خانه / شخصیت ها / موبدان / فرهنگ مهر / دکتر فرهنگ مهر درگذشت
فرهنگ مهر

دکتر فرهنگ مهر درگذشت

دکتر فرهنگ مهر (۱۳۰۲ ـ ۱۳۹۶) یکی از شناخته شده ترین زرتشتیان ایران که سوابقی همچون نمایندگی ایران در سازمان اوپک، معاون نخست وزیر، رئیس دانشگاه شیراز و ریاست انجمن زرتشتیان تهران را بر عهده داشت چشم از جهان فروبست.

دکتر فرهنگ مهر در ۹۴ سالگی و بر اثر بیماری در کالیفرنیای آمریکا درگذشت. وی پس از اخذ دیپلم به دانشگاه لندن رفت و در رشته اقتصاد، دکترا گرفت. پس از مراجعت به ایران نیز وارد خدمات دولتی شد. حدود یک سال و چند ماه در جایگاه معاونت نخست وزیری بود، اما به دلیل اختلاف نظر این پست را رها کرد. پس از انقلاب نیز به ریاست دانشگاه شیراز برگزیده شد و مدتی بعد مهاجرت کرد و به عنوان استاد روابط بین الملل دانشگاه بوستون مشغول به کار شد.

او در سال ۱۳۷۵ و زمان برگزاری ششمین کنگره جهانی زرتشتیان به ایران سفر نمود و همراه با دیگر شرکت کنندگان کنگره به دیدار مقامات دولتی از جمله رهبر انقلاب و رئیس جمهور وقت رفت.

یکی از کتابهای شناخته شده که به معرفی فلسفه دین زرتشت می پردازد، «دیدی نو از دینی کهن» نوشته دکتر فرهنگ مهر است. از دیگر کتابهای وی می توان به «نقش زرتشتیان در انقلاب مشروطیت»، «نظریه تاریخ اقتصاد» و «هم زبانان من» اشاره کرد همچنین وی از بنیانگذاران مجله هوخت بود که در چند دهه منتشر می شد.

برگرفته از: سایت برساد

همچنین ببینید

آیا زرتشت یونانی نبود؟ / قدیمی ترین سند در مورد زندگی زرتشت او را یونانی دانسته است

به قلم مدیر سایت دکتر فرهنگ مهر ـ از زرتشتیان سرشناس ـ در کتاب "دیدی …

۳ نظر

  1. روانش شاد

    • بله روانش شاد ، در کتاب دیدی نو از آیینی کهن خوب شبهه به خدای ادیان ابراهیمی وارد کرد . در حالی که حرفهایی که درباره اهورامزدا و خدای زرتشتیان میگفت در گاتها نبود . به عنوان مثال خدا را خالق نمیدانست و میگفت خالق درست نیست نشأت نزدیک تر است . این عین جهل است .

  2. بر روان و فروهر آزاد شده نیکوکاران وپارسایان درود باد ،
    نام نیک و خدمات ایشان به ایران و فرهنگ ایران همیشه مانا خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code