+
خانه / خداشناسی / ثنویت / آیت الله طباطبایی نژاد (امام جمعه اصفهان): هیچ موقع نگفتم که زرتشتیان دوگانه پرستند
آیت الله طباطبایی نژاد (امام جمعه اصفهان): هیچ موقع نگفتم که زرتشتیان دوگانه پرستند

آیت الله طباطبایی نژاد (امام جمعه اصفهان): هیچ موقع نگفتم که زرتشتیان دوگانه پرستند

در این سایت نامه ی اعتراض آمیز دکتر اسفندیار اختیاری ـ نماینده ی زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی ـ خطاب به امام جمعه ی محترم اصفهان مبنی بر اینکه ایشان زرتشتیان را «دوگانه پرست» خوانده است، درج شد. آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد به آنچه در سایت ها به ایشان نسبت داده شده، در سایت خبرگزاری میزان پاسخ گفته است.
نظر به اینکه اعتراض زرتشتیان را در این سایت آوردیم، لازم است پاسخ ایشان را نیز بیاوریم:

آیت‌الله یوسف طباطبائی‌نژاد امام جمعه اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان درباره تحریف اظهارات خود از سوی برخی از رسانه‌ها پیرامون اینکه زرتشتیان دوگانه‌پرست هستند، اظهار کرد: بنده این موضوع را تکذیب می کنم زیرا هیچ  موقع نگفتم که زرتشتیان دوگانه پرستند.

وی اضافه کرد: گروهی از زرتشتیان قائل به دو خالق هستند که این امر با پرستش متفاوت است.

امام جمعه اصفهان خاطر نشان کرد: برخی از زرتشتیان معتقدند که چون عالم هم خیر و هم شر دارد خدای خیر یزدان است وخدای شر اهریمن. روندی که از قدیم الایام میان زرتشتیان وجود داشته است.

آیت الله طباطبائی نژاد با اشاره به تفسیر آیت الله مکارم شیرازی پیرامون زرتشتیان تاکید کرد: این مرجع تقلید کشورمان در تعریف زرتشتیان می گوید شاید پیرو زرتشت نخستین کسانی نباشند که در مسئله خالقیت همتایی برای خدا قرار داده اند یعنی ممکن است دیگران هم باشند. اینها اولین کسانی نبودند ولی از همه مشهورتر هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: آیت الله مکارم شیرازی در این تفسیر تأکید می کند زرتشتیان موجودات جهان را به دو گروه "خوب و بد"  و "خیر و شرّ" تقسیم کرده و برای هر گروه خالقی قائل شدند که "یزدان و اهریمن" یا "نور و ظلمات" نام آنهاست.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: بنا بر این تفسیر دلیل زرتشتیان برای اینکه قائل به دو خالق خیر و شر هستند این است که آنها معتقدند مخلوق خداوند سنخیت با خود او دارد و بنابر این خدای خیر نمی تواند با خدای شرّیکی باشد در نتیجه خدای خیر، خیر است وخدای شرّ، شر است.

آیت الله طباطبائی نژاد با اشاره به اینکه در بحث خالقیت دیدگاه زرتشتیان متفاوت است گفت: زرتشتیان در بحث پرستش فقط خدای خیر را می پرستند و پرستش آنها یکی است و دوگانه پرست نیستند ولی جمعی از زرتشتیان در قدیم معتقد بودند که اهریمن و یزدان با هم متفاوتند و خیر نمی تواند شر را خلق کند و شر نمی تواند خیر را خلق کند.

وی خاطر نشان کرد: توحید در پرستش و عبادت متفاوت از توحید در خالقیت است از این رو بنده هیچ گاه نگفته ام که زرتشتیان دوگانه پرستند ولی معتقدم جمعی از زرتشتیان به دو خالق معتقد بودند که ممکن است در شرایط فعلی نیز این عقیده در بین آنها و جود نداشته باشد ولی یزدان واهریمن در مذهب آنها قید شده است.

امام جمعه اصفهان تاکید کرد: زرتشتیان می گویند خدای خوبی‌ها یکی است و خدای بدی ها یکی دیگر اما خدای بدی ها را پرستش نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه ما معتقدیم همه چیز در عالم خیر است و شری در جهان وجود ندارد، اظهار کرد: از نظر ما شر نسبی و عدم است و عدم هم خالق نمی خواهد.

آیت الله طباطبائی نژاد درباره تحریف اظهاراتش در برخی از رسانه ها پیرامون زرتشتیان گفت: کسانی که این کارها را انجام می دهند ریشه کارشان معلوم نیست که بتوان حتی از آنها شکایت کرد البته بنده قصد شکایت هم ندارم زیرا تحریف در سخنان بنده و ائمه جمعه از سوی برخی از جریانات امری طبیعی است.

