خانه / سایر مطالب / دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۲) / دیدار از چک چک، اله آباد و آتشکده یزد + عکس

دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۲) / دیدار از چک چک، اله آباد و آتشکده یزد + عکس

۹ فروردین ۱۳۹۵

شب را در اردکان گذراندیم و صبح اول وقت به طرف چک چک (پیر سبز و به تلفظ محلی چک چکو) ـ مکان زیارتی زرتشتی ها ـ به راه افتادیم. یافتن چک چک آسان است چون اداره راهنمایی و رانندگی در سطح شهر با نصب تابلو، مسیر حرکت به سمت آنجا را نشان داده است. این مکان چهل پنجاه کیلومتر با اردکان فاصله دارد.

1این زیارتگاه در وسط کوهی مرتفع است. در آن مکان، اطاق ها و بناهای متعدد ساخته اند جهت اقامت و استراحت زائران زرتشتی.

2مسلمان ها که بیشتر در تعطیلات نوروز به آنجا می روند، صرفا به عنوان دیدن مکانی تماشایی می روند و زود بر می گردند.

3زرتشتی ها در ایامی خاص در آنجا گرد می آیند و به مراسم دینی می پردازند وساختمان های متعدد در آن روزها به کار می آیند.

5زرتشتی ها معتقدند که پس از حمله ی مسلمان ها به ایران، دختر یزدگرد به این مکان از کوه پناهنده و ناپدید شده است.

4از سقف سنگی این اتاق، همواره آب چکه کرده درون این ظرف ها می ریزد. به همین دلیل این زیارتگاه به چک چک شهرت یافته است.

7 6

چکچک از فراز بالاترین ساختمان

اله آباددر ورودی آتشکده اله آباد در جوار شهر زارچ

اله آبادبه دلیل بی موقع رسیدن، با درب بسته ی آتشکده مواجه شدیم. برخلاف آنچه بر بنر نوشته، آتشکده دو سه ساعت در وسط روز تعطیل می شد.

دخمه اله آباددخمه ی اله آباد. اکنون در اله آباد تنها سه چهار زرتشتی زندگی می کنه و بقیه مسلمانند.

12نزدیک غروب روز نهم فروردین به آتشکده ی معروف یزد رسیدیم.

14حضور جمعیت زیاد برای دیدن این مکان، درآمد خوبی را برای زرتشتی ها داشت (قیمت بلیط: دو هزار تومان) جمعیت مسلمانان نباید زرتشتی ها را دچار توهم کند و خیال کنند که بازدیدکنندگان، به دین آنها گرایش پیدا کرده اند. مسلمانان بعنوان یک مکان تفریحی و تماشایی به این قبیل مکان ها می نگرند.

همچنین ببینید

تصاویری از دخمه

دخمه بنایی دایره ای شکل است که معمولا زرتشتی ها بر بلندی کوه می ساختند …

۳۳ نظر

 1. درود
  اقای فاطمی شما زرتشتی شدید؟؟؟سر پوش هم گذاشتین که
  بقول اقای سهیل:خدا به زرتشتی و جامعه زرتشتیان رحم کنه واقعا!!!
  ضمنا نخیر، زرتشتیان توهم نمیزنن اگر شما توهم نزنید!!!همه میدانیم که این صرفا یک بازدید گردشگری نیستش علاقه ی ذاتی و قلبی هم دخیل هست بلا شک.
  سایت پرمحتواتون!!!!!!!توهم زده که!

  • سلام اقا فرشاد………..آقای فاطمی راست میگن ما دوست داریم از مراکز واماکن شما دیدن کنیم اما علاقه قلبی و ذاتی خداییش نیست من صرفا واسه کنجکاوی میرم……

   • ماهم باید مثله مسیحی ها اجازه ورود بهتون ندیم که شما هم اینطور شاخ و شونه نکشید

    • کاملیای عصبانی یه جوری میگه اجازه ورود بهتون ندیم که انگار اگه اینکاروبکنن ما ازشدت غصه وناراحتی با کفش میریم تو رختخواب خخخخخ نه عزیزم شما اینکاروبکن نه من میمیرم نه بقیه اصلا مسئولیت مرگ بقیه به دلیل این محرومیت با خود من….
     شماها دارین خودتونو میکشید که به مردم بگید پدران ومادرانتون زرتشتی بودن بیان برگردین به نسل سوخته خودتون اونوقت اجازه ورود ندین؟!!!!!

    • نه اینکه پدران و مادران گذشته همه ما زرتشتی نبودن?????????
     لازم به کشتن خودمون نیست که اینو بفهمیم نفهم که نیستیم!!!!!!!
     نسل سوخته نسل مرده نیست چون مسلمانها هم میمیرن مگر اینکه ادمیزاد نباشن
     نسل سوخته اونهایی هستن که گذشته خودشون رو ریشخند میکنن
     نسل جزغاله شده

    • خانم راحیل اصلا و ابدا بقیه رو با خودتون هم نظر ندونید. نظر شما فقط نظر شخص شماست نه بقیه ایرانیها
     هر کس بخواد نظرشو میگه

   • شاید اونها هم به همین دلیل میرن اصفهان از مسجد زیبای شیخ لطف الله دیدن میکنن!!!!!!
    برای سیاحت نه برای زیارت
    اونها هم برای کنجکاوی میرن
    !!!!!!

    • پس یه سوزن به خودتون بزنید یه جوالدوز به مردم منم همینو گفتم کاملیا جونتون عصبی شدن فرمودن راااهتون ندیم کنجکاوی که جرم نیست فرض کنیم شما تو مجلس امام حسین نه از سر عشق وعلاقه و نه از سر دشمنی صرفا واسه کنجکاوی میرین من حق دارم شما رو بیرون کنم ؟ روایت داریم گردو خاک عزادار امام حسین روی لباس هرکسی بشینه اون از شفاعت امام بی بهره نیست اصلا ما اجازه نداریم بپرسیم تو کی هستی واسه چی اومدی اونوقت شماها!!!! من بعد دم در اماکن خودتون سوال کنید واسه چی اومدی؟ کنجکاوی یا علاقه قلبی؟ هر کی گفت کنجکاوی راهش ندین…بلدین که؟

     • در ضمن کسی منکر دین پدرانمون نشد مگه هر کاری اونا کردن ما هم باید بکنیم شما هر جوری دوست داری فکر کن اون نسل دیگه سوخت نسلی که رنج ودرد بشریت براشون مهم نباشه و مهم خودشون باشن پویا وزنده نیست

    • من به عنوان یک ایرانی به دین ایرانی زرتشت و اماکن مذهبی آنها احترام می گذارم و آنها را دوست دارم….هر چند که عاشق حضرت سیدالشهدا هستم.و تناقضی نمی بینم

   • اولا درست صحبت کنید
    کاملیا جونتون یعنی چی????
    من نه ایشون رو میشناسم نه با شما پدرکشتگی دارم
    اتفاقا سالهاست که یه سوزن بخودم زدم که بتونم یه سوزن نه یه جوالدوز به امثال شمایی که ادعای مسلمانی دارین بزنم
    روی صحبتم هم فقط با شماست نه مردم که اینقدر از مردم مایه میزارید
    شماهایی که ادعای مسلمانیتون عالم رو ور داشته که حتی طریقه احترام به ادیان دیگه خداوند رو بلد نیستید بزارید
    یکبار دیگه مطلبی رو که نوشتید مرور کنید
    بی شک جواب من برازنده نوشته شماست
    در ضمن دیگر ادیان رو مسلمانان در خانه خدا و جاهای مقدس خودشون راه نمیدن محض اطلاع
    زرتشتیان هم اگر مایل باشن که نیستن حق دارن که متقابلا امثال چون شمایی رو در مکانهای نقدسشون مثل اتشکده های اصلی شون راه ندن!!!!!!
    امثال شماها هنوز خیلی مونده که رفتار مسالمت امیز و بدون خب و بغض رو با دیگر ادیان بیاموزید شاید هیچوقت

    • من خیلی هم درست صحبت میکنم چون شما هر دو همکیش هستید و کامنتهای شما در دفاع از ایشون خیلی تنده!!! تازه روی سخن من با ایشون بود شما چرا ناراحت شدید وبهتون برخورد؟
     اتفاقا رفتار ما خیلی هم مسالمت آمیزه من قبلا هم گفتم اقلیتهای دینی به خصوص زرتشتیان سعی شدید دارن تا دین آبا واجدادی رو احیا کنند چیزی که خوشایند اکثریت مسلمان نیست با مظلوم نمایی وقانونمداری متظاهرانه !!!!
     بنده هیچ وقت ادعای مسلمان وافعی نکردم که عالم رو ور داشته باشه
     چه کسی تو دین ومسلک شما بهتون اجازه میده اینجور بی پروا توهین کنید؟؟!!!!!
     خوبه شماها ادعاتون میشه پندار نیک و گفتا نیک دارید !!!!
     من واقعا نمیدونم عمل کنندگان به این شعار دلفریب کدوم قشر از زرتشتیان محترم هستند ؟ شاید هیچ کدوم ولی مطمئنم شما نیستید.

   • اینهمه رفتید عزاداری امام حسین گرد و خاک عزاداری بر شما ریخته فقط برای شفاعت خودتون?????
    که انهم ایا خداوند قبول کنه یا نه!!!!!!!
    از اینهمه عزاداری چی یاد گرفتین??
    یاد جمله ای منسوب به حضرت علی افتادم
    عده ای خداوند را از روی ترس می پرستند و این پرستش بردگان است عده ای خداوند را بخاطر پاداش میپرستند و این پریتش بازرگانان و مزدوران است و کسانی او را بخاطر وجودش و از روی محبت میپرستند و این پرستش آزادگان است
    و جمله ای از حسین ع
    اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید

    • این هم یه توهین دیگه!!!!!!!

     شما فکر میکنید ماهیت عزاداری برای امام حسین همینه؟ گردو خاک عزاداری بشینه روت؟
     واقعا باعث تاسفه که شما از یک روایت چنین برداشت سبکی کرده باشید !!!!
     باز هم این کامنت من و درج این روایت در جواب نظر همکیش شما بود منظور این روایت یه چیز رو یاداور میشه ( ارزش والای امام حسین به عنوان سرور آزادگان)
     که اگه شماها فقط خودتون وخودتون و خودتون براتون مهمه و دیگه هیچکس
     برای این خونواده بشریت وآزاده بودن و صلح ودوستی همه جهان مهمه

     • در ضمن من سرم خیلی شلوغه کار ومشغله کاری دارم نه فرصت بحث وکل کل با شمارودارم نه حوصله شو…. شما هم که ماشاالله خدای توهینی!!!

 2. درود
  ۱_خانم یا اقای راحیل محترم باید خدمتتون عرض کنم که بنده متاسفانه و شوربختانه «زرتشتی زاده» نیستم.البته با کمال افتخار بسییییار خودم رو کاملا یه زرتشتی میدونم.
  ۲_لطفا شما خودتونو با اقشار مردم هم نظر ندانید خصوصا در این مورد!!شما واسه کنجکاوی!!!یا هر چیز دیگه ای رفته بودین اونجا ولی بدک نبود نظرات ان جمعیت انبوه رو یه کم جویا میشدین
  ۳_کنجکاوی چرا اخه؟!!!

  • مدیر سایت

   انسان جاهای تماشایی می ره

   لذا در آتشکده هایی که جاذبه ی ظاهری نداشت مسلمانها نبودند اما آتشکده ی یزد و چک چک (که تماشائیه) جمعیت زیاد بود. من بارها از مردمی که چک چک را تماشا کرده بودند و برمی گشتند این مضامین را شنیدم: تماشایی نیست؛ به یک بار دیدنش می ارزه؛ این همه راه اومدیم اینجا ارزششو نداشت و…

 3. درود اقای فاطمی
  البته از هر کسی باید به اندازه سطح تفکر و بینش او توقع داشت.
  یک هموطنی که به قول شما میگه این همه راه امدیم ارزشش را نداشت!!!!باید اینهمه راه میرفتن آنتالیایی جایی. اونجا فکر کنم میتونستن در حد تفکر و بینش خود یه چیزایی ببینند دیگه خب!!!!
  اصولا اینگونه اماکن براشون دیدنی نیست کلا
  بله اقای فاطمی انسان جاهای دیدنی میره….

 4. اقا فرشاد چرا شور بختانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما همین الان میتونید زرتشتی بشین کسی جلوتونو نگرفته عصبانیت نمیخواد اتفاقا نطر بقیه رو جویا شدم اقا….. اگه من میگم کنجکاوی واسه اینه که میخواستم ببینم نیاکان ما چه جور زندگی میکردن؟ علاقه ای نبود بقیه هم این جمله شون بود خیلی جالبه اما هیچ چیز دین خودمون نمیشه میخواستی جار بزنن………ای بابا راستشم میگی جوش میارن!!!!!!!!! در ضمن من خانمم نه آقا

  • مدیر سایت

   یک نشانه ی اینکه رفتن به مراکز زرتشتی برای مسلمانها جنبه ی تفریحی داره نه عبادی اینه که چک چک که حدود پنجاه کیلومتر از اردکان فاصله داره جمعیت زیاد می رفت اما در آتشکده ای که داخل شهره، تنها یکی دو خانواده مسلمان حضور داشت؛ چون چکچک تماشایی تره

 5. البته اینکه شما از این مکان ها صرفا از جهت جاذبه دیدنی و گردشی دیدن کردین دلیلش اینه که هرکسی با توجه به عقاد و درک خودش از مکان ها لذت میبره. همونطوری که دیدن مساجد و امامزاده های شما واسه ی منِ نوعی (بجز آثار باستانی که برای دیدن جاذبه های این آثار ازشون دیدن میکنم) زیبایی و جذابیت ندارن و حتی بار معنوی و ارامش هم بهم نمیدن. ولی با وجود همه این ها، حناب فاطمی با وجود دانستن همه عقاید محترمون!!!! به شهر من خوش اومدین.

 6. شما دارید اعتقاداته مارو زیر سوال میبرید و ناخواسته در کشورمون شورش ایجاد میکنید . وقتی رهبران مملکتمون برای ما ارزش قائل هستند شما حقی ندارید این اراجیف رو به زبان بیارید . چرا میخواین امنیت و محبت و اتحاد و یکپارچگی ایرانیان رو زیر سوال ببرید ؟ چرا میخواهید مسلمانان را با زرتشتیان به جنگ بندازید ؟ ه لذتی میبرید . سایت شما باید حذف شود وگرنه سبب یک کودتای داخلی در ایران میشود.
  ما به تمامی مذاهب احترام میگذاریم . و تو آدم خود خواه و بی خرد باید این رو از زمان بچگی یاد میگرفتی که به همه ادیان و انسان ها احترام بگذاری چون همه ی ما خدا پرست هستیم . به دین و معابد ما هم به چشم تفریح نگاه نکن . همونطور که ما به پیامبر و امامان و معصومین و مساجد شما احترام میذاریم و برای ما نوعی مقدس به حساب میاد تو هم وظیفه داری این احترامو به ما بزاری اگه خانوادت وقته تربیتتو نداشتن لطفا از اطرافیانت احترام گذاشتن رو یاد بگیر

 7. اسلام دین بدی نیست امثال شما سبب تنفر آدما ازین دین میشن . افرادی که هنوز احترام گذاشتن رو بلد نیستن و هنوز اجهاف کافی به مسائل دینی خود ندارند شروع به نقد از مذاهب دیگه میکنن

 8. پرستش از آن خداوند است و بنده اش فقط و فقط تنها بنده است وبینشان هیچ تفاوتی نیست. متشگرم

 9. عکسهای جالبی بود کاش بیشتر از داخل مکانها عکس میگرفتید
  معماری آتشکده یزد زیباست . کاش دوباره سبک معماری گذشته باب بشه تا ساختمانهای بدقواره و زشت امروزی تبدیل بشن به مکانهایی زیبا و اصیل و چشم نواز
  آرامشی عمیق در معماری و بناسازی گذشته ایران برپاست
  هر کسی کو دور ماند از اصل خویش
  بازجوید روزگار روزگار وصل خویش

 10. خانم راحیل من هم کیش شمایی که فقط ظاهری از یک مسلمان دارین نیستم . من هم کیش افرادی که از دین فقط ظاهر ان را با خود حمل میکنند نیستم. نظر کاملیا رو نمی دونم که بفهمم هم کیشش هستم یا نه ولی قطعا و خوشبختانه شبیه امثال شما نیستم . پس شما……..

 11. درود بر شما
  اینکه دین اول ما زرتشتی بوده که شکی نیست .
  تمام ۱۲۴۰۰۰ پیامبر حرف زرتشت را تائید کرده اند .کردار نیک گفتار نیک پندار نیک

  دین بعدی هم که با زور شمشیر عمر و پسر عموهای پیامبر که نسل آنها در ایران بعنوان سید میشناسند به ایرانیان تحمیل شد.
  جنایاتی که این افراد سر مردم تبریز و دیگر شهرها آوردند در کتابهای معتبر تاریخی موجود است…

  بگذریم از اینکه شاید تاریخ اشتباه کند و میدانیم که ایرانیان در بزرگ کردن قضیه های تاریخی و شاخ و برگ دادن به آن استادند.

  مثل این ادعاهائی که برای مراسم امام حسین نقل میکنند که یک نمونه آن را یکی از نظردهندگان گذاشته که گرد و غبار مراسم روی لباس موجب شفاعت میشه… مثلا اگر یکی دزدی کنه یا به ناموس مردم چپ نگاه کنه و … بره توی این مراسم بعد که فوت کرد مورد شفاعت قرار میگیره…

  بقول سالی تاک : چی میزنین که همچین چیزی میگین؟؟؟

  تمامی ماها دینمان را از شناسنامه خود گرفتیم.بعبارت دیگر چون پدرمان زرتشتی یا مسلمان یا مسیحی …. بوده ما هم به تبع آن دین پدر را پذیرا شدیم.
  کم پیدا میشود که کسی نسبت به دین خود آگاهی کاملی داشته باشد.هرچه دارد از گفته های بظاهر راست یا دروغ دیگران است…
  خرافات هم در تمام دینها هست…

  خلاصه اگر یک مقدار تاریخ را بخوانید میبینید تمام ادیان مثل هم هستند و یک خدا را پرستش میکنند .فقط رسومات پرستش انها فرق میکند.

  اگر جائی میروید با احترام به مکان مورد نظر و احترام به مردمان آن قوم که نتیجه آن احترام به خود و شعور خود است اوقات خوشی را رقم بزنید.

  جائی را بازدید کردن قبول بر رد یا تائید آن محل و دین نمیباشد….

  این افرادی که فکر میکنند وقتی جائی میروند ممکن است تحت تاثیر حرفهای آنجا قرار بگیرند و در دینشان تزلزلی وارد شود باید یک نگاهی به خود و سستی ایمان خود بیندازند.

  البته حرف حق را باید از همه شنید حتی اگر متعصب بود ولی متعصب نه تنها به خود بلکه به دیگران هم رحم نمیکند.

  پس مواظب حرف زدن خود باشید.

  همه ایران سرای من است.

  ما به هم دیگر احتیاج داریم .در هر لباس یا قومی باشیم…

  درد تو درد من است و خوشحای تو باعث شادی من…

  به من دین تو و اعتقادت و …. ربطی ندارد.فقط بعنوان یک انسان برایم قابل احترامی تا موقعی که من هم برای تو قابل احترام باشم….

 12. من مسلمان و شیعه هم هستم اما متاسفانه شما شعور لازم نداری فقط به خاطر این جملت حالم ازت به هم خورد مسلمانان نباید زرتشتی ها را دچار توهم کند و خیال کنند که بازدیدکنندگان، به دین آنها گرایش پیدا کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code