خانه / شخصیت ها / موبدان / دیگر موبدان / اقدام بعضی موبدان برای جلوگیری از نشر کتاب راه راستی
موبدان ـ زرتشتیان

اقدام بعضی موبدان برای جلوگیری از نشر کتاب راه راستی

به قلم مدیر سایت
براساس خبرهای رسیده، بعضی موبدان انجمن موبدان تهران، گلایه هایی را در مورد کتاب «راه راستی» با برخی مسئولان مربوط مطرح کرده اند و چه بسا در حال رایزنی از طریق مجاری قانونی باشند برای جمع آوری کتاب یا جلوگیری از چاپ مجدد.

محتوای کتاب براساس مستندات تاریخی است و هیچ کینه ای از زرتشتیان گرامی ندارم بلکه با بعضی از آنها رفاقت داشته و دارم و این مطالب را صرفا به عنوان بحث های علمی مطرح کرده ام. حتی در مواردی، از زرتشتی ها دفاع کرده ام مثلا احادیثی آورده ام که کسی حق ندارد به زرتشتیان آزار برساند.

این رفتارهای برخی موبدان، با ادعای آزاداندیشی آنها  منافات دارد. قبلا نیز رفتار مشابه داشته اند و متأسفانه موفقیت هایی را به دست آوردند! به جای اینجا و آنجا رفتن، به پاسخگویی اقدام کنند و سایت برای درج انتقادها از کتاب راه راستی، به روی همگان باز است چنانکه تاکنون نقدهای متعدد در آن درج شده است.

به فرض که موفق به جمع آوری یا جلوگیری از چاپ مجدد کتاب بشوند، اما با توجه به فعالیت هایی که خواهم داشت، یقینا پس از مدتی کوتاه این مانع برطرف خواهد شد و خواهیم دید که کتاب با استقبالی چند برابر رو به رو خواهد شد.

دوستانه به این هموطنان گرامی می گویم که دست از مانع تراشی بردارند و بنده و خودشان را به زحمت نیندازند.

اسفند ۱۳۹۶

همچنین ببینید

بلوف های یک موبد / گشتاسب اوشیدری

به قلم سید محمد ناطقی دیدگاه ها و نوشته های موبد گشتاسب اشیدری از سوی …

۱۶ نظر

 1. در پاسخ به جمع آوری کتاب باید گفت
  از قدیم گفتن آب ریخته رو نمیشه جمع کرد

 2. به صورت کاملا محترمانه تهدید کردی! البته که مشخص هست شما به مراکز قدرت و ثروت وصل هستی و پیروز خواهی شد

  • دوست عزیز کتاب راه راستی رو من خوندم جز انتقاد کاملا محترمانه و اصولی مطلبی نداره که توهین آمیز باشه بهتر نیست موبدان محترم وعزیز به جای سنگ اندازی تو مسیر آزادی بیان واندیشه جواب اصولی به انتقادات بدن؟؟؟

 3. سوال این است که آیا کسی در نظام جمهوری اسلامی می‌تواند کتابی با عنوان «شبهات و تناقضات اسلام» منتشر کند و از وزارت ارشاد مجوز بگیرد؟ امیدی نیست که به این سوال صادقانه جواب بدید. حتما دوباره لینک به اشتراک میذاری یا میگی که زرتشتیان در فضای مجازی این کار را می‌کنند. اما سوال من دقیقا چاپ کتاب هست. کسی اجازه‌ی چاپ کتاب با عنوانی که گفتم دارد؟

  • مدیر سایت

   از نظر شخص من، از آنجایی که در این زمان امکانات پاسخگویی فراهمه، اگر نوشته توهین آمیز نباشه و واقعا علمی بحث کنه نه تنها ایراد نداره بلکه خیلی هم خوبه چون انتقادها سبب رشد میشه

   قبلا در این مورد در سایت نوشته ام:

   http://www.raherasti.ir/1891

  • https://www.berasad.com/?p=37088
   زرتشتیان در پاسخ به انتقادات آزادند اما … کتاب راه راستی راه را بر هر انتقادی بسته است چون مستدل حرف زده است . در کتاب فوق [ که لینکش را گذاشتم ] فقط سه نمونه از انتقادات آنهم به طوری که خودشان خواسته اند را پاسخ دادند … برای همین است که بجای اینکه کتاب بنویسند سنگ اندازی میکنند .

 4. اشکال در این است که چون از منظر اعتقاد امامیه کتاب شما نوشته شده است هر کتاب و نقد که بر خلاف کتاب شما چاپ شود با موانع قانونی مواجه خواهد شد . عمده مطالب کتاب شما پاسخ دارد ولیکن اگر صحبت های شما در مورد جامعه زرتشتیان و موضعشان در مورد کتاب شما صحیح باشد این اقدام می تواند به دلایل زیر باشد :
  ۱- زرتشتیان به دلیل اینکه جامعه کوچکی در ایران هستند حتی در زمان حکومت پهلوی که کسانی مدعی شده بودند رضا خان به زودی کشتی می بندد و رسما زرتشتی می شود وارد جدال های کلامی و اعتقادی با مسلمانان نشده اند و این مساله نه از ضعف اعتقاد ایشان که بنابر مصالح جامعه اشان بوده همانگونه که شیعیان روزگاری اعتقاد خود را کاملا پنهان می کردند و قاعدتا شما این را از ضعف اعتقادشان نمی دانید . پس از انقلاب با توجه به اینکه قوانین و روال اجرایی کشور در هر دعوایی قاعدتا سمت ایشان نخواهد بود لذا این محافظه کاری و رعایت شرایط حاکم بر کشور نزد ایشان بیشتر هم شده است .
  ۲- اصولا اینگونه بحث های اعتقادی مربوط به مذاهبی است که تبلیغ بحشی از بنیان مذهبی ایشان است و زرتشتیان کشی را به دین خود نمی خوانند و نمی پذیرند لذا دلیلی برای تبلیغ از طریق طرح اعتقاداتشان ندارند .

  ۳- در شرایطی که ایشان نه امکان و نه برنامه ای برای پاسخگویی به شبهات شما ندارند چاپ کتاب شما می تواند ابزاری برای تحریک بخشی از جامعه بر ضد زرتشتیان باشد و این منصفانه نیست . نوع بیان مطالب و رویه صرفا اخباری و غیر علمی سایت شما بر ضد زرتشتیان قاعدتا تاثیری بر دیدگاه دینی جامعه زرتشتی ندارد ولی کارکرد اصلی سایت و کتاب شما که بیشتر نوعی انجام وظیفه در میان مجامع مذهبی شیعه برای مقابله با دین زردشتی است می تواند سبب تحریک بخشی از جامعه مخاطب شما بر ضد زرتشتیان گردد .

 5. با سلام ؛ آقای فاطمی باید مسابقه کتابخوانی برگزار کنید البته بودجه میخواهد … من با مسئولین حوزه مان حرف زدم اما … مسئله بودجه است . البته حوزوی ها زیاد میل شاید نشان ندهند اما دانشجویان یقینا استقبال خواهند کرد . جز در این سایت و چند سایت دیگر متأسفانه زرتشتیان و مدافعین آنان کاری جز کامنت گذاشتن ندارند و در فاز مناظره و بحث با ادله ای محکم و نوشتن کتابی مستدل نیستند . اگر یک ذره توانایی برای تبلیغ در در صدا و سیما داشتید عالی میشد .
  و یا دعوت زرتشتیان برای مناظره در صدا و سیما … البته دعوت مرا قبول نکردند چه رسد به صدا و سیما .

  آقای فاطمی … دیروز چهار کامنت گذاشتم که فکر کنم یکی از آنها پخش نشد .
  با تشکر .

  • مدیر سایت

   یکی از مراکز فرهنگی خواست مسابقه با این کتاب برگزار کنه اما موافقت نکردم

   با یکی از شبکه های ماهواره ای پنج جلسه مصاحبه داشتم اما خبر ندارم پخش کردند یا نه

   اینکه زرتشتی ها مناظره را نمی پذیرند، همه اش بخاطر این نیست که چون در بحث علمی کم می آورند (هرچند کم خواهند آورد)

   در یکی دو تا از کامنتها لفظ نامناسب در مورد مخاطب بکار برده بودید و لذا حذف شد

   پوزش

 6. این کتاب و محتوای آن که تقریبا محتویات همین سایت هست ،
  تیکه برداری از کتابهای عصر ساسانی توسط مترجمان ناشناس عصر حاضر ،
  نقل قولهای ناقص متفرقه از اشخاص سرشناس و ناشناس ایرانی و بعضأ متعصب مسلمان
  و مورخین رومی و یونانی که از دشمنان ایرانیان بودند ……. وندیداد و غیره
  که اکثرا استناد تاریخی ندارند و صرفا بخاطر سیاه نمایی آیین زرتشت و اقلیت زرتشتیان
  جمع آوری شده تا از کاه آنها کوهی بسازند و از کوه دروغین خود کاه …..
  چیزی که مشخص و قابل مشاهده و ارزیابی ست ،
  مقایسه رفتار و کردار و اندیشه زرتشتیان زنده امروزی با جماعت بسیار مسلمانان
  در اجتماع زمان حاضرست که عمدتا امورات زندگیشان از راه دروغ و ریا میگذرد ………..

 7. هر وقت اجازه چاپ کتاب برای بررسی تناقضات و شبهات اسلام داده شد، اجازه چاپ کتاب راه راستی هم باید داده شود. این یعنی عدالت.

  • مدیر سایت

   حکومت ایران جمهوری اسلامی است و باید طبق دیدگاه صاحبنظران مسلمان عمل شود. هرچند دیدگاه شخصی من این است که به منتقدان اسلام که محترمانه می نویسند نیز اجازه چاپ بدهند

 8. خیلی حرفا ضد ایران باستان و ضد زرتشتیها در وبلاگها و سایتها وتلگرام منشا اصلی انها همین سایته

 9. جناب فاطمی در میدان حرف و ادعا سخن بسیار می گویید ولی وقتی در مقام نقد نتوانستید پاسخگوی خطاهایتان باشید اقدام به حذف کامنت ها نمودید . ذره ای اگر به استواری عقاید و پندارهایتان باور داشتید چنین عمل نمی کردید . بی شک ایین رفتار شما آیینه تمام نمای رفتار دوستان و هم فکرانتان است .
  اگر مخالفان به توهین و دشنام روی آوردند منتشر می کنید
  اگر دفاع ضعیف کردند یا در مطالبشان خطا دیدید سریعا منتشر می کنید .
  دیدگاههای هم فکرانتان را سریعا منتشر می کنید
  اما در مواجهه با دیدگاهها و نقدهای مستحکم و مستند چاره ای ندارید جز همان روش همیشگی یعنی سانسور

  این یعنی خود باور دارید که دیدگاههایی بس سست و بی قاعده دارید . مدعی هستید که زرتشتیان را به گفتگوی انتقادی آزاد می خوانید ولی این ادعای شما کذب محض است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code