+
خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / نقد یازدهمین (آخرین) دلیل اعتبار گات ها
نقد یازدهمین (آخرین) دلیل اعتبار گات ها

نقد یازدهمین (آخرین) دلیل اعتبار گات ها

به قلم مدیر سایت
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ یازده دلیل برای تحریف نشدن گات ها ذکر کرده است. آخرین دلیل وی:
«بنا به دلایل زیر، کتاب آسمانی ما زرتشتیان، «گاتاها»، تمام و کمال به جا مانده و ذره ای از آن از بین نرفته و تحریف نشده است:…
دلیل ۱۱ ـ با توجه به اینکه همان گونه که گفتم مجموعه کتاب های گوناگون مذهب ما که اوستا نامیده می شود، نشان می دهد و کتاب اوستا که به اندازه ی چندین برابر گاتاها، کتاب آسمانی ما حجم دارند، از روز نخست تا کنون، موبدان می توانسته اند در هر زمان هر چه را که فکر می کرده اند برای مردم مفید است، به صورت کتابی جداگانه بنویسند و به مردم ارائه نمایند و بیان کنند. که این کار در گذر تاریخ بارها انجام شده و لازم نبوده که در گاتاها دست ببرند و آن را تحریف کنند، کما اینکه در بخش های اوستا، کاملا آشکار است و بیشتر هم گفتم که زبان و فرهنگی که بر تمام اوستا هست یک کاسه نیست، و تنها و تنها زبان و فرهنگی که در کتاب آسمانی «گاتاها» وجود دارد، همسو و هم آهنگ و یک کاسه است.» (پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان، ص ۷۶)

پاسخ:
خلاصه ی دلیل یازدهم این است که هرکس می خواسته هرچه را بنویسد، می توانسته در قالب کتابی بنویسد و لزومی نداشته که در گات ها دست ببرد.
با این استدلال جناب خورشیدیان همه ی حدیث ها و سخنانی که به بزرگان نسبت می دهند و همه ی کتاب های دینی، معتبر و قابل قبول است؛ چون هرکس هرچه را بخواهد می تواند به صورت کتاب بنویسد! بنابراین هرچه در فضای اینترنت به دیگران نسبت می دهند از نظر جناب خورشیدیان پذیرفته است!
گمان نمی کنم هیچ کس با کمترین اطلاعات، چنین ادعایی را بپذیرد.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ص 76

۲ نظر

  1. در یکی از آیات قران هست که ما برای هر قوم رسولی از همان قوم فرو فرستادیم.بسیار خوب ما که عرب نیستیم و نمیخواهیم هم باشیم.زبان عربی را هم نمیفهمیم.پس این دین مختص اعراب و عرب زبانان است و آنجا کارکرد خوبی شاید دارد.ما خود پیامبر داشته ایم.کتاب داشته ام و داریم .گفتار و پندار و کردار نیک ما را بس.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا