+
خانه / قرآن و حدیث / قرآن کریم / نژادپرستان، مورد سرزنش قرآن
نژادپرستان، مورد سرزنش قرآن

نژادپرستان، مورد سرزنش قرآن

به قلم مدیر سایت
بارها گفته ام و بار دگر می گویم: نژاد، چه آریایی و چه غیر آریایی، ملاک حق و باطل نیست. هرکه سخن حق گفت، باید بپذیریم هرچند بدترین انسان باشد، و هرکه ناحق گفت، نباید بپذیریم هرچند از نژاد ما باشد. قرآن کریم (علاوه بر احادیث) کسانی را که ملاکشان نژاد است، سرزنش می کند:

ـ وَ إِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُواْ مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُواْ بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَیْنَا عَلَیْهِ ءَابَآءَنَا أَوَ لَوْ کَانَ ءَابَاؤُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ شَیْئا وَ لَا یَهْتَدُونَ. (بقره، آیه ۱۷۰)
چون به آنان گفته شود: «از آنچه خدا نازل کرده است، پیروى کنید»، مى گویند: نه؛ بلکه از چیزى که پدران خود را بر آن یافته ایم، پیروى مى کنیم. آیا هر چند پدرانشان چیزى را درک نمى کرده و به راه صواب نمى رفته اند [، باز هم در خور پیروى هستند]؟!

ـ وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ تَعَالَوْاْ إِلَى مَآ أَنزَلَ اللَّهُ وَإِلَى الرَّسُولِ قَالُواْ حَسْبُنَا مَا وَجَدْنَا عَلَیهِ ءَابَآءَنَآ أَوَ لَوْ کَانَ ءَابَآؤُهُمْ لَا یعْلَمُونَ شَیئًا وَلَا یهْتَدُونَ. (مائده: آیه ۱۰۴)
چون به آنان گفته شود: «به سوى آنچه خدا نازل کرده و به سوى پیامبر[ش] بیایید»، مى گویند: «آنچه پدران خود را بر آن یافتیم، ما را بس است». آیا هرچند پدرانشان چیزى ندانسته و هدایت نیافته بودند؟

ـ وَ کَذَ لِکَ مَآ أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ فِى قَرْیهٍ مّن نَّذِیرٍ إِلَّا قَالَ مُتْرَفُوهَآ إِنَّا وَجَدْنَآ ءَابَآءَنَا عَلَى أُمَّهٍ وَ إِنَّا عَلَى ءَاثَرِهِم مُّقْتَدُونَ. (الزخرف: ۲۳)
و بدین گونه در هیچ شهرى پیش از تو هشداردهنده اى نفرستادیم، مگر آن که خوشگذرانان آن گفتند: «ما پدران خود را بر آیینى [و راهى ] یافته ایم و ما از پىِ ایشان راهسپاریم».

ـ فَبَشِّر عِبادِ الَّذینَ یستَمِعونَ القَولَ فَیتَبِعونَ أحسَنَهُ اولئِکَ الَّذینَ هَداهُمُ اللّهُ و اولئِکَ هُم اولُو الأَلبابِ (زمر، آیه های ۱۷ و ۱۸)
بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا مى دهند و بهترین آن را پیروى مى کنند؛ اینان اند که خدایشان راه نموده و اینان اند همان خردمندان.

فروردین ۱۳۹۳

۱۶ نظر

 1. اردویسر اناهیتا

  بله ، ایشان اعراب بیچاره را سرزنش میکردند که پایبند عقاید پدرانتان نباشید ، شاید پدرانتان عقل و شعور نداشتند …

  اما خود ایشان حرف خودشان قبول نداشتند و اگر مسلمانی چون من یا شما بخواهد از دین پدریش بازگردد را گردن میزنند،. کسی که اینگونه تعصبات پوچ و ابا اجدادی را به تمسخر میگیرد توجه نمیکند که مجازات سنگینی که خودش برای ارتداد در نظر گرفته گواه وابستگی خودش به عقاید ابا اجدادی و نژادی هست .

  اخرش این تعصبات ابا اجدادی خوب است یا بد ؟

  اگر خوب است چرا زرتشتیان، مسیحیان و اعراب جاهلی … نداشته باشند ؟

  اگر بد است چرا مسلمانان دارند و حق ارتداد ندارند ؟

  • اولا طبق فتوای برخی فقیهان چنین نیست که به صرف بازگشت از اسلام، حکم آن اعدام باشه. پس چنین حکمی حکم صریح اسلام نیست ثانیا، اگر اسلام با بازگشت از اسلام مخالفه نه بخاطر اینکه دین پدی شخصه بلکه بخاطر حقانیتشه.
   اما یک ابزار تبلیغی زرتشتیها اینه که چون زرتشتی دین ابا واجدادی ماست به او رو آورید.

  • یادمون نره که اولین نژاد پرست تاریخ شخص ابلیس بود که در برابر فرمان خدا برای سجده بر آدم ایستاد و گفت: نژاد من از آتش است و نژاد انسان از خاک و آتش برتر از خاک است و من برتر از انسانم… و بخاطر تکبر نژادپرستانه و حسادت فرمان خدا را نادرست خواند و از درگاه الهی رانده شد…
   واقعا آدم میمونه به این نژادپرست های باستان پرست چی بگه!!
   اینا فکر میکنن دین خدا قومی و قبیله ای هست که از خدا طلب کارند و میگن خدا باید طبق میل و نظر آنها باید پیامبرش را از ایران انتخاب میکرد نه از حجاز!! تا این نژادپرست ها افتخار می دادند و بر خدا منت میگذاشتند و دین خدا را می پذیرفتند!!!
   به نظرم یکی از حکمت های اینکه خدا آخرین پیامبر و کاملترین دین جهانی را در حجاز بوجود آورد؛ تا کسانی که تعصب نژاد پرستانه دارند؛ نتوانند بخاطر تکبرشان وارد دین خدا شوند. چون دارند در همان مسیر ابلیس قدم برمی دارند…

   • خداوند پیامبر بزرگی رو از ایران انتخاب کرده که جای هیچ سوالی برای ایرانیان باقی نگذاره
    پس اینهمه پیامبر متنوع رو خدا برای چی داده میتونست فقط یک پیامبر در حجاز بیاره!!!???
    ادیان خداوند متعددن و خداوند فقط طبق خواست جنابعالی یک دین نداده!!!!
    بزرگترین گناه مورد علاقه همون شیطان کبر و غرور هست که در بیشتر انسانها وجود داره مثلا بعضیها برای خدا هم تعیین تکلیف می کنن که یک دین اورده
    ادیان خداوند همه کاملن در اصول که اگر اینطور نباشه خدایی خود خدا دچار نقص خواهد بود اما متنوع هستن تا ابنا بشر بر طبق فرهنگ و اداب و مدل فکریشون بتونن انتخاب کنن و اصولا واژه اختیار انسان برای تنوع اورده شده
    اگر قرار بود یک دین باشد که خداوند اختیار به انسان نمی داد

 2. متاسفانه اعراب مسلمان صدر اسلام شدیدا نژادپرست بودند. آنها میگفتند اعراب بالاترین نژاد هستند زیرا الله پیامبرش را از عرب انتخاب کرد و زبان عربی برترین زبان است زیرا الله به زبان عربی با پیامبرش سخن گفت. لذا مردم سرزمینهای فتح شده را نوکر خود میدانستند و آنها را مجبود میکردند به زبان عربی بنویسند و سخن بگویند. آن جاهلان نمیدانستند که محمد زبانش عربی بود و زبان دیگری نمیدانست.

 3. مجری: آیا قبل از اینکه شما مسیحی بشوید، واقعاً مسلمان بوده‌اید؟

  اصلان: بله ما همه فرهنگ اسلامی داشتیم.

  مجری: چه چیزی در اسلام دیدید که دوباره به اسلام برگشتید؟

  اصلان: من معمولاً می‌گویم علت پیوستن من به مسیحیت عاطفی بود و علت بازگشتم به اسلام عقلانی بود. وقتی مسیحیت را کنار گذاشتم، ایمانم را از دست ندادم فقط به آموزه‌های مسیحیت دیگر اعتقاد نداشتم. چیزی که در اسلام پیدا کردم، نمادها و استعاره‌هایی بود که بیشتر برایم معنا و مفهوم داشت. نحوه ارتباط انسان با خدا و انسانیت و رابطه خالق و مخلوق بیشتر برایم معنا داشت. همه ادیان به دنبال یک چیز هستند اما معتقدم اگر کسی بخواهد به ایمانش معنا بدهد باید اسلام را قبول کند. من به خدا ایمان دارم و از طریق نمادهای اسلامی می‌توانم به ایمانم معنا بدهم.

  مصاحبه بی بی سی فارسی با رضا اصلان:

  http://www.adyannet.com/news/14392

 4. فعلا مسلمانان تندرو با این جنگ و خونریزی و آدمکشی که در منطقه راه انداختند آبرویی برای اسلام و مسلمین باقی نگذاشتند. براستی چرا اینقدر خشونت وقساوت و چنگ طلبی از طرف عده ای از مسلمانان صورت میگیرد؟ به نظر من باید روی دین اسلام تحقیق بیشتری صورت بگیره و تاریخ و آموزه های آنرا باید بدقت مطالعه کنیم.

 5. آقای پیمان واقعا باید از شما تشکر که اینقدر نگران آبروی اسلام و مسلمانان هستید اما مردم دنیا به خصوص مردم متمدن و با فرهنگ  غرب از راه های مختلفی تحقیق میکنن و میفهمن که حق با کیه ؟؟ چه اتفاقاتی داره میفته ؟؟ پشت صحنه ی این اتفاقات چیه ؟؟
   

  بعد از حادثه ی شارلی ابدو در فرانسه در ماه ژانویه ۲۰۱۵و درک واصل شدن اون کاریکاتوریست ها به دست عوامل  وحشی داعش درسته که اسلام  و مسلمانان مورد اتهام قرار گرفتند اما در همون حال تعداد کسانیکه در ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ به اسلام گرایش پیدا کردن ۲برابر تعداد ژانویه سال ۲۰۱۴ بوده .رادیو rtl فرانسه از  افزایش بی سابقه  فروش قران و موج گرایش به اسلام خبر داد

  جناب پیمان مردم دنیا تحقیق میکنن و میبینن و قضاوت میکنن شما به خودتون نگاه نکنید . شما با نگاه غیر منصفانه و … راجع به اسلام قضاوت میکنین 

   

 6. جناب سهیل: واقعیت اینه که عده ای از مسلمانان هر روز دارن آدم میکشن و تجاوز میکنند.چرا؟ برفرض آنکه به قول همفکران شما دست آمریکا و اسرائیل پشت این قضیه باشه ، چرا باید مسلمانان آنقدر ابله یا ساده باشند که گول آمریکا و اسرائیل را بخورند و دست به این جنایتهای هولناک بزنند؟ افتخار شما اینه که عده ای دارن به اسلام گرایش پیدا میکنند. اینرا هم بدانید که عده ای از همین تازه مسلمانان دارن به داعش میپیوندند. مسلمان داعشی شدن بهتره یا غیرمسلمان ماندن؟

 7. اولا که این فقط مسلمانان افراطی  نیستن که آدم میکشند داعشی ها  از صبح تا شب هم سر از تن جدا کنند باز هم به پای کشته های جنگ های جهانی در مغرب زمین نمیرسه

  ثانیا قربانی اصلی داعشی ها شیعیان و سنی ها هستند و بعد بقیه گروه ها .شیعیان رو به اسم مشرک و سنی ها رو هم به بهانه های مختلف مثل زنا و لواط و کفر گویی  و همکاری با شیعه ها .و…میکشند

  ثالثا اینکه اونایی که  الان مسلمون میشن میرن داعشی میشن رو نمیدونم شما از چه منبعی میگید ؟؟

  برهر مسلمانی که عقل سلیمی داشته باشه واضح هست که موضوع اصلی جهان اسلام فلسطین  هست نه عراق و سوریه برای تضعیف مسلمانان و فراموش کردن مبارزه با اسرائیل این توطئه ها رو  انجام میدن

  اینکه چرا بعضی از مسلمانان بی شعورن بله بی شعورن احمق هستند (العوام کالانعام مردم عادی مثل چهارپایان و حتی پایین تر از اونا هستن  و اکثرهم لایعقلون)  و ضمن اینکه در ممالک اسلامی از اول پر از منافق و جاسوس بوده و هست و خیلی هم زیادن

  وآخر هم اینکه عمده ی کسانیکه با همین  داعش مبارزه میکنن مسلمانان هستن اونا جون و مال و زندگیشون رو دارن میدن .بسیار بی انصافی و وقاحته که دیگران بخوان زیر پتو بخوابن و  به مسلمانان ایراد بگیرن .

  از مراجع تقلید شیعه در قم و نجف گرفته تا الازهر درمصر  حتی مفتی های وهابی درعربستان به صورت علنی و مستقیم داعش رو خوارج و محارب و خارج از دین میدونن و مبارزه با این وحشی هارو واجب

 8. اگر نژاد پرستی این همه در اسلام مذمت شده ، پس چرا یک نفر را برای خود پسوند سید گذاشته را این همه بالا می برید و او را سلسله جلیله سادات و … خطاب می کنید. مگر ارزش انسان ها به تقوا نیست. مثلا همین مدیر سایت اگر به جای سید حسن ، حسن خطاب گردد از غصه می میرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی