خانه / اعتبار دین زرتشتی / نمادها و آیین ها / آتش / چارطاقی قلعه دار را دریابید!

چارطاقی قلعه دار را دریابید!

به قلم مدیر سایت
در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ در سفر به استان اصفهان، بقایای بنایی بر فراز تپه در کنار جاده، توجهم را جلب کرد.
با توجه به اینکه در گذشته های دور، آتشگاه ها را بالای تپه و در کنار راه ها می ساختند، تا مسافران دوردست، راه را پیدا کنند، حدس قوی زدم که این بنا باید چارطاقی و آتشگاه باشد.
از تپه بالا رفتم و قرائن نشان می داد که این بنا چارطاقی است. جاده ای که از کنار آن تپه می گذرد، مسیری کهن است؛ زیرا از روستاهای آن منطقه گذر می کند، روستاهایی چون مهرآباد و کبرآباد.
یکی از چهار ستون چارطاقی بکلی از بین رفته و اثری از آن نمانده و ستون دیگر افتاده است و دو ستون دیگر همچنان پابرجاست اما متأسفانه افرادی به امید یافتن گنج، کنار ستونها را حفاری کرده اند و یکی از گودال ها کاملا زیر ستون است و هرلحظه امکان دارد این ستون نیز فرو ریزد.
در جوار تپه، روستای کوچک قلعه دار قرار دارد. با پیرمرد و پیرزنی، جداگانه در مورد بنای تپه پرسیدم. هردو گفتند که در گذشته، بر آن تپه قلعه ای متعلق به گبرها بوده است. در مورد علت این نامگذاری گفتند: چون افراد را برای دار زدن به آنجا می بردند «قلعه دار» نام گرفته است.
پیرمرد گفت: سازمان میراث فرهنگی روی این بنا و اطراف آن دست گذاشته و اجازه ی ساخت مسجد در جوار آن را نداده است.

یک ضرورت
در درجه اول لازم است سازمان میراث فرهنگی اقدام به حفظ و مرمت این بنا کند.
در ثانی اگر گزارشی از این بنا با تصاویر حرفه ای، ثبت و ضبط نشده، لازم است تا فرصت از دست نرفته، این اقدام از سوی اهل فن صورت گیرد.

6162636669
قلعه دار پنج شش کیلومتر با کبرآباد فاصله دارد

photo_2017-12-12_22-08-41قلعه دار در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب غربی نایین به سمت شهر ورزنه واقع است

آذر ۱۳۹۶

همچنین ببینید

قابیل بنیان گذار آتشکده

به قلم مدیر سایت در احادیث اسلامی آمده است که قابیل براساس اعتقادی خرافی، برای …

۳ نظر

  1. به نظر میاد به نفعتون نیست پیام من در مورد دلیل این مشکلات رو نشر بدین .

  2. عجیب است که در این سایت هر ادعای کذبی بر علیه تاریخ و فرهنگ و دین نیاکان ما منتشر می شود و ردیف های بودجه سال ۹۷ را شایعات می خوانید . لایحه بودجه ۹۷ رسما منتشر شده و در بیش از صد سایت منتشر شده و بی خبری شما عذر بدتر از گناه است . گرچه بسیاری از دیگر دیدگاههای شما و دوستانتان مثل حجت الاسلام امیرشاهی هم ناشی از همین بی خبری است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code