خانه / اعتبار دین زرتشتی / نمادها و آیین ها / سایر / رسوم کهن زرتشتی در این زمان قابل اجرا نیست

رسوم کهن زرتشتی در این زمان قابل اجرا نیست

به قلم مدیر سایت
دکتر کتایون مزداپور ـ محقق برجسته ی زرتشتی ـ در کتاب «چند سخن» صفحه ی ۶۵ تصریح می کند که هیچ رسم کهن زرتشتی به صورت کامل باقی نمانده است (ترک شده اند یا تغییر یافته اند)؛ زیرا در دنیای مدرن نتوانسته اند با مفاهیم مورد قبول، همخوانی یابند و از اعتبار افتاده اند و فرو ریخته اند.
دکتر مزداپور در ادامه، توضیح می دهد که اگر جامعه ی زرتشتی تغییر در سنت ها را نپذیرد، یا باید در انزوای کامل محبوس بماند یا همه ی آن رسوم را کنار بگذارد.
اما وی ترجیح می دهد که به مرور رسوم گذشته دستخوش تغییر شوند.

یادآوری:
به نظر اینجانب، دخالت موبدان و انجمن های آنها در آداب و رسوم زرتشتیان، کاری بی جاست و در شأن آنها نیست؛ زیرا اینها رسومی ایرانی است و دلیلی نداریم که مربوط به دین زرتشت باشد؛ چنانکه علمای شیعه، کاری به آداب و رسوم میان شیعیان ندارند، مثلا آنها در مورد رسوم ازدواج از قبیل کلید زبان دادن به عروس، هزینه ی مراسم عقد و عروسی و نیز چه مقدار آن به عهده ی طرف عروس است و چه مقدار به عهده ی داماد و… ، به هیچوجه دخالت نمی کنند؛ چون اینها ربطی به اسلام ندارد.
روحانی هر دین موظف به رسیدگی به امور دینی خود است. وصل کردن آداب و رسوم به دین زرتشتی، ضربه به این دین است؛ چون خیلی مواقع رسوم، قابل دفاع نیستند. خانم مزداپور در جای دیگر چه خوب گفت: «فقه زرتشتی اصلاً و اصولاً به خود زرتشت پیامبر مربوط نیست».
گویا دلیل ورود موبدان در آداب رسوم زرتشتیان این است که اگر در این زمینه ها اظهار نظر نکنند، دیگر چیزی از دینشان باقی نمی ماند تا خود را نگهبان آن بدانند.

چند سخن ص 65

شناسنامه چند سخن

خرداد ۱۳۹۵

همچنین ببینید

چهارشنبه سوری ربطی به زرتشتی ها ندارد

خانم دکتر کتایون مزداپور از محققان زرتشتی است که تاکنون آثار متعدد از او در …

۵ نظر

 1. نه اینکه رسوم مترقی و بشر دوستانه اسلامی قابل اجراست.سنگسار و اعدام و شلاق که مایه ننگ بشریت هست؟مثلا رسم حجاب در جوامع مترقی دنیا خیلی قابل هضم است؟فرض کنید یک زن عرب مسلمان شد فضانورد حجابش را کجا حفظ کند؟یک سوزن به خود بزنید و یک جوال دوز به مردم.

  • مدیر سایت

   پس اگر کسی خدای نخواسته برادر شما را کشت، اعدام نشه؟ با متخلفان برخورد نشه؟ بله اسلام که سنگسار را گذاشته در کنارش ولی فقیه را هم گذاشته تا اگر اوضاع زمانه به گونه ای شد که این امور قابل اجرا نشد موقتا از آن جلوگیری کنه

 2. روش دیگر مفالطه گران اعتقاد راسخ به مطلق گرایی و استفاده از نسبی گرایی در پاسخگویی است مثلا همواره باور خود را حقیقتی لا یتغیر اعلام می کنند ولی در پاسخ به اشکالات جزیی انرا با مزایای نسبی کلیت و قواعد دیگر توجیه می کنند تا از پاسخگویی به اصل موضوع فرار کنند .

 3. با خدا رحمت کنه پدر مادر خانم مزداپور رو لااقل به اشتباهات اعتراف میکنه و مثل امثال شما در فکر ماله کشی نیست . در باره ی اعدام فرمودید و اما پاسخ : باید همواره به اثر یک دستور و قانون در جامعه توجه شود هرساله ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر در کشور اعدام میشه یعنی بیش از ۵۰ درصد اعدام های جهان در ایران انجام می گیره آیا این امر توانسته میزان جرم رو کاهش بده؟ درجواب سوالی که فرمودید اگر کسی برادر شما را کشت اعدام نشه ٬ من هم یک سوال می پرسم آیا حاضرید دختر شیرخواره ی خود را به من بدهید تا تفخیذ کنم( البته بار عرض پوزش چون سوال بسیار زشت است)

  • مدیر سایت

   این آمار که گفتید: نصف اعدامهای جهان در ایرانه باید اثبات بشه

   اگر اعدام در ایران نباشه خیال می کنید سنگ روی سنگ بند میشه؟ اوضاع خیلی بدتر می شد

   اولا قضیه ی تفخیذ دختر شیرخواره، فتوای همه نیست . آیت الله صانعی جایز نمی دونه و میگفت حدیثی در این زمینه نداریم بلکه امام خمینی از مجموع احادیث برداشت کرده بود

   به فرض که از احکام مسلم و حتمی اسلام باشه، کسی نگفته که انجام آن واجبه که اگر من خوشم نیومد باز هم باید انجام بدم

   از شما سوال می کنم: شما که طلاق را جایز می دونید آیا دوست دارید پدرتان مادرتان را طلاق دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code