+
خانه / شخصیت ها / موبدان / اردشیر خورشیدیان / نقد هشتمین دلیل اعتبار گات ها
نقد هشتمین دلیل اعتبار گات ها

نقد هشتمین دلیل اعتبار گات ها

به قلم مدیر سایت
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ یازده دلیل برای اعتبار و تحریف نشدن گات ها بیان کرده است. خلاصه ی هشتمین دلیل او:
در زمان اسکندر مقدونی دو نسخه از اوستا در ایران وجود داشته که یکی از آنها بر یازده هزار پوست گاو نوشته شده بود اما به دستور اسکندر یکی سوزانده شد و دیگری به یونان برده شد و از سرنوشتش خبری نیست. پس از اسکندر، کتاب های گوناگون زرتشتی ها گردآوری و به عنوان اوستا عرضه شد. گاتاها در لابه لای آن قرار گرفت و چون قابل شناسایی نبود، محفوظ ماند و حدود دویست سال پیش شناسایی شد.
پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان ـ اردشیر خورشیدیاندکتر خورشیدیان در ادامه چنین نتیجه می گیرد:
«تمام کتاب آسمانی و مقدس ما زرتشتیان لابلای کتاب و ادبیات اوستا پابرجا ماند و در اثر یورش بیگانگان از بین نرفت.» (پاسخ به پرسشهای دینی زرتشتیان، ص ۷۴ ـ ۷۵)

پاسخ:
یک) گاتاهای موجود، ۲۳ صفحه است. خورشیدیان در ابتدا می گوید: اوستا بر یازده هزار پوست گاو نوشته شده بود و در انتها نتیجه می گیرد که تمام اوستا باقی مانده است. چگونه ممکن است نوشته ای شامل یازده هزار پوست گاو، در چهل صفحه جمع شود؟!
دو) از کجا دو نسخه ی موجود در زمان اسکندر، تحریف نشده بوده؟ چه دلیلی بر صحت محتوای دو نسخه، در دست است؟
سه) به فرض که نسخه ی زمان اسکندر، بدون تحریف بوده، از کجا به دست آمد که گاتهای فعلی، رونوشت همان نسخه است و کم یا زیاد نشده؟ تنها ادعای قابل اثبات در مورد گاتها این است که نوشته ای کهن است اما مگر هر نوشته ی کهن، معتبر است؟

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ـ شناسنامه

پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ص 74پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان ص 75اردیبهشت ۱۳۹۵

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار