خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / ازدواج با مرده در ایران باستان!

ازدواج با مرده در ایران باستان!

به قلم مدیر سایت
یکی از رفتارهای غیرمعقول در ایران باستان، ازدواج دختر با مرد متوفی بود تا یاد آن مرد زنده بماند و فرزندانی برای او به دنیا بیاورد. ازدواج ابدال یا ازدواج نیابی.
دکتر کتایون مزداپور در کتاب «چند سخن» صفحه ۳۸۹ گوید:
«دخت قانونا و عرفا به همسری مردی متوفی در می آمد تا به یادگار او و برای بازماندن نام او فرزندی به دنیا آورد و در عین حال وارث آن مرد درگذشته نیز شمرده می شد.»

389شناسنامه چند سخن

همچنین ببینید

قرآن کریم

اصحاب اُخدود و زرتشتیان / حساسیت بی جای زرتشتیان

به قلم مدیر سایت نمی دانم چرا زرتشتیان در مورد ازدواج با محارم میان آنها …

۲ نظر

 1. قاعدتا به نفع شما نیست که به جای گزینش بخشی از یک کتاب ، جان مایه مطالب کتاب را بازگو کنید .عنوان این مقاله که شما بخشی از آن را بازگو کردید ، خانواده باستانی ایرانی است ، این مقاله با این جملات خاتمه می یابد : هر ایرانی می تواند یقین بیاورد که مادر بزرگ دیرینه سال او ، چه شهبانو دینک باشد و چه ….در درون خانه خود ار حرمت و ارجمندی سزاواری برخوردار بوده است ، در خور ملتی سربلند و برومند که نجابت و شرف و بزرگواری او را زنانی مقتدر و مردانی هوشیار و آزاده پدید آورده اند .

  تمام تلاش شما این است که با تحریف و گزینش کلام عکس این معنا را در مورد زن ایران باستان جعل کنید یعنی می خواهید بگویید زن ایران باستان نه حرمت داشته نه قدرت و مرد ایرانی از آزادگی بویی نبرده است .
  استاد مزداپور مطالب بالا را به عنوان شاهدی دال بر قدرت اقتصادیرو حقوق اقتصادی و اجتماعی زن در دوره ساسانی بیان کرده ” پاراگراف آخر ص ۳۸۸ ” . ازدواج ستر زنی با مردگان عملا یک ازدواج معمولی با مرد دلخواه بوده که علاوه بر مزایای ازدواج معمولی ، مواهب بیشتری مثل وراثت فرد درگذشته را به همراه داشته ، امروز هم اگر چنین رسمی رواج یابد موجب افتخار ما خواهد بود . چرا که پس از درگذشت متوفای بدون فرزند بستگان او بدین شیوه یاد و نام و ثروت او را به نامش حفظ میکردند .
  در حقیقت شما هیچ ایرادی نمی توانید بر این ازدواج بگیرید البته در باوری که زن را موجود درجه دو و فاقد استقلال حقوقی می داند چنین رسمی که به قدرت و ثروت زنان می انجامیده قابل قبول نیست .

  • گاهی اوقات آدم با خود میگوید این فرد زرشت است یا موبد موبدان ساسانی که اینگونه تحریف میکند :
   آن دخت به همسری مرد متوفی در می آمد تــــــا به یـــــادگار او … تا به یادگار او …
   این بنده خدا همین سخنان مزداپور را هم نخوانده است ، ربطی به زن نداشته است ، برای یادگاری مرد بوده است نه زن .
   و اما بازهم سخنان پوپولیستی (عوام فریبانه) :
   « زن ایران باستان نه حرمت داشته نه قدرت و مرد ایرانی از آزادگی بویی نبرده است . »
   آقای فاطمی در کجا این سخن را گفته است ؟ آنچکه است گواهی مینوی خرد و دیگر کتب زرتشتیان است که زن با برده و کودک برابر شمرده میشده است نه سخن آقای فاطمی .
   شما چه کسی هستید که خلاف بندهش و مینوی خرد بتوانید سخن بگویید ؟ آنها سند اند نه یک نفر با نام مستعار آنهم در فضای مجازی .
   آنجا که گفت :
   « ازدواج ستر زنی با مردگان عملا یک ازدواج معمولی با مرد دلخواه بوده که علاوه بر مزایای ازدواج معمولی ، مواهب بیشتری مثل وراثت فرد درگذشته را به همراه داشته »
   اولا که بیان کردیم این ازدواج برای مرد مرده بوده نه برای زن ، که یادگار مرد مرده حفظ شود .
   دوما ازدواج با مرده دلخواه !!!!! :
   http://www.raherasti.ir/14556
   کجای این ازدواج دلخواه بوده است نمیدانم .
   این باستان ستا میخواهد زن را مجبور کند با یک مرده ازدواج کند … با یک مرده !!!!! .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code