+
خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / برده داری در ایران باستان حتی میان زرتشتیان
برده داری در ایران باستان حتی میان زرتشتیان

برده داری در ایران باستان حتی میان زرتشتیان

به قلم مدیر سایت
دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ در کتاب «جهان بینی اشوزرتشت»، صفحه ۱۳ ـ ۱۴ می نویسد:
«تاریخ پر افتخار ایران باستان گواهی می دهد:
در ایران باستان همانند رم و یونان و چین و کشورهای دیگر برده داری نبوده و هرگز ایرانیان اینچنین بی حرمتی به دیگر ملتها را روا نداشته اند. در حالی که تا صد سال پیش دنیا پر از برده و برده دار بوده است.
و ایرانیان بدون کمک گرفتن از نیروی ناجوانمردانه برده با تکیه بر نیروی اندیشه و کار خویش توانسته اند اقتصاد شکوفائی داشته و ابرقدرت زمان خود باشند.»

نخیر؛ با استناد به منابع زرتشتی و غیر زرتشتی می توان وجود برده داری در ایران باستان را نشان داد:
ماتیکان هزار داتستان (قانون مدنی زرتشتیان در زمان ساسانیان)، ترجمه: رستم شهزادی (رئیس سابق انجمن موبدان تهران)
مادیان هزار دادستان (احکام حقوقی در عصر ساسانیان)، ترجمه: سعید عریان
شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی
دانشنامه جهان اسلام، به کوشش بنیاد دایره المعارف اسلامی

جهان بینی اشو زرتشت ص 13جهان بینی اشو زرتشت ص 14شناسنامه جهان بینی اشو زرتشت

۱۴ نظر

 1. معمولا به جای معرفی کتاب به اسناد و استناد رجوع می شود نه کتاب مثلا عنوان فرگرد چهارم ماتیکان هزار داتستان در بردگان است که لغت پهلوی ان بندگ و اناشهریگ است . بندگ برده ایرانی و اناشهریگ برده غیر ایرانی را منظور بوده . بردگان به محض بهدین گشتن و کشتی بستن ازاد می شده اند و خرید و فروش برده با غیر بهدینان ممنوع بوده . بردگان در هر ده روز یک روز ازاد بوده اند و با مزد این روزها می توانسته اند ازادی خویش را بخرند . راه دیگر نجات از بردگی زادن فرزند دهم بوده که به حکم قانون ازاد زاده می شده و با مزد خویش توان ازاد نمودن خویشان را داشته .

 2. در تاریخ هخامنشیان بردگی گزارش نشده و عمده روایات تاریخی نشانگر ازاد نمودن بردگان توسط شاهان هخامنشی بوده از انجا که عبارت ایران باستان ابهام دارد لذا حقیقت رسم برده داری در زمان ساسانیان لزوما مخالف سخن نویسنده کتاب نیست

 3. تعجبم از اللهی که برده داری را نه تنها رد نکرده بلکه آنرا به پیامبرش هم در سوره احزاب ۵۲ وعده داده ؛
  ترجمه آیت الله مشکینی
  پس از این دیگر ازدواج با زن ها بر تو حلال نیست و نه آنکه آنها را به همسران دیگر تبدیل کنی گرچه زیبایی آنها تو را خوش آید ، « مگر آنکه برده مملوک تو باشد » ، و خداوند همواره بر هر چیزی مراقب و نگهبان است.

  ﺧﺪﺍ ﺭﺯﻕ ﻭ ﺭﻭﺯﯼ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺑﻌﻀﯽ ﺩﯾﮕﺮ ﻓﺰﻭﻧﯽ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺁﻧﮑﻪ ﺭﺯﻕ ﻭ ﺭﻭﺯﯼ ﺍﻭ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ،
  ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﻪ ﺯﯾﺮﺩﺳﺘﺎﻥ (ﺑﺮﺩﻩ) ﻭ ﻏﻼﻣﺎﻥ ﻧﺪﻫﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ ﺍﻭ ﻣﺴﺎﻭﯼ ﺷﻮﻧﺪ .
  ( ﻗﺮﺍﻥ . ﺳﻮﺭﻩ ﻧﺤﻞ . ﺁﯾﻪ ۷۱)
  ﺑﻨﺪﻩ ﻭ ﺑﺮﺩﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﮐﺎﺭﯼ ﻧﯿﺴﺖ ﺑﺎ ﻣﺮﺩ ﺁﺯﺍﺩ ﮐﻪ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺭﺯﻕ ﻧﯿﮑﻮ ﻋﻄﺎ ﮐﺮﺩﻩ ﻫﺮﮔﺰ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ .
  ( ﺳﻮﺭﻩ ﻧﺤﻞ . ﺁﯾﻪ ۷۵)
  ﺳﻪ ﮐﺲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺳﺨﻦ ﻣﮕﻮ : ﻣﺮﺩﯼ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺩﻭﺭﯼ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻭ ﺍﺯ ﭘﯿﺸﻮﺍﯼ ﺧﻮﺩ ﻧﺎﻓﺮﻣﺎﻧﯽ ﮐﺮﺩﻩ
  ﻭ ﮐﻨﯿﺰ ﯾﺎ ﺑﺮﺩﻩﺍﯼ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺍﺭﺑﺎﺏ ﺧﻮﺩ ﮔﺮﯾﺨﺘﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻓﺮﺍﺭ ، ﻣﺮﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ …
  ( ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ – ﻧﻬﺞ ﺍﻟﻔﺼﺎﺣﻪ . ﺻﻔﺤﻪ ۲۲۹ )

  • بسمه تعالی
   جناب سمیه
   ۱- اگر کل قرآن را در نظر بگیریم ، در آیات بسیاری به بهانه های مختلف دستور آزادی بردگان داده شده است ، چرا این آیات را ذکر نکرده اید؟ شاید دین اسلام نمی خواسته است به یکباره بافت اجتماعی را با لغو برده داری از بین ببرد بلکه با آن احکام به تدریج کل برده ها آزاد می شده اند.
   اگر سیره رسول الله را درنظر بگیریم ، در موقع جنگ با یهود مدینه و مشرکان مکه که دشمنان به اسارت گرفته می شدند تعداد اندکی از آنها به دلیل زیادی جرم ،اعدام می شدند ، برخی هم مثل ابوسفیان ابتدا اسیر شدند و سپس علی رغم دشمنی زیاد آزاد شدند(طلقاء: بردگان آزاد شده) بنابراین در دوره حکومت پیامبر بسیاری از برده ها آزاد شدند و کسی به بردگی گرفته نشد.
   ۲-کاش ترجمه آیات را صحیح ذکر می کردید: در مورد آیات سوره نحل منظور آیات این است که رزق و روزی را خدا به افراد به طور متفاوت می دهد و متأسفانه برخی حاضر نیستند از این روزی به برده خود بدهند در مورد آیه سوره احزاب هم “مگر آنکه برده به تو برسد(فروخته یا هدیه شود) صحیح است. دوباره آیات مذکور و ترجمه اش را مطالعه کنید.

 4. هیچ دینی به اندازه اسلام دعوت به برداری داری نکرده همین ایاتی که خانم سمیه گفتن کافیه نمیخواد به تفسیر و ماله کشی یه عده مسلمان خرد باخته گوش بدین علمای اسلامی در عربستان میخوان برده داری رو زنده کنن چون میگن دستور قرانه به همین دلیل کارگرانی رو با حقوق بسیار کم از بنگلادش و پاکستان و سومالی و سودان استخدام کردن کوروش بزرگ ۲۵۰۰ سال پیش برده داری رو لغو کرد شما خودتون رو خیلی خسته نکنید.

 5. من تعجب میکنم چرا در ایران کسانی هستند که میخواهند دین زرتشتی را در میان مردم خراب کنند چرا؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی