همه ی مطالب به ترتیب
خانه / شخصیت ها / زرتشت / مدرک تاریخ تولد زرتشت در ششم فروردین؟
مدرک تاریخ تولد زرتشت در ششم فروردین؟

مدرک تاریخ تولد زرتشت در ششم فروردین؟

به قلم مدیر سایت
پس از بررسی ها هنوز به مدرک تولد زرتشت در شش فروردین دست نیافتیم بلکه هرچه بیشتر در این زمینه تلاش می کنیم، به اطمینان بیشتر می رسیم که این سخن، پایه و اساس ندارد. رساله ی کوچک «ماه فروردین، روز خرداد» یا «مادیان ماه فروردین روز خرداد» به زبان پهلوی و در زمان خسرو پرویز نوشته شده است. در آن، رویدادهای مهم در روز خرداد از ماه فروردین (ششم فروردین) به اختصار ذکر شده است اما سخنی از تولد زرتشت نیست. بنگرید:

ماه فروردین روز خرداد

ترجمه ی «مادیان ماه فروردن روز خرداد»

دانلود کامل مادیان ماه فروردین روز خرداد

فروردین ۱۳۹۷

۳ نظر

  1. من نظر خودم رو اصلاح می کنم . گرچه در روایات تاریخی هرودت به برگزاری جشن زادروز و ثبت آن در میان ایرانیان اشاره گردیده . حتی به جشنی رایج در مین مغان به نام زایش دارا اشاره کرده . ولی با نگاه به کتب پهلوی در دوره ساسانی به نظر می رسد که زادروز ثبت نمی شده و اهمیت عرفی نداشته . کما اینکه در کارنامه اردشیر بابکان سخنی از زمان و مکان تولد اردشیر به میان نمی آید .
    در این میان با توجه به رسم و سنت پیشین مغان ، در مورد خرداد روز فروردین ماه به قطعیت روزی منتسب به زرتشت است ولیکن اسناد موجود دلالت بر این دارد که در این روز به ظن ایرانیان باستان اشوزرتشت دین از اهورمزدا پذیرفته است .

  2. قبلا نظر داده بودم که این نوشته در سطر اول به معنای تولد زرتشت در این روز است ولی ترتیب مطالب و شکل متن این را نمی رساند . لذا این کتاب ماه فروردین روز خرداد بیشتر تایید نظر شماست که تولد زرتشت در این روز سند قدیمه ندارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی