خانه / سایر مطالب / دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۶) / اله آباد و مزرعه کلانتر / پایان سفر با خاطره ای خوش + عکس

دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۶) / اله آباد و مزرعه کلانتر / پایان سفر با خاطره ای خوش + عکس

۱۱ فروردین ۱۳۹۵
این روز آخرین روز سفر به اتفاق همسرم به یزد بود. صبح به سمت قم حرکت کردیم و بنا داشتیم از چند مرکز دیگر زرتشتی در مسیر نیز دیداری داشته باشیم. ۱۵ کیلومتر که از یزد دور شدیم به اله آباد در جوار شهر زارچ رسیدیم.

آتشکده اله آباد

اله آباد همان روستایی است که هنگام رفتن به طرف یزد، با درب بسته ی آتشکده رو به رو شدیم.

آتشکده اله آبادآتش درون این آتشکده مانند آتشکده های فعال دیگر، همیشه روشن است.

آتشکده اله آبادبنرها در معرفی دین زرتشتی برای مطالعه ی بازدیدکنندگان گذارده شده است. آتشبان به ما گفت که در این روستا تنها سه چهار زرتشتی باقی مانده و بقیه به جاهای دیگر هجرت کرده اند.

27پس از آن به مزرعه کلانتر ـ هفت هشت کیلومتر مانده به میبد ـ رسیدیم. بیشتر خانه های این روستا همچنان خشتی با سقف گنبدیست.

موزه مزرعه کلانتردر ورودی موزه و چایخانه ی شیرین و فرهاد

موزه مزرعه کلانترآقای شاهرخ رفیع شریف آبادی زرتشتی باذوقی است که به مدت پانزده سال لوازم قدیمی را در خانه ای قدیمی گرد آورده و موزه ای کوچک و تماشایی ترتیب داده است.

موزه مزرعه کلانترلباس های محلی برای فروش نیز عرضه می شد.

موزه مزرعه کلانترکتاب های دبستان در شصت سال پیش.

موزه مزرعه کلانتردر قسمتی از این موزه، فروشگاهی کوچک دائر است که همسر مدیر آن، متصدی فروش است.

موزه مزرعه کلانترموزه مزرعه کلانتر

رفتار اخلاقی جالبی از آقا شاهرخ ـ مدیر موزه ـ دیدیم. پس از پایان بازدید و خرید، وقتی خواستیم بقیه ی پول را از همسر ایشان بگیریم، گفتم: پنج هزار تومان هم بابت بازدید از موزه کم کنید. فوری آقاشاهرخ گفت: البته هزینه ی بازدید موزه هر نفر پانصد تومان است (یعنی دو نفرمان هزار تومان می شود و چهار هزار تومان اضافه داده ای). گفتم: ایراد نداره خیلی از موزه استفاده کردیم.

آتشکده مزرعه کلانترچند کوچه آن طرف تر آتشکده ی مزرعه کلانتر واقع بود.  در ماشین با همسرم در مورد صداقت آقاشاهرخ صحبت کردم.

آتشکده مزرعه کلانترسردر آتشکده

آتشکده مزرعه کلانترآتشکده از حیاط

آتشکده مزرعه کلانتربا جناب بهرام بهرامی

آتشکده مزرعه کلانتر

جناب آقای بهرام بهرامی را در آتشکده دیدم. در ابتدا نه من او را شناختم و نه او مرا. یک ربع پس از گفتگو، گفت: شما آشنایی خوبی با دین زرتشتی داری! در این موقع همسرم گفت: ایشان سایت گفتگو با زرتشتیان را اداره می کند. آقای بهرامی که سابقه بحث با من را در سایت داشت و انتظار نداشت مرا در آنجا ببیند، خیلی خوشحال و ذوق زده شد و اظهار داشت: از وقتی ایشان را دیدم فکرم مشغول است که چهره اش برایم آشناست! سپس به کامنتهایش در سایت اشاره کرد و او را به یاد آوردم. من نیز از این دیدار شادمان شدم.
با اینکه در سایتم همواره زرتشتی ها را مورد انتقاد قرار می دهم وی رفتاری محبت آمیز داشت و پس از آن، خیلی با هم صحبت کردیم. آقای بهرامی را شخصی بسیار خوش برخورد و خوش بیان یافتم.
دیدار ما از مراکز زرتشتی با این خاطره ی خوب به پایان رسید.

همچنین ببینید

بارگاه حضرت معصومه(س)، بارگاه حضرت معصومه(س) است (قسمت هشتم ـ پایانی)

آخرین دلیل استاد جواد مفرد کهلان در باره ی اینکه مزار حضرت معصومه(س) در قم …

۱۰ نظر

  1. چه عجب شما یه بار از زرتشتی ها تعریف کردید
    زرتشتی ها مردمی مهربان هستن
    چند سال قبل که به یزد سفر کردم متوجه شدم که هزینه بازدید از مکان های زرتشتی خیلی کمتر از جاهای دیگه هست به حدی که حتی هزینه نگهداری از او مکان ها به درستی تامین نمیشه و دولت هم متاسفانه هیچ کمکی بهشون نمی کنه

  2. وقتی که از این مکان ها دیدن نمودید، بهشون فرمودید که شما یکی از منتقدین و گوینده گزافه ترین سخنان درمورد این ملت محترم هستید و حتی کانالی هم در تلگرام مبنی بر همین سخنن گزافه تون در مورد بد بینی درمورد کیش راستی و درستی زرتشت تاسیس کردین؟ هرچند مردمان زرتشتی بقدری مردمی شریف و محترم هستن که حتی اگه اینا رو هم میگفتید باز هم با روی باز ازتون مهمان نوازی میکردن ولی شایسته بود شما هم رسم مسلمونیتون رو به جا می اوردین و حقیقت وجودتون رو براشون اشکار میکردین

  3. شما آدم پستی هستید از صداقت و شرافت ما سو استفاده میکنید . شما حتی مسلمان هم نیستید و شما یک شیادید که خطری بزرگ برای این ملت به حساب میاین

  4. درود…شخصیت محققی بنام عبدالحق قبلا در سایت زرتشتی شما فعال بوده.آیا هنوز عبدالحق کامنت میگذارید یا خیر؟آیا خبری از او دارید؟

  5. عبدالحق شیعه بود یا زرتشتی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code