+
خانه / خداشناسی / ثنویت / اعتراض نماینده زرتشتیان به امام جمعه اصفهان / زرتشتی ها دوگانه پرست نیستند
اعتراض نماینده زرتشتیان به امام جمعه اصفهان / زرتشتی ها دوگانه پرست نیستند

اعتراض نماینده زرتشتیان به امام جمعه اصفهان / زرتشتی ها دوگانه پرست نیستند

به قلم مدیر سایت
به گزارش خبرگزاری ایسنا دکتر اسفندیار اختیاری ـ نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی ـ نامه ی زیر را در اعتراض به اظهارات امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، ارسال کرده است:

«به نام دانای بزرگ هستی بخش
جناب آقای آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد
نماینده محترم ولی فقیه در استان اصفهان
با درود و احترام
متاسفانه جنابعالی در روز ۲۳ مهرماه ۱۳۹۵ در نماز جمعه اصفهان، با یک استدلال عجیب! زرتشتیان شریف و پرافتخار را به ناحق، دوگانه پرست نامیدید. این اتهام برای ایـرانیان و زرتشتیانی که در درازنـای تاریخ، یکتاپرست بوده‌اند و به آن افتخار می‌کنند، نیازی به آوردن استدلال برای پاسخگویی ندارد…»

یادآوری
۱. یکی از اشبتاهات رایج میان مسلمانان حتی برخی عالمان دین، «دوگانه پرست» خواندن زرتشتیان است و زرتشتی ها هرچه داد می زنند دو خدا را نمی پرستیم، صدایشان به گوش کسی نمی رسد. آنها نه در گذشته دوگانه پرست بوده اند و نه امروز. زرتشتی ها همیشه اهورامزدا را می پرستیده اند. بنابراین یگانه پرستند و به عبارت دیگر از جهت عبادت، موحدند. اما با توجه به اینکه اهریمن را خالق شرور می دانند، قائل به توحید افعالی نیستند.
۲. باید عین سخن امام جمعه ی اصفهان را دید؛ زیرا فراوان پیش می آید که از سخن کسی، اشتباه برداشت می شود.

یک نظر

  1. ضمن تشکر از نظر منصفانه مدیر سایت البته از نظرگاهی دیگر اصلا به کار بردن صفت پرستنده برای مزدیسنان جای تامل دارد و به گمان حقیر مزدیسنان به لحاظ اداب دینی به صورت بنیادین ستاینده اهورمزدا هستند نه پرستشگر او . تاملاتی لغوی هم در باب لغت پرستش وجود دارد که این کاربرد را در زبان پارسی اساسا ناصحیح میداند حتی برای مسلمانان .لغت پرستش در کاربرد دینی نخست برای بت پرستان و ادیان ابتدایی به کار رفت در روش دینی ایشان دیندار موظف به پرستاری و مراقبت و تهیه خوراک روزانه معنوی برای بت ها و ایزدان و دیوها و …. بود این درحالیست که ادیان ابراهیمی که صراحتا بی نیازی خداوند از بشر را تبلیغ می کنند شایسته نیست که در کلام باورمندان به ابن ادبان پرستنده خوانده شوند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار