خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / جدا کردن نوزاد از مادر پس از زایمان در عصر ساسانیان!

جدا کردن نوزاد از مادر پس از زایمان در عصر ساسانیان!

به قلم مدیر سایت
روزهای نخست ولادت، از زمان هایی است که هم مادر نیاز به آغوش گرفتن فرزندش دارد و هم فرزند نیازمندِ به آغوش کشیده شدن است. اما براساس منابع زرتشتی، نوزاد را در روزهای نخست تولد، از مادر جدا می کردند؛ زیرا زنی که پس از زایمان، خون می بیند ـ که بسیاری مواقع تا چهل روز طول می کشد ـ حکم زن دشتان (حائض) را داشت و باید آن مقررات دشوار را رعایت می کرد و یکی از آن مقررات، دست نزدن و حتی نزدیک نشدن به کودک است.
هاشم رضی در دانشنامه ایران باستان، ج ۲، ص ۹۴۵ از منابع زرتشتی نقل کرده که زنی که بچه زاییده یا سقط کرده تا هر زمان که خون ببیند، دشتان (حایض) به حساب می آید و باید احکام دشتان را رعایت کند حتی اگر چهل روز یا بیشتر طول بکشد.
از سوی دیگر در ج ۲، ص ۶۹۰ تصریح می کند که زن حائض به هیچ وجه حق نداشت کودکی را لمس و به او نزدیک شود.

دانشنامه باستان ص945دانشنامه باستان ص 690شناسنامه دانشنامه ایران باستان

همچنین ببینید

ازدواج نیابی یا ازدواج ابدال / مردگان زرتشتی که فرزنددار می شدند! (۳) / اعدام مخالف

به قلم دکتر سعید عریان در نامه تنسر از نوعی ازدواج به نام «ابدال» سخن …

۵ نظر

  1. خوب این از اعتقاداتشون بوده وبهش اهمیت میدادند چه ایرادی داشته خودمادرهم چنین عقیده ای داشته قطعا براش سخت نبوده،دربین اعراب هم نوزادانشان که بدنیا می آ مدند ازهمان لحظه نوزادانشان را به دایه میدادند وهگز خود مادر به نوزادش شیرنمیداده آ یا این بی مهری نیست وخود پیامبراسلام هم تا ۵ سالگی پیش دایه بزرگ میشه، واقعا چگونه یک مادرمیتواند نوزادش را تاچندسالگی به دایه بسپارد واورا نبیند، درعصرساسانیان هم مادرحائض را درست نمیدانسته اند به نوزاد دست بزند چون ناپاک بوده آ نرا گناه میدانستند آ نها هم اینگونه فکرمیکردند،چرا تلاش میکنید برای جمع وجورکردن ایرادات اسلام به آ یین زرتشت مثلا ایراد بگیرید؟!

  2. دایه نقش پرستار رو داره و باید شرم کنید از گفتن این دروغها خانم بهار کی گفته رابطه مادر و فرزند دربین اعراب اینطوره شما هیچی از اسلام و حتی اعراب نمیدونی پس دروغ نباف برای ماس مالی کارای که زرتشتیان کردن برای پیامبر اسلام هم تعجب میکنم مدیرسایت میگن نمیدونن چرا مجبور شدن مادرشون کودک یتیمشون رو از خودشون دور نگه دارن روایات تاریخی و مذهبی زیادی هس که جونشون در خطر بوده بخاطر اینکه تولدشون پیشگویی شده بود

  3. در جایی خواندم که اینا مظالب کتاب وندیداد است که هیچ ربطی به سخنان زرتشت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code