچار چنان قحطی و گرانی ای شدند که حتّی ثروتمندان نیز گندم را با جو می آمیختند و می خوردند، و اندکی هم غذا می خریدند.
امام صادق(ع) که در آغاز سال، گندم مرغوب خریده بود، به یکی از غلامانش فرمود: «یا مقداری جو برایمان بخر و با این گندم ها بیامیز، یا این گندم ها را بفروش؛ زیرا دوست نداریم که ما [خوراکی] مرغوب بخوریم و مردم، نامرغوب بخورند».

منبع:  الکافی: ج ۵ ص ۱۶۶ ح ۱، تهذیب الأحکام: ج ۷ ص ۱۶۰ ح ۷۰۹، وسائل الشیعه: ج ۱۲ ص ۳۲۱ ح ۲۲۹۲۹.

اردیبهشت ۱۳۹۷

همچنین ببینید

سرزنش اقوام و قبایل در قرآن و احادیث به معنای سرزنش افراد ناشایست آنهاست نه نژادشان

به قلم مدیر سایت گاهی در احادیث اقوام و تیره هایی مورد مذمت قرار گرفته …

۶ نظر

 1. باخواندن این حدیث بیاد این سخن مدیر محترم سایت افتادم:
  اگر زرتشتی ها چنین حدیثی از زرتشت داشتند گوش فلک را کر می کردند

 2. بهروزی از آن کسانی است که دیگران را به بهروزی رسانند
  وندیداد

 3. مسئولین ما هم که خود را شیعه امام صادق میپندارند از امام صادق یاد بگیرند و خودروهای گران قیمت خود را بفروشند و در قناعت زندگی کنند.میدانستید خانواده هایی هستند که فقط با یارانه زندگی میکنند؟!!! کو امام علی که کیسه آرد را به دوشش میگذاشت و شبانه میبرد برای یتیمان.

 4. با حرف و حدیث نمیشه مملکت داری کرد …….
  یک نسل جاهل و دهن بین بازم فریب خدعه و تقیه اسلام قبل از قدرت رو خوردن و انقلاب کردن
  حالا چندین نسل بعد تا کی باید تاوان آن روی سکه اسلام رو پس بدن

 5. اینجا هم به حرف حساب رسید ترجیح دادید کامنت را حذف و سانسور کنید ؟ یعنی اینقدر عمل به رفتاری که خودتان مردم را به آن می خوانید سخت است ؟ یا از اینکه مردم بدانند ریشه همه مشکلات اقتصادی در رفتارهای هم لباسها و هم صنف های شماست اینقدر هراسانید .
  می شود بفرمایید خود شما در وانفسایی که تیراژ کتاب هایی با وزن علمی دهها برابر کتاب شما به پانصد و هزار رسیده چقدر عایدی از چاپ کتابتان داشته اید ؟ خریداران کتابتان مردم کوچه و بازار و محصل و دانشجو وطلبه بودند یا کتابخانه های حوزه ها و مساجد و نهادهای خاص ؟ هزینه سایت و فعالیت های فرهنگیتان را از جیب مبارک می پردازید یا به وام ها و کمک های نهادهای خاص متکی هستید ؟
  این نخستین بار نیست که کامنت من در مورد بودجه نهادهای حوزوی را حذف می کنید . به نظر می رسد این موضوع برای سایت شما بسیار حیاتی است یعنی از همه مطالب و نوشته ها و دعواهای عقیدتی مهم تر و شایسته لاپوشانی است .

  جناب فاطمی قدیم تر ها فکر می کردند بعد از رعد و برق از زمین قارچ می روید . برای امثال شما این آسمون غرنبه برای در اومدن قارچه
  نوش جانتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code