خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / نقد یازدهمین (آخرین) دلیل اعتبار گات ها

نقد یازدهمین (آخرین) دلیل اعتبار گات ها

به قلم مدیر سایت
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ یازده دلیل برای تحریف نشدن گات ها ذکر کرده است. آخرین دلیل وی:
«بنا به دلایل زیر، کتاب آسمانی ما زرتشتیان، «گاتاها»، تمام و کمال به جا مانده و ذره ای از آن از بین نرفته و تحریف نشده است:…
دلیل ۱۱ ـ با توجه به اینکه همان گونه که گفتم مجموعه کتاب های گوناگون مذهب ما که اوستا نامیده می شود، نشان می دهد و کتاب اوستا که به اندازه ی چندین برابر گاتاها، کتاب آسمانی ما حجم دارند، از روز نخست تا کنون، موبدان می توانسته اند در هر زمان هر چه را که فکر می کرده اند برای مردم مفید است، به صورت کتابی جداگانه بنویسند و به مردم ارائه نمایند و بیان کنند. که این کار در گذر تاریخ بارها انجام شده و لازم نبوده که در گاتاها دست ببرند و آن را تحریف کنند، کما اینکه در بخش های اوستا، کاملا آشکار است و بیشتر هم گفتم که زبان و فرهنگی که بر تمام اوستا هست یک کاسه نیست، و تنها و تنها زبان و فرهنگی که در کتاب آسمانی «گاتاها» وجود دارد، همسو و هم آهنگ و یک کاسه است.» (پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان، ص ۷۶)

پاسخ:
خلاصه ی دلیل یازدهم این است که هرکس می خواسته هرچه را بنویسد، می توانسته در قالب کتابی بنویسد و لزومی نداشته که در گات ها دست ببرد.
با این استدلال جناب خورشیدیان همه ی حدیث ها و سخنانی که به بزرگان نسبت می دهند و همه ی کتاب های دینی، معتبر و قابل قبول است؛ چون هرکس هرچه را بخواهد می تواند به صورت کتاب بنویسد! بنابراین هرچه در فضای اینترنت به دیگران نسبت می دهند از نظر جناب خورشیدیان پذیرفته است!
گمان نمی کنم هیچ کس با کمترین اطلاعات، چنین ادعایی را بپذیرد.

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ص 76

اردیبهشت ۱۳۹۵

همچنین ببینید

اعتراف به نداشتن دلیل علمی

به قلم مدیر سایت موبدان، حاضر به اعتراف به این ضعف اساسی در دین خود …

۳ نظر

 1. در یکی از آیات قران هست که ما برای هر قوم رسولی از همان قوم فرو فرستادیم.بسیار خوب ما که عرب نیستیم و نمیخواهیم هم باشیم.زبان عربی را هم نمیفهمیم.پس این دین مختص اعراب و عرب زبانان است و آنجا کارکرد خوبی شاید دارد.ما خود پیامبر داشته ایم.کتاب داشته ام و داریم .گفتار و پندار و کردار نیک ما را بس.

 2. با سلام ؛ و اما بعد :
  ۱ : گات ها نیز تحریف شدند و تناقض در انها دیده میشود . ( برفرض هم که الهی بودند )
  ۲ : زبان آنها در زمان ساسانیان و اشکانیان نیز منسوخ شده بود پس تحریف آن ابدا کار راحتی نبوده است و بلکم غیر ممکن پس تحریف میتوانسته در زمان هخامنشیان و یا قبل از آن باشد و در زمان ساسانیان بهمین خاطر نمیتوانستند آنرا تحریف کنند .
  ۳ : در کدام متن در زمان ساسانیان گات ها را به زرتشت منتسب کرده اند که بخواهند آنرا از زرتشت دانسته و تحریف کنند ؟ آنچه که من دیدم این است که به گاتها هماننده یسنه و یشت ها و … نگاه میکردند ، همین … اما در چند قرن اخیر و بخاطر تطابق با ادیان ابراهیمی مجبور شدند گاتها را از زرتشت بدانند … گواه حرف من این است که در هیچ کجای از اوستا و منابع ساسانیان نگفته اند که سراینده گات ها خود زرتشت بوده و اهورامزدا به زرتشت وحی کرده است ، پس دلیلی نداشته اند که بخواهند گات ها را تحریف کنند .
  ۴ : گات ها ابدا کتابی دینی نبودند ، خیلی کلی حرف میزدند و حتی اصول دین را هم به خوبی روشن نمیکنند ، پس مردم چه بخواهند و چه نخواهند باید درباره احکام دینی و اینکه خود را پیرو دینی بدانند به غیر از گاتها نیز رجوع میکردند ، پس گاتها دست موبدان را برای نوشتن کتابهای دیگر باز گذاشته بود برای همین بازهم دلیلی برای تحریف گاتها نداشتند ، چرا که گاتها ، دفتر (نسک) های بعدی اوستا را رد نمیکرد و جا برای روشن کردن احکام دینی را نیز باز گذاشته بود چون آنها را بیان نمیکرد . عین نماز خواندن . نمونه این حرف من کسانی اند که میگویند بعد از گاتها به هرچه که از نظر عقلی خوب بیاید باید عمل کرد ، دلیل گفتن این حرف این است که گاتها ابدا بیانگر یک دین کامل نیستند . که البته دستور دهالا در صفحات پایانی کتابش (خداشناسی زرتشتی) از اینان که میتوان گفت اکثریت زرتشتیان الآن را تشکیل میدهند با عنوان میانه روان یاد میکند که البته خود دستور دهالا هم از این دسته است .
  پس هیچ دلیلی در زمان ساسانیان نبوده است که حتی میل به تحریف گاتها داشته باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code