خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / چند شوهری در عصر ساسانی و دلیل آن!

چند شوهری در عصر ساسانی و دلیل آن!

به قلم مدیر سایت
موبدان، ثروتمندان و درباریان در زمان ساسانیان زنان دائمی و صیغه ای و نیز کنیزان فراوان داشتند. این امر سبب شد اکثریت مردان در جامعه با کمبود زن مواجه شوند. قباد ـ پادشاه ساسانی ـ به جای جلوگیری از زن بارگی طبقات مرفه، دستور داد مردان به صورت اشتراکی زن بگیرند!
هاشم رضی می نویسد:
«قباد شاه ساسانی خود امر به اشتراک زنان داد و این بدان سبب بود که روحانیان و طبقات مرفه الحال و ثروتمند و اشراف و درباریان و ثروتمندان، هر یک شبستان و حرمسرایی داشتند که زنان عقدی و صیغه ای فراوان، علاوه بر کنیزانی که بدون قید و شرط در اختیارشان بود، در این حرمسراها می زیستند.» (دانشنامه ایران باستان، ج ۱، ص ۳۸۳)

دانشنامه باستان ص 383دانشنامه ایران باستان، ص ۳۸۳

شناسنامه دانشنامه ایران باستان

همچنین ببینید

پرویز رجبی

رفتار بنیانگذار ساسانیان

از زبان دکتر پرویز رجبی اردوان پنجم آخرین شاه اشکانی به دست اردشیر کشته شد …

۲۶ نظر

 1. هرکی ندونه فکر میکنه بزرگان عرب چندتا زن نداشتن و حرم سرا راه نمی انداختن

 2. لطف کنید برای پوشاندن رسوایی فرقه های اسلامی ادیان دیگه رو خراب نکنید اگر در دوران باستان ک مردم عامه سواد چندانی نداشتند و ارتباطات محدود بود چنین قوانینی از طرف پادشاهان و موبدان ارائه میشد توی دین شما اونهم در زمان حال ک عصر ارتباطاته چرا فرقه های تندرو اسلامی مثل وهابیون و داعش بوجود اومدن ؟

 3. اشتراک زن و مال و زمین راه و رسم مزدکیان بود و قباد پادشاهی بود که به مزدک پیوست

 4. تمام دنیا داره به گذشته نداشته خوبش مینازه ما بد بختا جهان چهارمی ها داریم گذشته ونیاکان خوبمون خراب میکنیم –اقایون پول ملت رو میخورین نوش جان خواهشا شعر نگید

 5. یکی از این شعرا اینه که ما اتش پرست بودیم دوستان بدونید ما اتش پرست نبودیم بلکه ما اتش رو مظهر قد رت خدا میدانستیم و در اتش کده ها جمع میشدیم و خدا را پرستش میکردیم مثل الان که مسلمونا میرن مسجد

  • حالا خوبه با سند گفته شده…من خودم بخش هایی از کتاب احکام زرتشتیان (وندیداد در اوستا) رو مطالعه کردم،واقعا اکثر این چیزها رو میشه از توش بیرون کشید و با مدرک بهتون اثبات کرد که دین زرتشت مناسب زمان خودش بوده…

 6. نمیخوام بی احترامی کنم به کسایی که موافق دین زرتشند ولی اگه یکم فقط یکم تعصبات الکی رو بذاریم کنارو یه خورده در مورد دین زرتشت تحقیق کنید دیگه فکر نکم کسی از دین زرتشتی که اینهمه بنیاد خانواده رو بی ارزش میدونه طرفداری کنه…اگه زرتشت واقعن پیامبر بوده قابل احترام همس.ولی مشکل همه ما ایرانیا اینه که نسبت به هر چی الکی تعصب داریم بدون اینکه در مورد اون موضوع به خودمون زحمت بدیمو تحقیق کنیم.مشکل خیلی از کسایی که با اسلام مخالفن اینه که به دورو برشون نگاه میکننو فک میکنن اسلام همینیه که میبینن بدون اینکه در مورد اسلام تحقیق کنن..امیدوارم هیچ کدوممون بدون دلیل هیچ وقت اظهار نظر نکنیم چون اگه نظرمون ناحق بود باید پیش همون خدایی که همه ادیان به اون اعتقاد دارن جواب بدیم.

 7. …اگر چه دین امری شخصی هست و برای هر کس نظرش محترمه ولی خواهش میکنم برای بالا بردن یک دین بر دیگری دین کسی را خراب نکنید .دوستان اگر امکانش هست براتون حتما تاریخ معتبر که هم سنی‌ها وهم شیعه ها قبول دارند را به قلم طبری بخوانید کتابی دوره ۱۸ جلدی است خواهش اصلش رو تهیه کنید همان ۱۸ جلدی که به قلم طبری هست و زبان فارسی زمان طبری نوشته شده که قابل فهم هست برای ما .و خودتان قضاوت کنید .ممنون از دوستان

 8. آقای مدیر سایت سلام مطالب فوق به قول همان سند خودت حکم پادشاه بوده است وربطی به دین زرتشت ندارد واگرقبول نداری پس هرآنچه که شاهان مسلمان ویا خلفا گفته اند حکم اسلام است ازجمله احکام ابوبکر وعمر و یزید ومعاویه وبنی امیه وبنی عباس و…(لعن الله الاجمعین) همه احکام اسلام هستند ..از شما بعید است که اینچنین بررسی ونتیجه گیری میکنی کم کم دارم به حسن نیت شما شک می کنم مثل اینکه شما هم مثل بعضی ازشبکه های ماهواره ای که شیعه وسنی را به جان هم می اندازند می باشید این راهم بدانید اگر این مطالب را منتشر نکنید مسلم میشود شما هم از آنها هستید آنوقت من می دانم وشما که چه تکلیفی با هم خواهیم داشت

 9. این مزخرفات زائیده تخیل یه عده خشک مقدسه که هیچ سند و مدرکی نداره اصل عرفان و فلسفه در دنیااز ایران باستان شکل میگیره اینو خود دکتر ابراهیم دینانی هم گفت که چهره کاملا علمی و شناخته شده است و ایذا شاگرد علامه طباطبایی ومحض اطلاع در همون دوران ساسانی پادشاهی به نام شاه کیخسرو که داستانش در شاهنامه هم هست برای رفتن به سفر معنوی آماده میشه و تاج و تخت رو ول میکنه و میره در یکی از کوه های شهر شازند از توابع استان مرکزی ناپدید میشه ودر داستان میگه با منجی موعود میادهمیشه یادتون باشه این حکومت هر وقت بخواد کسی یا چیزی رو خراب کنه اونو متهم به فساد اخلاقی میکنه مثل خاندان ایران ساز پهلوی و خیلی از سیاسیون حال حاضر تا مسیح علینژاد پاینده ایران .

 10. مطلب جدید در سایت ادیان‌نت:

  نهی پیامبر اسلام از کشتنِ غیرمسلمانان بی‌گناه (به قلم دکتر جمشید کرشاسب جوکسی):
  https://www.adyannet.com/fa/news/29271

 11. درود بر شما
  مبنای عقیده ی ( اشتراک گذاری زنان در دوران ایران باستان ) را که به مزدک و پیروان آن نسبت می دهند براین عقیده و مرام نبوده است که زنان به طور مشترک توسط مردان مورد بهره جنسی قرار گیرند .
  متاسفانه چون تاریخ را متولیان حکومت و تاریخ نویسان درباری نگارش کرده اند از گفته های مزدک این چنین برای ایندگان کتابت کرده اند .
  مبنای غقیده جناب مزدک و پادشاه ایرانی جناب شاهنشاه قباد ساسانی تاکید بر این نکته بوده است که حرمسراهای بسیار زیادی که توسط موبدان و دیگر دست اندرکاران دربار و والیان سلطنت به وجود آمده بود باعث اسارت و بهره کشی جنسی زنان و دختران بسیار از ایران و کشورهای دیگر بوده است که باعث کاهش قابل توجه تعداد زنان و در نتیجه عدم ازدواج و توانایی مردان ایرانی در یافتن همسر مناسب و ایده ال شده بود و با این دستور شاهانه خواستار افزایش زنان و دختران در جامعه و توانایی مردان مجرد برای زسیدن و دست یابی به همسر و ازدواج بوده است .
  متاسفانه تاریخ نگاران کنونی مانند جناب هاشم رضی خواسته و یا ناخواسته درباره ی اشتراک گیری زنان همان حرف اشتباه مورخان متعصب گذشته را بازپخش کرده اند که امیدوارم در نقل تاریخ و حتی در نقد تاریخ پرشکوه گذشته ی ایران باستان جانب انصاف را رعایت کرده و تاریخ را انگونه که می باشد نقل و قضاوت کنند نه انگونه که نوشته اند .
  یا حضرت زرتشت

 12. کدام قباد شاه ساسانی ؟ قباد شاه اول یا دوم ؟
  معلوم نیست این مطالب از کدام منشاء تاریخی گرفته شده که نشاندهنده بی پایه و اساس بودن آنست .
  زنان عقدی و صیغه ایی از رسوم مسلمانان شیعه و عربی ست
  همچنین وجود کنیزان و یا غلامان کاملا اسلامی و عربی و غیرایرانیست
  و تا قبل از اسلام، ایران باستان با آن نا آشنا بود .
  ظاهرا این پست شما چیزی جزء یک کپی ناشیانه از سایتهای دیگر نیست :
  https://www.picuki.com/media/1289746223012273314
  حرمسرای زنان عقدی و صیغه ایی از عادات مسلمانان و امامان آنها بوده و هنوز هم هست :
  بلاذری از ابی صالح نقل کرده که امیرالمؤمنین‌ فرمود:
  آن قدر حسن زن گرفت و طلاق داد که میترسم دشمنی‌ِ دیگران‌ را در پی داشته باشد، به او زن ندهید.
  اتساب اشراف ، جلد ۳ ، ص ۲۵
  حسن بن علی(ع) ۵۰ زن را طلاق داد.
  الکافی، ج۶، ص۵۶

  • مدیر سایت

   بحث را عوض نکنید
   سخن در چند شوهریست

  • دلیر مَرد ایرانی

   سلام؛ جناب وحید؛ این روایات که شما نقل کرده اید صحت ندارد و جعلی است؛..
   گمان نکنید که ما شیعیان هر روایتی که در کتابهای ما بود را چشم بسته می پذیرم؛ باید از لحاظ سندی بررسی بشود و هم از لحاظ محتوایی. که این روایات شما معارض دارد؛ پس پذیرفته نیست.
   میتوانید مقالاتی که با عنوان آیا امام حسن علیه السلام مطلاق بود؟ را بخوانید تا یک طرفه به قاضی نروید..
   در ضمن رسول خدا و ائمه هدی(علیهم السلام)در روایات متواتری که معارض ندارد برای ما شیعیان مسلمان معیاری مشخص کردند و آن این است هر حدیث و روایتی که از آنها به ما رسید را به قرآن و حجّت عقلی مان عرضه کنیم و اگر در تعارض با آنها بود؛ آن حدیث و روایات معارض با قرآن و حجّت عقلی را قطعاً جعلی اعلان کنیم حتّی اگر به ظاهر سند صحیحی داشته باشد.. زیرا همانطور که در طول تاریخ اسلام توسط منافقان و خلفای غاصب محتوای جعلی ساختند و به پیغمبر خدا و ائمه هدی(علیهم السلام)نسبت دادند؛ ممکن است سند جعلی به ظاهر صحیح از لحاظ علم رجال هم برای روایات ساخته باشند

 13. این چیزهای که نوشتی در اصل در فرقه اعراب زمان جاهلیت در قبل از اسلام و بعد از اسلام هست، و البته تبت و شمال هند و قسمتی از چین، در ایران باستان این کارها کار ناپسندیده بوده، و حتی جرم داشته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code