بر اساس گزارش میزان، برخی از رسانه ها، از قول امام جمعه اصفهان زرتشیان را "دوگانه پرست" خوانده بودند.

۸ نظر

 1. اهریمن ابلیس، اهورا خدای یکتا. کو گوش شنوا؟

 2. اولین بار اروپاییان ایرانیان را دوگانه پرست خواندن، در قرون جدید…… خواهشا یه ذره مطالعه کنید…….

 3. با سلام ؛ زرتشتی که اهریمن را آفریدگار نداند زرتشتی نیست ؛ صراحتا در اوستا اهریمن را خالق گفته شده است . این که فقط اهورا مزدا را بپرستند دلیلی بر توحید اسلامی و خارج شدن از جرگه مشرکین نیست .

  • شما هم میتوانیدتا حدودی خالق زندگی خودتان باشید
   سوالی از شما دارم که طبق معمول بدون پاسخ روشن خواهد بود
   چه کسی بدی را خلق میکند؟
   خالق بدی کیست ؟

 4. شیطان یا لوسیفر فرشته ای زیبا که مطرود درگه خدا شد چه چیزی را ایجاد میکند ؟ با اجازه چه کسی ؟ چرا ؟

  • باسلام ؛ جناب پگی نمیخواهم بحث کنم – با توجه به توصیه مدیر سایت – ولی انگار نه قرآن را خوانده ای و نه کتابهایی که پیشتر گفتم . در اوستا اهریمن را صراحتا آفریدگار موجودات و شر گفته شده است مثلا اژی دهاک را اهریمن آفریده است. این یعنی اهریمن خلق میکند. این را هم بدانید هیچ وقت ایرانیان الله را در همان زمان قدیم نیز به اهورا مزدا ترجمه نکردند بلکه به خدا ( که احتمالا از خودآی – به معنی آفریده نشده – گرفته شده است ) ترجمه کردند چون اهورا مزدا علاوه بر شکل و شمایل و دختر و پسر داشتن در زمان ساسانیان چیزهایی داشت که از نظر اسلام شرک محسوب میشود . در رابطه با برهان شر هم باید کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه طباطبایی را بخوانید (جلد پنجم) . در ضمن ابلیس در اسلام یک جن است و زیبا رو هم نبود ، در فطرت ، اجنه پست تر از انسان اند ، بر خلاف اهریمن که آفریننده و مافوق مخلوقات است و هم رده با اهورا مزدا . ابلیس هیچ چیزی را ایجاد و خلق نمی کند و اصولا ارزه ی این کارها را ندارد . جایی می گویید قرآن خواندید اما با این پیام ها انگار اصلا قرآن نخواندید . مدیر سایت در پستی اثبات کردند که ابلیس اهریمن نیست . در ضمن خرافات یهودیان را به اسلام دور از تحریف نسبت ندهید .

   • ۱. شما اول یادبگیرید دیگران رو قضاوت نکنید و محترمانه دیالوگ کنید
    ۲. لطفا جواب سوالات رو بدید و یه متن غلط رو مدام تکرار نکنید
    ۳. سوال از شما:
    کار شیطان چیست ؟
    بدی را چه کسی خلق کرده در دنیا ؟ چرا ؟
    از نظر شما جناب ، خالق بدی کیست ؟
    ۴. محض اطلاع جنابعالی ابلیس قبل از غرور و تمردش لوسیفر یا در دین اسلام عزازیل که شخصیتی در اساطیر عبری است ،نام داشت و درمورد اینکه او جن بود نه فرشته هیچ اتفاق نظری در هیچ دینی وجود ندارد . طبق روایات ، عزازیل یکی از سه فرشته (هاروت ، ماروت ، عزازیل ) است که خدا آنان را به کره ٔ زمین فرستاد تا مانند آدمیان زندگی کنند و ازمحرمات بپرهیزند والا تنبیه شوند.
    بطور نمونه :در بسیاری از شاخه‌های مسیحیت ، شیطان (در اصل لوسیفر) قبل از آنکه از درگاه خدا طرد شود، یک موجود روحانی یا فرشته بوده که در خدمت خداوندگار بوده‌است. گفته می‌شود شیطان از درگاه خداوند به دلیل غرور بیش از حد و خودپرستی طرد شده‌ است.
    بحث ما این موارد نیست
    سوال ساده ای پرسیدم و منتظرم اگر میدانید پاسخ دهید :
    خالق بدی کیست ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار