خانه / شخصیت ها / اسلام شناسان / مطهری / ناسازگاری زرتشتیان با دانش

ناسازگاری زرتشتیان با دانش

به قلم شهید مرتضی مطهری
«در طول تاریخِ تقریباً دوازده قرنى فلسفه و پزشکىِ دوره اسلامى، نه به یک فیلسوف زردشتى برمى خوریم و نه به یک پزشک زردشتى (و ظاهراً از این قبیل است جمع ریاضیدانان).
بدیهى است که همچنانکه یهودیان و مسیحیان مى توانسته اند در این نهضت علمى و فرهنگى و فلسفى شرکت کنند و سهیم باشند، زردشتیان هم مى توانستند شرکت کنند ولى شرکت نکرده اند، همچنانکه در دوران قبل از اسلام هم شرکتى در فرهنگ جهانى نداشته اند.
در دوران قبل از اسلام، ایرانیانى که مشعلدار علم و فرهنگ بوده اند مسیحى و یا یهودى و یا صابئى بوده اند و همانها هستند که دانشگاه جندى شاپور را اداره مى کرده اند.
در دوره اسلامى در میان فلاسفه تنها بهمنیار بن مرزبان آذربایجانى است که زردشتى بود ولى او هم بعد مسلمان شد، و در میان پزشکان تنها على بن عباس اهوازى معروف به ابن المجوسى است که پزشک عالیقدرى است، ولى او هم همچنانکه ادوارد براون در طب اسلامى و دیگران گفته اند و بعلاوه نامش گواهى مى دهد، نیاکانش زردشتى بوده اند نه خودش.
حقیقت این است که روح زردشتى گرى به صورتى بوده (یا در آورده بودند) که به هیچ وجه با علم و فلسفه سازگار نبوده و اگر احیاناً افرادى زنجیر را پاره مى کرده اند و به علوم مى گراییده اند، زردشتى گرى را بدرود مى گفته اند».

منبع: مجموعه آثار استاد شهید مطهرى، ج ۱۴، ص: ۵۴۳ ـ ۵۴۴

فروردین ۱۳۹۷

همچنین ببینید

نشر اسلام در کشمیر به همت ایرانیان

به قلم شهید مطهری مورخین مسلمان نوشته اند که تا سال ۷۱۵ هجرى مردم کشمیر …

۱۱ نظر

 1. میشود گفت که مرتضی مطهری در سفسطه و تحریف تاریخ کم نظیر بود …

  مهندسی قناتهای زیرزمینی و یخچالهای صحرایی که قدمت آن بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش برمیگردد
  بدست ایرانیان زرتشتی طراحی شده و هم اکنون هم جز میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده

  https://www.isna.ir/news/96050804755/ابش-قنات-در-ایران-کهن-ترین-مدل-مهندسی-مدیریت-آب-در-جهان-است

  https://fa.wikipedia.org/wiki/قنات
  نکته دیگر اینکه در عصر حکومت شیعه صفویان که بسیاری از زرتشتیان ایرانی بالاجبار مهاجرت
  به هندوستان را به ماندن و کشته شدن ترجیح دادند ، بتدریج گوی سبقت را در کسب درجات
  بالای تحصیلی و اقتصادی و حقوق و هنر و ادبیات در خاک غربت را از بومیان آن کشور ربودند .

  https://fa.wikipedia.org/wiki/فهرست_پارسیان_هند#در_دانشگاهها
  در حالیکه در داخل ایران شعرو شاعری جای خود را به مرثیه سرایی و نوحه خوانی داد
  و کسب علوم فقهی و شیعی در عصر حکومت اسلامی صفویه و بعد از آن جایگزین دانش تجربی شد ………..
  http://www.tarikhadabiat204.blogfa.com/post/9
  البته مرتضی مطهری دیگر نیست که ببیند در حکومت اسلامی زمان حاضر هم
  در فرار مغزها نمونه هستیم ……

  • مدیر سایت

   صحبت ایشان در مورد فلسفه و پزشکیه

  • با سلام ؛ وقتی نمیتوانید گفته های کسی را زیر سؤال ببرید به ترور شخصیت نپردازید در نهایت در آنهم مؤفق نمیشوید … ترور شخصیتی در صورتی جواب میدهد که فرد را در حیطه تخصصی خودش زیر سؤال ببرید هماننده فلسفه شهید مطهری. زرتشتیان و باستان ستاهای افراطی بی مطالعه هم که جوابی برای رد نقدهای ژان کلنز نداشتند ( هماننده موبدیار غیبی که میگفت یهودی است و… و ما هم میگوییم باشد ، حال اگر میتوانی ادعایش را رد کن ) روی به نقد شخصیت و اظهارات دیگر او آورده اند … اما در نهایت این ژان کلنز و نقدش مانده است که خدشه ای جدی به آیین زرتشت پیش روی یک انسان عاقل و در مجامع علمی وارد میکند.

   وقتی دینی براهین علمی نداشته باشد تا جایی که موبد خورشیدیان هم آنرا تأیید میکند باید هم با علم بیگانه باشد.

   اگر شهید مطهری گفته های فرهنگ مهر و موبد خورشیدیان و دستوردهالا و … را می دید و تقلید گاتها و فرهنگ مهر از فلسفه ارسطو را … به احتمال قوی دست از نقد این آیین می کشید چون هربار خنده اش میگرفت از این مهملات .

   البته خنده دار ترین مسئله در آیین زرتشت کتاب شکند گمانیک ویجار است ، زرتشتیانی که تا زمان مأمون سعی در یکسان سازی خود با ادیان ابراهیمی و حذف و تحریف از کل کتاب خود بودند تا مزخرفات اوستا را بپوشانند آمده و خود را به مقابله با آن ادیان در آورده اند … پروفسور کریستین سن به قشنگی این موضوع را اثبات میکند . من میگویم ایبن زرتشتیان اعجوبه اند …

 2. مرتضی مطهری در تحلیل متعصبانه و جانبدارانه اش خیلی چیزها را فراموش کرده :
  – چرا در اقلیت های مذهبی در میان علوم مختلف پزشکی را انتخاب میکردند ؟ در دوره اسلامی معنای علم ، علم اسلامی بود و دانش آموزی با اموختن قرآن شروع می شد . به ملتی حمله کنید ، کتابخانه ها و ثروت تش را غارت کنید ، با ابزار جزیه اقلیت اش را زمین گیر کنید ، بعد هم بر سرش بکوبید که چرا دانش نیاموختی ؟ اصلا غیر مسلمانان به مدارس علمی مانند نظامیه حق ورود نداشتند . عجایبی است به سفرنامه شاردن نگاه کنید و ببینید که به امر مرجع زمان مجلسی ، زرتشتیان از هست و نیست ساقط می شوند و مهم ترین ابزارشان برای زندگی یعنی امنیت از ایشان سلب می شود . زرتشتیان کرمان به بیرون دروازه های شهر رانده می شوند تا به صورت تدریجی توسط راهزنان نسلشان بر می افتد . فرض کنید امروز برای ورود به مدارس و دانشگاهها شرط شیعه بودن بگذارند و امتحان ورودی نیز قرآن و معارف اسلامی باشد . بعد بگویند چرا ایرانیان پزشک و مهندس و حقوقدان غیر شیعه ندارند .سرگذشت علمای بزرگی مانند ابن مقفع که به جرم مجوسی گری (با وجود مانوی بودن ) در تنور انداخته می شود را فراموش کرده اید ؟

 3. کذب محض ، این زرتشتیان بودند که کتابهای خودشان را تحریف کردند ، اگر کتابسوزی بود باید پروفسور کریستین سن از ان حرف میزد . هیچ مورخ معتبر و مشهوری کتابسوزی توسط مسلمانان را تأیید نکرده است . پروفسور کریستین سن اثبات میکند که زرتشتیان خود ، کتب خود را تحریف کردند … آنهم یک مشت خرافه را .

  از پیامبر بعید است بی سند و مدرک حرف بزند .

  • امکان ندارد پیروان یک مذهب کتب خودشان رااتش بزنند البته حتی مورخان مسلمان مثل طبری کتاب سوزی اعراب راتایید کرده اند این هم که گفتی زرتشتیان هیچ دانشمندی نداشته اند غلطه چون مورخان یونانی خلاف حرف توراگفته اند

   • با سلام ؛ آتش نزدند ، تحریف و حذف و … کردند . پروفسور کریستین سن اینرا اثبات میکند ، در همین سایت هم است .

    لطفا با سند حرف بزنید ، ایران در زمان ساسانیان بسیار معتبر تر از تاریخ طبری است .
    درباره ایران در زمان ساسانیان تحقیق کنید اعتبار آنرا خواهید فهمید .
    من در کامنتهای قبلی ام درباره تاریخ طبری و اینکه نمیتوان به ان حتی ۸۰ درصد هم استناد کرد گفته بودم و اما :

    http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa56459

 4. متاسفانه تحریفی دردین وحیانی اسلام کرده اند به نام مباهته یعنی برخی علما اشتباها تصورکرده اند تهمت به ادیان دیگربرای پیشرفت دین برحق اسلام جایزاست!!!!
  ولی قران دعوت به تفکرکرده وحسن وقبح عقلی راهم تایید کرده دوستان کاری به حق یاباطل بودن زرتشتیان هم ندارم خدا حق محض است وتهمت حق رامیپوشاند پس عصیان برخداست عجبا بنیانگذاران شیعه عقل گرا وموحد ومنتقد بودند ولی به مرور تعطیل عقل به جان شیعه افتاد
  اقایان چرا خودزنی میکنیم چرابادینهای دیگر که منشا اسمانی داشتند میجنگیم خدا عمرراعذاب میکند که اوستا رااتش زد
  قران ادامه تورات و….. است تورات امر کرده باکسب رضایت باکنیز سکس کنند مسلمانان غیور کاری کردند که اسلام وکلا دین زیرسوال برود ای علما چرا فرق ودینهای دیگر رابررسی نمیکنید چرا درحوزه علمیه فلان مرجع دیگری راتکفیرمیکند چرا…….!؟؟؟

 5. متاسفانه تحریفی دردین وحیانی اسلام کرده اند به نام مباهته یعنی برخی علما اشتباها تصورکرده اند تهمت به ادیان دیگربرای پیشرفت دین برحق اسلام جایزاست!!!!
  ولی قران دعوت به تفکرکرده وحسن وقبح عقلی راهم تایید کرده دوستان کاری به حق یاباطل بودن زرتشتیان هم ندارم خدا حق محض است وتهمت حق رامیپوشاند پس عصیان برخداست عجبا بنیانگذاران شیعه عقل گرا وموحد ومنتقد بودند ولی به مرور تعطیل عقل به جان شیعه افتاد
  اقایان چرا خودزنی میکنیم چرابادینهای دیگر که منشا اسمانی داشتند میجنگیم خدا عمرراعذاب میکند که اوستا رااتش زد
  قران ادامه تورات و….. است تورات امر کرده باکسب رضایت باکنیز سکس کنند مسلمانان غیور کاری کردند که اسلام وکلا دین زیرسوال برود ای علما چرا فرق ودینهای دیگر رابررسی نمیکنید چرا درحوزه علمیه فلان مرجع دیگری راتکفیرمیکند چرا…….!؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code