خانه / احکام / احکام اسلامی / زن مسلمان / زردشتیان و صیغه

زردشتیان و صیغه

به قلم حجت الاسلام غلامرضا نوادری
برخی زردشتیان به گمان اینکه ازدواج موقت مخصوص مسلمانان است از در شبهه وارد شده اند. در حالی که سنت زردشتی به روشنی رواج ازدواج موقت را در میان ایشان نشان می دهد. برای نمونه به سه ماده قانونی از مادیان هزار دادستان اشاره می شود:

۱-« وای یار نوشته است که: چنانچه دختری بنابر اجازه پدر به کسی اظهار کند که: « تا ۱۰ سال زن تو هستم و پدر (او) پیش از ده سال بمیرد، (آنگاه) باید تا انقضای ۱۰ سال برای پدر قیم گمارده شود و هنگامی که ۱۰ سال سپری شد، دختر در همسری کسی نیست و قیم پدر خواهد بود». (مادیان هزار دادستان، ص ۱۴۹ بند ۱۳)

۲- « چنانچه (زنی) بگوید که «من برای ۱۰ سال تن به همسری تو دادم» آنگاه او می تواند در (این) ۱۰ سال در وضعیت یکزنی باقی بماند». (مادیان هزار دادستان، ص ۲۱۳ بند ۵۲)

۳- «چنانچه کسی بگوید که :«من تا ۱۰ سال تن به زناشویی با مهرین دادم» (آنگاه) چناچه (آن) زن در (طول) ۱۰ سال بمیرد، جهیزیه و (تمام) لوازم (او) برای مهرین می ماند». (مادیان هزار دادستان، ص ۲۸۸ بند ۱۱)
همانطور که می بینید دختر با رضایت سرپرست خود برای مدت معینی به عقد مردی در می آید و پس از پایان آن مدت دختر در همسری کسی نیست.

149

مادیان هزار دادستان، ص ۱۴۹

مادیان هزار دادستان، ص 213مادیان هزار دادستان، ص ۲۱۳

مادیان هزار دادستان، ص 288مادیان هزار دادستان، ص ۲۸۸

شناسنامه مادیان هزار دادستان

آذر ۱۳۹۶

همچنین ببینید

اشتباه موبد شهزادی (صیغه)

به قلم مدیر سایت موبد موبدان رستم شهزادی ـ رئیس سابق انجمن موبدان تهران ـ …

۲ نظر

  1. دوست گرامی با سپاس اگر امکان دارد روشن فرمائید که این کتاب چه ربطی به دین زرتشت دارد ؟ چون میدانیم که فقط گات ها از زرتشت است و بقیه کتابها در زمان های مختلف نوشته شده مانند ما مسلمانان که قران فقط از حصرت محمد (ص)است که همه ان را قبول داریم ولی نهج البلاغه فقط ما شیعه ها ،ان را قبول داریم ولی سنیها و … ان را قبول ندارند .

  2. ترجمه ای که آقای عریان از کتاب مادیان هزار دادستان انجام داده برمبنای ترجمه خانم آناهیت پریخانیان از مادیان به زبان انگلیسی هست درحالی که خانم ماریا ماتسخ از آن به زبان آلمانی انجام داده و بسیار دقیقتر هست توضیح اینکه ما در سنت زرتشتی ازدواج موقت نداریم بلکه ازدواج چگری داریم که ساختار ش متفاوت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code